Справа N 6-92
2009
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02” жовтня 2009 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді - Кучеренко Н.В.
при секретарі – Левандовської О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мелітополі подання державного виконавця відділу державної виконавчої служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції про тимчасове обмеження ОСОБА_1 у праві виїзду за межі України,
В С Т А Н О В И В:
Державний виконавець відділу державної виконавчої служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області звернувся до суду з поданням, в якому просить тимчасово обмежити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженцю ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянину України у праві виїзду за межі України до виконання боржником своїх зобов’язань покладених на нього судовим рішенням , зазначивши, що на виконанні у відділі державної виконавчої служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області знаходиться виконавчий лист № 2-1665 виданий 11.12.2008 р. Мелітопольським міськрайонним судом Запорізької області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 - 102040,00 грн. Виконавче провадження розпочато 26.12.2008 року. Боржнику надано строк для добровільного виконання до 02.01.2009 року. При проведенні виконавчих дій встановлено, що боржник ухиляється від виконання зобов’язань покладених на нього судовим рішенням. Згідно постанови АА № 867898 від 18.05.2009 про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження накладено арешт на будинок 16/1 по 2-му пров. Чайковського в м. Мелітополь, який належить ОСОБА_1. 19.05.2009 року в зв’язку з невиконанням виконавчого документу до відділу державної виконавчої служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції надійшла усна заява стягувача - ОСОБА_2 щодо заборони боржнику - ОСОБА_1 виїзду за кордон.
В судове засідання державний виконавець Петраш С.М. не з’явилась, від неї надійшла заява з проханням розглядати подання за її відсутності, наполягає на його задоволенні.
В судове засідання ані боржник ОСОБА_1, ані стягував ОСОБА_2 не з’явились, однак їх неявка не перешкоджає розгляду зазначеного подання.
Суд вивчивши доводи вказані в поданні, матеріли справи, оцінивши наявні у справі докази, приходить до висновку про можливість задоволення вказаного подання за наступних підстав.
На виконанні у відділі державної виконавчої служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області знаходиться виконавчий лист управління юстиції Запорізької області знаходиться виконавчий лист № 2-1665 виданий 11.12.2008 р. Мелітопольським міськрайонним судом Запорізької області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 - 102040,00 грн.
Відповідно до ст. ст. 3,18,24 Закону України “Про виконавче провадження” 26.12.2008 року було розпочато виконавче провадження, шляхом винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Боржнику надано строк для добровільного виконання до 02.01.2009 року.
При проведенні виконавчих дій встановлено, що боржник ухиляється від виконання зобов’язань покладених на нього судовим рішенням.
Згідно постанови АА № 867898 від 18.05.2009 про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження накладено арешт на будинок 16/1 по 2-му пров. Чайковського в м. Мелітополь, який належить ОСОБА_1.
19.05.2009 року в зв’язку з невиконанням виконавчого документу до відділу державної виконавчої служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції надійшла усна заява стягувача - ОСОБА_2 щодо заборони боржнику - ОСОБА_1 виїзду за кордон.
Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в’їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок, випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України, порядок розв’язання спорів у цій сфері регулює Закон України “Про порядок виїзду з України та в’їзд в Україну громадян України".
Відповідно до статті 6 Закону України “Про порядок виїзду з України та в’їзду в України громадян України”, громадянину України може бути тимчасово відмовлено у видачі паспорта або громадянину України, який має паспорт, може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон, зокрема, у випадках, якщо діють неврегульовані аліментні, договірні чи інші невиконані зобов’язання — до виконання зобов’язань або розв’язання спору за погодженням сторін у передбачених законом випадках, або забезпечення зобов’язань заставою, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, або якщо він ухиляється від виконання зобов’язань, покладених на нього судовим рішенням, - до виконання зобов’язань.
Тимчасове затримання або вилучення паспорта у таких випадках здійснюється судом, органами прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, Державної прикордонної служби України, військовими комісаріатами та консульською службою України,
Частиною 4 статті 26 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" передбачено, що виїзд з України іноземця та особи без громадянства може бути відкладено до виконання ним майнових зобов’язань перед фізичними та юридичними особами в Україні.
Пунктом 8 статті 19 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" встановлено, що на Державну прикордонну службу відповідно до визначених законом завдань покладається, зокрема, запобігання та недопущення в’їзду в Україну або виїзду з України осіб, яким згідно із законодавством не дозволяється в’їзд в Україну або яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України, у тому числі згідно з дорученнями правоохоронних органів.
Крім інших покладених на органи Державної прикордонної служби України завдань, вони також мають право, зокрема, з’ясовувати підстави в’їзду в Україну або виїзду з України, не пропускати через державний кордон України осіб без дійсних документів на право його перетинання, осіб, які надали завідомо неправдиві відомості під час одержання зазначених документів, осіб, яким Державною прикордонною службою України за порушення законодавства з прикордонних питань та про правовий статус іноземців чи за мотивованим письмовим рішенням суду та правоохоронних органів не дозволяється в’їзд в Україну або тимчасово обмежено право виїзду з України (пункт 4 статті 20 Закону).
Отже, наявність в особи невиконаних зобов’язань, покладених на неї судовим рішенням, у тому числі аліментних, є підставою для обмеження її у праві виїзду за межі України.
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами України і є обов’язковими до виконання на всій території України.
Згідно ст. 14 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов’язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках. Встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку» визначає Закон України "Про виконавче провадження".
В статті 5 вказаного Зокрема зазначено, що державний виконавець зобов’язаний вживати заходів примусового виконання рішень, установлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.
Крім цього, статтею 217 ЦПК України встановлено, що суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочку або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
Одним з таких заходів є тимчасове обмеження особам (боржникам) у праві виїзду за межі України з вилученням паспортного документа чи без такого.
Аналізуючи зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що для забезпечення виконання судового рішення слід тимчасово обмежити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженцю ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянину України у праві виїзду за межі України до виконання боржником своїх зобов’язань покладених на нього судовим рішенням.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 14, 217 ЦПК України, ст. ст. 5 Закону України „Про виконавче провадження”, ст. 6 Закону України “Про порядок виїзду з України та в’їзду в України громадян України”, ст. 26 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, ст. 19 Закону України “Про Державну прикордонну службу України” , суд
У Х В А Л И В:
Подання державного виконавця відділу державної виконавчої служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції про тимчасове обмеження ОСОБА_1 у праві виїзду за межі України – задовольнити повністю.
Обмежити тимчасово ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженцю ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянину України у праві виїзду за межі України до виконання боржником своїх зобов’язань покладених на нього судовим рішенням.
Копію ухвали надіслати до відділу державної виконавчої служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Запорізької області через Мелітопольський міськрайонний суд протягом 10 днів, після подання заяви про апеляційне оскарження протягом 5 днів з дня проголошення ухвали.
Суддя: