ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
------------------------------------------------------------------------------------------
Справа № 2-а-881/09
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2009 року Печерський районний суд м. Києва в складі:
головуючого: судді Оніщука М.І.,
при секретарі: Блажівському С.П.,
за участю:
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Цінчик В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання перерахувати і виплатити пенсію,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати бездіяльність відповідача протиправною, зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві перерахувати та виплатити позивачу пенсію без урахування обмежень, починаючи з 01 січня 2007 року, із розрахунку 90% грошового забезпечення з усіма видами підвищення або надбавок заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України в сумі 12337,97 грн., з урахуванням індекса інфляції.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що в 2004 році у званні генерал-лейтенанта він був звільнений в запас з посади заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України. В грудні 2006 року було збільшено посадові оклади військовослужбовців, в зв’язку з чим, підлягає перерахунку розмір його пенсії. Проте пенсія позивача була обмежена, не перераховувалась і не виплачувалась в повному об’ємі. Позивач також вказав, що бездіяльність відповідача грубо порушила його законні права, позбавила права отримувати пенсію в належному розмірі, що свідчить про нехтування правами громадян з боку відповідача.
Представник позивача в судовому засіданні повністю підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні не визнав позовні вимоги, зазначивши, що відповідач діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами. Зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 28.05.2008 року передбачено, що розмір пенсії не може перевищувати 10000,00 грн. на місяць. Оскільки позивач отримує пенсію в максимальному розмірі, тому його пенсія не підлягає перерахунку.
Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, звільнений в 2004 році в запас з військової служби в званні генерал-лейтенанта з посади заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України.
Після звільнення з військової служби, позивач знаходиться на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві і отримує пенсію за вислугу років.
На момент звернення позивача до суду, він отримує пенсію в розмірі 10000,00 грн.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивача повинна становити 90% грошового забезпечення.
Відповідно до довідки Київського міського військового комісаріату від 17.10.2007 року № ФА-136476 про грошове забезпечення для нарахуваня пенсії (а.с. 12) та Розрахунку пенсії за вислугу років позивача від 28.10.2008 року (а.с. 13), розмір грошового забезпечення складає 13592,66 грн., а основний розмір пенсії складає 12233,39 грн.
Законами України „Про державний бюджет” встановлювались обмеження максимального розміру пенсії на рівні 10000,00 грн.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року у справі № 1-29/2007 № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким обмежено розмір пенсії.
Також, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року у справі № 1-28/2008 № 10-рп/2008 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", яким обмежено розмір пенсії.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Як зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.
Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб’єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Враховуючи те, що позивач був військовосліжбовцем, він наділений державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на соціальний захист, зокрема право на отримання пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення.
Законом України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” будь-яких змін, доповнень чи обмежень щодо виплати пенсій не вносилось.
Проте, 28 травня 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 530 „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, якою встановив обмеження максимального розміру пенсій, на рівні 10000,00 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 08.09.2009 року № 19-рп/2009 визнано такими, що не відповідають Конституції України, положення вищевказаної постанови про обмеження розміру пенсій.
З 08 вересня 2009 року пенсія позивачу нараховується та виплачується без обмежень.
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.
Разом з тим, відповідно до вимог статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Твердження позивача про вчинення ним відповідних дій для досудового врегулювання спору не приймається судом до уваги, оскільки позивачем не надано жодних доказів такого врегулювання.
Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до суду 19.08.2009 року. За таких обставин позивачем порушено строк звернення до адміністративного суду, визначеного Кодексом адміністративного судочинства України, щодо вимог про зобов’язання перерахувати та виплатити пенсію без обмежень, за період з 1 січня 2007 року до 19 серпня 2008 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають частковому задоволенню, а саме: бездіяльність відповідача необхідно визнати протиправною та зобов’язати його перерахувати та виплатити пенсію без обмеження за період з 19.08.2008 року по 08.09.2009 року, з урахуванням раніше виплачених відповідачем сум за вказаний період.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 19, 22, 46 Конституції України, Рішеннями Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 та від 08.09.2009 року № 19-рп/2009, ст.ст. 2, 6, 7, 8, 9, 18, 69-71, 94, 97, 100, 158-163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання перерахувати і виплатити пенсію – задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_4 пенсії за вислугу років, за період з 19.08.2008 року по 08.09.2009 року – протиправною.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_4 пенсію за вислугу років, за період з 19.08.2008 року по 08.09.2009 року, з урахуванням раніше виплачених сум за вказаний період.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_4 3 (три) гривні 40 копійок судового збору.
В задоволенні іншої частини заявлених вимог – відмовити.
Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення, а апеляційну скаргу протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м.Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СУДДЯ М.І. ОНІЩУК