КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 22-а-26750/08 Головуючий у 1 інстанції Винокуров К.С.
Суддя-доповідач О.Г. Хрімлі
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого
суддів
при секретарі О.Г. Хрімлі,
Л.О. Костюк,
Е.Ю. Шведа,
Л.В. Архіповій,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва на ухвалу судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 травня 2008 року у справі за адміністративним позовом Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва до Міністерства аграрної політики України про визнання дій неправомірними, стягнення суми, -
ВСТАНОВИЛА:
Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства аграрної політики України про визнання дій неправомірними, стягнення суми.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 травня 2008 року у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва відмовлено на підставі п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України.
Не погоджуючись з зазначеною ухвалою судді, Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати через невідповідність висновків суду обставинам справи, а справу повернути до суду першої інстанції для продовження її до розгляду.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала судді – скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Згідно зі ст.ст. 199 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її і направляє справу до суду першої інстанції для продовження розгляду, якщо визнає, що судом порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання.
Відмовляючи у відкритті провадження в адміністративній справі, суд першої інстанції посилався на те, що позивач звернувся до суду з позовом про визнання неправомірними дій та стягнення матеріальної шкоди фактично в інтересах фізичної особи Денисової Т.В., у зв’язку з чим такий спір не підлягає розгляду за правилами КАС України.
Проте, колегія суддів з таким висновком не можна погодитися, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 травня 2008 року у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва відмовлено на підставі п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України.
Колегією суддів також встановлено, що Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва звернулось до Міністерства аграрної політики України з вимогами про визнання дій неправомірними щодо видачі довідки, яка не відповідає вимогам законодавства та стягнення шкоди, завданої позивачу в результаті переплати пенсії в сумі 4226,22 грн.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
П. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України передбачає, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно до ч. 2 ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Таким чином, колегія суддів вважає, що Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва, звертаючись до суду з адміністративним позовом про визнання дій неправомірними щодо видачі довідки, яка не відповідає вимогам законодавства та стягнення шкоди, завданої в результаті переплати пенсії в сумі 4226,22 грн., діяло в межах своїх повноважень, наданих законом, оскільки суми пенсії, над міру виплачені пенсіонерові внаслідок подання підприємством, організацією документів з неправильними відомостями, стягуються на користь органу, що призначає пенсії.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції зроблений помилковий висновок стосовно того, що спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки позивач – суб’єкт владних повноважень в даному випадку реалізує надані йому законом повноваження, у зв’язку з чим ухвала підлягає скасуванню, а справа направленню до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 199, 202, 205, 206, 211 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва на ухвалу судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 травня 2008 року у справі за адміністративним позовом Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва до Міністерства аграрної політики України про визнання дій неправомірними, стягнення суми – задовольнити.
Ухвалу судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 травня 2008 року – скасувати , а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Повний текст ухвали виготовлений 20 жовтня 2009 року.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя: О.Г. Хрімлі
Судді: Л.О. Костюк
Е.Ю. Швед