- Позивач (Заявник): Управління Держпраці у Тернопільській області
- Відповідач (Боржник): Житлово-експлуатаційна контора 13 житлово-будівельних кооперативів
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1267/17
08 вересня 2017 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Данилевич Н.А.
при секретарі судового засідання Канюка Н.В.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом управління Держпраці у Тернопільській області до Житлово-експлуатаційної контори №13 Житлово-будівельних кооперативів про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
ВСТАНОВИВ:
Управління Держпраці у Тернопільській області (надалі - позивач) звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Житлово-експлуатаційної контори №13 Житлово-будівельних кооперативів (надалі - відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення зварювальних, газополум'яних, наплавних робіт, обстеження, ремонт та чищення димарів, повітропроводів.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 17.07.2017 по 21.07.2017 головним державним інспектором відділу нагляду в будівництві, енергетиці, машинобудуванні, котлонагляді та на виробництвах і об'єктах підвищеної небезпеки було проведено планову (позапланову) перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у діяльності Житлово-експлуатаційної контори №13 Житлово-будівельних кооперативів.
За результатами перевірки складено акт від 20.07.2017 № 36, у якому встановлено низку порушень законодавчих чи інших нормативно – правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров’ю працюючих.
Таким чином, у зв’язку з виникненням загрози життю та здоров’ю працівників та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров’ю працюючих у Житлово-експлуатаційної контори №13 Житлово-будівельних кооперативів, позивач звернувся з даним позовом у суд.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, з мотивів викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засідінні, яке відбулося 22.09.2017 року позовні вимоги не визнав, пояснивши, що Акт перевірки від 20.07.2017 року є незаконним, оскільки в направленні на перевірку зазначено термін проведення перевірки з 17.07. по 21.07.2017 року, а Акт перевірки датований 20.07 2017 року. Крім того, представник відповідача зазначив, що за порушення які вказані в Акті перевірки від 20.07.2017 року було притягнуто до адміністративної відповідальності посадову особу відповідача, тобто за одні і ті ж порушення позивач двічі намагається притягнути до відповідальності відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних міркувань.
Суд встановив, що головним державним інспектором відділу нагляду в будівництві, енергетиці, машинобудуванні, котлонагляді та на виробництвах і об'єктах підвищеної небезпеки ОСОБА_2 було 17.07.2017 по 21.07.2017 проведено планову (позапланову) перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у діяльності Житлово-експлуатаційної контори №13 Житлово-будівельних кооперативів, що знаходиться за адресою м. Тернопіль, вул. Довженка, 17.
За результатами перевірки складено акт від 20.07.2017 № 36, у якому встановлено порушення законодавчих чи інших нормативно – правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров’ю працюючих, а саме:
- інструкції з охорони праці не розроблені безпосереднім керівником виконання робіт, чим порушено п. 4.3.4 Положення про розробку інструкцій з охорони праці;
- не заведено журнал реєстрації та видачі інструкцій з охорони праці, чим порушено п. 5.1,5.3 Положення про розробку інструкцій з охорони праці;
- не розроблено Перелік необхідних інструкцій на підприємстві, чим порушено п. 4.3.2 Положення про розробку інструкцій з охорони праці;
- підприємством не отримано дозвіл Держпраці на виконання робіт підвищено небезпеки, чим порушено ст. 21 Закону України «Про охорону праці», Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ №1107 від 26.10.2011; Додаток 2 п. 23 - зварювальні, газополум’яні роботи, п. 24 обстеження, ремонт та чищення димарів, повітропроводів;
- не складений Перелік робіт з підвищеною небезпекою по підприємству робота яких потребує щорічного спеціального навчання з питань охорони праці, чим порушено ст. 18, 21 ЗУ «Про охорону праці»;
- з працівниками зайнятих на роботах з підвищеною небезпекою не проведено навчання та перевірку знань з питань охорони праці, чим порушено ст. 18 ЗУ «Про охорону праці»;
- не розроблені Комплексні заходи щодо покращення умов охорони праці на поточний рік, чим порушено ст. 20 ЗУ «Про охорону праці».
Акт перевірки підписаний начальником Житлово-експлуатаційної контори 13 Житлово-будівельних кооперативів ОСОБА_3 без зауважень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 р. № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Державну службу України з питань праці, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з питань праці та Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки і поклавши на Службу, що утворюється, функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються (крім функцій з реалізації державної політики у сфері охорони надр), а також функції з реалізації державної політики у сфері гігієни праці та функції із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 100 постановлено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань праці, реорганізувавши шляхом злиття територіальні органи Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці та установити, що територіальні органи, які утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови, є правонаступниками прав та обов'язків територіальних органів Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці, що реорганізуються.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі — загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п. 1 Положення про Управління Держпраці у Тернопільській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 04.02.2016 р. № 8, передбачено, що Управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України № 877-V від 05.04.2007 "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (надалі - Закон № 877-V),
Відповідно до ст. 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
В силу ч. 1 ст. 4 Закону 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Згідно з ст.4 Закону України “Про охорону праці” державна політика у галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно частини сьомої статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до частини п’ятої статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
При вирішенні даного спору, суд враховує, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а відповідачем їх наявність не спростована, не надано доказів усунення виявлених порушень. При цьому метою адміністративного позову є превентивна міра, усунення умов, які несуть ризик спричинення шкоди людям.
З урахування наведеного, беручи до уваги наявність загрози життю та/або здоров'ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вважає за необхідне застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача шляхом зупинення зварювальних, газополум'яних, наплавних робіт, обстеження, ремонт та чищення димарів, повітропроводів
Суд також роз'яснює відповідачу його право на підставі частини 12 ст. 183-2 КАС України подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до житлово-експлуатаційної контори №13 Житлово-будівельних кооперативів, що знаходиться за адресою: місто Тернопіль, вулиця Довженка, 17, шляхом зупинення зварювальних, газополум’яних, наплавних робіт, обстеження, ремонту та чищення димарів і повітропроводів.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Данилевич Н.А.
копія вірна
Суддя Данилевич Н.А.
- Номер: П/819/1438/17
- Опис: застосування заходів реагування у сфері державного нагляду
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 819/1267/17
- Суд: Тернопільський окружний адміністративний суд
- Суддя: Данилевич Надія Андріївна
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.07.2017
- Дата етапу: 04.10.2017