Судове рішення #6574809

                Справа № 2-а-4624/2009 р.  

 

П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М                У К Р А Ї Н И  

23 жовтня 2009 року        

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:  

головуючої-судді                  Галіян Л.Є.       

при секретарі                       Хлібороб Н.С.        

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі адміністративну справу за  позовом  ОСОБА_2  

до управління праці та соціальної політики Тернопільської міської ради  

про визнання дій протиправними та зобов'язання виплатити недоплачену суму щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,  -


В С Т А Н О В И В:  

 Позивач ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до управління праці та соціальної політики Тернопільської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання виплатити недоплачену суму щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.    Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач являються матір’ю малолітньої дитини, а тому у відповідності до   ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на отримання щомісячної грошової допомоги в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, як особі що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Однак всупереч вимогам ст. 15 вказаного закону  щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку у 2007 році виплачувалась не в повному розмірі, а згідно із положенням абз. 3 ч. 2 ст. 56  Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», який згідно рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано неконституційним. Тому позивач просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у виплаті щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до шести років та зобов’язати відповідача виплатити недоплачену суму даної допомоги за 2007 рік.  

 Позивач ОСОБА_2 у  судовому засіданні позовні вимоги підтримала, посилаючись на мотиви,  викладені у адміністративному позові.  

Представник відповідача - управління праці та соціальної політики Тернопільської міської ради у судове засіданні не з’явився, не повідомивши суд про причини неявки, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином,  а тому відповідно до ч.4 ст. 128 КАС України суд вважає можливим розгляд справи на підставі наявних у матеріалах справи доказів.  

Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з наступних підстав:

Як вбачається із свідоцтва про народження серії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04.09.2007 року, позивач ОСОБА_2 є матір»ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України   «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими Законами України.  

Ч. 3 вказаного Закону встановлено, що одним із видів державної допомоги сім»ям з дітьми є допомога за дитиною до досягнення нею трирічного віку.  

Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений у ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.  

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визначений прожитковий мінімум для дітей до 6-ти років, який становить : з 01.01.2007 р. – 434 грн., з 01.04.07 р.- 463 грн.; з 01.10.07 р.- 470 грн.

Відповідно до п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зупинено, з метою приведення окремих норм законів у відповідність з Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

Ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, - встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як встановлено судом, позивачу у 2007 році з листопада по грудень виплачена вищевказана допомога у розмірі, що обчислювався відповідно до ст. 56  Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

У відповідності до рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 102, 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальна гарантії громадян), положення абзацу третього частини другої статті 56 та пункту 14 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визнано такими, що не відповідають Конституції України ( неконституційними).

Згідно ч.2 ст. 152 Конституції України  закони, інші правові акти  або їх окремі положення, що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про неконституційність.

Таким чином, абзац третій частини другої статті 56 та пункт 14 статті 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» припинили свою чинність з 09.07.2007 року.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що  визнані неконституційними, що і передбачено в самому рішенні.

Таким чином, суд вважає, що у даному випадку мають місце порушення прав позивача, так як остання з моменту призначення допомоги у листопаді 2007 року має право на виплату  щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі,  встановленому Законом України  «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», тобто у розмірі  прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до шести років.

Відповідно до ст. 5 Закону України  «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в сі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивача від порушень з боку суб’єкта владних повноважень, суд прийшов до висновку про необхідність захисту, цих прав шляхом зобов’язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку за 2007 рік відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років з листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року, з урахуванням сум, що були виплачені згідно ст. 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік».  

У задоволенні позовних вимог позивача щодо зобов’язання виплатити недоплачену суму щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку з 01.01.2007 року по листопад 2007 року слід відмовити, оскільки дана допомога призначена ОСОБА_2 лише  у листопаді 2007 року , що стверджується матеріалами справи.    

Згідно ч.3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.  Оскільки позивачем оплачено судовий збір у розмірі 3,40 грн., дана сума частково повинна бути стягнута у її користь з Державного бюджету України.  

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 18, 69-72, 86, 94, 158, 159, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року, суд, -

П О С Т А Н О В И В:  

Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління праці та соціальної політики  
Тернопільської міської ради щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_2 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму   для  дітей  віком   до   6  років  відповідно   до   ст.   62   Закону України  «Про Державний бюджет України на 2007  рік»  за період з часу призначення допомоги у листопаді 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Зобов’язати управління праці та соціальної політики Тернопільської міської ради нарахувати та виплатити недоплачену державну допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» ОСОБА_2 за період з часу призначення допомоги у листопаді 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір у розмірі 1,70 грн.

У задоволенні іншої частини позовних вимог  -  відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня його проголошення та апеляційної скарги – протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або шляхом подачі апеляційної скарги без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.      



Головуюча                   Галіян Л.Є.                                    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація