Справа № 4.3/2-1346/2007р.
РІШЕННЯ
ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
06 лютого 2007р. Харківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Г.М. Козирєвої
при секретарі - Н.В. Нетецькій
розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Покотилівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин, визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкоємства згідно із законом,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом, у якому просить встановити той факт, що ОСОБА_3, яка померла у 1978році-мати померлого у 1988 році ОСОБА_4, визнати за ОСОБА_4 право власності на житловий будинок №АДРЕСА_1 у порядку спадкоємства згідно із законом після смерті матері ОСОБА_3., а також визнати за ним право власності на житловий будинок у порядку спадкоємства згідно із законом після смерті батька ОСОБА_4. та бабусі ОСОБА_3.
При цьому позивачка свої позовні вимоги обгрунтувала тим, що вказаний житловий будинок належав по праву приватної власності: в 1/2 частині - ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право на спадщину, виданого 07.12.1965р. 1ю Державною нотаріальною конторою Харківського району р.№НОМЕР_1 і в 1/2 частині - ОСОБА_3 на підставі договору купівлі-продажу від 23.06.1966р., посвідченого 1к Державною нотаріальною конторою Харківського району р.№НОМЕР_2. померла ОСОБА_3 і спадкоємцем за законом став син померлої - ОСОБА_4, який проживав та був зареєстрований у житловому будинку, прийняв спадок у вигляді 1/2 частини житлового будинку після смерті матері фактично, проте у встановлений законом бти місячний термін до нотаріальної контори для оформлення спадкоємних прав не звернувся.
ОСОБА_4. помер ІНФОРМАЦІЯ_2 і спадкоємцем після його смерті став позивач по справі - син померлого. Відповідачка по справі - мати позивача на спадок не претендує. Позивач після смерті батька прийняв спадок у вигляді житлового будинку фактично, але не звернувся у нотаріальну контору у встановлений законом бти місячний термін для оформлення спадкових прав. Крім того, свідоцтво про народження батька позивача - ОСОБА_4. відсутнє і той факт, що ОСОБА_3. його мати позивачу необхідно встановити у суді.
У судове засідання з'явився позивач і повністю підтримав позовні вимоги. Відповідачка у справі - мати позивача ОСОБА_2. у судовому засіданні проти позову не заперечувала й визнала його повністю.
Суд, вислухавши пояснення сторін у справі, перевіривши й оцінивши матеріали справи, а також надані сторонами докази в їхній сукупності, вважає, що позов обгрунтований і підлягає задоволенню по наступних підставах.
Судом встановлено, що, згідно довідки № НОМЕР_3, виданою КП «Харківським районним бюро технічної інвентаризації» житловий будинок №АДРЕСА_1, Харківського району і області зареєстрований по праву приватної власності: в 1/2 частині - за ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право на спадщину, виданого 07.12.1965р. 1ю Державною нотаріальною конторою Харківського району р.№НОМЕР_1 і в 1/2 частині - за ОСОБА_3 на підставі договору купівлі-продажу від 23.06.1966р., посвідченого 1ю Державною нотаріальною конторою Харківського району р.№НОМЕР_2.
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1., що підтверджується свідоцтвом про смерть. Спадкоємцем після її смерті став син померлої - ОСОБА_4., який прийняв спадок фактично, оскільки проживав і був зареєстрований у житловому будинку. Проте, свідоцтво про народження ОСОБА_4 відсутнє, що спростовує факт родинних відносин між ним та його матір'ю.
Той факт, що ОСОБА_3 мати ОСОБА_4 підтверджується копією будинкової книги, показаннями свідків. Таким чином, у відповідності до ст. 256 п. 1 ЦПК України судом встановлений факт родинних відносин між ОСОБА_3 і її сином ОСОБА_4.
У відповідності зі ст.5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли від дня вступу їх у чинність.
Після смерті матері ОСОБА_4. стало належати 1/2 частина спадкоємного житлового будинку фактично, він поховав матір, забрав її речі, проживав і був зареєстрований у спадкоємному житловому будинку, 1/2 частину якого зареєстрована за ним. ОСОБА_4. прийняв спадок після смерті матері у 1978 році, тобто у період дії Цивільного кодексу 1963 року, слідче на ці правовідносини поширюється дія ст. ст. 529, 549 ЦК України 1963 року. На підставі викладеного суд вважає за доцільне визнати за ОСОБА_4. право власності на 1/2 частину житлового будинку № АДРЕСА_1 у порядку спадкоємства згідно із законом після смерті матері ОСОБА_3., а всього на цілий житловий будинок.
ОСОБА_4. помер ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть. Спадкоємцем першої черги після його смерті став позивач в справі - син померлого, який спадок у вигляді житлового будинку прийняв фактично, оскільки був прописаний у житловому будинку, забрав речі батька, користувався ними, але у встановлений законом бти місячний термін до нотаріальної контори не звернувся. Відповідачка по справі - мати позивача і дружина спадкодавця на спадок не претендує.
У відповідності зі ст.5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли від дня вступу їх у чинність.
ОСОБА_1. прийняв спадок у вигляді житлового будинку після смерті батька фактично у 1988 році, тобто у період дії ЦК України 1963 року, тому на ці правовідносини поширюється дія ст. ст. 529, 549 ЦК України 1963 року.
Враховуючи викладені обставини та приймаючи до уваги встановлений факт родинних відносин, суд дійшов висновку про необхідність визнання за позивачем права власності на спадкоємний житловий будинок, розташований за вказаною вище адресою, у порядку спадкоємства, згідно із законом після смерті батька ОСОБА_4.
Керуючись ст. ст. 8, 10, 11, 15, 60, 61, 131, 212, 215, 256 п.1 ЦПК України, ст.ст. 529, 549 ЦК України 1963р., суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин, визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкоємства згідно із законом - задовольнити повністю.
Встановити той факт, що ОСОБА_3, яка померла у 1978році-мати померлого у 1988 році ОСОБА_4.
Визнати за ОСОБА_4 право власності на 1/2 частину житлового будинку №АДРЕСА_1 у порядку спадкоємства згідно із законом після смерті матері ОСОБА_3., а всього на весь житловий будинок за тією ж адресою.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, Харківського району і області у порядку спадкоємства згідно із законом після смерті батька ОСОБА_4. та бабусі ОСОБА_3.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду її інстанції може бути подано протягом 10 ти днів від дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.