Судове рішення #6537673

                                     


                                                                                          Справа № 2-357/09


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ


05 жовтня 2009 року Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі:

    головуючого судді – Хоролець В.В.

    при секретарі – Зіненко Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Велика Багачка Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області та Великобагачанської районної державної адміністрації про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на житловий будинок та земельну ділянку, -


в с т а н о в и в :


             З позову ОСОБА_1 вбачається, що домоволодіння по АДРЕСА_1 станом на 01.07.1990 року та на 15.04.1991 року відносилося до категорії «колгоспний двір», членами якого на той час були ОСОБА_2 та її син ОСОБА_3. Згідно ч. 2 ст.123 ЦК України (в редакції 1963 р.), як вказує позивач, розмір частки члена колгоспного двору встановлювався, виходячи з рівності часток всіх членів двору, тобто кожен із них мав право на Ѕ частку в майні колишнього колгоспного двору.

Позивач ОСОБА_1. вказує, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3. відкрилася спадщина на Ѕ частку вищевказаного домоволодіння. Спадщину після його смерті прийняла мати померлого – ОСОБА_2., оскільки на час відкриття спадщини постійно проживала разом із спадкодавцем (ч.3 ст.1268 ЦК України), але юридично своє право на дану спадщину не оформила.

Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_2. відкрилася спадщина в цілому на житловий будинок, розташований по АДРЕСА_1, а також на приватизовану земельну ділянку площею 0,49 га, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Білоцерківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області.

Позивачка ОСОБА_1. вказує, що вона є єдиною спадкоємницею за заповітом на вказану спадщину, інших спадкоємців не має. Вона прийняла спадщину шляхом подачі у встановлений законом строк до Великобагачанської державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.

Посилаючись на вищевикладені обставини та на те, що вона не може оформити своє право на спадщину, що залишилась після смерті ОСОБА_2., оскільки на вказаний житловий будинок відсутні (не виготовлялись і не видавались власнику) правовстановлюючі документи і втрачені Державний акт на право власності на вказану земельну ділянку та свідоцтво про народження ОСОБА_3., а також на те, що для визнання за нею права на спадщину необхідно встановити факт родинних відносин між ОСОБА_2. та ОСОБА_3. як між матір’ю та сином, оскільки архівні документи про реєстрацію народжень за 1940 рік не збереглися по причині воєнного стану, позивач ОСОБА_1. звернулась до суду з позовом, в якому просила суд встановити факт родинних відносин між громадянами ОСОБА_3.,ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження та ОСОБА_2., ІНФОРМАЦІЯ_4 року народження як між сином та матір’ю, визнати, що померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_2. на день її смерті належав на праві власності в цілому житловий будинок, розташований по АДРЕСА_1 а в порядку спадкування, просила визнати за нею, ОСОБА_1. право власності в цілому на житловий будинок, позначений в характеристиці будинку, господарських будівель та споруд літ.А-1, розташований за адресою: АДРЕСА_1 та на приватизовану земельну ділянку площею 0,49 га (кормові угіддя) на території Білоцерківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області за цільовим призначенням: ведення товарного сільськогосподарського виробництва (державний акт серія НОМЕР_1).  

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1. заявлений позов підтримала в повному обсязі, в своїх поясненнях посилалась на обставини, що в ньому викладені і просила суд його задовольнити.

Представник відповідача Великобагачанської районної державної адміністрації Бордюг Ю.А. позов ОСОБА_1. визнав в повному обсязі і не заперечив проти його задоволення.

Представник відповідача по справі Білоцерківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області в судове засідання не з’явився, про час розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, направив лист про те, що справу просить розглядати без представника відповідача, Білоцерківська сільська рада позов визнає і не заперечує проти його задоволення (а.с.33).

            Згідно ч. 4 ст. 174 ЦПК  України “у разі визнання відповідачем позову суд за  наявності передбачених законом підстав ухвалює рішення про задоволення позову.”

Суд, заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1., представника відповідача Великобагачанської райдержадміністрації Бордюга Ю.А., показання свідків ОСОБА_4. та ОСОБА_5., вивчивши та проаналізувавши матеріали справи в їх сукупності приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Білоцерківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області та Великобагачанської районної державної адміністрації про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на житловий будинок та земельну ділянку підлягає задоволенню з наступних підстав.

          Частиною 3 ст. 10 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

          Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

    Судом встановлено, що ОСОБА_3, останнім місцем проживання якого було АДРЕСА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, про що Білоцерківською сільською радою Великобагачанського району Полтавської області видане свідоцтво про смерть (а.с.5).

ОСОБА_2, останнім постійним місцем проживання якої було АДРЕСА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, про що Білоцерківською сільською радою Великобагачанського району Полтавської області видане свідоцтво про смерть (а.с.6).

    Як вбачається з повідомлень виконавчого комітету Білоцерківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, станом на 01.07.1990 року та на 15.04.1991 року згідно запису погосподарської книги, особовий рахунок НОМЕР_2 домогосподарство по АДРЕСА_1 відносилось до колгоспного двору, головою значилася ОСОБА_2, членом колгоспного двору значився ОСОБА_3 (а.с.8).

ОСОБА_2. на день смерті свого сина ОСОБА_3. (ІНФОРМАЦІЯ_1 року) постійно проживала разом з ним по АДРЕСА_1 (а.с.10).  

Згідно ч.2 ст.123 ЦК України (в редакції 1963 р.) розмір частки члена колгоспного двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних. Отже, власниками вищевказаного домоволодіння по АДРЕСА_1 в рівних частках були – ОСОБА_2 та ОСОБА_3.

Згідно ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщин, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Таким чином, з урахуванням наявних доказів по справі вбачається, що спадщину після смерті сина ОСОБА_3. прийняла його мати – ОСОБА_2., оскільки на час відкриття спадщини постійно проживала разом із спадкодавцем, але юридично своє право на дану спадщину не оформила.

Заповітом від 05.06.2003 року, посвідченим секретарем виконавчого комітету Білоцерківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області ОСОБА_6., реєстровий №124 (який станом на 01.10.2009 року не змінений та не скасований), ОСОБА_2 все належне їй майно заповіла ОСОБА_1 повністю (а.с.7,34).

Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_2. відкрилася спадщина в цілому на житловий будинок, розташований по АДРЕСА_1, а також на приватизовану земельну ділянку площею 0,49 га, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Білоцерківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області.

Згідно довідки Великобагачанського районного відділу Полтавської філії ДП «Центр ДЗК», на ОСОБА_2., що проживала в АДРЕСА_1 видавався державний акт на право власності на землю серії НОМЕР_1, зареєстрований 26.09.2002 року за №696 на площу 0,49 га (кормові угіддя) на території Білоцерківської сільської ради Великобагачанського району за цільовим призначення: ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.16).

Як зазначає позивач, вищевказаний Державний акт втрачений і виготовити його на ім’я померлої особи неможливо згідно п.11 ч.1 ст.346 ЦК України.

Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

           Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України).    

           Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися на момент його смерті.

          Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті (ст.1233 ЦК України).

За повідомленням Великобагачанської державної нотаріальної контори від 27.08.2009 року, після смерті ОСОБА_2. юридично спадщину прийняла спадкоємець по заповіту, посвідченому Білоцерківською сільською радою Великобагачанського району 05.06.2003 року, реєстровий №124 (заповіт на все майно) ОСОБА_1., інших заяв про прийняття або відмову до нотаріальної контори не надходило, претензій кредиторів не виникало (а.с.25).

З проекту технічного паспорта та характеристики будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 вбачається, що дане домоволодіння складається з житлового будинку (а.с.11-14).  

Реєстратором нерухомого майна прийнято рішення про відмову в реєстрації даного об’єкта нерухомості, оскільки його технічна інвентаризація не проводилась і правовстановлюючі документи на нього відсутні (а.с.15).

Встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_3. та ОСОБА_2. як між сином та матір’ю необхідний позивачу ОСОБА_1. для визнання за нею права на спадщину.

Той факт, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є сином та матір’ю підтверджується такими доказами, що дослідженими в судовому засіданні.

Так, згідно запису погосподарської книги №10 за 2001-2005 роки, особовий рахунок НОМЕР_3 в домоволодінні по АДРЕСА_1 значились – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4 року народження та її син ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження (а.с.9).

Крім цього, свідок по справі ОСОБА_4. пояснила, що вона близько 40 років проживала по сусідству з сім’єю ОСОБА_2., яка мала сина ОСОБА_3., який теж проживав в домоволодінні по АДРЕСА_1, інших членів сім’ї у ОСОБА_2. не було. Свідок ОСОБА_5. пояснила, що останні п’ять років вона працювала поштаркою в с. Герусівка і постійно розносила пошту  пенсіонерці ОСОБА_2., яка проживала разом із сином ОСОБА_3.

Білоцерківська сільська рада також в листі від 02.10.2009 року не заперечила того факту, що ОСОБА_3. є сином ОСОБА_2., а остання відповідно є його матір’ю (а.с.33).

В даний час позивач по справі ОСОБА_1. не може оформити право власності на вищевказане домоволодіння, так як на вказаний житловий будинок відсутні-не виготовлялись і не видавались власнику правовстановлюючі документи та не проводилась технічна інвентаризація даного домоволодіння, та тому, що на даний час не збереглося свідоцтво про народження ОСОБА_3., ІНФОРМАЦІЯ_3 р.н. та архівні документи про реєстрацію його народження по причині воєнного часу, що підтвердило б той факт, що він є сином ОСОБА_2.  

Отже, з урахуванням встановлених судом обставин справи та доказів, що подані на підтвердження позовних вимог, є підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Білоцерківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області та Великобагачанської районної державної адміністрації про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на житловий будинок та земельну ділянку в повному обсязі.

           На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 120,123 ЦК України (в редакції 1963 р.), ст.ст. 392,1261,ч.3 ст.1268, ст.ст.1269,1270 ЦК України (в редакції 2003 року), ст.ст. 3,10,11,60,174,212-215,256,259 ЦПК України, суд,  -


в и р і ш и в:


Встановити факт родинних відносин між громадянами ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4 року народження як між сином та матір’ю.  

Визнати, що померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_2 на день її смерті належав на праві власності в цілому житловий будинок, розташований по АДРЕСА_1

В порядку спадкування, визнати за ОСОБА_1 право власності в цілому на житловий будинок, позначений в характеристиці будинку, господарських будівель та споруд літ.А-1, розташований за адресою: АДРЕСА_1 та на приватизовану земельну ділянку площею 0,49 га (кормові угіддя) на території Білоцерківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області за цільовим призначенням: ведення товарного сільськогосподарського виробництва (державний акт серія НОМЕР_1).  


           Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом  десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга до апеляційного суду Полтавської області може бути подана протягом двадцяти днів після  подання заяви на апеляційне оскарження.


Суддя                              

  • Номер: 4-с/492/49/17
  • Опис: за скаргою на постанову про повернення виконавчого документу та бездіяльність ВДВС (боржник Плахотка О.В.)
  • Тип справи: на скаргу на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи ДВС
  • Номер справи: 2-357/09
  • Суд: Арцизький районний суд Одеської області
  • Суддя: Хоролець Віталій Володимирович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 29.09.2017
  • Дата етапу: 12.10.2017
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація