ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2009 року Справа №2-а-668/09
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді - Олійник В.М.
при секретарі – Андрусишин Н.Т.
за участю представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сєвєродонецька справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання неправомірним відмови в перерахунку допомоги по догляду за дитиною та стягненню недоплаченої суми,
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернулась до суду з позовними вимогами до відповідача, в обґрунтування позову вказала, що вона 28 вересня 2007 року народила дитину ОСОБА_5.
Рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року, абзац третій частини другої статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, визнаний таким, що не відповідає Конституції України, тобто є неконституційним.
Відповідно до вищевказаного вона 30.09.2008 року звернулась до Відповідача з проханням про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та виплатити належної суми. Однак Відповідач своїм листом від 08 жовтня 2008 року № 4464-10 повідомив її про відмову посилаючись на те, що виплата допомоги здійснюється відповідно до діючого законодавства та перерахунок допомоги на даний час неможчиво, оскільки УПтаСЗН не має таких повноважень. Здійснювати виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі мінімального прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6-ти років, стане можливим лише за наявності бюджетного призначення., тобто не в повному обсязі.
Позивач вважає дану відмову неправомірною та просить визнати протиправним відмову ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради в перерахунку та здійснити виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років від 08.10.2008 року № 4464-10 та стягнути з відповідача в рахунок недоплаченої допомоги 977,70 грн., витрати на правову допомогу у розмірі 75 грн., стягнути з відповідача судові витрати у розмірі 13,93 грн.
Позивач в судове засідання не з’явився, надав заяву в якій вказав, що просить справу розглянути за її відсутності за участю її представника..
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала, пояснила, що вважає позовні вимоги необгрунтованими оскільки УПтаСЗН є виконавчим органом Сєвєродонецької міської ради. Згідно статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" делеговані повноваження - повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районним, обласних рад. УПтаСЗН діє на підставі Положення про управління, згідно п.1.5 УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради з питань здійснення делегованих йому повноважень методично підконтрольне Головному управлінню праці та соціального захисту населення Луганської облдержадміністрації.
Статтею 56 Закону України «По державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виходячи з цього, Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» передбачений відповідний обсяг видатків. Разом з тим, згідно статті 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Відповідно до частини другої статті 4 Бюджетного кодексу України про здійснення бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетному кодексу України та закону про Державний бюджет України. Водночас відповідно до пункту 2 Положення про Міністерство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006р. № 1543, Мінпраці України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України. У межах своїх повноважень Мінпраці України організовує виконання актів законодавства і здійснює систематичний контроль за реалізацією. Враховуючи викладене, Мінпраці, як головний розпорядник коштів, керуючись вимогами чинного законодавства, забезпечує через місцеві органи праці та соціального захисту населення виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною ОСОБА_1 України у законі про державний бюджет України на відповідний календарний рік. Після прийняття Конституційним Судом рішення по справі про соціальні гарантії від 09.07.2007 року, зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині визначення нових бюджетних призначень щодо виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (розмірів цієї допомоги) не вносилися. Тому і не було додаткового фінансування для забезпечення доплати даної допомоги за 2007 рік. Отже, брати бюджетні зобов'язання, які не відповідають і не забезпечені бюджетними призначеннями, УПтаСЗН не мало та не має права. Тому на підставі вищенаведеного, з огляду на те, що виплата ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років було б нецільовим використанням бюджетних коштів, та, відповідно, суперечило б чинному бюджетному законодавству, просила суд в задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши й оцінивши представлені письмові докази по справі в їх сукупності, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є матір'ю ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження серія 1-ЕД № 086744.
Згідно повідомлення ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради № 2177/03 від 28.04.2009 року ОСОБА_3 призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 26.12.2007 року Виплата за грудень 2007 року становить 27,89грн.
Позивач перебуває на обліку в ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
В статті 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зазначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначаються і виплачуються органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих.
В частині 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, яка діяла в 2007 році, передбачено допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» передбачено, що допомога по догляду з дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для не застрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» (стаття 71 пункт 14) зупинено дію статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) абз. З ч.2 статті 56, пункт 14 статті 71 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
В пункті 3 вказаного рішення зазначено, що положення пункту 14 ст. 71 Закон України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Тобто, з 9 липня 2007 року відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
У період за який заявлені вимоги про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, прожитковий мінімум для дітей до 6 років складав:
з 1 жовтня 2007 року - 470 гривні на місяць (ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" ).
Відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Посилання представника відповідача на Бюджетний кодекс та норми Конституції України, які визначають видатки в межах Законів України "Про Державний бюджет" суд вважає безпідставними, оскільки останніми передбачено лише видатки в межах кошторисів, що не забороняє проводити нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Як вбачається із повідомлення ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради та не заперечувалось представником позивача, позивач в 2007 році отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в наступному розмірі: грудень – 27,89 грн.
За таких обставин та з урахуванням положень ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», суд вважає, що дії відповідача, пов'язані з відмовою ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради в перерахунку та здійснити виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років від 08.10.2008 року № 4464-10 та з виплатою позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі меншому, ніж встановлено ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» є неправомірними, позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 26 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року, виходячи із прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років. Сума недоплаченої позивачу ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради щомісячної вказаної допомоги складає 63,07 грн. з наступного розрахунку: з 26 грудня 2007 року – 470/31*6-27,89 = 63,07 грн.
Відповідно до ч. 1ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню частково, судові витрати здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог в сумі 8,50 грн., з яких: 7,25 грн. - витрати на правову допомогу, та 1,25 грн. - судовий збір.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 11, 12, 70, 71, 94, 159-163, 185, 186 КАС України, Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», рішенням Констируційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, рішенням Констируційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання неправомірним відмови в перерахунку допомоги по догляду за дитиною та стягненню недоплаченої суми задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради на користь ОСОБА_3 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 63,07 грн.
Стягнути з ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради на користь ОСОБА_3 судові витрати по справі в сумі 8,50 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Сєвєродонецький міський суд в 10-денний строк з дня проголошення постанови шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги з подачею її копії до Донецького адміністративного апеляційного суду або без попередньої подачі заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання такої заяви.
Суддя Сєвєродонецького
міського суду ОСОБА_6