Судове рішення #6580552

 

Справа № 2-1934, 2009р.  

РІШЕННЯ  

И М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И


10 листопада 2009р.                                 м. Саки


Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:

 

Головуючого судді:                                  О.В. Копичинського

При секретарі:                                      Є.Ф. Кузьменко          


розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Оріхівської сільської ради Сакського району АР Крим про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, з участю третіх осіб ОСОБА_2 і ОСОБА_3,



встановив:



ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Оріхівської сільради АРК. про визнання права власності на земельну ділянку площею 0.0634 га кадастровий номер 01 243 852 00 02 001 0821, розташовану на території Оріхівської сільради Сакського р-ну АРК. в с. Михайлівка по пров. Енергетиків №7а, в порядку спадкування за законом після смерті його дружини ОСОБА_4

Позов мотивований тим, що за життя дружині було надано у користування зазначену земельну ділянку, а на підставі рішення 7 сесії 5 скликання Оріхівської сільради АРК. від 28.11.06р. №148 цю земельну ділянку було передано їй у приватну власність в порядку безоплатної приватизації. На підставі цього рішення в Сакському райвідділі земельних ресурсів було складено державний акт на право власності.

Але 06.02.08р. дружина померла, через що не встигла отримати цей державний акт.

На час відкриття спадщини вони з дружиною проживали разом за однією адресою. Після смерті дружини він користується зазначеною земельною ділянкою. Але через зазначені обставини він не оформив нотаріально прийняття спадщини.


У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, які просив задовольнити.


Представник відповідача в судове засідання не з’явилася з поважних причин, про що направила до суду заяву, в якій просила розглянути справу у її відсутність і задовольнити позов, а.с.13.


Треті особи в судове засідання не з’явилася і направили до суду заяви, в яких просили розглянути справу у їх відсутність і задовольнити позов, а.с.14,16.


Заслухавши пояснення позивача, вивчивши і дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.


Відповідно до ч.2 ст.373 ЦК України – право власності на земельну ділянку набувається відповідно до закону.

Статтями 92,116,118,125 ЗК України передбачено, що громадяни придбавають право власності на земельні ділянки із земель комунальної власності за рішенням органів місцевого самоврядування після отримання державного акту про право власності на землю.


З пояснень позивача і матеріалів справи судом встановлено, що земельну ділянку площею 0.0634 га кадастровий номер 01 243 852 00 02 001 0821, розташовану на території Оріхівської сільради Сакського р-ну АРК. в с. Михайлівка по пров. Енергетиків №7а було надано у користування ОСОБА_4, а на підставі рішення 7 сесії 5 скликання Оріхівської сільради АРК. від 28.11.06р. №148 цю земельну ділянку було передано їй у приватну власність в порядку безоплатної приватизації.  

На підставі цього рішення в Сакському райвідділі земельних ресурсів було складено державний акт на право власності ОСОБА_4 на цю земельну ділянку.

06.02.08р. ОСОБА_4 померла, а.с.7, через що не встигла отримати цей державний акт, який зберігається у Сакському райвідділу земельних ресурсів.


Але, на думку суду, ці обставини не мають правового значення тому, що:

-право на отримання ОСОБА_4 у приватну власність земельної ділянки було підтверджено зазначеним вище рішенням Оріхівської сільради АРК., на підставі якого було складено державний акт на цю земельну ділянку;

-відповідно до вимог ст.ст.125,126 ЗК України – факт складання державного акта посвідчує виникнення у громадянина права власності на земельну ділянку, а право користування цією земельною ділянкою виникає у громадянина після отримання ним цього державного акта.


На підставі зазначеного вище суд визнає ОСОБА_4 належним власником цієї земельної ділянки.


*      

Так відповідно до ст.1218 ЦК України – до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.


З зазначеного виходить, що спадкоємець може успадкувати лише те майно, яке було у встановленому законом порядку придбане і зареєстроване на праві власності за спадкодавцем.    


На підставі зазначеного вище суд визнає зазначену земельну ділянку спадковим майном.


*

Згідно з ч.1 ст.1261 ЦК України – у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця та той з подружжя, який його пережив.

На підставі ч.3 ст.1268 цього Кодексу – спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Суд встановив, що земельна ділянка площею 0.0634 га кадастровий номер 01 243 852 00 02 001 0821, розташована на території Оріхівської сільради Сакського р-ну АРК. в с. Михайлівка по пров. Енергетиків №7а належала на праві власності за життя ОСОБА_4

06.02.08р. ОСОБА_4 померла.      

Після її смерті єдиним нащадком був її чоловік (позивач у справі) тому, що їхні діти ОСОБА_1А і ОСОБА_3 не зверталися до нотаріуса для прийняття спадщини після смерті матері через відмову від своїх спадкових справ на користь батька.

З поважних причин позивач не оформив нотаріально прийняття спадщини.

Але, на час відкриття спадщини позивач з дружиною проживали разом за однією адресою, а після її смерті позивач користується зазначеною земельною ділянкою.

Також, після смерті дружини позивач не звертався до нотаріуса із заявою про відмову від спадщини.


На підставі зазначеного вище суд вважає за можливе визнати позивача таким,  що прийняв спадщину відносно зазначеної земельної ділянки, яка належала за життя спадкодавцю ОСОБА_4


*

Згідно ч.1 ст.81 ЗК України – громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Відповідно до ст.1225 ЦК України – право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.      


Судом встановлено, що позивач фактично прийняв спадщину відносно земельної ділянки площею 0.0634 га кадастровий номер 01 243 852 00 02 001 0821, розташованої на території Оріхівської сільради Сакського р-ну АРК. в с. Михайлівка по пров. Енергетиків №7а, яка належала на праві власності спадкодавцю ОСОБА_4


Приймаючи до уваги зазначене вище, суд вважає за можливе визнати за позивачам право власності на цю земельну ділянку в порядку спадкування за законом.


*

Таким чином, визнання відповідачем пред'явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

У зв’язку з цим суд вважає за можливе ухвалити судове рішення у справі при проведенні попереднього судового засідання тому, що:

-відповідно до ч.4 ст.130 ЦПК України – при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст.174 ЦПК України;

-згідно з ч.4 ст.174 ЦПК України – в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.      


*

Відповідно до вимог ч.3 ст.10 ЦПК України суд вважає за необхідне роз’яснити позивачу його обов’язок зареєструвати право на спадщину в Сакському відділу Кримського регіонального філіалу Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному Комітеті України по земельних ресурсах» згідно вимог ст.ст.125,202 ЗК України.


*

На підставі ст.ст. 1218,1225,1261,1268 ЦК України, ст.ст. 81, 92,116,118,125,126   ЗК України, і керуючись ст.ст. 10,11,60,130,174,209,212-215 ЦПК України, суд


В И Р І Ш И В :



Позов  ОСОБА_1  – задовольнити.


Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0.0634 га кадастровий номер 01 243 852 00 02 001 0821, розташовану на території Оріхівської сільської ради Сакського району АР Крим в селі Михайлівка по провулку Енергетиків №7а, в порядку спадкування за законом після смерті спадкодавця ОСОБА_4.


*

Копії судового рішення направити відповідачу і 3-м особам у справі.


Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду АР Крим шляхом подачі до Сакського міськрайсуду АР Крим заяви про апеляційне оскарження у 10-денний строк з дня проголошення рішення і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.



Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація