Судове рішення #656355
Справа № 2-45/2007 рік

Справа № 2-45/2007 рік

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ        УКРАЇНИ

31 січня 2007 року                                                                             м.Долина

Долинський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого-судді Лицура І.М.,

секретаря   -    Бойків В.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Долині справу за позовом

ВАТ «Івано-Франківськгаз» в особі Долинського управління по експлуатації газового господарства до редакції часопису «Добра справа», ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про спростування недостовірної інформації, захист ділової репутації, честі і гідності та стягнення моральної шкоди, -

встановив:

ВАТ «Івано-Франківськгаз» в особі Долинського УЕГГ звернулося в суд з позовом до редакції часопису «Добра справа»,ОСОБА_1 та ОСОБА_2., в якому просили зобов"язати редакцію часопису опублікувати спростування поширеної недостовірної інформації та стягнути з співвідповідачів відшкодування моральної шкоди в розмірі 20 тисяч гривень.

В судовому засіданні представники позивача уточнили заявлені позовні вимоги, просили визнати недостовірною інформацію, поширену в опублікованих в часописі «Добра справа» статтях «.. .ІНФОРМАЦІЯ_1» НОМЕР_1 та «ІНФОРМАЦІЯ_2» НОМЕР_2, опублікувати підготовлене ними спростування вказаної недостовірної інформації та стягнути з відповідачів відшкодування завданої цими відомостями моральної шкоди в розмірі 20000,00 грн. та всі витрати по справі. Свої вимоги мотивували тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 рекламно-інформаційний тижневик "Добра справа" в номері НОМЕР_1опублікував статтю «...ІНФОРМАЦІЯ_1»", в якій її автор відповідач ОСОБА_1. поширив відомості, що не відповідають дійсності, ганьблять честь, гідність та ділову репутацію їхнього підприємства, а саме: звинуватив їх в умисному зволіканні з підключенням споживачів до систем газопостачання, вказавши, що «Долинське УЕГГ ніяк не збереться підключити змонтоване обладнання до газопроводу», «але й досі працівники газового господарства не підключили до них газопостачання», «ІНФОРМАЦІЯ_4», «ІНФОРМАЦІЯ_5». Дані відомості є недостовірними і такими, що принижують авторитет Долинського УЕГГ ВАТ «Івано-Франківськгаз», честь, гідність та ділову репутацію його працівників. В зв»язку з викладеним Долинське УЕГГ звернулося в редакцію з листом НОМЕР_3, в якому запропонувало відповідачу з»явитися на підприємство для перевірки матеріалів публікації. Однак, у відповідь часопис «Добра справа» публікує наступну статтю «ІНФОРМАЦІЯ_2» НОМЕР_2, в якій журналіст часопису ОСОБА_1. бере інтерв»ю в підприємця ОСОБА_2., а останній наводить безпідставні звинувачення на адресу працівників Долинського УЕГГ. Інформація, що міститься в інтерв»ю ОСОБА_2. також не відповідає дійсності і принижує ділову репутацію, честь та гідність Долинського УЕГГ ВАТ «Івано-Франківськгаз». Публікацію другої статті в часописі «Добра справа» вважають злим умислом журналіста, оскільки на той час редакція вже отримала їхнього листа про недостовірність інформації, що міститься в попередній статті та не вживши жодних заходів для перевірки, опублікувала наступну статтю.

Незаконними діями відповідачів, поширенням ними неправдивої інформації, дцо принижує честь, гідність та ділову репутацію позивача, йому заподіяно моральну шкоду. Враховуючи значну кількість споживачів природного газу в районі (більше 23 тисяч) та з урахуванням матеріальних можливостей відповідачів, вважають, що розмір відшкодування заподіяної

 

моральної шкоди становить 20000,00 грн., які й просили стягнути з відповідачів в солідарному порядку.

Представник відповідача - редакції часопису «Добра справа» позов не визнав та пояснив, що в статті «...ІНФОРМАЦІЯ_1» відсутні будь-які відомості, які ображають позивача, зачіпають його честь, гідність та ділову репутацію. В ній йдеться про ситуацію, що склалася навколо підключення до газопостачання опалювальних приладів, які були встановлені за державною програмою «ІНФОРМАЦІЯ_6» та про нарікання жителів міста на несвоєчасність виконання робіт працівниками Долинського УЕГГ. Щодо статті «ІНФОРМАЦІЯ_2», то це інтерв»ю підприємця ОСОБА_2. і містить його думки погляди та критичні зауваження на адресу позивача. Хоч вони й не проводили перевірки матеріалів, які лягли в основу вказаних статей, однак редакція не мала жодного наміру образити позивача, принизити його честь, гідність та ділову репутацію. Вважає заявлений позов безпідставним та просить відмовити в його задоволенні.

Відповідач ОСОБА_1. повністю підтримав пояснення представника редакції часопису «Добра справа», доповнивши, що у вказаних статтях не міститься інформації, яка принижує честь, гідність та дулову репутацію позивача, а є тільки оцінка певних фактів та недоліків і критичні судження. Просив відмовити в задоволенні позову.

Відповідач ОСОБА_2. позов не визнав та пояснив, що інформація, яка міститься у вказаних статтях, є правдивою, а заявлений позов безпідставним і до задоволення не підлягає.

Дослідивши та оцінивши здобуті й перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного: 

Згідно зі ст. 277 ч.4 ЦК України спростування недостовірної інформації здійснюється особою, яка поширила інформацію.

Статтею 302 ч.2 даного кодексу передбачено, що особа, яка поширює інформацію, зобов»язана переконатися в її достовірності.

В судовому засіданні встановлено, що в часописі «Добра справа» було опубліковано статті «...ІНФОРМАЦІЯ_1» НОМЕР_1 та «ІНФОРМАЦІЯ_2» НОМЕР_2, які мають відношення до діяльності Долинського УЕГГ ВАТ «Івано-Франківськгаз».

Суд вважає, що дані статті містять інформацію, яка не відповідає дійсності, принижує ділову репутацію, підриває авторитет та довіру до позивача в громадській думці з точки зору додержання законів та загальновизнаних правил співжиття.

Так, в статті «...ІНФОРМАЦІЯ_1» міститься інформація про те, що працівники позивача зволікають з підключенням обладнання, що вони обманюють людей і через них споживачі газу терплять незручності: «Долинське УЕГГ ніяк не збереться підключити змонтоване обладнання до газопроводу», «але й досі працівники газового господарства не підключили до них газопостачання», «ІНФОРМАЦІЯ_4», «ІНФОРМАЦІЯ_5». Така ж інформація міститься і в статті «ІНФОРМАЦІЯ_2»: «ІНФОРМАЦІЯ_7».

Про те, що вказана інформація не відповідає дійсності пояснили представники позивача та підтвердили допитані судом свідки:ОСОБА_3.,ОСОБА_4. та ОСОБА_5.

Суд не приймає до уваги пояснень відповідачів про те, що опублікована у вказаних статях інформація є достовірною, оскільки дані пояснення нічим не підтверджені та спростовуються вищенаведеними доказами.

Таким чином відповідачі не довели в судовому засіданні, що поширені ними відомості про те, що працівники позивача зволікають з підключенням обладнання, що вони обманюють людей і через них споживачі газу терплять незручності, є правдивими, а тому позов в цій частині належить до задоволення і редакцію часопису «Добра справа» слід зобов»язати спростувати вказані відомості, опублікувавши в наступному після набрання законної сили рішенням суду номері часопису на 2 сторінці визначений судом текст спростування.

 

Крім того, судом встановлено, що неправомірними діями відповідачів - поширенням недостовірної інформації, позивачу заподіяно моральну шкоду, яка проявилася в тому, що було принижено його ділову репутацію, знижено престиж та підірвано довіру до нього. Розмір відшкодування завданої моральної шкоди суд визначає з урахуванням характеру немайнових втрат позивача, їх тривалості, ступеня зниження престижу та ділової репутації, спрямованості умислу відповідачів. Враховуючи наведені обставини суд вважає, що слід застосувати норми Конвенції ІНФОРМАЦІЯ_8(2000 р.) та застосувавши принцип, згідно з яким сам факт визнання порушеного прав є достатнім для справедливої сатисфакції, відмовити позивачу в стягненні відшкодування заподіяної йому моральної шкоди в грошовому виразі.

Питання судових витрат суд вирішує у відповідності з вимогами ст. 88 ЦПК України.

На підставі викладеного, ст.ст. 277,302,1167 ЦК України, ст. 37 Закону України «Про друковані засоби масової інформації», керуючись ст.ст. 213-215 ЦПК України, суд,-

РІШИВ:

Позов задовільнити частково.

Визнати інформацію про те, що працівники Долинського УЕГГ ВАТ «Івано-Франківськгаз» зволікають з підключенням обладнання до газопостачання, що вони обманюють людей і через них споживачі газу терплять незручності, яка міститься в опублікованих в часописі «Добра справа» статтях «...ІНФОРМАЦІЯ_1» НОМЕР_1 та «ІНФОРМАЦІЯ_2» НОМЕР_2 такою, що не відповідає дійсності, принижує їх ділову репутацію, честь та гідність.

Зобов»язати редакцію часопису «Добра справа» спростувати вказані відомості, опублікувавши в наступному після набрання законної сили рішенням суду номері часопису на 2 сторінці текст спростування, наступного змісту:

"ІНФОРМАЦІЯ_9..."

Необ"єктивність, неточність, підміна фактів, упередженість - усе це складові брехні. А брехня, від кого б вона не виходила і ким би не розповсюджувалась, слугує злим, корисливим зазіханням, чорній справі дезінформації та обману людей. Останнім часом приватна газета з претензійною назвою «Добра справа» взяла на себе функцію далеко не добру - почала «наїжджати» на Управління по експлуатації газового господарства (УЕГГ). Своїми, м"яко кажучи, неправдивими публікаціями НОМЕР_1 "...ІНФОРМАЦІЯ_1" та НОМЕР_2 - "ІНФОРМАЦІЯ_2?", де рясніють підтасовки, образи, погрози і залякування, вона паплюжить трудовий колектив газовиків, підриваючи його авторитет і ділову репутацію, сіє дезінформацію серед населення.

Щоб стала зрозумілою суть справи, треба повернутися у 2005 рік. Тодішні посадовці району прийняли скороспіле, не забезпечене ні організаційно, ні матеріально рішення про відключення жилого фонду Долини від централізованого теплопостачання. Особливі труднощі звалились на мешканців багатоквартирних будинків, яким самотужки довелося рятуватись від холоду. Почалося неконтрольоване встановлення різних обігрівачів - конвекторів, котлів, маслянних електробатарей тощо. Спритні ділки швидко зорієнтувались, що на труднощах людських можна добре поживитись і почали пропонувати свої послуги щодо монтажу і підключення цих приладів. Робилося це зчаста некваліфіковано, з грубими порушеннями існуючих норм і правил безпеки систем газопостачання, що несло реальну загрозу не тільки майну, але й здоров"ю та життю людей. Аварійна служба УЕГГ працювала з перевантаженням, нерідко виконуючи зовсім невластиві їй функції. Про це неодноразово писалося в районній газеті "ІНФОРМАЦІЯ_10".

 

Коли взимку вдарили сильні морози, з'явилась ще одна біда: із-за відсутності обігріву в підвалах багатоквартирних будинків позамерзали водопідвідні та каналізаційні труби. Газовики одними з перших відгукнулись на просьбу міської ради про допомогу. Було переведено на аварійний режим роботи п"ять бригад, які рятували людей. Крім того, одну бригаду довелося відрядити на допомогу замерзаючому Алчевську, звідки наші працівники повернулися з щирими подяками...

Чомусь ніхто з наших великих патріотів чи стурбованих долею рідної Долини підприємців не підставив тоді свої плечі...

Зрозуміло, проблема обігріву міста потребує радикального вирішення.

Але встановлення і підключення індивідуальних генераторів тепла можливе лише після певних змін у підвідній газовій мережі. Найголовніша - це заміна стояків. Адже існуючі підводи проектувались на постачання газом лише кухонних плит і водогрійних колонок, котрі, як відомо, ніколи не запалюються в усіх квартирах одночасно. А в більш потужних котлах чи конвекторах у холодну пору року газ спалюється постійно. Отже пропускна здатність існуючих підвідних стояків та фасадних газопроводів не спроможна забезпечувати таку подачу газу, і вони потребують заміни трубами більшого діаметру.

3"явились приватні формування, які, маючи відповідні ліцензії, пропонують свої послуги щодо встановлення нових енергозберігаючих систем теплозабезпечення квартир та індивідуальних будинків. У тому числі й фірма "ІНФОРМАЦІЯ_19", яка взялася впроваджувати загальнодержавну програму "ІНФОРМАЦІЯ_6".

Управління газового господарства ніколи не виступало проти їхньої діяльності, а навпаки вітає всі добрі починання, бо не вважає себе монополістом у цій справі. Наприклад, уже тривалий час в районі працюють - фірма "ІНФОРМАЦІЯ_18", що спеціалізується на монтажі газових мереж, приватний кооператив ОСОБА_6, який виготовляє проекти систем газопостачання. І особливих проблем з ними не виникає. Якщо фірма, кооператив, чи підприємство, маючи ліцензію та відповідні дозволи на виконання певних видів робіт, працює з дотриманням правил та інструкцій, то які можуть бути перешкоди з боку УЕГГ?

Слід сказати, що в газове управління, починаючи з початку опалювального періоду 2005р. по ІНФОРМАЦІЯ_11. звернулось із заявами щодо виконання різних робіт по покращенню газопостачання 2639 абонентів. Всі ці заяви розглянуті і задоволені, за винятком 45, що знаходяться в стадії вирішення. Уже в 2006 році на газифікацію приватних будинків, реконструкцію системи газопостачання квартир, заміну дворових вводів видано близько 750 технічних умов, виготовлено більше 700 проектів, встановлено 720 ізолюючих пристроїв, 416 лічильників, збудовано 5 км. нових газопроводів в селах ІНФОРМАЦІЯ_12 капітально відремонтовано 1.5 км., замінено 1 км. старих, обстежено приладним методом 153 км. трубопроводів.

У даний час в районі з 22303 абонентів лише 298 не мають приладів обліку газу (багато із них дотепер відмовляються від їх встановлення). В результаті проведених тільки за останні три роки енергозберігаючих заходів втрати газу зменшилися майже в 4 рази, а це більше 8 млн. метрів кубічних голубого палива.

До речі, в управлінні газового господарства прийом громадян організовано за принципом ІНФОРМАЦІЯ_13, практично кожен відвідувач, не виходячи з одного приміщення, може отримати кваліфіковану відповідь на всі питання.

У публікації "ІНФОРМАЦІЯ_2?" (НОМЕР_2.) все перевертається з ніг на голову: безпідставно звинувачують газовиків, нібито вони "ставлять палки в колеса", умисно зволікають з підключенням. Автор інтерв"ю розмірковує і над тим, чиєю власністю є дворові вводи і газові стояки в багатоповерхівках. Але ця аксіома відома кожному, хто обізнаний з порядком газифікації в нашій державі. Дворові вводи і внутрішня газова розводка завжди належали власнику житла. Саме він (власник) і це, між іншим, програмою "ІНФОРМАЦІЯ_6" враховується, повинен подбати про виготовлення необхідної документації та виконання монтажних робіт по їх заміні.

 

А щодо підключення реконструйованих ДП "ІНФОРМАЦІЯ_19" систем опалення квартир до газопостачання, то станом на 15 серпня цього року жодна з них, я повторюю, жодна не була пред"явлена до здачі в експлуатацію нашим спеціалістам.

В усій тій звинувачувальній, писанині лише в одному абзаці проклюнувся здоровий глузд: ОСОБА_1 (разом з ОСОБА_2) видав істину, що "...ІНФОРМАЦІЯ_14".

Якщо говорити про відключення новозмонтованих котлів від системи газопостачання, то вони справді бувають, але тільки тоді, коли монтажні роботи виконанні з порушенням технічної документації або без неї. Наприклад, абоненту М, який проживає в Долині, по проспекту Незалежності, працівниками УЕГГ зроблено попередження про необхідність представити виконавчу документацію. Поки ця вимога не буде виконана, подача газу споживачеві неможлива.

Отже на сторожі "дотримання всіх правил експлуатації"" і стоїть УЕГГ. І ніякі інсинуації, апелювання до авторитету і надмірної стурбованості проблемою тепла міського голови, ні погрози політичного тиску якихось там політичних партій чи об'єднань не можуть заставити газовиків йти на порушення існуючих правил та інструкцій. До речі, ОСОБА_1 так само, як і начальник УЕГГ, був присутній на нараді всіх заінтересованих сторін, що півтора місяця тому відбулася в міській раді, де обговорювались питання забезпечення міста теплом. На жаль, протокольно її чомусь не оформили.

Щодо цін на апаратуру, матеріали, монтажні роботи, то тут також варто внести повну ясність. Рожевий оптимізм і брехливі прогнози, якими так рясніють інтерв"ю генерального підрядчика ДП "ІНФОРМАЦІЯ_19" ОСОБА_1, покликані ввести в оману довірливих та нерозбірливих. І не більше. Те, що оплата за виконані монтажно-налагоджувальні роботи відстрочується на 5 років, тобто надається, так званий, безпроцентний кредит, може для когось і привабливе, але не треба видавати це за монопольне благодійництво. По-перше, будь-який кредит потребує гарантії, а нею вданому випадку є пеня. По-друге, кошторис настільки завищується, що загальна сума з лихвою покриває всю обіцяну безвідсотковість кредиту. Досить відзначити, що, скажімо, Долинська фірма "ІНФОРМАЦІЯ_15" виконує ті ж роботи у трикімнатні квартирі за ціною майже в 1,5 раза дешевшою. При тому котел встановлюється аналогічний, з італійською автоматикою і трирічною гарантією. Тож, виходить, і прихована реклама, також позначена неправдою.

Так само, як беззастережне приписування собі заслуг по забезпеченню минулої зими теплом ІНФОРМАЦІЯ_16. Після реконструкції котельні, проведеної спеціалістами хваленої фірми, працівникам газового управління довелося півтора доби працювати, не покладаючи рук, щоб усе виправити, налагодити і подати тепло дітям.

Про явну технічну неграмотність, дилетанську аргументацію якось і говорити не хочеться. Наприклад, ОСОБА_1 повчає "... ІНФОРМАЦІЯ_17". Людині хоч трохи обізнаній з системами побутового газопостачання, мало би бути відомо, що такий регулятор може працювати лише на пониження тиску, але аж ніяк не на його підвищення. А внутріміська газова мережа - низького тиску. Або інше. ІНФОРМАЦІЯ_18 "... виконувати всі роботи з правом врізки в газопровід, маючи при цьому відповідну ліценцію". У народі в такому випадку кажуть, що в необгородженім городі і свиня гість...

Зрештою, ніхто не проти ділової допомоги, звідки б вона не надходила. Не слід лише забувати, що газові мережі, теплові і водогрійні прилади потребують постійного технічного нагляду та обслуговування. То невже кожному абонентові, якщо виникатимуть якісь неув"язки, доведеться шукати слюсаря-газовика в Коломиї? Ні, він прийде в Долинське УЕЕГ де й одержить потрібну допомогу.

Не секрет, що безпідставні звинувачення, неправдива інформація, поширена через засоби масової інформації, завдає як моральної, так і матеріальної шкоди Управлінню. Тому колектив

 

не може миритися з таким блюзнірством. Діючи в рамках існуючих правил та виконуючи накази ВАТ "Івано-Франківськгаз", працівники УЕГГ самовіддано працюють, не шукаючи ніяких додаткових винагород чи слави. Йде повсякденна копітка, важка, але важлива для добробуту людей робота. У тому числі й по підготовці газового господарства до зими.

Можливо, дочірнє підприємство "ІНФОРМАЦІЯ_19" й заслужить своєю "бурхливою діяльністю" на визнання і вдячність. Ніхто не проти: нехай йому щастить! Але навіть благородних цілей не можна добиватись нахрапистістю і брехнею. Ще древньоримський філософ Сенека наголошував, що нахабство - не що інше, як брехлива ознака величі. Про це варто пам"ятати і виконавцям таких диких "наїздів" і їх ідейним натхненникам.

А відносно патріотизму і стурбованості долею міста, то тут, як мовиться, ні додати, ні відняти. Зрячі самі все бачать - і ями на дорогах, і будяки на обочинах, і наслідки вандалізму в скверах та під»їздах, і ще багато інших неподобств, які мали б турбувати і бізнесменів таких, як ОСОБА_1, і міську раду, і засоби масової інформації, і відповідні служби та інспекції...

Ось про що варто писати газеті "Добра справа". Думається, користі від цього було б більше, ніж від популяризації сумнівних забаганок і необгрунтованих претензій. Та поки що, як видно, це їй не до снаги.

Тому й кидаються на пошуки якогось віртуального ворога. Бо ворог - це стимул. Без стимулу нема розвитку... А скоріше, нема на кого звалювати прорахунки, неробство, безвідповідальність. Однак, при всій упередженості Управління експлуатації газового господарства для цього не годиться, бо його колектив багато робить для загального добра. А головне - "відкатами" при цьому не займається.

ОСОБА_9                Депутат районної ради

Стягнути з редакції часопису «Добра справа», ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в солідарному порядку на користь ВАТ «Івано-Франківськгаз» 17,00 грн. сплаченого судового збору та 8,50 грн. інформаційно-технічних витрат.

В задоволенні позовної вимоги про стягнення моральної шкоди відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. У разі подачі заяви про апеляційне оскарження, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Заяву про апеляційне оскарження рішення до апеляційного суду Івано-Франківської області може бути подано протягом 10 (десяти) днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 (двадцяти) днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Долинський районний суд.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація