Справа № 2а-4508/09/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2009р. м. Харків
Київський районний суд м. Харкова у складі:
судді - Колесник С.А.
при секретарі - Хомінській Т.В.
позивач – не з»явився
представник відповідача – не з»явився
розглянувши у судовому засiданнi у залi суду в м.Xapкові справу за адмiнiстративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсiйного фонду України в Київському районi м.Харкова про зобов'язання вчинення дiй, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 31.03.2009р. звернувся до суду з адмiнiстративним позовом до Управлiння Пенсiйного фонду України в Київському районi м.Харкова про визнання дiяльностi Управлiння Пенсiйного фонду України в Київському районi м.Харкова незаконною та винною; зобов'язання вiдповiдача провести з 01 липня 2008 року перерахунок та виплату позивачу заборгованості з державної пенсії в мінімальному об»ємі у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсiї за шкоду, заподiяну здоров'ю, у розмiрi 50 % мiнiмальної пенсiї за віком, виходячи виключно iз законодавчо визначеного розмiру мiнiмальної пенсiї за віком; зобов»язати відповідача після здійснення відповідного перерахунку та виплати заборгованості належних позивачу пенсійних виплат у необхідних розмірах призначити до виплати позивачу у законодавчо встановлених розмірах державну пенсію в мінімальному об»ємі у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсiю за шкоду, заподiяну здоров'ю, у розмiрi 50 % мiнiмальної пенсiї за віком виходячи виключно iз законодавчо визначеного розмiру мiнiмальної пенсiї за віком, обгрунтовуючи свої вимоги наступним.
Позивач є iнвалiдом 3-ї групи, особою, яка постраждала внаслiдок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. За цих пiдстав, згiдно до ст. 49 Закону України «Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи», позивач набув право на отримання державної пенсії, розмiр якої, у вiдповiдностi до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи» повинен бути не нижче 6 мiнiмальних пенсiй за віком, та додаткової пенсiї за шкоду, заподiяну здоров'ю, розмiр якої у вiдповiдностi до ст. 50 Закону України «Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи» повинен складати 50% мiнiмальної пенсiї за віком.
Пенсiю призначає, нараховує та виплачує позивачу державну та додаткову пенсiю Управлiння Пенсiйного фонду України в Київському районi м. Харкова. При призначенi та нapaxyвaннi належних йому пенсiйних виплат та при визначенi обсягу його прав на їx розмiр всупереч п.1 ст. 92 Конституцiї України, вiдповiдач керується не законами, а лише пiдзаконними нормативно - правовими актами, тому державна i додаткова пенсiя призначається i нараховується позивачу вiдповiдачем довгий час в набагато меншому розмiрi, анiж це передбачено Законом України «Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи», на що позивач неодноразово звертав увагу вiдповiдача у своїх зверненнях. Позивач звернувся до вiдповiдача про призначення йому державної та додаткової пенсiї згiдно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи». На вказане звернення вiдповiдач вiдмовив у належному призначеннi встановленим законом розмiру пенсiї.
Позивач зазначає, що при вiдмовi вiдповiдачем не були ypaxoвaнi наступнi обставини, а саме:
Право на отримання державної, додаткової пенсiї передбаченої ч.4 ст.54 Закону України «Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи», у вiдповiдностi до п. 1 ч. 1 ст. 92 Конституції України, згiдно якої право громадян визначаються виключно законами, а не iншими нормативно - правовими актами.
Згiдно ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державнi соцiальнi стандарти та державнi соцiальнi гарантiї» мiнiмальний розмiр пенсiї за віком визначається виключно законами України, а не Постановами Кабiнету Miнicтpiв України, на якi посилається вiдповiдач.
При таких обставин позивач вважає дiї вiдповiдача не законними та просить суд поновити порушенi права та зобов'язати провести з 01 липня 2008 року перегляд призначення та нарахування пенсiї за шкоду, заподiяну здоров'ю у розмiрi - 50% мiнiмальної пенсiї за віком, виходячи виключно iз законодавчо визначеного розмiру мiнiмальної пенсiї за віком на момент виплати. Kpiм того, що на теперiшнiй час пiсля прийняття Конституцiйним Судом України рiшень № 6-рп/2007 вiд 09 липня 2007 р. та № 10 – рп/2008 вiд 22 травня 2008 року про визнання такими, що не вiдповiдaють Конституцiї України положень статей Законiв України про державний бюджет України на 2007р. та на 2008р., яким призупинялись або вносились змiни у деякi статтi Закону України «Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи», вказаний закон дiє в редакцiї 2006 року. Згiдно постанови уряду № 654 вiд 16 липня 2008 р. з 01 вересня 2008 року втратила чиннiсть постанова Кабiнету Miнicтpiв України № 1 вiд 03 березня 2002 р., яка вводила розрахунковий розмiр 19 гривень 91 копiйка, як нiби - то розмiр соцiального стандарту - мiнiмальної пенсiї за віком, який визначається виключно законами України.
Розмiр мiнiмальної пенсiї за віком згiдно ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсiйне державне пенсiйне страхування встановлюється у розмiрi, визначеного законом прожиткового мiнiмyмy для осiб, якi втратили працездатнiсть. Прожитковий мінімум затверджений ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 piк та про внесення змiн до деяких законодавчих aктiв України» в розрахунку на мiсяць у розмiрi з 01 липня 2008 року - 482 гривнi, а з 1 жовтня 2008 р. - 498 гривнi.
Позивач вважає, що з 01 вересня 2008 року державна пенсiя в мiнiмальному розмiрi i додаткова пенсiя за шкоду заподiяну здоров'ю повиннi були призначатися нараховуватися та виплачуватися саме з встановленого законом мiнiмального розмiру мiнiмалюної пенсiї за віком, у зв'язку з чим склалася заборгованiсть, яка повинна розраховуватись на момент виплати.
Оскiльки у добровiльному порядку вiдповiдач не прийняв заходи для усунення порушень прав позивача, то позивач звернувся до суду за захистом cвоїх прав.
У судове засідання позивач не з»явився, надав до суду заяву, якою просив справу розглянути за його відсутності, позовні вимоги підтримує (а.с.13).
Представник відповідача свого представника у судове засідання не направив, був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином. Надав до суду заперечення проти позову та клопотання, у якому просив слухати справу за відсутності відповідача за наявними матеріалами у справі (а.с.16).
В запереченнях проти позову просив суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначив, що пенсія по інвалідності, яка настала у зв»язку з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи призначається на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796 від 28.02.1991р., а не за нормами Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. Відповідно по ч.7 ст.54 Закону України №796 – порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання визначається Кабінетом Міністрів України.
На підставі цієї норми управління при нарахуванні основної та додаткової пенсії позивачу застосовувало норми Постанови КМУ «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» від 03.01.2002 року №1, п.б ч.1 якої визначає, що розрахунок розміру пенсії проводиться із розміру 19 грн. 91 коп.
Із положення ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацем першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Відповідно до ч.5 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796 від 28.02.1991р., порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв»язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов»язковим для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади, всіма суб»єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності, а саме: Станом на 01.01.2008р. постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» від 03.01.2002 року №1. Починаючи з 28.05.2008р. постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008р. №530. Починаючи з 16.07.2008р. постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» від 16.07.2008р. №654.
З 01 сiчня 2008 року набула чинностi нова редакцiя Закону України «Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи» розмiри пенсiй для iнвалiдiв, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильської катастрофи не можуть бути нижчими: для учасникiв лiквiдацiї наслiдкiв aвapiї на Чорнобильськiй АЕС у 1987-1990 роках: по I групi iнвалiдностi - 160 процентiв прожиткового мінімуму для осiб, якi втратили працездатність; по II групi iнвалiдностi – 150 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатнiсть; по III групi iнвалiдностi - 140 процентiв прожиткового мінімуму для осiб, які втратили працездатність;
Рiшенням Конституцiйного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 р. визнано такими, що не вiдповiдають Конституцiї України (є неконституцiйним), положення пункту 28 роздiлy II «Внесення змiн до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 piк та про внесення змiн до деяких законодавчих aктів України». Таким чином, до 22.05.2008р. управління діяло на підставі діючої ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Після винесення рішення Конституційним Судом України від 22.05.2008р. управління керувалося діючими постановами Кабінету Міністрів, що регулювали питання призначення та виплати пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позивач звернувся до суду 12.09.2009р., тобто позовні вимоги до 12.09.2008р. подані з пропущенням річного строку звернення до суду. Заяву про поновлення пропущеного строку на звернення до суду позивач не надавав, тосму управління наполягає на відмові у задоволенні позовних вимог, що стосуються до 12.09.2008р. з причини пропуску річного строку звернення до суду.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 є громадянином, захворювання якого пов'язано з наслідками Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії А №017847 (а.с.3), є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 1 категорії, що підтверджується копією вкладки до посвідчення №182398 (а.с.3), а також є інвалідом 3 групи.
Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова та отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи інваліда 3 групи, що підтверджується довідкою від 22.10.2009 року (а.с.17).
Позивач 23.07.2009 року звернувся до Управлiння Пенсiйного фонду України в Київському районi м.Харкова iз заявою про перерахунок розмiру пенсiї згiдно дiючого законодавства України та 07.08.2009 року отримав вiдповiдь, в якiй позивачу вiдмовлено у перерахунку, та роз'яснено, що пенсiя позивачу обчислена, виплачується в повному обсязi вiдповiдно до чинного законодавства, а саме у вiдповiдностi до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус i соцiалышй захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи» (а.с.4,5).
Суд вважає вiдмову у проведенi перерахунку пенсiї позивачу неправомiрною з наступних пlдстав.
Згідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Відповідно до вимог ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи», (в редакції, яка діяла до внесення змін згідно ЗУ № 107 -У1 ) в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по ІІІ групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( в редакції, яка діяла до внесення змін Законом України № 107 -У1) особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам ІІІ групи - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.3 ст.67 зазначеного Закону ( ст.67 доповнено частиною третьою згідно Закону України від 05 10 2006 року № 231-V) у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4, розмір щомісячної компенсації з ім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру.
Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: для учасників ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 році по третій групі інвалідності - 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зі змінами, внесеними Законом України № 107-УІ , особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю: інвалідам IIІ групи - 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст.67 зазначеного Закону, максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Конституційного Суду України №10 від 22.05.2008 року у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу І пунктів 61,62,63,64, розділу ІІ пункту 3 розділу ІІІ, та положень статті 67, розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», вказані положення визнані неконституційними, втратили чинність з дня ухвалення рішення судом, оскільки зменшують розміри виплат, обмежують права та свободи і мають місце лише у випадках, передбачених ст. 64 Конституції України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 врегульовано деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян, зокрема громадян, які отримують пенсії, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Так, ст. 4 зазначеної постанови передбачена щомісячна додаткова пенсія інвалідам IIІ групи у розмірі - 15% від розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. Згідно ст. 6 вказаної Постанови мінімальний розмір пенсії для інвалідів ІІІ групи не може бути нижче 870 грн. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 р. № 654 «Про підвищення пенсійного забезпечення громадян» для осіб, що отримують пенсію відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.07.2008 р. встановлено мінімальний розмір пенсій для інвалідів ІІІ групи - 980 грн.
З огляду на загальні засади пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами під час вирішення цього спору, суд, вважає за необхідне застосувати саме норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Постанови КМУ № 530 від 28 05 2008 року та № 654 від 16.07.2008 року.
Статтею 64 Конституції України встановлено, що Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені.
Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, Закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як зазначалось вище, позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова з заявою про перерахунок пенсії 23.07.2008 року.
Таким чином, Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова повинно було здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.08.2008 року.
За таких обставин суд визнає протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова та приходить до висновку про необхідність зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком із розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за 2008 рік з 01.08.2008 року.
Із змісту позовної заяви вбачається, що в даному спорі фактично оскаржується бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1
Згідно ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та, задовольняючи позов в цій частині, визнати бездіяльність даного управління протиправною.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Вимоги позивача, щодо зобов»язання відповідача з 01.07.2008 року провести перерахунок та виплату позивачу заборгованості та стягнення з вiдповiдача на користь позивача заборгованості i виплати належних йому державної пенсiї не пiдлягають задоволенню, оскiльки тaкi виплати не були йому нapaxoвані, а суд не може перебирати на себе функцiю здiйснення перерахунку та нарахування пенсiї замiсть органу, на який покладенi такі повноваження.
На пiдставi вищевикладеного, керуючись ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ вiд 28 лютого 1991 року зi змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 17 листопада 2005 року № 3108 - IV, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування», ст.ст. 8-14, 71, 155, 159, 160-164, 167, 185, 186 КАС Україи, суд, -
ПОСТ АНОВИВ:
Адмiнiстративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати дiяльнiстъ управлiння Пенсiйного фонду України у Київському районi м.Харкова не законною.
Зобов'язати управлiння Пенсiйного фонду України в Київському районi м.Харкова провести перерахунок державної пенсiї у розмiрi шести мiнiмальних пенсiй та додаткової пенсiї за шкоду заподiяну здоров'ю у розмiрi 50 відсотків мiнiмальної пенсiї за віком ОСОБА_1 згiдно з законодавчо визначеного розмiру мiнiмальної пенсiї за віком на момент виплати у перiод з 01 серпня 2008 року по 31 грудня 2008 року, виходячи з 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
В iншiй частинi позовних вимог ОСОБА_1 - вiдмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляцiйному порядку до Xapківського апеляцiйного адмiнiстративного суду через Київський районний суд шляхом подачi заяви про апеляцiйне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязi та поданням після цього протягом двадцяти днiв апеляцiйної скарги, з одночасної подачею її копiї до суду апеляцiйної iнстанцiї, або без попереднього подання заяви про апеляцiйне оскарження, якщо скарга подаєrься у строк, встановлений для подания заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови протягом 10 днів з дня його проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
СУДДЯ С.А.Колесник
Повний текст постанови виготовлено 16 листопада 2009 року.