u
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" листопада 2009 р. Справа № 2-а-13502/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Кусик Г.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонського державного бюро технічної інвентаризації, третя особа на стороні відповідача: технік Високопільського відділу Херсонського державного бюро технічної інвентаризації Крамаренко Г.В. про визнання неправомірними дії, зобов’язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії техніка Високопільського відділу Херсонського бюро технічної інвентаризації Крамаренко Г.В. з відмови в державній реєстрації права власності на майно ОСОБА_1, зобов"язати Херсонське державне бюро технічної інвентаризації (далі - відповідач) вчинити реєстраційні дії, пов"язані з реєстрацією за ОСОБА_1 права власності на будівлю складського приміщення літ."А", загальною площею 23,7 кв. м, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, згідно рішення Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 07 липня 2009 року у справі № 2-442/09.
Свої вимоги мотивує тим, що рішенням Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 07.07.2009 р. за позивачем визнано право власності на придбане за договором куплі-продажу майно - будівлю складського приміщення літ."А", загальною площею 23,7 кв. м, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. З метою реєстрації права власності на це майно, позивачем було подано заяву до Високопільського відділу Херсонського державного бюро технічної інвентаризації, однак отримано відмову в реєстрації права власності, яка не відповідає п.3.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, оскільки жодних підстав для відмови не має.
Позивач, представник позивача та відповідач направили до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Третя особа на стороні відповідача Крамаренко Г.В. у судове засідання не з"явилася, направила заперечення на позов, в яких вказала на те, що позивачу було відмовлено у реєстрації права власності на майно з урахуванням листів Високопільської селищної ради, у яких зазначалося на необхідність одержати від селищної ради згоду на виділення земельної ділянки для добудови частини складського приміщення по АДРЕСА_1. Високопільська селищна рада повідомляла про те, що частина складського приміщення по АДРЕСА_1 добудована самовільно без дозволів з самозахватом земельної ділянки, а тому неможна було погодити реєстрацію рішення суду.
Дослідивши наявні у справі докази суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що рішенням Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 07 липня 2009 року визнано дійсним договір куплі-продажу від 12 травня 2009 року, укладений у письмовій формі між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та визнано за ОСОБА_1 право власності на придбане за договором куплі-продажу майно - будівлю складського приміщення літ."А", загальною площею 23,7 кв. м, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
06 жовтня 2009 року позивачем було подано заяву до Високопільського відділу Херсонського державного бюро технічної інвентаризації про реєстрацію права власності на будівлю складського приміщення літ."А", загальною площею 23,7 кв. м, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
За результатами розгляду заяви техніком Високопільського відділу Херсонського державного бюро технічної інвентаризації Крамаренко Г.В. відмовлено в реєстрації рішення суду у зв"язку з листами Високопільської селищної ради: вих. № 2-22/641 від 25.08.2009 р., вих. № 2-22/715 від 05.10.2009 р.
Суд вважає таке рішення протиправним з наступних підстав.
Порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні визначається Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 р.
Пунктами 1.3, 1.5 цього Положення передбачено, що державну реєстрацію прав власності здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації, а обов"язковій реєстрації підлягає право власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб.
Відповідно до пункту 2.1 зазначеного Положення для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно та оформлення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлювальні документи (додаток 1), їх копії (нотаріально засвідчені), а також інші документи, що визначені цим Положенням.
Згідно вимог пункту 10 Додатку № 1 до пункту 2.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно "Переліку правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрації прав власності на об"єкти нерухомого майна", одним із правовстановлювальних документів, на підставі якого проводиться реєстрація прав власності на об"єкти нерухомого майна, є рішення суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна.
Судом встановлено, що 06 жовтня 2009 року представник за довіреністю ОСОБА_1 звернувся до Високопільського відділення Херсонського державного бюро технічної інвентаризації із заявою про реєстрацію права власності на нерухоме майно. При цьому до заяви було долучено копії ухвали суду від 07 липня 2009 року, паспорту та ідентифікаційного коду позивача, довіреності представника. Тобто, позивачем виконано вимоги пункту 2.1 Положення, оскільки ним були подані необхідні документи (заява, ухвала суду про визнання права власності, копія паспорту та ідентифікаційного коду, копія довіреності).
Отримавши заяву та долучені до неї документи, реєстратор відповідно до вимог пункту 3.1 повинен прийняти рішення про реєстрацію права власності чи про відмову у реєстрації права власності.
При цьому розгляд заяви і прийняття рішення щодо реєстрації права або відмови в реєстрації проводиться у строк, який з дня отримання заяви БТІ не повинен перевищувати тридцяти календарних днів без урахування терміну проведення інвентаризаційних робіт. Про відмову в реєстрації реєстратор письмово повідомляє заявника (пункти 3.1, 3.4).
Згідно п.3.2 Положення рішення реєстратора про відмову в реєстрації прав власності на нерухоме майно потребує письмового оформлення та повинно містити: дату й місце прийняття рішення; стислий опис майна, щодо якого приймається рішення; підстави винесення рішення та правове обґрунтування; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна (за наявності). Рішення про відмову в реєстрації прав видається на бланку БТІ за формою, визначеною у додатку 6, посвідчується підписами реєстратора, начальника або уповноваженою ним особою та скріплюється печаткою БТІ.
При цьому в п.3.3 зазначено перелік конкретних підстав для відмови в реєстрації прав власності на нерухоме майно. Зокрема, у реєстрації прав власності на нерухоме майно може бути відмовлено, якщо: заявлене право не є таким, що підлягає реєстрації відповідно до цього Положення; об'єкт нерухомого майна розташований на території, реєстрацію прав власності на якій здійснює інше БТІ; із заявою про реєстрацію прав власності на нерухоме майно звернулась особа, яка не може бути заявником відповідно до цього Положення; подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Положенням та іншими актами чинного законодавства України, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства; заявлене право вже зареєстроване; не проведено інвентаризаційних робіт або вони проведені не тим БТІ, яке здійснює реєстрацію прав власності на нерухоме майно; право власності на нерухоме майно виникло на підставі договорів відчуження, за наявності інформації про накладення заборони та/або арешту нерухомого майна з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна; право власності на нерухоме майно, що перебуває у податковій заставі, виникло без дотримання встановленого порядку відчуження; відчуження нерухомого майна відбулося без отримання витягу з Реєстру прав або строк його дії закінчився; при укладенні договорів між юридичними особами, які нотаріально не посвідчені, не надано правовстановлювальний документ попереднього власника.
Жодних з підстав для відмови у реєстрації позивачу права власності на будівлю, передбачених цим пунком Положення, судом не встановлено, а відповідачем та третьою особою на стороні відповідача не наведено.
Крім того, в порушення зазначених вимог закону техніком Високопільського відділення Херсонського державного бюро технічної інвентаризації Крамаренко Г.В. надано відмову у реєстрації рішення суду, форма якої не відповідає тій формі, яка визначена в додатку 6 до Положення.
Враховуючи викладене, суд погоджується з доводами позивача стосовно протиправності дій техніка Високопільського відділу Херсонського державного бюро технічної інвентаризації щодо відмови у реєстрації рішення Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 07 липня 2009 року.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню, оскільки відповідно до вимог діючого законодавства суд може прийняти рішення про зобов"язання вчинити реєстраційні дії, пов"язані з реєстрацією права власності на нерухоме майно, а не зобов"язати зареєструвати право власності на нього.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив :
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії техніка Високопільського відділу Херсонського бюро технічної інвентаризації Крамаренко Г.В. з відмови в державній реєстрації права власності на майно ОСОБА_1.
Зобов"язати Херсонське державне бюро технічної інвентаризації вчинити реєстраційні дії, пов"язані з реєстраціює за ОСОБА_1 права власності на будівлю складського приміщення літ."А", загальною площею 23,7 кв. м, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, згідно рішення Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 07 липня 2009 року у справі № 2-442/09.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бездрабко О.І.