Справа № 2-а-69 / 2009 рік/
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2009 року м. Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області
В складі : головуюго судді - Василенка Р.О.
секретарі - Бех І.
з участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Коростишівської райдержадміністрації про стягнення заборгованості по невиплаченій в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку,-
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ст. 160 КАС України суд відкладає складання повного тексту постанови до 10 серпня 2009 року та проголошує вступну і резолютивні частині. Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 160 КАС України суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Коростишівської райдержадміністрації щодо невиплати в повному обсязі щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку в період з липня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Коростишівської райдержадміністрації на користь ОСОБА_1 2426 грн.40 коп. недовиплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з липня 2008 року по 31 грудня 2008 року та 3 грн. 40 коп. судового збору. В решті розміру стягнення за цей період відмовити за безпідставністю.
В задоволенні позову в частині стягнення недоплаченої допомоги за період з січня 2009 року по березень 2009 року – відмовити за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через Коростишівський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту постанови.
Суддя Р.О. Василенко
Справа № 2-а-69 / 2009 рік/
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2009 року м. Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області
В складі : головуюго судді - Василенка Р.О.
секретарі - Бех І.
з участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Коростишівської райдержадміністрації про стягнення заборгованості по невиплаченій в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку,-
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2009 року Філончук В.М. звернувся до суду з вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що йому відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щомісячно повинна надаватися грошова допомога у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, як особі, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Однак за період з липня по грудень 2008 року та з січня по березень 2009 року вона виплачувалась відповідачем у неповному розмірі. Просить стягнути дану заборгованість у сумі 3665,10 грн.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, обґрунтувавши їх викладеними в позові доводами.
Представник відповідача позов не визнала, суду пояснила, що допомога виплачується згідно закону про держбюджет, яким виплата в більшому розмірі не передбачена, просить відмовити в задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є батьком малолітньої дитини Філончук Валерії Валентинівни, 07.06.2007р.н., застрахований в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та знаходиться на обліку в РУПСЗН Коростишівської районної державної адміністрації.
Оскільки позивач застрахований в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, правовідносини, передбачені Законом України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" в 2007 році на неї не поширювались. В даному випадку спірні правовідносини регулювались Законом України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року №13, призначення і виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних держадміністрацій за рахунок коштів державного бюджету.
Як свідчить довідка управління праці та соціального захисту населення Коростишівської районної державної адміністрації, позивач отримував щомісячну грошову допомогу: за період з липня 2008 року грудень 2008 року по 144,10грн. щомісячно, тобто з врахуванням обмежень, встановлених Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік".
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Відповідно до цих змін, в 2008 році питання виплати застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років регулювалось Законом України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми". Її розмір, відповідно до ст.15 названого Закону, дорівнював різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
У зв'язку з цим з початку 2008 року позивачка отримувала щомісячно по 144 грн.10 коп.
Проте Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008) окремі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", в тому числі і ті, що стосувались внесення змін до Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення.
Відповідно до ст.73 Закону України "Про Конституційний Суд України", якщо акти (закони та інші правові акти Верховної Ради України, акти Президента України, акти Кабінету Міністрів України, правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим) або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Тобто, з 22 травня 2008 року застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особам допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років повинна була виплачуватись відповідно до ст.43 названого Закону, тобто не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
З врахуванням розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років в спірний період (ст.58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"), а також розміру допомоги, отриманої позивачем за період з липня по 31 грудня 2008 року в безспірному порядку, що підтверджується письмовими доказами, розмір заборгованості перед ним становить 2426,40 грн. за період з липня по 31 грудня 2008 року =( 540 грн. х 3 міс. + 557 грн. х 3 міс.) –(144,10 грн. х 6 міс.).
Позовні вимоги в частині виплат за 2009 рік задоволенню не підлягають, оскільки відповідні положення закону України «Про держбюджет на 2009 рік» не визнавались неконституційними.
На підставі викладеного і керуючись Законом України" Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", Порядком призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою КМУ від 11 січня 2007 року, ст. ст. 94, 158 –163, 167, 254 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Коростишівської райдержадміністрації щодо невиплати в повному обсязі щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку в період з липня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Коростишівської райдержадміністрації на користь ОСОБА_1 2426 грн.40 коп. недовиплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з липня 2008 року по 31 грудня 2008 року та 3 грн. 40 коп. судового збору. В решті розміру стягнення за цей період відмовити за безпідставністю.
В задоволенні позову в частині стягнення недоплаченої допомоги за період з січня 2009 року по березень 2009 року – відмовити за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через Коростишівський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту постанови.
Суддя Р.О. Василенко