2-4565/09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2009 року Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Галущенко Ю.А., при секретарі Данковській С.В., розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до ОСОБА_2, треті особи ЖБК-322 «Машинобудівник-28», п’ята Запорізька державна нотаріальна контора, про визнання права власності на квартиру та грошовий вклад в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому зазначає, що з 1975 року вона перебувала в шлюбі з ОСОБА_3, від якого мають сина – ОСОБА_4. В 1987 році їх сім’ї було надано в користування квартиру АДРЕСА_1, яка перебувала на балансі ЖБК-322 «Машинобудівник-28». Членом ЖБК був ОСОБА_3 Пай за квартиру було виплачено повністю в 1992 році, але право власності на квартиру не було зареєстровано у встановленому законом порядку. Крім того ОСОБА_3 на праві власності належав грошовий вклад на рахунку 43 у Шевченківському відділенні ВАТ «Державний ощадний банк України». 2.05.2008 року ОСОБА_3 помер. Заповіту на випадок своєї смерті не залишив. Спадкоємцями за законом першої черги після смерті ОСОБА_3 є позивач – як дружина та відповідач – як син. Посилаючись на те, що оформити свідоцтво про право на спадщину в нотаріальній конторі вона не має можливості, так як правовстановлюючі документи на квартиру не оформлені належним чином, вона прийняла спадщину фактично проживаючи зі спадкодавцем на день смерті, просить суд визнати за нею право власності на квартиру АДРЕСА_1, грошовий вклад у Шевченківському відділенні ВАТ «Державний ощадний банк України» № 7858 на рахунку № 43 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, який помер 2.05.2008 р.
В судовому засіданні позивач підтримала свої вимоги, пояснивши, що вона проживала зі спадкодавцем на момент смерті за адресою АДРЕСА_2, продовжувала проживати в успадкованій квартирі, фактично прийняла спадщину, просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав повністю. Проти задоволення позову не заперечував.
Представник третьої особи – п’ятої Запорізької державної нотаріальної контори в судове засідання не з’явився, надав письмову заяву про розгляд справи без участі їх представника, позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Представник третьої особи – ЖБК-322 «Машинобудівник-28» в судове засідання не з’явився з невідомої суду причини, про час та місце слухання справи повідомлений у встановленому законом порядку, причини неявки суду не повідомив, на підставі ст. 169 ЦПК України справу розглянуто без участі представника третьої особи.
Всебічно дослідивши обставини справи, оцінивши надані письмові докази, заслухавши пояснення позивачів, суд вважає, що позов є обґрунтованим, підтвердженим доказами та підлягає частковому задоволенню на підставі встановлених фактичних обставин справи та відповідних їм правовідносин.
Судом встановлено, що в 1987 році ОСОБА_2 було надано в користування квартиру АДРЕСА_1, яка перебувала на балансі ЖБК-322 «Машинобудівник-28». Пай за квартиру в розмірі 11 151 крб. було виплачено повністю в 1992 році, про що надано довідку ЖБК-322 «Машинобудівник-28».
Як передбачено ст. 15 Закону України «Про власність», який діяв на час смерті ОСОБА_3, а також ч. 3 ст. 384 ЦК України, член житлово-будівельного кооперативу у разі викупу квартири стає її власником. Таким чином, спірна квартира перейшла у власність ОСОБА_3 Крім того, ОСОБА_3 на праві власності належав вклад на рахунку № П 43 у операційній частині відділення № 7858 філії – Шевченківське відділення ВАТ «Державний ощадний банк України».
Згідно зі ст. 1258 ЦК України спадкоємці отримують право на спадкування почергово.
Відповідно до ст.1261 ЦК України в першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкоємця, переживший чоловік (дружина), батьки.
Судом встановлено, що 2.05.2008 р. помер ОСОБА_3, що підтверджено копією свідоцтва про смерть.
Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_3 були ОСОБА_1 (дружина), ОСОБА_2 (син), що підтверджено копіями свідоцтв про народження та про одруження.
Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Згідно зі ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Судом встановлено, що спадкоємці протягом встановленого законом шестимісячного строку не зверталися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, про що надано довідку п’ятої Запорізької державної нотаріальної контори. Позивач прийняла спадщину фактично проживаючи разом зі спадкодавцем на день смерті, відповідач жодних дій, що свідчили б про прийняття ним спадщини, не вчинив.
Таким чином, позивач є єдиним спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3, померлого 2.05.2008 р., яка прийняла спадщину у вигляді квартири АДРЕСА_3, відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України спадкове майно належить спадкоємцю з моменту відкриття спадщини.
На підставі ст. 1218, 1268, 1269, 1270, 1258, 1261 ст.3, 10, 11, 57, 60-61, 88, 212-215, 218 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, який помер 2.05.2008 р.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на грошовий вклад у ВАТ „Ощадбанк” – в операційній частині Шевченківського відділення № НОМЕР_1 «Державний ощадний банк України» в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, який помер 2.05.2008 р.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Запорізької області через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення та апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або шляхом подання апеляційної скарги без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційну скаргу не буде подано у встановлений строк, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Ю.А.Галущенко