АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2009 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду Вінницької області у складі:
Головуючого : Колоса С. С.
Суддів : Іващука В.А, Вавшка В. С.
При секретарі : Топольській В. О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства Універсал Банк ", третя особа без самостійних вимог Вінницьке обласне управління у справах захисту прав споживачів про визнання додаткової угоди недійсною за апеляційною скаргою представника ВАТ " Універсал Банк " на рішення Вінницького районного суду Вінницької області від 14 вересня 2009 року, -
В с т а н о в и л а :
Рішенням Вінницького районного суду від 14 вересня 2009 року позов задоволено .
Визнано додаткову угоду від 13 травня 2009 року до кредитного договору № 13 / 487 к 07 від 22 листопада 2007 року – недійсною .
Вирішено питання про розподілення та відшкодування судових витрат .
Своє рішення суд першої інстанції мотивував тим, що, укладаючи додаткову угоду, відповідачем не дотримано норм матеріального закону .
В апеляційній скарзі представник товариства просить рішення суду першої інстанції скасувати, ухвалити нове, яким в позовних вимогах відмовити, посилаючись на недотримання норм матеріального права та порушення норм процесуального права .
В запереченнях ОСОБА_1 просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, посилаючись на те, що постановлене на повно та грунтовно досліджених доказах .
Дослідивши справу в межах доводів апеляційної скарги, заслухавши представника банку, який просить рішення скасувати з підстав викладених у скарзі, ОСОБА_1 та її представника, які просять рішення залишити без змін, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав .
Відмовляючи в позові, судом першої інстанції дано належну оцінку наданим по справі доказам .
Так, відповідно п. 7. 1. 2 Кредитного договору № 13 / 487 к 07 від 22 листопада 2007 року при зміні облікової ставки національного Банку України, інфляційного індексу чи кон"юктури ринку попиту на кредитні ресурси Банк має право переглянути встановлену п. 1. 1 процентну ставку за користування кредитом, про що повідомляє Позичальника в письмовій формі за десять календарних днів до дня встановлення нової ставки ( а. с. 8 ). В недотримання зазначеної вимоги Банк такого повідомлення не направляв чим порушив права ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 11 ч. 5 ЗУ " Про захист прав споживачів " до договорів із споживачами про надання споживчого кредиту застосовуються положення про несправедливі умови в договорах, зокрема положення, згідно з якими встановлюються дискримінаційні стосовно споживача правила зміни відсоткової ставки .
Судом першої інстанції встановлено, і не заперечується сторонами, що додаткова угода до зазначеного кредитного договору була укладена в день коли позивач з"явилась в Банк у зв"язку з необхідністю сплати чергового платежу, а тому є обгрунтованим посиланням позивача на той факт, що їй, як рядовому споживачу, не вистачило часу детально ознайомитись зі змістом угоди, а тим паче виявити дискримінаційні умови, які порушують її права та законні інтереси і містять дискримінаційні стосовно неї правила зміни в частині підвищення відсоткової ставки, а саме з 12, 5 % до 17 % .
Згідно ст. 651 ч. 1 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Статтею 652 ЦК України закріплено, що в разі істотної зміни обставин, якими керувались сторони при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов"язання .
Відповідно до Правил надання банками України інформації споживачу про умови кредитування та сукупну вартість кредиту затверджених постановою Правління Національного Банку України № 168 від 10 травня 2007 року - банки зобов"язані надавати інформацію про підстави зміни процентних ставок .
В порушення зазначених норм Банком такої інформації споживачу ОСОБА_1 не надано. Не вказано, які істотні зміни стали підставами для зміни розміру процентних ставок в бік їх збільшення .
З вище викладеного вбачається, що розмір процентів збільшено банком фактично в односторонньому порядку, а це суперечить нормі цивільного закону, а саме ст. 1056 – 1 ч. 2 ЦК України .
Враховуючи вище викладене, колегія суддів вважає, що підстав для задоволення апеляційної скарги не має, а рішення суду першої інстанції слід залишити без змін .
Керуючись ст.. ст.. 307, 308, 314, 315 ЦПК України колегія суддів, -
Ухвалила :
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства " Універсал Банк " - відхилити .
Рішення Вінницького районного суду від 14 вересня 2009 року - залишити без змін .
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Протягом двох місяців з дня набрання законної сили на ухвалу може бути подана касаційна скарга до Верховного Суду України.
Судді :
З оригіналом згідно :