ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2009 р.
16 год. 10 хв. Справа № 2-а-12001/08/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Василенко Г.Ю.,
при секретарі: Шарко Н.А.,
За участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Цюрупинської районної державної адміністрації Херсонської області про скасування пунктів розпорядження голови Цюрупинської районної державної адміністрації,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся із адміністративним позовом до Цюрупинської районної державної адміністрації Херсонської області (далі - відповідач), в якому просив визнати незаконним та скасувати пункти 1 та 2 розпорядження відповідача № 167/2-21 від 09.12.2008 р. про застосування до нього дисциплінарного стягнення у вигляді догани.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив його задовольнити, вказавши на те, що викладені в розпорядженні обставини не відповідають дійсності, оскільки він належним чином виконував свої функціональні обов'язки і жодних порушень трудової дисципліни не допустив.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, заперечень на позов не надав, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлен належним чином.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що розпорядженням голови Цюрупинської районної державної адміністрації Херсонської області від 24.03.2008 р. за № 44/2-21 ОСОБА_1 призначено на посаду заступника голови Цюрупинської районної державної адміністрації та присвоєно 11 ранг державного службовця.
Розпорядженням голови Цюрупинської районної державної адміністрації № 167/2-21 від 09 грудня 2008 року ОСОБА_1 винесено догану за низькій рівень організаційної роботи та відсутність належного контролю за вирішенням завдань щодо впорядкування документів на розміщення полігонів твердих побутових відходів в населених пунктах району, а також скасовано надбавку в розмірі 15 відсотків до посадового окладу за високі досягнення у праці.
Як зазначено в розпорядженні № 167/2-21 підставами для його прийняття були: доповідна записка керівника апарату районної державної адміністрації ОСОБА_2 та письмові пояснення ОСОБА_1 від 09.12.2008 р.
Відповідно до п.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб"єктів владних повноважень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обгрунтовано, тобто з урахуванням обставин, які мають значення для прийняття рішення, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.
Згідно з вимогами ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Положеннями ст.14 Закону України "Про державну службу" передбачено, що дисциплінарні стягнення застосовуються до державного службовця за невиконання чи неналежне виконання службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, порушення обмежень, пов'язаних з проходженням державної служби, а також за вчинок, який порочить його як державного службовця або дискредитує державний орган, в якому він працює. До службовців, крім дисциплінарних стягнень, передбачених чинним законодавством про працю України, можуть застосовуватися такі заходи дисциплінарного впливу: попередження про неповну службову відповідність; затримка до одного року у присвоєнні чергового рангу або у призначенні на вищу посаду.
Відповідно до ст.147 КЗпП України догана є одним з видів дисциплінарного стягнення, порядок застосування якого визначений у ст.149 цього ж Кодексу, згідно з яким: до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення; при обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника; стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.
Розпорядження, як акт державного управління, - це прямий, обов’язковий акт органів виконавчої влади (їх керівників) щодо певної особи або осіб, що містить вимогу необхідності вчинення якоїсь дії або утримання від неї. Розпорядженя повинне носити характер однозначного, обов’язкового до виконання акту і видаватися з дотриманням встановленої законом форми.
Суд вважає, що викладені у розпорядженні обставини, які послугували підставами притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності, не в повній мірі відповідають фактичним даним, встановленим у судовому засіданні.
Конкретні обов'язки та права державних службовців визначаються на основі типових кваліфікаційних характеристик і відображаються у посадових положеннях та інструкціях, що затверджуються керівниками відповідних державних органів у межах закону та їх компетенції.
Згідно додатку № 4 до розпорядження №504 від 10.06.2008 року голови Цюрупинської районної державної адміністрації “Про розподіл функцій і повноважень між головою, його першим заступником, заступником голови районної державної адміністрації та керівником апарату районної державної адміністрації”конкретно не визначено обов'язків ОСОБА_1, як посадової особи стосовно “завдань щодо впорядкування документів на розміщення полігонів твердих побутових відходів”.
Відповідно до пояснень позивача, Закон України “Про відходи”, який введений в дію з 1998 року, до початку 2008 року на території Цюрупинського району виконувався не в повному обсязі, а тому ним та працівниками відділу містобудування, архітектури та ЖКГ були прийняті заходи щодо усунення цього недоліку: проведена перевірка та аналіз розпорядчих документів з питань оформлення земельних ділянок під будівництво полігонів ТПВ на територіях, які належать міській, сільським та селищним радам району. В результаті перевірки встановлено, протягом 1998 - 2007 р.р. райдержадміністрацією направлялись запити за вих. №1-13/4-234 від 02.02.2007р., вих. №1-13/4-2413 від 03.10.2007р. щодо надання інформації про відведення земельних ділянок під звалища ТПВ та передбачення коштів в місцевих бюджетах для оформлення документів і їх паспортизації.
По результатам аналізу проведено нараду з даного питання та намічено заходи усунення недоліків, а також підготовлені документи. Дане питання 25.03.2008р. розглянуте на засіданні колегії районної державної адміністрації. 28.03.2008 року питання організації полігонів твердих побутових відходів розглянуте на селекторній нараді обласної державної адміністрації, після чого головою Цюрупинської РДА головам місцевих рад дане доручення щодо вирішення питання стосовно оформлення відповідних документів на право розміщення відходів та експлуатації полігонів твердих побутових відходів. В подальшому з метою здійснення контролю за виконанням доручень голови Цюрупинської районної державної адміністрації за вих. № 1-13/4-940 від 05.05.2008 року направлено запит міському, сільським та селищним головам щодо надання інформації про розміщення полігонів твердих побутових відходів, та необхідності передбачення коштів на виготовлення проектної документації, за вих. №1-13/7-1685 від 22.07.2008 року направлено інформацію до Державного управління екології та природних ресурсів про виконання в І півріччі 2008 року Програми “Екологія-2010”, за вих. №1-13/4-1735 від 29.07.2008 року направлено запити міській, сільським та селищним радам району щодо необхідності проведення інвентаризації полігонів твердих побутових відходів та надання актів про проведену роботу. Також за вих №1-13/4-2412 від 15.10.2008 року направлено запити міській, сільським та селищним радам району щодо необхідності приведення полігонів твердих побутових відходів до відповідних санітарних норм та оформлення необхідної документації по їх узаконенню. Як вбачається з вищезазначеного, робота з боку позивача, як посадової особи районної державної адміністрації в цьому напрямку проводиться системно, в межах чинного законодавства і компетенції. Тому в ході проведення заходів в даному напрямку діяльності на теперішній час досягнуті позитивні результати.
Статтею 21 Закону України “Про відходи”передбачено повноваження органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами, до яких належить: виконання вимог законодавства про відходи; розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронения, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням; вжиття заходів для стимулювання суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами; вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами; координацію діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції; визначення в установленому законом порядку розміру платежів за розміщення відходів; здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території; ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів; сприяння роз'ясненню законодавства про відходи серед населення, створення необхідних умов для стимулювання залучення населення до збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини; здійснення інших повноважень відповідно до законів України; надання дозволу на відведення на території села, селища, міста місць чи об'єктів для зберігання та захоронения відходів, сфера екологічного впливу функціонування яких згідно з діючими нормативами включає відповідну адміністративно-територіальну одиницю; надання дозволів на будівництво або реконструкцію об'єкта поводження з відходами на відповідній території селища або міста у порядку, визначеному законом; надання дозволів на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами на відповідній території селища або міста у порядку, визначеному законом; здійснення контролю за діяльністю суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами відповідно до закону.
Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.
Територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
В зв'язку з тим, що місцеві ради не підконтрольні і не підзвітні районній державній адміністрації, керуються в своїй діяльності Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, тому вплив або втручання в їх діяльність з боку посадових осіб адміністрації може бути кваліфіковане як перевищення службових повноважень.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив :
Позов ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування пунктів 1 та 2 розпорядження голови Цюрупинської районної державної адміністрації від 09.12.2008 р. № 167/2-21 "Про винесення догани ОСОБА_1" задовольнити.
Скасувати пункти 1 та 2 розпорядження голови Цюрупинської районної державної адміністрації від 09.12.2008 р. № 167/2-21 "Про винесення догани ОСОБА_1".
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 30 жовтня 2009 р.
Суддя Василенко Г.Ю.