Судове рішення #65647095

Справа № 2-а-19/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 лютого 2011 року м. Хорол

Хорольський районний суд Полтавської області

в складі судді Винниченко Ю.М.,

розглянувши в письмовому провадженні в залі суду в м. Хоролі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Головного управління ПФУ в Полтавської області про визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов’язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Головного управління ПФУ в Полтавської області про визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов’язання вчинити дії,- вказавши, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, що доводиться копією посвідчення громадянина, що постраждав від Чорнобильської катастрофи Серія А № 126134 с, виданого 18.12.2008 року Полтавською обласною державною адміністрацією.

В 1986 році позивач був призваний на військові збори, де приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

При освідченні в Полтавській обласній медико-соціальній експертній комісії 24.02.2000 року позивача було визнано інвалідом 3-ї групи по захворюванню, пов’язаному із виконанням обов’язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, безстроково. А з 2008 року позивача визнано інвалідом 2- ї групи по захворюванню, пов’язаному із виконанням обов’язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, безстроково.

З довідки УПФ України в Хорольському району від 29.07.2010 року № 1785/М-02 вбачається, що з 01.01.2004 року по 31.12.2008 року позивач отримував пенсію згідно Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учарник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії по 3-й групі інвалідності.

Позивач вважає, що йому неправильно була нарахована державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, вказуючи на зміст ст. ст. 50,54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.91 (в редакції Закону від 19.12.91р. з наступними змінами і доповненнями) тому вважає, що державна пенсія позивача повинна складати щомісячно 6 мінімальних пенсій за віком, а державна пенсія з 50 % мінімальної пенсії за віком, та прохає суд зобов’язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію з

01.01.2004року по 31.12.2007 року.

Позивач в позовній заяві просить суд розглянути справу за його відсутністю.

Відповідач управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області також подав письмове клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, подавши письмові заперечення.

Суд, врахувавши позицію сторін, дослідивши матеріали справи та належно оцінивши всі зібрані по справі докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.

З матеріалів справи та наявних в ній доказів, судом встановлено наступне.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до

категорії 1 осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії А № 126134 та інвалідом 3-ї групи до 2008 року.

Статтею 24 Конституції України встановлена рівність громадян на конституційні права і свободи й рівність перед законом.

Згідно ст.58 Конституції України, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної сили, тобто розміри пенсій, збільшені згідно Постанови КМ України № 1293 від 27 грудня 2005 року не можуть бути нижчими встановлених Законом.

Згідно ст.54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.91 (в редакції Закону від 19.12.91р. з наступними змінами і доповненнями), державна пенсія призначається із заробітку за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, але згідно цієї ж статті ніяк не може бути для інвалідів III групи нижчою 6-ти мінімальних пенсій за віком. При призначенні державної пенсії позивач також має право на призначення додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду III групи в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком (ст.50 згаданого вище закону).

Статтею 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що при призначенні державної пенсії інваліду III групи повинна була призначена додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.

З довідки УПФ України в Хорольському району від 29.07.2010 року № 1785/М-02 вбачається, що з 01.01.2004 року по 31.12.2008 року позивач отримував пенсію згідно Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії по 3-й групі інвалідності.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за № 10-рп/2008 року у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст. 65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст. 67 розділу 1, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення підпунктів 12, 15, 17 пункту 28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Рішенім Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Вимоги позивача про зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з

01.01.2004року по 31.12.2007 року у відповідності до вимог ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови Кабінету Міністрів України № 523 від 30.05.1997 року «Про затвердження нового Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильських- катастрофи» підлягають до задоволення, з 01.01.2004 року по 31.12.2007 року у відповідності до вимог ст. 50, ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний

захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до частини 3 ст. 67 З.У. № 796 у редакції З.У. від 05.10.2006 року № 231 - У встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду ,заподіяну здоров'ю, особам, віднесених до категорії 1,2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру мінімуму.

Суд вважає, що позивач не пропустив строку для звернення до адміністративного суду встановленого ст. 99 КАС України, оскільки про порушення його прав він дізнався на протязі останніх трьох місяців до дня звернення до суду з даним позовом, що не спростовано відповідачем відповідно до ст. 71 КАС України.

Згідно статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч. З ст. 94 КАС України.

На підставі наведеного та керуючись статтями 2, 4, 5, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області про визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов’язання вчинити дії, задовольнити повністю.

Визнати бездіяльність управління Пенсійного Фонду України в Хорольському районі Полтавської області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 за шкоду, заподіяну здоров»ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, протиправною.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду в Хорольському районі Полтавській області провести ОСОБА_1, інваліду III групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, перерахунок пенсії та виплатити її в розмірі:

- 6 мінімальних пенсій за віком, виходячи з встановленої законом мінімального розміру пенсії за віком, визначеного ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з 01.01.2004 року по 31.12.2007 року за виключенням виплачених сум;

- додаткової пенсії у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з встановленої законом мінімального розміру пенсії за віком, визначеного ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з 01.01.2004 року по 31.12.2007 року з врахуванням проведених виплат.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Апеляційного адміністративного суду Харківської області через Хорольський районний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.

Г о л о в у ю ч и й :


  • Номер: 2-а/307/83/13
  • Опис: Про визнання нечинним та скасування рішення виконавчого комітету Бедевельської сільської ради виділення земельної ділянки
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-19/11
  • Суд: Тячівський районний суд Закарпатської області
  • Суддя: Винниченко Ю.М.
  • Результати справи: скасовано
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.06.2013
  • Дата етапу: 04.03.2015
  • Номер:
  • Опис: визнання дій відповідача неправомірними та зобовязання виплати недоплачені виплати,передбачені ст. ст. 39,51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-19/11
  • Суд: Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Винниченко Ю.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.01.2011
  • Дата етапу: 03.03.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація