Справа № 4.3/2-1351/2007р.
РІШЕННЯ
ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
30 січня 2007р. Харківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Г.М. Козирєвої
при секретарі - Н.В. Нетецькій
розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Покотилівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання факту спільного проживання і визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкоємства згідно із законом,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася в суд з позовом, у якому просить визнати той факт, що ОСОБА_5 проживала з ОСОБА_6 однією сім'єю більш як 5 років до часу відкриття спадщини в 1999 році, а також визнати за нею право власності на квартируАДРЕСА_1 в порядку спадкоємства згідно із законом після смерті ОСОБА_6 та ОСОБА_5.
При цьому позивачка свої позовні вимоги обґрунтувала тим, що вказана квартира належала по праву приватної власності: в 1/2 частині - ОСОБА_5 на підставі договору міни, посвідченого 1ю державною нотаріальною конторою Харківського району НОМЕР_1 і в 1/2 частині -ОСОБА_6 за тією ж підставою. ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 і спадкоємцем згідно із законом стала ОСОБА_5, яка проживала та була прописана разом із ОСОБА_6 багато років, мали спільного сина ОСОБА_3. Проте ОСОБА_5 до її Державної нотаріальної контори у встановлений законом бти місячний термін не звернулася. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 - мати позивачки померла і спадкоємицею після її смерті стала позивачка, на підставі рішення від 24.02.2006р. Харківського районного суду позивачці був наданий додатковий термін для оформлення спадкових прав, відповідачі по справі - брати і сестра позивачки проти позову не заперечують. Проте позивачка не має можливості оформити спадкові права, оскільки факт спільного проживання її матері та ОСОБА_6 встановлений не був, що змушує її звернутися до суду.
У судове засідання з'явилася позивачка ОСОБА_1 і повністю підтримала свої позовні вимоги. Відповідачі по справі - ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 позовні вимоги по позову визнали у повному обсязі і проти них не заперечували, на спадщину не претендують.
Суд, вислухавши пояснення сторін у справі, перевіривши й оцінивши матеріали справи, а також надані докази в їхній сукупності, вважає, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню по наступних підставах.
Судом встановлено, що, згідно Довідки НОМЕР_2, виданою КП «Харківським районним бюро технічної інвентаризації» житлова квартира АДРЕСА_1 належала по праву приватної власності: в 1/2 частині - ОСОБА_5 на підставі договору міни, посвідченого 1ю державною нотаріальною конторою Харківського району НОМЕР_1 і в 1/2 частині - ОСОБА_6 на підставі договору міни, посвідченого 1ю державною нотаріальною конторою Харківського району НОМЕР_1.
ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 і спадкоємцем згідно із законом стала ОСОБА_5, яка проживала та була прописана разом із ОСОБА_6. багато років, мали спільного сина ОСОБА_3.
Той факт, що ОСОБА_5 проживала із спадкодавцем постійно до моменту його смерті більш ніж 5 років однією родиною, мали спільне господарство, підтверджується показаннями свідків, довідкою Вільхівеької сільської Ради. Таким чином, у відповідності до ст. 256 ч.2 ЦПК України судом встановлений факт спільного проживання ОСОБА_5. та ОСОБА_6 однією родиною більш ніж 5 років до моменту відкриття спадщини.
У відповідності до ст. 1264 ЦК України «У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали Із спадкодавцем однією родиною не менш як 5 років до часу відкриття спадщини». Спадкоємець її черги після смерті батька - ОСОБА_4 спадок не прийняв.
З урахуванням викладеного, суд вважає доцільним визнати за ОСОБА_5 право власності на 1/2 частину спірної житлової квартири у порядку спадкоємства згідно із законом після смерті чоловіка, а всього визнати за нею право власності на всю житлову квартиру за вказаною вище адресою.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 - мати позивачки померла і спадкоємицею після її смерті стала позивачка ОСОБА_1
На підставі рішення від 24.02.2006р. Харківського районного суду позивачці був наданий додатковий термін для оформлення спадкових прав, відповідачі по справі - брати і сестра позивачки проти позову не заперечують.
У відповідності зі ст.5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли від дня вступу їх у чинність.
Позивачка є спадкоємицею першої черги згідно ст. 1261 ЦК України, прийняла спадщину у вигляді житлової квартири після смерті матері, звернулася до суду за наданням додаткового терміну для прийняття спадщини.
Таким чином, виходячи з викладеного та приймаючи до уваги встановлений факт спільного проживання, суд вважає за необхідне визнати за позивачкою право власності на квартиру АДРЕСА_1, у порядку спадкування згідно із законом після смерті матері ОСОБА_5.
Керуючись ст. ст. 8, 10, 11, 15, 60, 61, 131, 212, 215, 256ч.2 ЦПК України, ст. ст. 1258, 1264, 1268 ЦК України 2003 року, суд
ВИРІШИВ:
Встановити той факт, що ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, проживала з ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1„ однією родиною більш як 5 років до часу відкриття спадщини в 1999 році.
Визнати за ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1 і області, у порядку спадкоємства згідно із законом після смерті ОСОБА_6, а всього визнати за нею право власності на всю житлову квартиру за вказаною адресою.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_1, у порядку спадкоємства згідно із законом після смерті матері ОСОБА_5. та ОСОБА_6
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду її інстанції може бути подано протягом 10ти днів від дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.