Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #65712874


Справа № 336/2025/17

Пр.№ 2-а/336/209/2017

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 серпня 2017 року м. Запоріжжя

Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Карабак Л.Г. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського об`єднаного управління пенсійного фонду м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд зобов'язати відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії, шляхом її підвищення до розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність та провести відповідні виплати, починаючи з 01.01.2016 року з урахуванням раніше виплачених сум; стягнути з відповідача на її користь судові витрати, а саме суму витрат на правову допомогу в розмірі 1500,00 грн.

Як зазначає позивач, звернення позивача до управління з проханням провести перерахунок пенсії з врахуванням підвищення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб увінчалось відповіддю про відмову у проведенні такого перерахунку через відсутність у позивача страхового стажу понад 35 років.

Позивач вважає таку відмову незаконною, виходячи з такого.

Відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно ст. 28 цього Закону. З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, також підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно ст. 28 цього Закону. Так як підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, перерахунок повинен проводитися з дня встановлення цього розміру.

Представник відповідача в наданих суду письмових запереченнях проти задоволення позову заперечує, посилаючись на те, що пенсія позивача обчислена у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки у нього немає страхового стажу, необхідного для встановлення пенсії на рівні розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У зв'язку з викладеним його пенсія обчислена відповідно до положень ст. 28 Закону в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

Не вбачаючи в діях суб'єкта владних повноважень ознак порушення закону, представник відповідача просить про залишення позову без задоволення.

Ухвалою судді від 10.05.2017 року відкрито скорочене провадження в справі в частині позовних вимог з 05.10.2016 року, адміністративний позов в частині вимог в строк до 04.10.2016 року включно залишено без розгляду.

Ухвалою судді від 04.07.2017 року постановлено розглядати адміністративну справу за загальними правилами адміністративного судочинства, призначено судове засідання у справі.

Сторони в судове засідання не з'явились, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

На підставі ч. 4 ст. 122 КАС України, оскільки клопотання про розгляд справи за їх відсутності заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними матеріалами, тому фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не проводиться.

Розглянувши адміністративний позов із доданими документами, з'ясувавши обставини справи і перевіривши їх наявними доказами, суд знаходить позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи з такого.

З'ясувавши обставини справи і перевіривши їх доказами, суд знаходить позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи з таких міркувань.

В преамбулі Закону України «Про пенсійне забезпечення» зазначено, що цей Закон відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих. Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

В силу ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за цим Законом призначаються такі державні трудові пенсії пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Згідно із ст. 7 Закону звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію, а із ст. 10 Закону випливає, що пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.

За змістом ст. 42 Закону України «Про пенсійне забезпечення» тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно ст. 28 цього Закону. З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно ст. 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

З наведених положень законодавства про державне пенсійне страхування випливає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з положеннями ст. ст. 22, 46, 64 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі втрати годувальника, яке гарантується державою, а конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути скасовані або обмежені.

З наведених норм законодавства випливає, що право позивача на отримання від держави соціального захисту як непрацездатної за віком особи є безумовним, а його звуження є таким, що не ґрунтується на законі.

Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.

Виходячи з наведених норм законів, з урахуванням неприпустимості звуження обсягу та змісту прав і свобод особи, що захищає Закон України, який має найвищу юридичну силу, беручи до уваги гарантоване право позивача на отримання пенсії, суд, як зазначено, погоджується з ґрунтовністю позовних вимог, з урахуванням строків звернення до суду, передбачених ст. 99 КАС України.

Вирішуючи спір на користь позивача в частині вимог з 05.10.2016 року, суд виходить з того, що обов'язок нарахування і здійснення виплати державних пенсій законом покладений на підрозділи Пенсійного фонду України.

У відсутність будь-яких обмежень, передбачених законодавством про пенсійне забезпечення, пенсія в згаданому розмірі повинна сплачуватися позивачеві відповідачем, на якого законом покладений обов'язок здійснення пенсійного забезпечення.

Вирішуючи вимоги про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позивачем заявлені вимоги немайнового характеру, які суд задовольняє частково, а також відповідно до вимог ст. 94 КАС України, суд доходить висновку, що з бюджетних асигнувань Шевченківського об`єднаного управління пенсійного фонду України м. Запоріжжя на користь позивачки підлягає стягненню сума понесених нею витрат, пов'язаних з розглядом справи, а саме судового збору за подачу адміністративного позову в розмірі 640,00 грн.

Крім того, відповідно до ст. 90 КАС України витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги, передбачених законом. У разі звільнення сторони від оплати надання їй правової допомоги витрати на правову допомогу здійснюються за рахунок Державного бюджету України. Граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу встановлюється законом.

В силу Закону України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах» розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення іншою стороною, не може перевищувати 40 відсотків встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.

Втім, суду не надано належних доказів надання правової допомоги позивачці, оскільки власне вона звернулась до суду із позовною заявою, що підтверджено її підписом, документи надіслані засобами поштового зв'язку. Крім того, до справи надано лише акт про прийняття грошових коштів до договору про надання юридичних послуг, тому в задоволенні позову в цій частині необхідно відмовити.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.2, 7 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 26, 40, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 8, 17, 18, 86, 99, 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Шевченківське об`єднане управління пенсійного фонду м. Запоріжжя провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, перерахунок пенсії, шляхом її підвищення до розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, та провести відповідні виплати, починаючи з 05.10.2016 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Шевченківського об`єднаного управління пенсійного фонду України м. Запоріжжя на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, судові витрати, а саме судовий збір в розмірі 640,00 грн.

Іншу частину позовних вимог залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії шляхом подання апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м.Запоріжжя, із одночасним надісланням особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.Г. Карабак


  • Номер: 2-а/336/209/2017
  • Опис: про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 336/2025/17
  • Суд: Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
  • Суддя: Карабак Л.Г.
  • Результати справи: скасовано судове рішення і призначено новий розгляд у суді першої чи апеляційної інстанції
  • Етап діла: Розглянуто у касаційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 10.04.2017
  • Дата етапу: 31.01.2019
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація