Судове рішення #6598028


Справа № 2-1728-1/09                                                                            

РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

                                                                           (заочне)  

23 жовтня 2009 року                                  Печерський районний суд міста Києва  

в складі головуючого-судді                      Мельник А. В.

при секретарі                                                Пятовій В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві цивільну справу за позовом  Відкритого акціонерного товариства  Банк «Траст» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3  про стягнення заборгованості  


                                                            В С Т А Н О В И В :  


Керуючись статтею 112 ЦПК України, ВАТ Банк «Траст» звернулося до суду за своїм місцезнаходженням з позовом в обґрунтування вимог якого зазначило, що між ВАТ Банк «РНС», правонаступником якого воно є, та громадянкою ОСОБА_1 18 червня 2008 року було укладено кредитний договір № S011.0002965, за умовами якого остання отримала кредитні кошти у сумі 20 000 доларів США готівкою.

Позивач зазначив, що в порушення умов кредитного договору ОСОБА_1, як позичальник не сплачує йому, як кредитору рівними частинами суму грошових коштів по погашенню кредиту в порядку і терміни, зазначені у графіку повернення кредиту та сплати відсотків, у зв’язку з чим, станом на 19.08.2009 року, має заборгованість в розмірі 21 006,97 доларів США.

Зазначив, що 18.06.2008 року, в забезпечення виконання зобов’язань позичальника за вказаним вище кредитним договором, ним було укладено договори поруки з громадянками ОСОБА_2 і ОСОБА_3, за умовами яких, останні зобов’язалися відповідати за повне та своєчасне виконання ОСОБА_1 її зобов’язань за згаданим кредитним договором.

Також, зазначив, що у зв’язку з виникненням у позичальника заборгованості по сплаті передбачених кредитним договором платежів, він здійснював повідомлення позичальника та його поручителів про факт виникнення заборгованості та її розмір. Однак на час звернення до суду з даним позовом кредитна заборгованість не погашена.

Вказав на те, що оскільки, положеннями договору передбачено, що у випадку затримання сплати частини кредиту та/або процентів за його користування, щонайменше на один календарний місяць, він, як кредитор набуває право вимагати від позичальника дострокового повернення кредиту в повному обсязі та сплати процентів за його користування, а також інших платежів та нарахувань за кредитним договором (при їх наявності).

Посилаючись на статтю 554 УК України та, враховуючи, що позичальник свої зобов’язання за вказаним кредитним договором належним чином не виконує, позивач просить стягнути з відповідачів солідарно нараховану заборгованість за укладеним із ОСОБА_1 кредитним договором.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов з викладених в ньому підстав та просив повністю задовольнити вимоги позовної заяви.

Оскільки відповідачі були повідомлені про місце, день та час судового засідання належним чином в порядку статей 74, 76 ЦПК України, в судове засідання не з’явилися та від них не надійшло повідомлення про причини неявки, а представник позивача не заперечував проти розгляду справи у відсутності відповідачів у заочному порядку, суд, керуючись ч. 4 ст. 169, ч. 2 ст. 224 ЦПК України, розглянув справу заочно на підставі наявних у справі доказів.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача та дослідивши письмові докази по справі в їх сукупності, приходить до висновку, що позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 18 червня 2008 року між ВАТ Банк «РНС» і громадянкою ОСОБА_1 було укладено кредитний договір № S011.0002965, предметом якого є надання банком, на положеннях та умовах цього Договору, ОСОБА_1 грошових коштів у розмірі 20 000 доларів США строком до 17 червня 2011 року включно зі сплатою відсотків у розмірі 21.5 % річних, виходячи з фактичної кількості календарних днів у році, а остання зобов’язується повернути наданий Кредит і сплатити відсотки та комісії за Кредитом у встановлений даним Договором строк та виконати інші зобов’язання за цим Договором в повному обсязі (а. с. 7 – 12).


За умовами вказаного договору  ОСОБА_1 отримала кредитні кошти у сумі 20 000 доларів США готівкою.

Згідно копії Витягу зі Статуту ВАТ Банк «ТРАСТ», позивач є повним правонаступником ВАТ Банк «Роздрібний необмежений сервіс» зі всіх його прав і обов’язків (а. с. 32).

Копія заяви на видачу готівки № VOshega-5184 від 18.06.2008 року свідчить про факт отримання ОСОБА_1 грошових коштів у сумі 20 000 доларів США, згідно кредитного договору укладеного з позивачем (а. с. 18).

Згідно п. 2.6. Договору, позичальник не пізніше дня надання Кредиту сплачує Кредитору комісію за обслуговування кредитної заборгованості в розмірі 2.5 % від суми Кредиту та комісію за касове обслуговування в розмірі 0.8 % від суми Кредиту в національній валюті України відповідно до офіційного курсу гривні до валюти Кредиту, встановленого Національним банком України на день укладення цього Договору.

Відповідно до пункту 2.7. Договору, загальна вартість кредиту складається з наступних сум:

суми комісійної винагороди за обслуговування кредитної заборгованості у розмірі 2,5 % від суми Кредиту, а саме 2 427 гривень 15 копійок;

суми комісійної винагороди за касове обслуговування в розмірі 0,8 % від суми Кредиту, а саме 776 гривень 69 копійок;

суми процентів за користування Кредитом у розмірі 21,5 % річних.

Пунктом 3 кредитного договору встановлено наступний порядок та строки повернення Кредиту та штрафні санкції.

Погашення Кредиту та сплата відсотків за його користування здійснюються в порядку та строки згідно Графіка повернення Кредиту і сплати відсотків, наведеному у Додатку № 1 до цього Договору, який є невід’ємною його частиною – надалі у тексті «Графік» (п. 3.1. Договору).

При настанні строків платежів згідно Графіку, а також строків інших платежів, передбачених цим Договором, позичальник зобов’язується перерахувати грошові кошти на транзитний рахунок Кредитора № 29091001799001 у ВАТ Банк «РНС», МФО 380474, код ЄДРПОУ 35371070, в розмірі чергового платежу згідно Графіку, або іншого платежу, що підлягає і ішм Договором, не пізніше 16.00 годин дня здійснення платежу згідно Графіку або Договору. При цьому, платежі можуть сплачуватися як шляхом внесення готівкових коштів до каси Кредитора, так і шляхом перерахування в безготівковій формі через банківські установи згідно тарифів цих банківських установ. Позичальник зобов’язаний здійснити усі платежі на користь Банку за цим Договором так, щоб Банк одержав усі належні йому суми у повному обсязі, без відрахування з них будь-яких комісій банків-кореспондентів або інших витрат, пов’язаних із переказом коштів (п. 3.2. Договору).

Крім того, у разі прострочення  позичальником зобов’язань з погашення Кредиту та/або сплати відсотків за його користування та/або інших платежів згідно умов цього Договору, Позичальник зобов’язаний сплатити на користь Кредитора пеню. За домовленістю Сторін пеня встановлюється в розмірі 0,5% від суми прострочених зобов’язань за кожен день прострочення. Якщо сума пені, розрахована згідно умов цього пункту Договору, буде меншою 15 гривень, сума пені автоматично вважається такою, що становить 15 гривень за кожний день прострочення виконання зобов’язання (п. 3.4. Договору).

За поясненнями представника позивача, наданими під час розгляду справи, встановлено, що ОСОБА_1 не сплачує грошові кошти по кредиту та проценти за його користування, у зв’язку з чим має перед позивачем заборгованість за користування кредитними коштами.

Пунктом 5.2. Договору передбачено, що у разі затримання сплати частини кредиту та/або процентів за його користування, щонайменше на один календарний місяць, Кредитор набуває право вимагати в тому числі і в судовому порядку від Позичальника дострокового повернення і Позичальник зобов’язується на вимогу Кредитора достроково повернути Кредит в повному обсязі та сплатити нараховані проценти за користування Кредитом, нараховану неустойку та інші платежі та нарахування за цим Договором (при їх наявності), що підлягають сплаті Позичальником на користь Кредитора.

До того ж, сторони в Договорі передбачили забезпечення виконання зобов’язань, а саме: забезпеченням зобов’язань Позичальника перед Кредитором по поверненню кредиту, сплаті відсотків за його користування та інших видатків за цим Договором є майно та (або) майнові права Позичальника та третіх осіб (поручителів, майнових поручителів, гарантів) згідно укладених договорів застави, поруки та гарантії (п. 4.1. Договору).

18.06.2008 року, в забезпечення виконання зобов’язань позичальника за вказаним вище кредитним договором, ВАТ Банк «ТРАСТ» уклало з громадянкою ОСОБА_2 договір поруки № S011.0002965-G-1 та громадянкою ОСОБА_3 договір поруки № S011.0002965-G-2, за умовами яких, поручителі на добровільних засадах взяли на себе зобов’язалися перед банком відповідати за зобов’язаннями ОСОБА_1, які виникають з умов кредитного договору № S011.0002965 від 18 червня 2008 року, в повному обсязі цих зобов’язань (а. с. 13 – 14, 15 -16).

В пунктах 2.1. сторони вказаних договорів визначили, що у випадку невиконання Позичальником взятих на себе зобов’язань по Кредитному договору, Поручителі несуть солідарну відповідальність перед Кредитором на рівні з Позичальником за повернення суми кредиту, нарахованих відсотків за користування кредитом, відшкодування можливих збитків, за сплату пені і інших штрафних санкцій, передбачених у Кредитному договорі.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до вимог договору.

Статтею 536 ЦК України встановлено, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов’язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти.

Загальна сума заборгованості ОСОБА_1 перед позивачем з урахуванням заборгованості за кредитом в розмірі 17 928,5 доларів США, відсотків у розмірі 2 370, 12 доларів США і пені в розмірі 708,35 доларів США, складає 21 006, 97 доларів США (а. с. 17).

Норми статті 554 ЦК України передбачають правові наслідки порушення зобов’язання, забезпеченого порукою. Зокрема: у разі порушення боржником зобов’язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя; поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки; особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.

Також, ВАТ Банк «РНС» та ОСОБА_1 обумовили в кредитному договорі № S011.0002965 від 18 червня 2008 року, що у разі набуття Кредитором на підставах передбачених цим Договором права вимагати від Позичальника дострокового повернення Кредиту, Кредитор направляє на адресу Позичальника рекомендованим листом письмову вимогу про дострокове Кредиту, сплату нарахованих процентів за користування Кредитом, нарахованої неустойки та інших платежів та нарахувань за цим Договором або про усунення порушення та виконання порушеного зобов’язання протягом тридцяти днів з письмовим попередженням про звернення стягнення на предмет застави у разі невиконання цієї вимоги. Документом, що підтверджує відправлення Кредитором листа з вимогою про усунення порушення, виконання порушеного зобов’язання та про дострокове повернення Кредиту, є квитанція поштового відділення про відправлення відповідного рекомендованого листа Позичальнику за адресою його проживання (реєстрації), зазначеною у розділі 7 цього Договору. Лист з вимогою про усунення порушення, виконання порушеного зобов’язання та дострокове повернення кредиту в будь-якому випадку вважається отриманим Позичальником після спливу семи днів з дня відправлення відповідного листа (п. 5.3. Договору).

Як вбачається з копії Реєстру відправленої кореспонденції за 06 липня 2009 року (а. с. 22), на адреси проживання відповідачів було направлено письмові Вимоги про дострокове погашення кредиту та інших нарахувань за ним №№ 1494/04, 1494/05, 1494/06 від 06.06.2009 року, копії яких містяться на аркушах справи 19, 20, 21.

Отже, за таких обставин, коли судом встановлено, що внаслідок укладення 18 червня 2008 року між ВАТ Банк «ТРАСТ» і громадянкою ОСОБА_1 кредитного договору № S011.0002965, а також громадянками ОСОБА_2 і ОСОБА_3 договорів поруки № S011.0002965-G-1 і № S011.0002965-G-2 відповідно, між сторонами вникли зобов’язальні правовідносини, зобов’язання по кредитному договору позичальником та/або його поручителями не виконуються, у зв’язку з чим виникла кредитна заборгованість, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України, оскільки суд задовольняє позов з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню солідарно: судовий збір, сплачений позивачем при поданні позовної заяви до суду в розмірі 1 639 гривень 70 копійок та витрати на оплату інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи в розмірі 120 гривень, а всього 1 759 гривень 70 копійок у відшкодування судових витрат.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 526, 536, 554, 1054 ЦК України, ст. ст. 3, 10, 11, 60, 74, 76, 88, 169 ч. 4, 209, 212-215, 224-226 ЦПК України, суд,


                                                                 ВИРІШИВ :  


Позов Відкритого акціонерного товариства  Банк «Траст» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3  про стягнення заборгованості про стягнення заборгованості  задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3   солідарно на користь Відкритого акціонерного товариства  Банк «Траст»  21006 доларів 97 центів США, 1639 гривень 70 копійок у відшкодування судового збору  та   120 гривень  у відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача яка може бути подана протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана через Печерський районний суд міста Києва до Апеляційного суду міста Києва протягом десяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Печерський районний суд міста Києва до Апеляційного суду міста Києва протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.


Головуючий


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація