Справа № 2-А-5236/09
Номер статистичного звіту – 82
Код суду – 07/07
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2009 року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючого - судді Фазикош О.В.,
при секретарі Смужаниця А.О.,
з участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу реєстрації актів цивільного стану по Мукачівському району Мукачівського міськрайонного управління юстиції про зобов»язання органу державної реєстрації актів цивільного стану внести виправлення в актовий запис цивільного стану,
встановив:
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 10 листопада 2009 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано протягом 12 листопада 2009 року.
Позивач звернулася в суд з позовом до Відділу реєстрації актів цивільного стану по Мукачівському району Мукачівського міськрайонного управління юстиції про зобов»язання органу державної реєстрації актів цивільного стану внести виправлення в актовий запис цивільного стану.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала посилаючись на обставини справи викладені у позовні заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, судом належним чином повідомлений про місце та час розгляду справи. 27.10.2009 року від Мукачівського міськрайонного управління юстиції відділу РАЦС по Мукачівському району надійшов лист про розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до них у відсутності їхнього представника. Згідно п. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причину неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши позивача, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, відповідно до якого усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України від 24 грудня 1993 року № 3807-XII «Про органи реєстрації актів громадянського стану» відділи реєстрації актів громадянського стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення) управлінь юстиції проводять реєстрацію народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміни прізвища, імені, по батькові, приймають і розглядають заяви громадян про внесення змін, доповнень, поновлення, а також анулювання записів актів громадянського стану та у встановленому порядку зберігають актові книги.
Згідно із статтею 5 Закону України від 24 грудня 1993 року № 3807-XII «Про органи реєстрації актів громадянського стану» завданнями органів реєстрації актів громадянського стану є: забезпечення повної, своєчасної і правильної реєстрації актів громадянського стану; внесення до актових записів необхідних змін, доповнень та виправлень; поновлення втрачених та анулювання повторно складених актових записів; видача громадянам свідоцтв про реєстрацію; збереження архівного фонду.
Відповідно до статті 19 Закону України від 24 грудня 1993 року № 3807-XII «Про органи реєстрації актів громадянського стану» реєстрація народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміни прізвища, імені та по батькові провадиться органами реєстрації актів громадянського стану в книгах спеціального зразка, які є єдиними доказами засвідчених у них фактів. Зразки книг реєстрації актів громадянського стану затверджуються Кабінетом Міністрів України. Порядок реєстрації актів громадянського стану встановлюється цим Законом і Правилами, що затверджуються Міністерством юстиції України.
Зміни і доповнення до актових записів цивільного стану здійснюються відповідно до Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 26 вересня 2002 року № 86/5 (у редакції наказу від 10 грудня 2007 року № 1227/5) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2002 року за № 786/7074.
Відповідно до пункту 2.3 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються, серед іншого, особами, щодо яких були складені ці актові записи.
Згідно із пунктом 1.1 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану унесення змін, доповнень (далі - зміни) до актових записів цивільного стану, які складено в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, у випадках, передбачених чинним законодавством, за наявності достатніх підстав і за відсутності спору між заінтересованими особами провадиться державними відділами реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи реєстрації актів цивільного стану). За наявності спору між заінтересованими особами зміни в актових записах цивільного стану провадяться на підставі судового рішення.
Відповідно до пункту 1.8 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану унесення змін до актових записів цивільного стану провадиться відділом реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням запису, який підлягає виправленню.
Заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану відповідно до пункту 2.1 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану подаються до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України (2947-14), також до відділу реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міста обласного значення) міськрайонного управління юстиції за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб.
Відповідно до пункту 2.4 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану разом із заявою про внесення змін до актових записів цивільного стану заявниками подаються:
- паспорт або паспортний документ;
- свідоцтва про реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні;
- інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про реєстрацію актів цивільного стану відділом реєстрації актів цивільного стану додаються до матеріалів справи копії відповідних актових записів цивільного стану або витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ реєстрації актів цивільного стану відповідно до пункту 2.8 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін, доповнень до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану згідно з пунктом 2.9 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, зокрема, є постанова адміністративного суду.
Згідно із пунктом 2.12 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану зміни, доповнення, виправлення вносяться в актові записи цивільного стану. На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться зміни в актові записи цивільного стану, які зазначені в рішенні суду.
Унесення змін до актових записів цивільного стану відповідно до пункту 2.17 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану провадиться відділом реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного первинного (або поновленого) актового запису. Після цього виписується нове свідоцтво про реєстрацію акта цивільного стану, з штампом “Повторно”, яке видається заявнику або надсилається до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника для вручення йому. Первинне свідоцтво, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до копії паспорта ОСОБА_1 серії ВО № 750671 виданого 08 лютого 2001 року Мукачівським РВУ МВС України в Закарпатській області – ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, народилася у с. Берестово, Мукачівського району, Закарпатської області (а.с.5).
Відповідно до копії свідоцтва про укладення шлюбу серії І-ФМ № 466379 від 09 жовтня 1990 року виданого та зареєстрованого у ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 09 жовтня 1990 року уклали шлюб за актовим записом № 14 і після одруження подружжю присвоєно прізвище ОСОБА_3 (а.с. 5).
Відповідно до копії повторного свідоцтва про народження серії І-ФМ № 054140 від 24 лютого 2000 року виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Мукачівського районного управління юстиції Закарпатської області ОСОБА_2 народилася 19.08.1959 року, її батько – ОСОБА_4, мати – ОСОБА_5 (а.с. 6).
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії І-ФМ № 307995 від 26.01.1978 року, ОСОБА_4 помер 25.01.1978 року (а.с. 7).
Відповідно до копії повторного свідоцтва про смерть серії І-ФМ № 275078 від 13 серпня 1994 року, ОСОБА_5 померла 14 лютого 1994 року (а.с. 7).
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії ІІІ-ФМ № 374598 від 20 травня 1986 року виданого відділом Мукачівським відділом ЗАГС, ОСОБА_6 народився 10.12.1985 року, його батько – ОСОБА_7, мати – ОСОБА_2 (а.с. 8).
Як вбачається з документів наданих позивачкою правильне прізвище позивачки є ОСОБА_2, тому у повторному свідоцтві про народження серії І-ФМ № 054140 від 24 лютого 2000 року виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Мукачівського районного управління юстиції Закарпатської області, прізвище громадянки при народженні та прізвище її батьків мало бути ОСОБА_2.
Враховуючи, що офіційними документами позивача - ОСОБА_1, підтверджується, що правильне написання прізвища позивачки при народженні та її батьків є ОСОБА_2, суд приходить до висновку, що маються всі підстави для внесення відповідних змін до актового запису про народження серії І-ФМ № 054140 від 24 лютого 2000 року виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Мукачівського районного управління юстиції Закарпатської області.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, не довів суду правомірність свого рішення, що є підставою для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до статті 162 частини 2 абз. 2 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Зважаючи на обставини справи, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог і визнати протиправним відмову відділу реєстрації актів цивільного стану Мукачівського районного управління юстиції Закарпатської області у внесення змін, доповнень до актового запису про народження серії І-ФМ № 054140 від 24 лютого 2000 року.
Згідно із частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним відмову відділу реєстрації актів цивільного стану Мукачівського районного управління юстиції Закарпатської області у внесення змін, доповнень до актового запису про народження серії І-ФМ № 054140 від 24 лютого 2000 року.
Зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану Мукачівського районного управління юстиції Закарпатської області внести зміни до актового запису про народження серії І-ФМ № 054140 від 24 лютого 2000 року виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Мукачівського районного управління юстиції Закарпатської області, змінивши прізвище громадянки при народженні з ОСОБА_2 на ОСОБА_2 та прізвища батьків з ОСОБА_2 на ОСОБА_2.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (місце проживання: с. Плосколиця, 23, Мукачівського району) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 03 грн. 40 коп. (три гривні сорок копійок).
Постанова може бути оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду через Мукачівський міськрайонний суд, шляхом подачі у 10-ти денний строк, з дня проголошення постанови, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або без подання заяви про апеляційне оскарження, шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 10-ти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Мукачівського
міськрайнного суду ОСОБА_8