Судове рішення #6599015

                                                                                                            Справа №2-А-3456

                                                                                                                                                   2009 р.

                                                              П О С Т А Н О В А            

                                                      І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И


05 листопада 2009 року                                                                        Дунаєвецький райсуд

                                                                                                          Хмельницької області

в складі головуючої                                                                         судді Кучерява А.В.

при секретарі                                                                                    Бей І.О.


розглянувши у  відкритому судовому засіданні  в м. Дунаївці справу за адміністративним  

                           позовом ОСОБА_1  в інтересах ОСОБА_2

           до Управління  пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області про    перерахунок пенсії інваліду 2 -ої групи Чорнобильської катастрофи та стягнення недоплаченої пенсії.


                                                              В С Т А Н О В И В:

              ОСОБА_1  звернулася з даним позовом до суду в інтересах ОСОБА_2 до Управління  Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі про перерахунок пенсії інваліду 2-ої групи Чорнобильської катастрофи.

              На підтвердження, представник позивача пояснила, що згідно  зі  ст.54 Закону розмір  пенсії для інвалідів 2 групи повинен  бути не меншим 8 мінімальних пенсій за віком,  та відповідно до ст. 50-додаткова  пенсія має становити – 75 відсотків  мінімальної пенсії за віком, однак пенсія виплачується у меншому розмірі.

              В липні 2009 року позивач звернувся в Управління з письмовою заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог ст.ст.50, 54 Закону України  „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи„ та  п. 4 Порядку обчислення  пенсії по інвалідності, що настала внаслідок  каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв"язку  з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської  катастрофи, і йому було відмовлено.  Позивач просить  суд визнати дії  відповідача про відмову у  задоволенні його вимог неправомірними,  зобов"язати відповідача провести перерахунок основної та додаткової пенсії  з серпня 2008 по серпень 2009 року, основної в розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії.

                      Вважаю відмову в перерахунку пенсії як інваліду  2-ої групи Чорнобильської катастрофи Управління є неправомірною, оскільки суперечить ст.22 Конституції України, де визначено, що „ При прийнятті законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. При таких обставинах має застосовуватись в першу чергу Конституція, Закони України, а потім постанови  КМ України. Якщо постанова КМ України суперечить Закону України, то застосовується Закон України.

                     В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав посилаючись на те, що порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання пов"язаного з Чорнобильською катастрофою визначається Кабінетом Міністрів України. Рішення Кабінету Міністрів України є обов"язковим для виконання міністерствами та іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади. Фінансування витрат, пов"язаних з реалізацією Закону  України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи„ здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, а тому пенсійний фонд не може здійснити дану виплату.

                  Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає  до  задоволення з наступних підстав.

                  Судом встановлено, що позивач в 1986 році приймав участь  у ліквідації  наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, під час якої отримав захворювання, внаслідок чого його було визнано інвалідом 2-ої групи, що підтверджується довідкою МСЕК № 058855 та присвоєно 1-у категорію, що підтверджується посвідченням  НОМЕР_1. На підставі цього він отримує пенсію в розмірі 1474 грн. 51коп.

                 Відповідно до ст.54 Закону України №796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п.4 Порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва  чи  захворювання,  і  пенсій  у зв"язку  з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, у всіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв"язок з ЧК не можуть бути нижчими по 2 - групі інвалідності -  8 мінімальних пенсій за віком.

               Таким чином, вихідним критерієм обрахунку  основної та додаткової пенсій виступає

мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком встановлений статтею  28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.03.2005  року у розмірі прожиткового мінімуму, який щороку затверджується Верховною Радою України в законі  про Державний бюджет на відповідний рік ( ч. З ст.4 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15.07.1999 р.).

                 Положення  частини  3  ст.28 Закону  України" Про загальнообов"язкове державне

пенсійне страхування" стосовно застосування мінімального розміру пенсії за віком встановленого ч. 1  цієї статті стосовно визначення  розмірів пенсій, призначених згідно з цим  Законом не є перешкодою  для застосування даної величини для обрахування пенсій пов"язаних з мінімальною пенсією,  оскільки чинним законодавством не встановлено іншого крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.

              Обґрунтування  позиції  відповідача про те,  що нарахування  пенсії позивачу  проведено відповідно до  ст. 50, та ч.5 ст.54 вказаного вище Закону України визначає Кабінет Міністрів України, судом не можуть бути прийняті до уваги, оскільки визначені не в повному розмірі.

             Крім того, відповідно до ст.22 Конституції України" При  прийнятті законів   або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих  прав та свобод".

             При таких обставинах,  виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами має застосовуватись в першу чергу  Конституція України, Закони України, а потім лише постанови КМ України. Якщо постанова КС України суперечить закону України, то застосовується Закон України. В даному випадку при розрахунку пенсії позивачу згідно ст.54 Закону України №796 застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет.

              Конституційний Суд України рішенням №  10-рп/2008 року  у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статі 65 розділу І, п. п. 61, 62, 63, 66, розділу II, п. З розділу III  Закону України „ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу І, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу II Закону України „ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих  актів України"(справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) про соціальні гарантії громадян визнав неконституційним положення ст.67 розділу І п.п.2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, п.п.20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту  35, пунктів 36 - 100 пункту З розділу II „ Внесення  змін до деяких законодавчих актів України: та пункту 3 розділу III"  Прикінцеві положення" Закону України" Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення  змін до деяких законодавчих актів України". Положення  закону,  визнані  Конституційним  Судом  України  неконституційними, втрачають  чинність  від   дня  прийняття Судом  відповідного рішення  (ст.73 Закону  України «Про Конституційний Суд України» від 16.10.1996 р.) .

                Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України „Про  статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12), яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього  Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

              На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що дії управління пенсійного фонду України  у  Дунаєвецькому районі, щодо відмови позивачу   у перерахунку пенсії є неправомірними, оскільки вони не відповідають вимогам Закону України, згідно якого позивач  має право на  перерахунок і отримання пенсії відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України № 796 з серпня 2008 по серпень 2009 року. Позивач має право  на призначення пенсії в розмірі не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну  здоров"ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.

             

     Керуючись ст.22 Конституції України, ст.ст. 50, 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.160-163 КАС України, суд –


                                                                      ПОСТАНОВИВ:

       Позов задовольнити.

 Зобов"язати Управління  пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області здійснити перерахунок  та виплату  розміру пенсії ОСОБА_2 з серпня 2008  року по серпень 2009 року на підставі ст.ст.50,54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну  здоров"ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.

            Постанова може бути оскаржена в  Львівський адміністративний апеляційний суд через Дунаєвецький райсуд протягом двадцяти днів після звернення із заявою про апеляційне оскарження, з якою можна звернутись в десятиденний строк з дня проголошення постанови.





Головуюча/підпис/

Вірно:

Суддя Дунаєвецького райсуду                                                           А.В.Кучерява

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація