Судове рішення #6617890

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  


73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________________________________________________________________  


ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  



"03" листопада 2009 р.   Справа № 2-а-10781/09/2170  

 



Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Василенко Г.Ю.,

при секретарі:  Шарко Н.А.,    

За участю представників:

позивача - Салій Л.П.

відповідача - Солошенко І.В.    

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом  Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області до  Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в Цюрупинському районі Херсонської області про зобов'язання вчинити певні дії,


встановив:  


Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області звернулося до суду з адміністративним позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в Цюрупинському районі Херсонської області, в якому просить, з урахуванням уточнення, зобов'язати відповідача прийняти до заліку суми виплаченої щомісячної адресної допомоги та витрати на її доставку по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання  в сумі 62659,93  грн.  за січень - квітень 2009 року.    

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, пояснивши що  Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04 березня 2003 року затверджено Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (далі - Порядок). Відповідно до п. 3 Порядку  Фондом відшкодовуються пенсії, призначені відповідно до пунктів “а”, “в”, г" статтіі 26, 37, 38 та пенсії, виплачені відповідно до ст.ст.. 91, 92 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Щомісячна адресна допомога на прожиття надається пенсіонеру, який одержував зазначену пенсію. Органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та державну адресну допомогу, проводять з  відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер наслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню. Сума пенсій сплачених за списком за січень - квітень 2009 року становить 80638,48 грн., прийнято до заліку Відділенням виконавчої дирекції фонду у Цюрупинському районі Херсонської області лише 17978,55 грн.  

Представник відповідача проти позову заперечує, мотивуючи тим, що статтею 21 Закону України від 23.09.1999 № 1105-Х1У “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” до переліку витрат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України, включено пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання  передбачено, що відшкодуванню підлягають суми, які виплачуються відповідно до Законів України “Про пенсійне забезпечення”, “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” та інших нормативних документів, а саме :  

-      сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання,

-      щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;  

- допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;  

-      сума витрат Пенсійному фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.  

Таким чином, визначений перелік сум, які приймаються до заліку для відшкодування видатків Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Крім того, форма акту щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджена постановою  правління  Пенсійного  фонду  України     та     правління  Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003р. №5-4/4 , не містить рядка про включення до актів сум виплаченої щомісячної адресної допомоги. Посилання Управління ПФУ на те, що відшкодування витрат на доставку адресної допомоги повинно проводитись за аналогією з відшкодуванням витрат на виплату та доставку цільової допомоги на прожиття, оскільки одна допомога виплачується на заміну іншої, відповідач вважає таким, що суперечить чинному законодавству України. Виплати адресної допомоги введені з 1 квітня 2008 року,  спільні рішення щодо відшкодування коштів на виплату адресної допомоги Пенсійним фондом України та Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України не приймалися, відповідні зміни до Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання від 04.03.2003 № 5-4/4 не вносилися.  

Суд, заслухавши пояснення та доводи сторін, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, вважає позов таким, що підлягає задоволенню за наступних підстав.  

 Статтею 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом. Відповідно до ст. 4 Основ в Україні залежно від страхового випадку є такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування:  

-  пенсійне страхування;  

- страхування  у  зв'язку з  тимчасовою втратою  працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням;  

-   медичне страхування;  

-  страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності;  

-   страхування на випадок безробіття.  

Відносини, що виникають за зазначеними в частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до цих Основ. Спори, що виникають із правовідносин за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, вирішуються в судовому порядку, якщо законом не встановлено досудовий порядок їх розгляду. За пенсійним страхуванням згідно зі ст. 25 Основ надаються такі види соціальних послуг та матеріального забезпечення:  

- пенсії за віком, по інвалідності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);  

- пенсії у зв'язку з втратою годувальника, крім передбачених п. 4 цієї статті;  

- медичні профілактично-реабілітаційні заходи;  

- допомога на поховання пенсіонерів.  

Відповідно до п. 4 цієї статті за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання надаються такі види соціальних послуг та матеріального забезпечення:  

- профілактичні заходи по запобіганню нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням;  

-  відновлення здоров'я та працездатності потерпілого;  

- допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;  

-  відшкодування збитків, заподіяних працівникові каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним своїх трудових обов'язків;  

- пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;  

-  пенсія у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;  

- допомога на поховання осіб, які померли внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.  

У ч. 4 ст. 26 Основ встановлено, що якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним витрат. Аналогічне правило закріплено частиною 2 ст. 24 Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

Враховуючи те, що пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання є наслідком страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, належним страховиком, тим, хто має надавати застрахованій особі матеріальну допомогу чи соціальні послуги, відповідно до ст. 25 Основ, є Фонд соціального страхування від нещасних випадків.  

Пунктом 2 ст. 7 ("Прикінцеві положення") Закону "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", який набрав чинності з 01.04.2001 року, встановлено, що фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 01.04.2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку.  

Потерпілі, документи яких не передані до фонду, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються фондом у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і фондом у подальшому відбуваються відповідні розрахунки.  

Згідно із ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", Фонд зобов'язаний виплачувати пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Порядок від 04.03.2003 року визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України  витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону). Згідно п. 4 Порядку відшкодуванню підлягають суми основного розміру пенсій, щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, допомога на поховання, витрати Пенсійного фонду з виплати та доставки пенсій. Відповідно до п. 5 Порядку, органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та списку померлих осіб і осіб, знятих з обліку з інших причин, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, та професійних захворювань України в районах звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києва та Севастополі і Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києва та Севастополі. Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі довідки про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.  

В силу приписів п.1 ч.1 ст.21 Закону України №1105-14, у разі настання страхового випадку Фонд зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров’я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Постановою КМУ від 26.03.08 № 265 визначено, що виплати щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої цією постановою, здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.  

Статтею 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення” визначено, що виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України. При цьому Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою і формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями на заходи соціального страхування за тарифами, диференційованими залежно від небезпечності, шкідливості, тяжкості робіт та стану інших умов праці, страхових внесків громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, обов’язкових страхових внесків громадян, а також коштів державного бюджету України. Положенням про Пенсійний фонд України визначено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Основними завданнями Пенсійного фонду України є забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, що здійснюються з коштів Пенсійного фонду України. Тому Пенсійний фонд України не зобов'язаний виплачувати адресну допомогу за рахунок своїх коштів. Витрати Пенсійного фонду України, пов’язані з виплатою щомісячної  державної адресної допомоги, повинні здійснюватись за рахунок коштів, з яких виплачуються пенсії по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання.  

Вимоги позивача щодо включення  цих витрат до актів звірок для подальшого відшкодування на централізованому рівні  є обґрунтованими. Відсутність адресної допомоги в переліку витрат, які відповідно до Порядку має відшкодовувати Фонд, не є підставою для відмови в задоволенні позову, оскільки суд в першу чергу приймає до уваги ту обставину, за рахунок яких коштів ця допомога виплачується, а також призначення цієї допомоги та яким особам вона виплачується, тобто, з якими страховими випадками пов’язана виплата цієї адресної допомоги.  

Виходячи з вищевикладеного та керуючись  ст.ст. 158-163,  167  КАС України, суд  

постановив  :


Позовні вимоги  Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області задовольнити.

Зобов'язати Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Цюрупинському районі Херсонської області  прийняти до заліку суми виплаченої щомісячної адресної допомоги та витрати на її доставку по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання  в сумі 62659,93 (шістдесят дві тисячі шістсот п'ятдесят дев'ять) грн. 93 коп. за січень - квітень 2009 року.  

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили  після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний  09 листопада 2009 року.



Суддя                                                                                                         Василенко Г.Ю.  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація