u
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" листопада 2009 р.
15 год.50 хв. Справа № 2-а-6187/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Попова В.Ф.,
при секретарі: Головчук Ю.І.,
за участю:
прокурора - Мяло Н.В.,
представника позивача - Доля Д.В.,
представника відповідача Державної податкової інспекції у м. Нова Каховка Херсонської області - Познякової О.В.,
представника відповідача Головного управління Державного казначейства України в Херсонській області - Решетки В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
товариства з обмеженою відповідальністю "Новокаховський електромашинобудівний завод"
до Державної податкової інспекції у м. Нова Каховка Херсонської області,Головного управління Державного казначейства України в Херсонській області
про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість та визнання протиправною бездіяльність,
встановив:
ТОВ Новокаховський електромашинобудівний заводзвернулося з позовом до Державної податкової інспекції (далі –ДПІ) у м. Нова Каховка Херсонської області та Головного Управління Державного казначейства України (далі –УДК) в Херсонській області, в якому просить стягнути з Державного бюджету України суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 394296 грн. 40 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю. Суду пояснила, що за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р. з Державного бюджету України на рахунок позивача підлягає поверненню надмірно сплачений податок на додану вартість на загальну суму 394 296 грн. 40 коп., але ДПІ у м. Нова Каховка не підтверджує заявлену суму бюджетного відшкодування, у зв’язку з неотриманням матеріалів зустрічних перевірок з питань правових відносин з контрагентом на підтвердження задекларованих позивачем показників. Позивач вважає, що проведення ДПІ таких перевірок не може подовжити встановлений місячний термін відшкодування ПДВ з державного бюджету України, визначене законодавством право ДПІ проведення перевірок має реалізовуватися без порушення приписів чинного законодавства.
Представник відповідача - ДПІ у м. Нова Каховка Херсонської області з позовом не погодилась та пояснила, що ДПІ не заперечує проти права відповідача на бюджетне відшкодування заявлених сум. Але, ДПІ не підтверджує заявлену до відшкодування суму ПДВ в розмірі 394296 грн. 40 коп., оскільки не отримано результатів зустрічних перевірок з питань правових відносин з суб’єктом господарювання на підтвердження задекларованих ним показників.
Представник відповідача –Головного управління Державного казначейства України в Херсонській області проти позову не заперечила, та пояснила, що за наявності висновку ДПІ про відшкодування ПДВ або рішення суду із цього приводу, УДК не заперечує проти проведення таких виплат.
Прокурор проти позову заперечувала, просила у задоволенні вимог відмовити, позицію ДПІ у м. Нова Каховка у Херсонській області підтримала повністю.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
За своєю економічною суттю податок на додану вартість є непрямим податком, тобто цей податок включається в ціну товару при його продажу. Обов’язок сплатити ПДВ до бюджету виникає у платника податків у разі збільшення вартості реалізованого товару, тому на платника податків Законом України Про податок на додану вартість№ 168/97-ВР від 03.04.1997р. (далі –Закон № 168/97-ВР) покладено обов’язок формувати податкові зобов’язання та податковий кредит для визначення своїх зобов’язань перед бюджетом.
Законом №168/97-ВР передбачено, що головними умовами включення ПДВ до податкового кредиту є наявність податкової накладної та використання придбаного товару для господарської діяльності платника податків. У разі перевищення податкового кредиту над податковими зобов’язаннями платник ПДВ отримує право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок. Законом України №168/97 умовою для отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок є фактична сплата цього податку постачальникам товарів (робіт, послуг).
Законом України № 168/97-ВР на платника податків не покладено функцію контролю за нарахуванням та сплатою ПДВ до бюджету постачальниками товарів (робіт, послуг). Законом України Про державну податкову службу в Українівід 04.12.1990р. № 509-ХІІ вказану функцію покладено на податкову службу, а єдиним документом, що підтверджує для покупця цих товарів сплату або намір сплатити ПДВ до бюджету, є податкова накладна.
ТОВ Новокаховський електромашинобудівний завод у 2008 році задекларував від’ємне значення об’єкту оподаткування з податку на додану вартість та заявив про відшкодування цього від’ємного значення на розрахунковий рахунок.
Відповідно до положень Закону України № 168/97-ВР, ДПІ у м. Херсоні проведено перевірку платника податків з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок. За результатами перевірок було підтверджено достовірність заявлених сум відшкодувань. Перевірка проводилась на підставі документів, наданих ТОВ Новокаховський електромашинобудівний завод про формування податкових зобов’язань та податкового кредиту підприємства і ДПІ підтвердило наявність у позивача належним чином оформлених податкових накладних та сплати податку на додану вартість постачальникам у складі вартості товарів.
Відповідно до положень пп. 7.7.5 п.7.7. ст. 7 Закону № 168/97-ВР, протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Якщо за наслідками документальної невиїзної або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення –рішення, яким визначено заниження або перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування, щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок такої перевірки.
Таким чином, провівши перевірку ТОВ Новокаховський електромашинобудівний завод, ДПІ у м. Херсоні у строк, встановлений законом, не виконало вищезазначених положень, тобто, не винесло податкове повідомлення –рішення, а тому повинно було надати до органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
За таких обставин, позовні вимоги ТОВ Новокаховський електромашинобудівний завод підлягають повному задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд-
постановив :
Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Новокаховський електромашинобудівний завод" до Державної податкової інспекції у м. Нова Каховка Херсонської області, Головного управління Державного казначейства України в Херсонській області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість та визнання протиправною бездіяльність - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Нова Каховка Херсонської області щодо не направлення до Головного управління Державного казначейства України в Херсонській області висновку про відшкодування податку на додану вартість в сумі 394 296 грн. 40 коп.
Стягнути з Державного бюджету України в особі Головного управління Держказначейства України в Херсонській області з рахунку № 31118030700002, одержувач держбюджет м. Херсон, код ОКПО 24104230, МФО 852010, код доходу 14010200 на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Новокаховський електромашинобудівний завод" ( Херсонська область, м. Нова Каховка, вул. Першотравнева, 35, код за ЄДРПОУ 33246433, р/р № 260040230284, ВАТ "БМ Банк", МФО 380913) –бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за період березень, травень, червень, серпень, вересень 2008 року - 394 296 грн. (триста дев'яносто чотири тисячі двісті дев'яносто шість гривень) 40 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Новокаховський електромашинобудівний завод" судові витрати в розмірі 1 700 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 10 листопада 2009 р..
Суддя Попов В.Ф.