Категорія статобліку 6.14
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65-в
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2009 року о 17 год. 21 хв. Справа № 2а-5446/09/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Стрельнікової Н.В.
при секретарі Горбовій І.С.
розглянув в відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Державної комісії з регулювання ринку фінансових послуг України, м. Київ
до: Кредитної спілки «Дніпро», м. Запоріжжя
про стягнення штрафу,
за участю представників:
від позивача: не з’явився;
від відповідача: не з’явився,-
ВСТАНОВИВ:
29 вересня 2009 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної комісії з регулювання ринку фінансових послуг України до Кредитної спілки «Дніпро», в якому позивач просить суд стягнути з відповідача 340 грн. штрафу.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що Державною комісією з регулювання ринку фінансових послуг України проведено планову виїзну перевірку КС «Дніпро» та виявлено порушення вимог Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом». За порушення відповідачем вимог зазначеного Закону, Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України, винесено постанову про застосування штрафу та застосовано захід впливу у вигляді штрафу в розмірі 340 грн., який відповідачем до Державного бюджету України не сплачено.
У судове засідання представник позивача не з’явився. До суду надійшло клопотання голови Держфінпослуг, в кому він просить суд розглянути справу без участі представника позивача.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, причини неявки суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Судом визнано за доцільне розглянути справу за відсутності представників сторін на підставі наявних матеріалів справи.
З матеріалів справи та наявних в ній доказів, судом встановлено наступне.
24 червня 2008 року Головою територіального управління Дніпропетровської, Запорізької, Кіровоградської областей Держфінпослуг видано посвідчення № 76/18-ПТ на проведення планової інспекції Кредитної спілки «Дніпро». Відповідно до зазначеного посвідчення співробітники територіального управління Держфінпослуг мають право перевіряти дотримання вимог чинного законодавства у сфері фінансових послуг та вимог Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом», за період з 1 січня 2007 року по 1 липня 2008 року.
Інспекція КС «Дніпро» проводилась з 30 липня 2208 року по 28 серпня 2008 року з перервою з 1 серпня по 4 серпня 2008 року та з 6 серпня по 28 серпня 2008 року.
В ході проведення інспекції встановлені порушення вимог законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, а саме: на час відсутності працівника, відповідального за проведення внутрішнього фінансового моніторингу не призначено особу, що тимчасово виконує його обов’язки; правила проведення внутрішнього фінансового моніторингу, затверджені головою правління Спілки 17 червня 2004 року, не відповідають вимогам законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню), доходів одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму; не розроблена програма здійснення фінансового моніторингу, що є порушенням ч. 2 ст. 5 закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом», п.п. 2.1 п.2, п.п. 3.2 п.п. 3.5 п.3 Вимог до організації фінансового моніторингу суб’єктами первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму, п.п. 2.1.2 п. 2.1 розділу 2, п. 3.2, 3.3, 3.7 розділу 3 Положення про здійснення фінансового моніторингу фінансовими установами. За результатами проведеної інспекції складено акт планової виїзної інспекції КС «Дніпро» № 76/18-КС від 28 серпня 2008 року.
25 вересня 2008 року керівництвом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України винесено постанову № 76/18-КС про застосування штрафу за невиконання (неналежне виконання) вимог Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом». Вказаною постановою до Кредитної спілки «Дніпро» застосовано штраф у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 грн.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, оцінивши надані докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Відносини у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та спрямований на боротьбу з фінансуванням тероризму регулює Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом» № 249-IV від 28 листопада 2002 року (далі – Закон № 249).
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону № 249 суб’єктами державного фінансового моніторингу є: центральні органи виконавчої влади та Національний банк України, які відповідно до закону виконують функції регулювання та нагляду за діяльністю юридичних осіб, що забезпечують здійснення фінансових операцій; спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань фінансового моніторингу - центральний орган виконавчої влади із спеціальним статусом (далі - Уповноважений орган).
Згідно з п. 1 «Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України», затвердженого Указом Президента України № 292/2003 від 4 квітня 2003 року, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України (далі - Комісія) є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом. Комісія - це спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 закону № 249 суб’єкт первинного фінансового моніторингу з урахуванням вимог чинного законодавства і нормативно-правових актів Уповноваженого органу встановлює правила проведення внутрішнього фінансового моніторингу та призначає працівника, відповідального за його проведення. Відповідальний працівник має бути незалежним у своїй діяльності і підзвітним тільки керівнику суб’єкта первинного фінансового моніторингу та зобов’язаний не рідше одного разу на місяць інформувати керівника про виявлені фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, та заходи, які були вжиті, у тому числі щодо: розробки та постійного поновлення правил внутрішнього фінансового моніторингу і програм його здійснення з урахуванням вимог чинного законодавства та нормативних актів Уповноваженого органу.
Згідно з ч. 3 ст. 17 Закону № 249 у разі невиконання (неналежного виконання) суб’єктом первинного фінансового моніторингу вимог цього Закону до нього може застосовуватися в порядку, встановленому законодавством, штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У випадку відсутності згоди щодо сплати штрафу рішення про накладення штрафу чи у його відмові приймається судом за поданням органу, що регулює діяльність суб’єкта первинного фінансового моніторингу та надає ліцензії або інший спеціальний дозвіл.
Відповідачем по справі – КС «Дніпро» не надано суду доказів оскарження постанови № 76/18-КС про застосування штрафу за невиконання (неналежне виконання) вимог Закону україни «Про запобугання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом», а також не надані докази сплати застосовного позивачем штрафу в розмірі 340 грн.
З огляду на викладене, суд вважає, що Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України діяла на підставі встановленого законодавством України порядку, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 158-163, ч. 4 ст. 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної комісії з регулювання ринку фінансових послуг України до Кредитної спілки «Дніпро» про стягнення штрафу, - задовольнити повністю.
Стягнути з Кредитної спілки «Дніпро» (69000, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, 26, оф. 308, код ЄДРПОУ 26573578) до Державного бюджету України суму штрафу у розмірі 340 (триста сорок) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк, з дня її складення у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя (підпис) Н.В. Стрельнікова
Постанова складена у повному обсязі 13 листопада 2009 року.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя Н.В. Стрельнікова