справа №2-а-784\09
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 листопада 2009р. Балаклійський районний суд Харківської області у складі: головуючого: УСЕНКО С.І., при секретарі: Бородіній І.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
19.05.2009 року ОСОБА_1. звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області в підвищенні розміру пенсії та зобов'язати відповідача підвищити розмір пенсії на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком з 01.03.2009 року, і провести її виплату, в обґрунтування своїх вимог посилався на ч.2 ст.42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , яким передбачене таке підвищення розміру пенсії. Відповідачем в такому підвищенні розміру пенсії було відмовлено. Вважає, що відповідач повинен був діяти лише на підставі даного Закону, а його дії є незаконними..
В судове засідання представник позивача не з”явився, але надав заяву, в якій позов підтримав та наполягав на його задоволенні, просив справу розглянути без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з”явився, але надав письмові заперечення, в яких позов не визнав та просив в його задоволенні відмовити. В обґрунтування заперечень вказував, що пенсія позивача не підлягає перерахунку внаслідок того, що у позивача індивідуальний коефіцієнт підвищення вищий за той, що встановлений на 2009 рік . Посилаючись на цю обставину вважає дії відповідача законними.
Суд дослідивши наявні у справі докази, з'ясувавши обставини, на які посилалися сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши матеріали справи, оцінивши ці докази в сукупності, визнає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_1. є пенсіонером і з 01.09.1995 року отримує пенсію за віком /а.с. 3/. Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання ОСОБА_1. є Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України Про загальнообов ' язкове державне пенсійне страхування рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
20.04.2009 року ОСОБА_1. звернувся до відповідача з вимогою підвищити йому розмір пенсії на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком з 01.03.2009 року /а.с. 4/.
05.05.2009 року Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області відмовило позивачу в задоволенні його вимоги про підвищення розміру пенсії за наведених ним підстав /а.с. 5/.
Частиною 2 ст. 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачено, що у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, за винятком випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році був менший ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституцією України не заборонено іншим державним органам надавати обов'язкові роз'яснення щодо застосування законодавства. Головним у цьому випадку в силу вимог ст. 19 Конституції України є законодавче закріплення таких повноважень.
Згідно до ст. 117 Конституції України Кабінету Міністрів України в межах своєї компетенції надано право видавати постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Таке право було закріплено в ст. 32 Закону УРСР Про Раду Міністрів Української РСР №4157-IX від 19.12.1978 року, чинного на час ухвалення Постанови КМУ Про заходи щодо реалізації частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування №341 від 11.05.2005 року і в ст. 52 Закону України Про Кабінет Міністрів України №279-YI від 16.05.2008 року, чинного на час ухвалення Постанови Кабінету Міністрів України Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян №198 від 11.03.2009 року.
Так, Постановою КМУ №341 від 11.05.2005 року затверджений Порядок підвищення розміру пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у зв'язку із зростанням середньомісячної заробітної плати штатного працівника (далі – Порядок).
Постановою КМУ №198 від 11.02.2009 року на 2009 рік визначений коефіцієнт 1,0674 для підвищення пенсій з 1 березня згідно з частиною другою статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і затверджені Зміни, що вносяться до пункту 3 Порядку підвищення розміру пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у зв'язку із зростанням середньомісячної заробітної плати штатного працівника.
Зазначені Постанови КМУ і Порядок набули нормативного (обов'язкового) характеру, оскільки пройшли державну реєстрацію в Міністерстві юстиції України відповідно до Указу Президента України Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади та доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Крім того зазначені Постанови КМУ і Порядок не визнані у встановленому законом порядку недійними або неконституційними підзаконними актами.
П.2 Порядку визначено, що відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування підвищення розміру пенсій не проводиться, якщо коефіцієнт підвищення пенсійних виплат особі у році, що передує року підвищення пенсії (далі - коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році), перевищує встановлений Кабінетом Міністрів України на відповідний рік коефіцієнт, що застосовується для підвищення розміру пенсій (далі - коефіцієнт, що застосовується для підвищення розміру пенсій у відповідному році).
Згідно до п.3 Порядку коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році (КП(п) обчислюється для кожного пенсіонера окремо за формулою КП(п) = ПВ(2) : ПВ(1), де ПВ(1) - розмір пенсії (крім пенсій, призначених після 1 січня року, що передує року підвищення пенсії, а також поновлених з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує попередньому року підвищення пенсії), обчислений відповідно до статті 27 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням статті 28 або визначений згідно з пунктом 4 розділу XV Прикінцеві положення зазначеного Закону з урахуванням підвищення розміру пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. N 1783 Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян (Офіційний вісник України, 2003 р., N 47, ст. 2431; 2004 р., N 10, ст. 616), доплати до пенсії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24 липня 2004 р. N 943 Про додаткові заходи щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення (Офіційний вісник України, 2004 р., N 30, ст. 2008), та щомісячної державної адресної допомоги до пенсії (дотації), встановленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18 вересня 2004 р. N 1215 Про підвищення рівня пенсійного забезпечення (Офіційний вісник України, 2004 р., N 38, ст. 2491, N 43, ст. 2827), щомісячної державної адресної допомоги до пенсії (дотації) та доплати до пенсії, встановлених згідно з пунктами 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 3 травня 2007 р. N 684 Про поліпшення матеріального забезпечення окремих категорій населення (Офіційний вісник України, 2007 р., N 32, ст. 1312, N 64, ст. 2505), або розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням абзацу другого частини першої статті 28, доплати до пенсії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24 липня 2004 р. N 943 Про додаткові заходи щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення (Офіційний вісник України, 2004 р., N 30, ст. 2008), та щомісячної державної адресної допомоги до пенсії (дотації), встановленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18 вересня 2004 р. N 1215 Про підвищення рівня пенсійного забезпечення (Офіційний вісник України, 2004 р., N 38, ст. 2491, N 43, ст. 2827), щомісячної державної адресної допомоги до пенсії (дотації) та доплати до пенсії, встановлених згідно з пунктами 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 3 травня 2007 р. N 684 Про поліпшення матеріального забезпечення окремих категорій населення (Офіційний вісник України, 2007 р., N 32, ст. 1312, N 64, ст. 2505), у разі призначення пенсії після 1 січня року, що передує року підвищення пенсії, а також поновленої з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за календарний рік, що передує попередньому року підвищення пенсії.
Для обчислення ПВ(2) застосовується розмір пенсій, який склався на 31 грудня року, що передує року підвищення пенсії.
Коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році відповідачем в запереченнях і розрахунках іменується як індивідуальний коефіцієнт, в т.ч. виходячи із роз'яснень Пенсійного Фонду України.
Використовуючи вищенаведену формулу КП(п) = ПВ(2) : ПВ(1), з розрахунку (931,98грн.:466,91грн.) коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році для ОСОБА_1. (індивідуальний коефіцієнт) становить 1,99606, що перевищує визначений на 2009 рік коефіцієнт 1,0674.
Тому, на підставі п.2 Порядку підвищення розміру пенсії не проведене, а відповідач при цьому діяв відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Суд прийшов до висновку щодо відсутності порушень прав і свобод ОСОБА_1., звуження їх змісту чи обсягу з боку відповідача. Натомість, в предмет судового захисту входять порушені права, свободи і охоронювані законом інтереси особи.
Внаслідок відмови в задоволенні позову судові витрати у відповідності до ст. 94 КАС України покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10-11, 18, 71, 94, 158-170 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про перерахунок пенсії – відмовити .
Судові витрати покласти на позивача ОСОБА_1.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Балаклійський районний суд Харківської області, шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього кодексу - з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
СУДДЯ
Справа №2-а-784/2009 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(вступна та резолютивна частина)
05 листопада 2009р. Балаклійський районний суд Харківської області у складі: головуючого: УСЕНКО С.І., при секретарі: Бородіній І.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про перерахунок пенсії, -
-
В С Т А Н О В И В :
Зважаючи на складність увикладені повної постанови, пов”язанної з потребою у обгрунтуванні доводів сторін, на що може бути витраченний значний час, суд вважає за необхідне проголосити його вступну та резолютивну частину.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10-11, 18, 71, 94, 158-170 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про перерахунок пенсії – відмовити .
Судові витрати покласти на позивача ОСОБА_1.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України – з дня складання у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя