Судове рішення #6580427

Справа № 2-а-1151/2009р.

 

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

    13 листопада 2009 року, Бобринецький районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого-судді   - Орінко В. В.,

при секретарі           -  Зербул С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бобринець, в залі засідань Бобринецького районного суду справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни,


В С Т А Н О В И В:


     Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі протиправною та зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити на її користь недоплачену, як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за 2006-2008 роки в сумі 4471, 20 грн., обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на отримання щомісячної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, однак така допомога відповідачем їй не виплачувалась, а тому звернулася до суду.

    Позивачка в судове засідання не з’явилась, але в позовній заяві просить розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

    Представник відповідача позов не визнала, надавши до суду заяву про розгляд справи за її відсутності та свої заперечення.

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши інші докази, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

    Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року №2195 –IV, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

    Позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_31 року народження відноситься до категорії осіб із статусом «дитина війни», що підтверджується відміткою в пенсійному посвідченні серії НОМЕР_1.

    Таким чином, на позивача повністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, передбачені ЗУ «Про соціальний захист дітей війни».

    Відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» №2195 –IV дітям війни пенсії або щомісячне довірче грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

    Згідно зі ст. 7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.

    Відповідно до п.12.ст.71 та ст.111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року №489-V дію статті 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» зупинено на 2007 рік.

    Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року №6-рп/2007 визнано неконституційним п.12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

    Відповідно до п.5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України, зазначене рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли, внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.

    Таким чином, враховуючи норми ч.2 ст. 152 Конституції України, відповідно до якої закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, рішення Конституційного Суду України №6-рп/2007 зворотної дії в часі не має і на період до 9 липня 2007 року не поширюється.

    Відповідно до ч.2,3 ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Таким чином, норми Закону України ?ро державний бюджет України на 2007 рік”, які визнані неконституційними, втратили чинність з 9 липня 2007 року. Відповідно, категоріям осіб які підпадають під поняття ?іти війни” згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з цього моменту поновлено право на отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи соціальної допомоги, які виплачуються замість пенсії, та підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік», а саме п.2 ч. 41 ст. 85 було внесено зміни до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та визначено, що на 2008 рік щомісячна соціальна допомога виплачується в розмірі надбавки  встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року вищезазначені зміни визнані неконституційними та втратили чинність з дня їх ухвалення.

Листом управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області позивача було повідомлено, що перерахунок пенсії буде проводитися після визначення на законодавчому рівні розміру мінімальної пенсії для обчислення такого підвищення.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України та ч.1 ст.9 КАС України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

    Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно законом «Про Державний бюджет України» визначається будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Статтею 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що управління пенсійного фонду може здійснювати з бюджету будь-які бюджетні зобов’язання та платежі лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються законом про Державний бюджет чи рішенням про місцевий бюджет.

Суд вважає, що після прийняття рішення Конституційного Суду України, тобто починаючи з 9 липня 2007 року відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії позивачці у розмірах, передбачених законом. Заперечення відповідача стосовно відсутності на законодавчому рівні механізму згідно з яким можливо було визначити величину мінімальної пенсії за віком, що застосовується для обчислення підвищення пенсії особам, яким встановлено статус «дитина війни» судом не приймаються до уваги оскільки зазначене  не звільняє суб'єкта владних повноважень в особі управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України, з огляду на статтю 69 Закону України «Про Конституційний Суд України», згідно з якою рішення Конституційного Суду України є обов’язковим до виконання. Таким чином суд доходить висновку про існування протиправної бездіяльності відповідача, яка виразилася у неприйнятті рішення про перерахунок пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

             Однак, вимоги позивача в частині здійснення перерахунку за 2006 рік задоволенню не підлягають, оскільки дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена на 2006 рік Законом України «Про державний бюджет України на 2006 рік», тому відповідно до статті 71 Закону України «Про Конституційний Суд України», в разі, якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України, вони втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

    ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» від 19.01.2006 року за № 3367- IV пункт 17 статті 77 вказаного закону виключено, а стаття 110 цього ж закону викладено в новій редакції, згідно якої пільги дітям війни, передбачені статтею 6 вищевказаного закону запроваджуються у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному КМУ за погодженням з комітетом ВРУ з питань бюджету. Протягом 2006 року ВРУ та КМУ відповідних нормативно-правових актів не видавалось і положення статті 110 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» в зазначеній частині не реалізовані.

Положення Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» рішенням Конституційного Суду України неконституційними не визнавались.

            На підставі вищевикладеного, враховуючи ч.1 ст.2 КАС України згідно з якою завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, а також те що відповідно до ч.3 ст.150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені суд приходить до висновку що управлінням Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі була допущена бездіяльність у вигляді невиплати пенсії у розмірах передбачених ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

             Зважаючи на те, що суд не вправі виконувати функції суб’єкта владних повноважень, покладені на нього законом, та питання щодо здійснення перерахунку пенсії відносяться до компетенції органів Пенсійного фонду України, суд визнав необхідним зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі, здійснити перерахунок щомісячного підвищення до пенсії позивачу починаючи з 09 липня 2007 року відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та здійснити її виплату.

    Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -


П О С Т А Н О В И В :


Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

    Визнати незаконною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області щодо своєчасного перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 рік.

    Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 рік відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

В іншій частині позовних вимог відмовити.

    Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції – Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бобринецький районний суд Кіровоградської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови протягом 10 днів з дня її складення в повному обсязі та протягом 20 днів після цього апеляційної скарги.


   

                     Суддя                                (підпис)

         Копія вірна:

            Суддя                                                 В.В.Орінко


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація