№ 2-3967\09
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2009 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого - судді Суркової В.П.,
при секретарі Владиченко І.В.,
за участю представника позивача - адвоката ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третя особа – орендне підприємство Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації, про встановлення факту прийняття спадщини, виділ частки із майна, що є у спільній сумісній власності та визнання права власності в порядку спадкування за законом,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_4 про встановлення факту прийняття спадщини, виділ частки із майна, що є у спільній сумісній власності та визнання права власності в порядку спадкування за законом.
В позові зазначив, що на підставі свідоцтва № 4425 від 05.11.1996 року йому та його батьку ОСОБА_2 на праві спільної сумісної власності належить квартира АДРЕСА_1.
11.09.1997 року батько помер. Після його смерті відкрилася спадщина на 1\2 частину вказаної квартири.
Спадкоємцями першої черги є: він та його сестра ОСОБА_3, яка від прийняття спадщини відмовилася на його користь.
На день смерті батька він проживав разом з ним, тому просить суд встановити факт прийняття ним спадщини після смерті батька ОСОБА_2, визначити частку із майна, що є у спільній сумісній власності та визнати за ним право власності на квартиру у цілому.
В судовому засіданні позивач підтримав позов, наполягає на його задоволенні.
Відповідачка визнала позов, пояснила, що дійсно відмовилася від прийняття спадщини після смерті батька на користь брата, позивача по справі.
Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, від нього надійшла заява, яка містить прохання про розгляд справи без їх участі.
Заслухавши пояснення сторін, доводи представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 та ОСОБА_2 на праві спільної сумісної власності належить квартира АДРЕСА_2, що підтверджується свідоцтвом № 4425, виданим Шевченківською районною адміністрацію від 05.11.1996 року та технічним паспортом.
11.09.1997 року ОСОБА_5 помер, про що відділом реєстрації актів громадянського стану міськвиконкому м. Запоріжжя зроблено актовий запис за № 7815.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Оскільки позивач є сином спадкодавця, а відповідачка ОСОБА_3 відмовилися від прийняття спадщини на корись позивача, він має право прийняти спадщину.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину.
Позивач постійно проживав разом з батьком, про що свідчить штамп у паспорті про реєстрацію, тому позовні вимоги про встановлення факту прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
В силу ч. 2 ст. 370 ЦК України у разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.
З матеріалів справи вбачається, що співвласники ОСОБА_2 та ОСОБА_5 не домовлялися про розмір часток кожного у праві спільної сумісної власності, а відтак їх частки є рівними. Виходячи з цього, позивачу на праві спільної сумісної власності належить 1\2 частина квартири АДРЕСА_2 і він має право вимагати визнання за ним права власності в порядку спадкування за законом після смерті батька на належну батьку 1\2 частину цієї квартири.
Керуючись ч. 2 ст. 370, ст. ст. 1261, 1268, 1273 ЦК України , ст. ст. 10, 11, 59, 60, 208, 209, 212-215 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1\2 частину квартири АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом після смерті 11 вересня 1997 року батька ОСОБА_5, визнати за ОСОБА_2 право власності на квартиру АДРЕСА_2 в цілому.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Запорізької області через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення та апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або шляхом подання апеляційної скарги без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя В.П. Суркова