Судове рішення #6570411

                                               


Справа № 2-а-1914/09/1512

                                                                     

                                                                          П О С Т А Н О В А


                                                                                                                                                    І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И


14 липня  2009 року   Київський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді     Реви С.В.,

при секретарі              Крамаренко К.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Одесі справу за адміністративним позовом Особи до Управління пенсійного фонду у Інформація районі міста Одеси про визнання відмови у виплаті державної соціальної допомоги протиправною та стягнення невиплаченої державної соціальної допомоги, суд ,-


                                                                    В С Т А Н О В И В:

            Особа звернулася до суду з адміністративним позовом посилаючись на те, що вона

 Народилася Інформація , є «дитиною війни» та в силу ст. 6 Закону України  «Про соціальний захист дітей війни» має право на отримання щомісячної державної допомоги, яка становить 30% від мінімальної пенсії за віком. Оскільки вимоги Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не виконані, а її звернення до відповідача  про збільшення пенсії за  2007, 2008 роки залишено без задоволення, позивачка просить суд стягнути з Управління пенсійного фонду у Інформація районі міста Одеси на її користь з 1 січня 2007 року по 31 грудня 2008 року  суму Інформація .

            14 липня 2009 року   Особа надала суду уточнення позовних вимог та просила суд стягнути з Управління пенсійного фонду у Інформація районі міста Одеси на її користь з 1 січня 2007 року по 31 грудня 2008 року невиплачену щомісячну державну соціальну допомогу у сумі Інформація та невиплачену щомісячну державну допомогу за 6 місяців (січень, лютий, березень, квітень, травень, червень) 2009 року. Крім того, Особа просила суд слухати справу у її відсутності.

            Представник відповідача у судове засідання не з’явилась, але надала суду заперечення на позов з проханням розглядати справу у її відсутності з урахуванням наданих заперечень.

             Відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України,  особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

            Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд вважає, що даний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

            У судовому засіданні встановлено, що Інформація народилася  позивачка Особа, як вбачається з  паспорту Особи (аркуш справи Номер ).

            У нинішній час Особа є пенсіонеркою за віком, має статус дитини війни, що підтверджується посвідченням Номер , яке видане УПСЗН Інформація районної адміністрації Одеської міської ради ( аркуш справи Номер ).

             Позивачка Особа у квітні 2009 року звернулась до Управління пенсійного фонду у Інформація районі міста Одеси з заявою щодо виплати підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року Номер , оскільки з 1 січня 2006 року її щомісячна пенсія, відповідно до вказаного закону України повинна збільшитись на 30 % мінімальної пенсії за віком.

             Однак листом Управління пенсійного фонду у Інформація районі міста Одеси від 17 квітня 2009 року Номер, їй було роз’яснено, що виплата підвищення до пенсії за віком дітям війни за 2006 та 2007 роки не здійснюється, оскільки Законом України «Про Державний бюджет України  на 2006 рік»  була призупинена дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а на 2007 рік Законом України «Про Державний бюджет України  на 2007 рік» призупинена дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а виплата підвищення до пенсії передбачалась лише тим дітям війни, які визнані


інвалідами.

            Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року визнано, що положення ст. 71, 111 Закону України «Про Державний бюджет України  на 2007 рік» не відповідають Конституції України.

           З 1 січня 2008 року п.41 розділу 2 Закону України  «Про Державний бюджет України  на 2008 рік  та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», згідно яких дітям війни до пенсії виплачується підвищення у розмірі надбавки, передбаченої для учасників війни.  Оскільки учасникам війни за Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (з змінами) пенсії підвищуються на 10 % від прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб - розмір підвищення дітям війни складає 10% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.  У зв’язку з цим, відповідач розпочав виплату підвищення до пенсії позивачці з 1 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року, як дитині війни  (аркуші справи Номер ).

          18 листопада 2004 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про соціальний захист дітей війни».

           Дитина війни - це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення ( 02 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років (яка народжена у період з 03 вересня 1927 року по 02 вересня 1945 року).

           Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» позивачка Особа має право на державну соціальну допомогу, зокрема на підвищення до пенсії  в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

           На підставі ч. 1  п. 1, 6 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту.

           Статтею 111 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” передбачено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” виплачується особам, які є інвалідами, у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

            Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року Номер, встановлено, що положення ст. ст. 71 та 111 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” не відповідають Конституції України.

            Відповідно до п. 41 розділу II Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік” та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року внесено зміни до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” і дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

           Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року Номер встановлено, що положення пунктів 36-100 розділу II „Внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року, в тому числі п. 41 визнано такими, що не відповідають Конституції України.

           Суд  не приймає до уваги ствердження представника відповідача щодо не вмотивованості вимог позивачки про стягнення невиплаченої державної соціальної допомоги у відповідності до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” від 18.05.2004 року за 2007 рік та 2008 рік включно, оскільки положення „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, якими обмежено дію ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року Номер визнано неконституційними.

              Також, Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року Номер встановлено, що положення пунктів 36-100 розділу II „Про Державний бюджет України на 2008 рік», внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року, в тому числі п. 41 визнано такими, що не відповідають Конституції України.

              Постанова Кабінету Міністрів України Номер від 28.05.2008 року, на яку посилається відповідач, як на підставу своїх заперечень щодо виплати позивачці державної соціальної допомоги у 2008 році в обмеженому розмірі, також не може бути взята до уваги, оскільки Постанову засновано на п. 41 „Про Державний бюджет України на 2008 рік”, внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року, який вже на час прийняття Постанови Номер , було визнано неконституційним Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року Номер .

              Суд не погоджується з запереченнями представника відповідача про те, що позивачкою пропущено строк позовної давності звернення до суду, який становить один рік з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, оскільки суд виходить з того, що відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами, а для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод і інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, а також для захисту прав свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду.

              По даній справі суд застосовує положення ст. 46 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” суми пенсії не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв’язку з порушенням строків її виплати здійснюється згідно з законом.

               Крім того, оскільки з ухваленням Конституційним Судом України рішень про визнання неконституційними положень Законів України «Про Державний бюджет України» та «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ці норми втратять чинність і не підлягають застосуванню, то суд не має права зобов'язувати відповідача Управління пенсійного фонду у Інформація районі міста Одеси здійснити нарахування соціальних виплат позивачці за весь 2007 рік та за весь 2008 рік.

             Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

             Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

             Таким чином, право позивачки на підвищену пенсію є обґрунтованим лише з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, тобто з часу визнання неконституційним положення відповідної статті Закону про «Державний бюджет України на 2007 рік».

              Подібні відносини склалися і у 2008 році, оскільки зміни до ст. 6 Закону, що внесені п. 4І розділу 2 Закону України від 28.12.2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від  22 травня 2008 року.

             Посилання відповідача на відсутність коштів для забезпечення виплат доплати до пенсії не може братися до уваги, оскільки відсутність коштів не є підставою невиконання зобов'язань, покладених на управління законодавством.

             Згідно до ч. 2 ст. 17 Закону України „Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії” від 05.10.2000 року Номер мінімальний розмір пенсії за віком не може бути нижче прожиткового мінімуму, встановленого законом, а ч. 2 зазначеного Закону передбачено, що розмір мінімальної пенсії за віком визначається виключно законами України.

            У відповідності із ст. 1 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року Номер розмір мінімальної пенсії за віком, як державної соціальної гарантії, визначається цим Законом і відповідними Законами України „Про державний бюджет” на відповідні роки.

            Тому, суд при задоволенні частини позовної заяви про стягнення на користь позивачки з відповідача невиплаченої державної соціальної допомоги у відповідності до ст. 6 Закону

України „Про соціальний захист дітей війни” від 18.05.2004 року стягує невиплачену щомісячну державну соціальну допомогу за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, а також з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року та невиплачену щомісячну державну соціальну допомогу за 6 місяців (січень, лютий, березень, квітень, травень, червень) 2009 року.

           При розрахунку розміру несплаченої надбавки позивачці за 2007 рік, суд враховує положення ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»,  якою встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абз.1, ч.1 ст. 28 Закону України  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 1 квітня та 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абз.5, ч.1 цієї статті, збільшений на 1% : 9 липня 2007 року – 30 вересня 2007 року – Інформація .; 1 жовтня 2007 року – 31.12.2007 року – Інформація .

           Суд виходить з того, що надбавка складає: за 22 дні липня 2007 року – Інформація ; з 1.08.2007 року до 30.09.2007 року із розрахунку - Інформація  на місяць х 2 місяців = Інформація ; з 01.10.2007 року до 31.12.2007 року із розрахунку – Інформація на місяць х 3 місяці = Інформація, що взагалі за 2007 рік становить Інформація .

           За 2008 рік доплати позивачці складають з урахуванням, що відповідачем  сплачувались надбавки дітям війни – Інформація, з 1 січня 2008 року; Інформація з 1 квітня 2008 року; Інформація з 1 липня 2008 року; Інформація з 1 жовтня 2008 року.

           Таким чином,  за 9 днів травня 2008 року – Інформація, однак позивачка  отримала Інформація, тому за даний період нарахувань не передбачається; за червень 2008 року із розрахунку мінімальної пенсії за віком – Інформація, з 1липня 2008 року до 30 вересня 2008 року із розрахунку мінімальної пенсії за віком –   Інформація,  на місяць х 3 місяці = Інформація, з 1 жовтня 2008 року до 31 грудня 2008 року із розрахунку мінімальної пенсії за віком – Інформація,  на місяць х 3 місяці = Інформація, і всього за 2008 рік надбавка складає Інформація, з урахуванням частково виплачених Особі коштів у розмірі Інформація, стягненню з відповідача на користь позивача за 2008 рік підлягає Інформація.

         Одночасно, судом встановлено, що за 2009 рік позивачка не отримувала 30% державної соціальної допомоги від мінімальної пенсії за віком,  яка становить Інформація із розрахунку:

       --  мінімальна пенсія за віком у 2009 році  -   Інформація на місяць, а потім Інформація помножити на 6 місяців (січень, лютий, березень, квітень, травень, червень) 2009 року =   Інформація.

            Таким чином, суд вважає, що сума державної соціальної допомоги за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень 2009 року складає Інформація і підлягає стягненню з відповідача на користь позивачки Особи.

            А взагалі за 2007, 2008 роки та січень, лютий, березень, квітень, травень, червень 2009 року  з відповідача на користь позивачки підлягає стягненню сума Інформація = Інформація.

            В іншій частині адміністративного позову слід відмовити за безпідставністю.

            На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 17, 19, 122, 159-163, 167, 185, 186, 254, 256 КАС України, ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” від 18.05.2004 року, Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року, ст. 19 Закону України „Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії”, суд, -


                                                                 П О С Т А Н О В И В:


            Адміністративний позов Особи до Управління пенсійного фонду Інформація району міста Одеси про визнання відмови у виплаті державної соціальної допомоги протиправною та стягнення невиплаченої державної соціальної допомоги задовольнити частково.

         

           Визнати протиправною відмову у виплаті державної соціальної допомоги Управління пенсійного фонду Інформація району міста Одеси.

          Стягнути з Управління пенсійного фонду України у Інформація районі міста Одеси на користь Особи невиплачену державну соціальну допомогу за період з 10.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 23.05.2008 року по 31.12.2008 року,  а також невиплачену державну соціальну допомогу за 6 місяців (січень, лютий, березень, квітень, травень, червень) 2009 року у  розмірі   Інформація .

            В іншій частині адміністративного позову відмовити за безпідставністю.

            Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Київського районного суду міста Одеси заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а також подання апеляційної скарги до Київського районного суду міста Одеси протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження і одночасного направлення копії апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду.  

          Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.


                     

                                   Суддя                                                                 С.В. Рева  


               


 



         





















Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація