Україна
Справа № 2а-1766/1220
2009р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2009 р. Первомайський міський суд Луганської області
в складі: головуючого судді Мозолєвої Т.В.,
при секретарі Шалімовій Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайську справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області про визнання незаконними дій відповідача з відмови у проведенні виплати заборгованості з матеріальної допомоги по догляду за дитиною віком до трьох років, -
В с т а н о в и в :
Позивачка звернулась до суду з позовом, посилаючись на те, що 28.06.2005р. народила сина ОСОБА_2.
Відповідач взяв її на облік та призначив виплату матеріальної допомоги по догляду за дитиною розмірі 129,03грн. на місяць з 01.04.2007р. по 30.09.2007р., 130,64грн. на місяць з 01.10.2007 р. по 31.12.2007р., в розмірі 144,10грн. на місяць з 01.01.2008р. по 28.06.2008р.
З питання виплати матеріальної допомоги у повному розмірі вона звернулась до відповідача, який листом-відповіддю № 03-4102 від 27.07.2009 р. відмовив у виплаті допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років мотивуючи це тим, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною віком до 3 років виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менш 90 гривень, з чим вона не згідна.
Позивачка просить визнати дії відповідача з відмови у виплаті заборгованості з допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними та такими, що порушують Конституційні права та свободи. Стягнути з відповідача заборгованість з виплати матеріальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 01.04.2007р. по 30.06.2008р. в сумі 5346,30грн.
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, надала заяву в якій просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та розглянути справу у її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, надала заяву в якій позовні вимоги не визнала в повному обсязі, просила відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 та розглянути справу без її участі.
Дослідивши надані докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка є матір'ю дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в УП та СЗН Первомайської міської Ради Луганської області та є незастрахованою особою (а.с. 8).
Відповідно до листа відповідача позивачка перебуває на обліку в управлінні і отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.9).
Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім’ї ,її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім’ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» встановлено, що громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншим законами України.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сімом з дітьми» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
При цьому, з аналізу цієї норми не вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговані функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
Пунктом 5 Постанови Верховного суду України від 01.11.1996 року №9 визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов’язаний застосувати закон , який регулює ці правовідносини.
Відповідно до статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489 –V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та Закону України «про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та втратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановлено для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 71 закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006, № 489- V зупинена на 2007 рік дія статті 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Рішенням Конституційного суду України №6 –рп від 9 липня 2007 року у справі № 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56,71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489 – V.
Рішення Конституційного Суду України є обов’язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Отже, з 9 липня 2007 року відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811 –ХІІ та Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та втратами, зумовленими похованням», за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» затверджений на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня – 434 гривні, з 1 квітня – 463 гривні, з 1 жовтня -470 гривень.
Таким чином, починаючи з 09.07.2007 року при здійсненні виплати допомоги сім’ям з дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідач повинен був керуватись зазначеними сумами.
Відповідно до пункту 7 пункту 23 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік» яким ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» викладена в іншій редакції, яка до теперішнього часу не визнана конституційною, тому з 01.01.2008 року відповідач проводив нарахування правомірно до даних змін та порушень в його діях не вбачається, а тому позовні вимоги за 2008 рік задоволенню не підлягають.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня -434 гри., з 1 квітня -463 грн., з 1 жовтня – 470 грн.
Що стосується вимог позивача про стягнення допомоги по догляду за дитиною на 2008 рік, то вони задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Відповідно до Розділу 2 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» (№107), пункт 23, у Законі України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» у статті 13 слова «не застрахована в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування» виключені та частина перша статті 15 викладена в такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень»;
Пункт 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» викладений у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року – 50 відсотками, з 1 січня 2009 року – 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».
Таким чином з 01.01.2008 р. існує норма закону, відповідно до якої спірні правовідносини регулюються тільки Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», функції по виплаті допомоги по догляду за дитиною покладені на УПСЗН і допомога виплачується саме за рахунок державного бюджету.
Питання щодо порядку призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» зі змінами внесеними, постановою Кабінеті Міністрів України від 22 лютого 2008 року № 57.
Відповідно до цієї постанови з 01.01.2008 року і застрахованим, і незастрахованим особам допомогу сплачує УПСЗН.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визначені такими, що не відповідають Конституції України положення, зокрема пунктів 24-34 розділу 11 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік». При цьому пункт 23 неконституційним визнаний не був.
Таким чином, порушень норм ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» з боку відповідача у 2008 року судом не встановлено, а тому в частині визнання дій УПСЗН щодо виплати щомісячно допомоги по догляду за дитиною у розмірі меншому за прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років протягом 2008 року та стягнення недоотриманих сум, вимоги позивача є безпідставними.
Суд приходить до висновку, що УПСЗН Первомайської міської ради Луганської області повинно нараховувати та здійснювати позивачу виплати в розмірі не менш прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6-ти років за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. на підставі ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811- ХII.
Згідно ст..99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, якій, якщо не встановлено інше обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав свобод та інтересів особи цім Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення адміністративного суду, які якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до п.55 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого ПКМ України від 27.12.2001 р. №1751 призначені, але своєчасно не одержані суми державної допомоги сім’ям з дітьми з вини органу, що призначає або виплачує зазначену допомогу, виплачується протягом будь-якого часу без обмежень. При цьому виплата здійснюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого на день її призначення. Таким чином, наслідки пропуску строку звернення до суду, передбачені ст..100 КАС України, застосуванню не підлягають.
На підставі викладеного і керуючись Конституцією України, Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Рішенням КСУ від 09.07.2007р. та Рішенням КСУ від 22.05.2008р., ст.8,9, 159-163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області щодо виплати ОСОБА_1 матеріальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому, ніж встановлений законом прожитковий мінімум для дітей віком до 6-ти років.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області здійснити ОСОБА_1 виплату недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі передбаченому ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. за рахунок коштів Державного бюджету України.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова в повному обсязі буде виготовлена 14.11.2009 р.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку для подання заяви на апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з для її проголошення в Донецькому апеляційному адміністративному суді області через Первомайський міський суд.
Постанова суду не вступила в законну сілу.
Суддя: підпис. З оригіналом згідно.
Суддя Мозолєва Т.В.
Україна
Справа № 2а-1766/1220
2009р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2009 р. Первомайський міський суд Луганської області
в складі: головуючого судді Мозолєвої Т.В.,
при секретарі Шалімовій Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайську справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області про визнання незаконними дій відповідача з відмови у проведенні виплати заборгованості з матеріальної допомоги по догляду за дитиною віком до трьох років, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області щодо виплати ОСОБА_1 матеріальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому, ніж встановлений законом прожитковий мінімум для дітей віком до 6-ти років.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області здійснити ОСОБА_1 виплату недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі передбаченому ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. за рахунок коштів Державного бюджету України.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова в повному обсязі буде виготовлена 14.11.2009 р.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку для подання заяви на апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з для її проголошення в Донецькому апеляційному адміністративному суді області через Первомайський міський суд.
Суддя Мозолєва Т.В.