Судове рішення #6558942



Справа № 2-а-382/09                                                  


Постанова  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

30 березня   2009  року                                                                                       м. Донецьк  

час прийняття постанови 14 година 30 хв..  

Пролетарський районний суд м. Донецька в складі:                                 

головуючого судді                                      Лебеденко С.В.  

при секретарі                                                                      Криловій К.О.  

за участю представника позивача                                    ОСОБА_1                          

представника відповідача                                 не з’явився  

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом  ОСОБА_2   до  Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, зобов’язання провести перерахунок пенсії у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, вул. Літке, 10   -  


ВСТАНОВИВ:  

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в  Пролетарському районі м. Донецька про  визнання дій неправомірними, зобов’язання провести перерахунок пенсії. В обґрунтування позовної заяви зазначив, що  має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є інвалідом 3 групи за захворюванням, пов’язаним з ліквідацією  аварії на ЧАЕС. З 01.02.2007 року перебуває на обліку в УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька та отримує призначену пенсію по інвалідності та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю.  Позивач звернувся  до відповідача з заявою  про перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, але відповідачем було відмовлено в перерахунку пенсії. Позивач вважає такі дії відповідача  протиправним. Законами України про державний бюджет України на певні роки  встановлюється  прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Виходячи з положень ст. ст. 50, ч. 4 ст. 54 вказаного Закону,  розмір пенсії позивача повинен перераховуватися, виходячи з розміру  прожиткового мінімуму для певної категорії осіб, а саме, осіб, які втратили працездатність. Позивач просить визнати незаконною відмову відповідача в перерахунку пенсії, зобов’язати здійснити перерахунок пенсії.

В судовому засіданні представник позивача уточнив позовну заяву та просила визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 вказаних видів пенсій в обмежених розмірах, встановлених Постановою КМУ № 530 та зобов’язати відповідача  провести відповідний перерахунок пенсій у розмірах, встановлених ч. 1 ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону № 796-ХІІ, починаючи з дати її неправильного призначення, тобто з 01.02.2007 р. по теперішній час з врахуванням відповідних підвищень пенсій при збільшенні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ч. 3 ст. 67  Закону № 796-ХІІ.  

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового слухання. (а.с. 33). На підставі ч. 4 ст. 128 КАСУ у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Надали заперечення, де зазначили, що з позовними вимогами не погоджуються з наступних підстав. З 22.05.2008 року набрала чинності постанова КМУ від 28.05.2008 р. № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», де п. 4,6 встановлено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяна здоров’ю відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму:  інвалідам 1 групи – 30 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;  інвалідам 2 групи – 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;  інвалідам 3 групи – 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 1 групі інвалідності – 1060 грн., по 2 групі інвалідності – 965 грн., по 3 групі інвалідності – 870 грн.. Отже, відмова УПФУ в перерахунку пенсії  ОСОБА_2 у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком є правомірною.  

Також, просили розглянути справу без участі представника УПФУ.  

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, встановив наступне.  

ОСОБА_2, належить (віднесений) до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серія А № 008338 від 13.10.1992 року  (а.с. 5), є інвалідом 3 групи, що підтверджується посвідченням серії Є № 040458 (5).  

07.11.2008 року позивач звернувся до УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька з заявою щодо перерахунку пенсії. (а.с. 6).  

21.11.2008 року листом Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька  було відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з огляду на відсутність законних підстав  (а.с. 7).  

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсії.  

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені Законом  ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.  

У відповідності до ст. 49 Закону України  ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії;  додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Ст. 50 Закону України  ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”  передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 3 групи – 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.  

Так, відповідно до ч. 4 ст. 54 цього Закону України  ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”   в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:

по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;

по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;

по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;

дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.

 Пунктом 1 ст. 28 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Статтею ст. 67 Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державною конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України ?ро прожитковий мінімум ”, а також Законом України ?ро державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії ”, згідно ст. 1  якого, прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі, мінімального розміру пенсії за віком, якій відповідно до ст. 28 Закону України ?ро загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються  основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Таким чином, для позивача як інваліда 3 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, нижчий розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.  

Позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії до органу Пенсійного фонду  22 грудня 2008 р.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 45 Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-4  Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: ( Абзац перший частини четвертої статті 45 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2291-IV ( 2291-15 ) від 23.12.2004 )

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком   пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.  

Таким чином суд приходить до висновку про необхідність зобов’язання відповідача здійснити перерахунок з 01.11.2008 р.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254  Кодексу адміністративного судочинства України, суд -  


П О С Т А Н О В И В:  


 Позов ОСОБА_2 до  Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, зобов’язання провести перерахунок пенсії у відповідності із ст.ст. 50, 54, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” задовольнити частково.  

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в  Пролетарському районі м. Донецька у відмові в перерахунку пенсії  ОСОБА_2 з 01.11.2008  р. неправомірними.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька  провести  перерахунок   основної   та   додаткової  пенсій по інвалідності ОСОБА_2 з 01.11.2008   року у відповідності зі статтями 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС,  виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  

 В задоволенні інших позовних вимог відмовити.  

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 30 березня 2009 року в присутності представника позивача.  

Повний текст  постанови буде  складено 03  квітня  2009  року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Пролетарський районний суд м. Донецька.            

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через  Пролетарський районний суд м. Донецька протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.      

Апеляційна скарга  може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.      



                               


                         Суддя                                                          С.В. Лебеденко  



















         

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація