- Відповідач (Боржник): ТОВ "Південний регіональний депозитарно-торговий фондовий центр"
- Заявник касаційної інстанції: Promsource Global
- Позивач (Заявник): Promsource Global
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2017 року Справа № 916/1432/15-г
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддіКролевець О.А.,
суддів:Євсікова О.О., Шевчук С.Р.,
розглянувши касаційну скаргуКомпанії "Промсоурс Глобал, ТОВ" ("Promsource Global, L.L.C")
на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 16.06.2015
у справі№916/1432/15-г Господарського суду Одеської області
за позовомКомпанії "Промсоурс Глобал, ТОВ" ("Promsource Global, L.L.C")
доТовариства з обмеженою відповідальністю "Південний регіональний депозитарно-торговий фондовий центр"
провизнання права власності на акції та зобов'язання до вчинення певних дій
за участю представників
від позивача:Бажан О.М.,
від відповідача:не з'явився,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Одеської області від 27.04.2015 (суддя Зайцев Ю.О.) позовні вимоги задоволено у повному обсязі.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 16.06.2015 (колегія суддів у складі: Лашин В.В., Воронюк О.Л., Мирошниченко М.А..) рішення скасовано, у задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись постановою суду апеляційної інстанції, позивач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить зазначену скасувати як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального і процесуального права, а рішення від 27.04.2015 залишити без змін.
Розпорядженням керівника апарату Вищого господарського суду України від 01.09.2017 призначено повторний автоматизований розподіл справи №916/1432/15-г у зв'язку з запланованою відпусткою судді Картере В.І.
Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 01.09.2017 у справі №916/1432/15-г визначено наступний склад колегії суддів: Кролевець О.А. - головуючий, Євсіков О.О., Шевчук С.Р.
01.09.2017 року до Вищого господарського суду України надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Південний регіональний депозитарно-торговий фондовий центр" про відкладення розгляду справи, яка колегією суддів відхилена у зв'язку з її необґрунтованістю.
Сторони у справі згідно з приписами ст.1114 ГПК України були належним чином повідомлені про день, час і місце розгляду касаційної скарги, однак, відповідач не скористався передбаченим законом правом на участь у розгляді справи касаційною інстанцією.
Заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши згідно з ч.1 ст. 1117 ГПК України наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в судових актах, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 10 травня 2012 року між Приватною акціонерною компанією "Ньюкасл Холдінгз Лімітед" ("NEWCASTLE HOLDINGS LIMITED") (дал - ПАК "Ньюкасл Холдінгз Лімітед"), як дарувальником, та Компанією "Promsource Global, L.L.C." (далі - Компанія "Промсоурс Глобал, ТОВ", Компанія), як обдарованим, було укладено договір дарування акцій, за умовами якого ПАК "Ньюкасл Холдінгз Лімітед" обдарувала Компанію "Промсоурс Глобал, ТОВ" 1685 простих іменних акцій вартістю 6231,84 грн. кожна, що становить 63,2% загальної кількості акцій спільного українсько-турецького підприємства "Одеські дріжджі" у формі закритого акціонерного товариства (далі - ЗАТ "Одеські дріжджі").
26.06.2012р. ПАК "Ньюкасл Холдінгз Лімітед" припинила своє існування як юридична особа, про що свідчить апостильований витяг по вказаній компанії від 04.03.2015р.
З метою подальшого засвідчення юридичного факту переходу права власності на акції, які є предметом зазначеного договору дарування, 3 жовтня 2014 року між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю "Південний регіональний депозитарно-торговий фондовий центр" (далі - ТОВ "ПРДТФЦ", Товариство) було укладено договір про обслуговування рахунку у цінних паперах №514/Д-2014.
Судами також встановлено, що з метою реалізації права власності на акції, 11.11.2014р. Компанія надала ТОВ "Південний регіональний депозитарно-торговий фондовий центр" договір дарування акцій від 10.05.2012 між ПАК "Ньюкасл Холдінгз Лімітед" та Компанією "Промсоурс Глобал, ТОВ", а також розпорядження на зарахування цінних паперів на свій рахунок.
Однак, 14.11.2014р. листом №1/1411/2014 відповідач повідомив позивача про неможливість здійснення операції з переказу цінних паперів СП "Одеські дріжджі" на рахунок Компанії, зазначивши, що дійсним власником спірних акцій є інша юридична особа.
Предметом даного спору є позов Компанії "Промсоурс Глобал, ТОВ" про визнання за нею права власності на прості іменні акції в кількості 1685 штук номінальною вартістю 6231,84 грн. кожна, що становить 62,3 % загальної кількості акцій ЗАТ "Одеські дріжджі", та про зобов'язання Товариства здійснити переказ 1685 простих іменних акцій емітента (ЗАТ "Одеські дріжджі") з рахунку у цінних паперах №402214-GB20100165, який відкритий депоненту - ПАК "Ньюкасл Холдінгз Лімітед" на рахунок у цінних паперах №402214-US26100526, який відкрито Компанії "Промсоурс Глобал, ТОВ" та здійснити їх зарахування на згаданий рахунок позивача.
Обґрунтовуючи підстави позову, Компанія посилається на те, що 10 травня 2012 року між ПАК "Ньюкасл Холдінгз Лімітед", зареєстрованою у відповідності до законодавства Сполученого королівства Великобританії, як дарувальником, та Компанією "Промсоурс Глобал, ТОВ", як обдарованим, укладений договір дарування акцій, за умовами якого дарувальник подарував позивачу 1685 простих іменних акцій вартістю 6231,84 грн. кожна, що становить 63,2% загальної кількості акцій ЗАТ "Одеські дріжджі". З метою подальшого засвідчення юридичного факту переходу права власності на акції, які виступили предметом зазначеного договору дарування, 03.04.2014р. між позивачем та відповідачем був укладений договір про обслуговування рахунку у цінних паперах №514/Д-2014, на підставі якого у вказаній депозитарній установі на ім'я Компанії "Промсоурс Глобал, ТОВ" було відкрито рахунок у цінних паперах №402214-US26100526. Позивач звернувся до відповідача із розпорядженням на зарахування цінних паперів на свій рахунок, надавши для цього усі передбачені законодавством документи, однак, отримав відмову від здійснення відповідної операції у зв'язку з тим, що власником спірних акцій є інша особа.
Задовольняючи позовні вимоги в повному обсязі, місцевий господарський суд виходив з того, що ПАК "Ньюкасл Холдінгз Лімітед" припинила своє існування як юридична особа 26.06.2012р., про що свідчить апостильований витяг по вказаній компанії від 04.03.2015, у зв'язку з чим, остаточне виконання ПАК "Ньюкасл Холдінгз Лімітед" обов'язків за договором дарування акцій від 10.05.2012, в тому числі надання передавального розпорядження на переказ цінних паперів ЗАТ "Одеські дріжджі" зі свого рахунку на рахунок Компанії "Промсоурс Глобал, ТОВ", є неможливим у зв'язку зі втратою правосуб'єктності. Між тим, ПАК "Ньюкасл Холдінгз Лімітед" втратило будь-які права на зазначені акції, тобто її право власності на такі акції фактично припинилося, тому Компанія "Промсоурс Глобал, ТОВ" є єдиним належним та законним власником 1685 одиниць простих іменних акцій ЗАТ "Одеські дріжджі". При цьому, зобов'язуючи відповідача здійснити певні дії, суд зазначив, що реалізація прав, які безпосередньо пов'язані із власністю на акції та належать власнику цінних паперів (право на участь в управлінні товариством, отримання дивідендів, а також інші права та правомочності), в силу приписів Закону України "Про депозитарну систему України" та Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №735 від 23.04.2013, можливі лише після зарахування акцій на рахунок депонента - власника цінних паперів.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та приймаючи нове рішення про відмову в позові повністю, апеляційний господарський суд, в свою чергу, дійшов висновку про недоведеність переходу до позивача права власності на акції дарувальника з мотивів ненадання Компанією необхідних документів на підтвердження факту такого переходу, передбачених договором дарування від 10.05.2012 та законодавством України, чинним на момент укладення цього договору.
Колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції з огляду на наступне.
Рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі. При цьому рішення може ґрунтуватись лише на тих доказах, які були предметом дослідження і оцінки судом, наявні докази підлягають оцінці у їх сукупності і жодний доказ не має для господарського суду заздалегідь встановленої сили (п.п.1, 4 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення").
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно з ч.1 ст.717 ЦК України за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдарованому) безоплатно майно (дарунок) у власність.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств.
Акціонерне товариство розміщує тільки іменні акції. У разі існування акцій у документарній формі власникові акцій видається сертифікат акції (акцій) (ч.5 ст. 6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок").
Згідно зі ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Згідно приписів ч.3 ст.4 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" права на іменний цінний папір та права за іменним цінним папером переходять до іншої особи у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.5 Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" (у редакції від 07.08.2011р., чинній на момент укладення договору дарування від 10.05.2012), право власності на цінні папери, випущені в бездокументарній формі, переходить до нового власника з моменту зарахування цінних паперів на рахунок власника у зберігача. Підтвердженням права власності на цінні папери є сертифікат, а в разі знерухомлення цінних паперів чи їх емісії в бездокументарній формі - виписка з рахунку у цінних паперах, яку зберігач зобов'язаний надавати власнику цінних паперів.
На час звернення позивача до відповідача з вимогою переказу акцій у листопаді 2014 року вже діяв Закон України "Про депозитарну діяльність" (набрав чинності з 12.10.2013р.), згідно з ч.ч.1, 2 ст.8 якого підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в бездокументарній формі, а також обмежень прав на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах депонента в депозитарній установі. Документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери та прав за цінними паперами депонента (у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідного кредитора) є виписка з рахунка в цінних паперах депонента, яка видається депозитарною установою на вимогу депонента або в інших випадках, установлених законодавством та договором про обслуговування рахунка в цінних паперах.
Пунктом 14 Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006 №1000 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2007р. за №49/13316 (чинного на момент укладення договору дарування від 10.05.2012), унесення у систему реєстру записів про перехід прав власності за цінними паперами за наслідками цивільно-правових договорів здійснюється реєстроутримувачем на підставі подання таких документів: передавального розпорядження, складеного від імені зареєстрованої особи (залишається у реєстроутримувача); сертифіката цінних паперів власника, який передає цінні папери (погашається та залишається у реєстроутримувача); оригіналу або нотаріально засвідченої копії цивільно-правового договору, укладеного за участю торговця, що підтверджує перехід права власності на цінні папери (залишається у реєстроутримувача).
На відміну від суду першої інстанції, апеляційним судом правомірно враховано в сукупності умови п.п.3.1, 3.2, 5.2 договору дарування від 10.05.2012, згідно яких позивач (обдарований) отримує всі права та обов'язки власника акцій відповідно до положень чинного законодавства після реєстрації його в реєстрі учасників ЗАТ "Одеські дріжджі". Компанія "Промсоурс Глобал, ТОВ" зобов'язана прийняти акції та після їх прийняття стає власником акцій ЗАТ "Одеські дріжджі". ПАК "Ньюкасл Холдінгз Лімітед" зобов'язана передати позивачу акції у документарному вигляді у якості сертифіката акцій у кількості 1685 штук.
Як наслідок, судом апеляційної інстанції достеменно встановлено, а скаржником не спростовано як недоведеність вчинення дарувальником (ПАК "Ньюкасл Холдінгз Лімітед") передавального розпорядження щодо спірних акцій на користь позивача, так і недоведеність вчинення інших юридично значимих дій, передбачених договором дарування (передача сертифіката акцій), які б свідчили про волевиявлення щодо передачі та отримання Компанією "Промсоурс Глобал, ТОВ" акцій, обумовлених договором.
У зв'язку з посиланням скаржника на недійсність п.5.2 договору дарування від 10.05.2012 як такого, що не відповідає ст.20 Закону України "Про акціонерні товариства", касаційна інстанція зауважує, що статтею 204 ЦК України встановлено презумпцію правочину, згідно якої правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
З матеріалів справи не вбачається, судами не встановлено та позивачем не доведено оспорювання та визнання недійсним п.5.2 договору дарування від 10.05.2012 у порядку, встановленому законом.
Наведеним спростовуються передчасні твердження скаржника про безпідставність посилань апеляційного суду в обґрунтування своїх висновків на п.5.2 договору дарування від 10.05.2012.
Касаційна інстанція враховує, що висновки апеляційного суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, відображеною у рішенні від 11.01.2006 (Вісник Верховного Суду України №2 (66), 2006 рік), згідно якої у разі, якщо передача акцій за договором не відбулася у встановленому законом порядку і, у зв'язку з цим, акції не були перереєстровані, то право власності на акції не виникло.
Колегія суддів також зазначає про відсутність в матеріалах справи та неподання скаржником до судів попередніх інстанцій як доказів існування непереборних перешкод, що позбавляли дарувальника можливості вжиття передбачених чинним на той час законодавством України заходів для оформлення передавального розпорядження щодо акцій на користь позивача у період з моменту укладення договору дарування до дня ліквідації ПАК "Ньюкасл Холдінгз Лімітед" як юридичної особи (26.06.2012р.), так і доказів вчасного звернення позивача до дарувальника у вказаний півторамісячний період з приводу необхідності здійснення такого оформлення. Відтак, само по собі обґрунтування позовних вимог виключно обставинами невиконання дарувальником своїх договірних обов'язків з надання передавального розпорядження позивачу та неможливості їх виконання на даний час з причин ліквідації ПАК "Ньюкасл Холдінгз Лімітед" не може бути достатньою підставою для визнання за позивачем права власності на спірні акції з порушенням порядку, встановленого законодавством України та договором дарування.
Враховуючи встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи, касаційна інстанція погоджується з висновком апеляційного господарського суду про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Таким чином, перевіривши у відповідності до ч.2 ст.1115 ГПК України юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення в оскаржених судових актах, колегія суддів дійшла висновку, що судом апеляційної інстанції у порядку ст.ст.43, 101, 105, 11112 ГПК України всебічно, повно і об'єктивно розглянуто всі обставини справи в їх сукупності, досліджено подані сторонами в обґрунтування своїх вимог і заперечень докази, належним чином проаналізовано права та обов'язки сторін, у зв'язку з чим, не вбачається підстав для зміни чи скасування законної та обґрунтованої постанови.
Керуючись ст.ст.1115, 1117, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу Компанії "Промсоурс Глобал, ТОВ" ("Promsource Global, L.L.C") залишити без задоволення.
Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 16.06.2015 у справі №916/1432/15-г залишити без змін.
Головуючий суддя О. Кролевець
Судді О. Євсіков
С. Шевчук
- Номер:
- Опис: про визнання права власності на акції та зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 916/1432/15-г
- Суд: Одеський апеляційний господарський суд
- Суддя: Кролевець O.A.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.06.2015
- Дата етапу: 16.06.2015
- Номер:
- Опис: визнання права власності на акції та зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: Касацiйна скарга (подання)
- Номер справи: 916/1432/15-г
- Суд: Касаційний господарський суд
- Суддя: Кролевець O.A.
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.09.2015
- Дата етапу: 11.09.2015
- Номер:
- Опис: визнання права власності на акції та зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: Касацiйна скарга (подання)
- Номер справи: 916/1432/15-г
- Суд: Касаційний господарський суд
- Суддя: Кролевець O.A.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.08.2017
- Дата етапу: 04.09.2017