- Третя особа: Насташинська сільська рада
- відповідач: Галицька РДА
- відповідач: Відділ Держгеокадастру
- позивач: Бурда Олег Зеновійович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Єдиний унікальний номер 341/943/17
Номер провадження 2-а/341/69/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2017 року м. Галич
Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді Мули О.Д.
секретаря Матейко О.С.
розглянувши матеріли адміністративного позову ОСОБА_1 до Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області, третя особа: Насташинська сільська рада Галицького району Івано-Франківської області про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання до вчинення дій, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області, третя особа: Насташинська сільська рада Галицького району Івано-Франківської області та просить суд:
- визнати бездіяльність Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області в частині порушень законодавства про звернення громадян і земельного законодавства України - протиправною;
- зобов'язати Галицьку районну державну адміністрацію Івано-Франківської області розглянути подані ОСОБА_1 заяви:
-від 21 грудня 2016 року та 24 січня 2017 року про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки площею 3, 0288 га, за межами населеного пункту с. Насташине Галицького району Івано-Франківської області для обслуговування нежитлової будівлі, яка знаходиться по АДРЕСА_1
-від 26 квітня 2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення на умовах оренди за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення і прийняти рішення по суті заявлених клопотань.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що протягом 2016-2017 років, зокрема: 21.12.2016р., 24.01.2017р. звернувся до Галицької РДА, в особі голови, а станом на грудень 2016 р. першого заступника голови Галицької РДА Поповича М.Б. із заявами про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки для обслуговування нежитлової будівлі (сільськогосподарського призначення) за межами с. Насташине на землях Насташинської сільської ради Галицького району Івано - Франківської області, які не були розглянуті.
Він є власником нерухомого майна - нежитлової будівлі, загальною площею 1119,5 кв. м. (із загальної 1475,8 кв. м. - 24.07.2009 року продано 24/100 ідеальних частки нежитлової будівлі складає 356,3 кв. м.), а саме: стайні № 5, що входила до колишнього майнового молочного комплексу сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю „Україна" і знаходиться на території колишнього господарського двору, в АДРЕСА_1 та на сьогоднішній день належить йому на праві приватної власності.
Оскільки жодної відповіді чи дозволу від Галицької РДА не отримав, 28.02.2017 року звернувся із запитом на надання на публічну інформацію до голови Галицької РДА на якій стадії розгляду знаходяться його заяви, та які результати службової діяльності посадових осіб.
18.03.2017 року отримав відповідь від 13.03.2017 року № КО-1/210 на свої заяви в якій нам рекомендували звернутись в Головне управління Держгеокадастру в Івано - Франківській області.
В подальшому 26.04.2017 року я звернувся до Галицької РДА, в особі голови Поповича М.Б., із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди для обслуговування нежитлової будівлі (сільськогосподарського призначення), яка теж по сьогодні не була розглянута, в межах визначеного законодавством строку та повноважень наданих земельним законодавством.
Вважає, що своєю бездіяльністю впродовж тривалого часу відповідач грубо порушує його законні права та інтереси не розглядаючи подані ним клопотання.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав повністю.
Представник Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області Маланюк Л.В. позов заперечила, такою скеровано до суду заперечення на позов в якому, покликається на те, що 21.12.2016 року ОСОБА_1 звернувся в райдержадміністрацію із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в селі Насташино Галицького району для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Враховуючи те, що заяви на затвердження технічної документації із землеустрою розглядаються після прийняття рішення про дозвіл на розроблення технічної документації, опрацювання даної заяви потребувало більшого терміну, про, що було повідомлено заявника ( відповідь від 20.01.2017 №К-8/867).
24.01.2017 р. заявник звернувся до райдержадміністрації із заявами про дозвіл на розроблення техні чної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок для обслуговування будівель.
24.02.2017 р. заявника повідомлено, що заяви потребують додаткового опрацювання та термін розгляду продовжено.
06.03.2017 р. надійшла колективна заява за № Ко-1/210 (запит на публічну інформацію) від гр. ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6,ОСОБА_7, ОСОБА_8. Відповідь на колективний запит надано 13.03.2017р. № Ко-1/210, в якій рекомендовано з даного питання звертатися до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.
Колишній господарський двір (молочно-тваринницький комплекс) на території земельного масиву орієнтовною площею 8,2 га, який знаходиться за межами населеного пункту с. Насташино, належав на праві колективної власності спілки селян «України». В процесі паювання майнового комплексу, дані приміщення були розпайовані та видані майнові сертифікати власникам. Орієнтовно в 2005 році заявниками було частково викуплені майнові сертифікати на будівлі молочно-твариницького комплексу.
В ході роздержавлення земель, відповідно до проекту роздержавлення і приватизації земель спілки селян «Україна» земельна ділянка під майновим комплексом була передана в колективну власність Спілці селян-власників «Україна» - державний акт на право колективної власності серія ІФ № 03-25- 1/000025 виданий Галицькою районною радою 23 лютого 2000 року за № 25. В матеріалах Проекту в протоколі правління спілки селян «Україна» від 06.02.1995 року зазначено, що передається земельна ділянка в колективну власність спілці-власників селян площею 29,2 га, з них господарські двори площею 28,2 га та польові шляхи площею 1,0 га. Згідно висновків Насташинської сільської ради від 15.02.1995 р. та відділу земельних ресурсів Галицького райвиконкому від 27.02.1995 року земельні ділянки під господарськими дворами передано в колективну власність спілці-селян «Україна».
На даний час спілка селян «Україна», як юридична особа ліквідована. Землі, які відповідно до державних актів на колективну власність, не вилученні на даний час, статус цих земель не визначений.
Згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 року № 5245-УІ у державній власності знаходяться усі землі, які розташовані за межами населеного пункту крім земельних ділянок приватної власності. Даним Законом були внесені зміни в Земельний кодекс України, де в ст. 122 вилучені із пункту 3 слова «сільськогосподарського призначення», таким чином з моменту прийняття закону районна державна адміністрація не розпоряджається землями сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту. Відповідно до Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, за якими зареєстроване речове право на державу, розпорядником є територіальні органи Держгеокадастру. Дані земельні ділянки не належать до державної власності.
Виходячи з вищенаведеного слід зазначити, що дане питання не врегульовано законодавством і відсутній механізм щодо передачі таких земель.
Власники будівель на зазначеній земельній ділянці використовують земельну ділянку понад 10 років. До прийняття Закону № 5245-УІ, а саме до 2013 року, їм неодноразово вказувалося на те, що вони використовують земельну ділянку без правовстановлюючих документів.
З даних підстав просила відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Галицької районної державної адміністрації про оскарження дій, бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання до вчинення дій.
Представник третьої особи Насташинської сільської рада Галицького району Івано-Франківської області сільський голова ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги визнав.
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов слід задоволити з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є власником нерухомого майна - нежитлової будівлі, площею 1475,8 вк. м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, що стверджується копією свідоцтва про право власності на нерухоме майно (а.с. 18), копією витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно (а.с. 17).
21.12.2016р., 24.01.2017 р. позивач звернувся до Галицької РДА, із заявами про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки для обслуговування нежитлової будівлі (сільськогосподарського призначення) за межами с. Насташине на землях Насташинської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області (а.с.7,8).
Не отримавши відповіді, 28.02.2017 року позивач звернувся із запитом про надання публічної інформації до голови Галицької РДА (а.с. 9).
Відповідь на запит надано 13.03.2017р. № Ко-1/210, в якій рекомендовано з даного питання звертатися до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (а.с. 10).
26.04.2017 року позивач звернувся до Галицької РДА із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди для обслуговування нежитлової будівлі (сільськогосподарського призначення) (а.с. 11).
Статтею 40 Конституції України передбачено право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відповідно до статті 55 Конституції, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно ст. 1 Закону України «Про звернення громадян», громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення. При цьому формами звернень в контексті зазначеного закону є заяви та скарги. Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Відповідно до ст. 15 цього Закону органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Статтею 19 ЗУ «Про звернення громадян» передбачено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані:
об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги;
у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову;
на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу;
скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням;
забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень;
письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;
вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина;
у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення;
не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам;
особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
Відповідно до ст. 20 ЗУ "Про звернення громадян", звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Нежитлова будівля належать позивачу на праві приватної власності, оскільки таку було викуплено шляхом укладання договорів купівлі - продажу майнових сертифікатів (паїв) стайню №5, що входила в господарський двір колишнього майнового молочного комплексу ТзОВ «Україна».
Право позивача на оформлення земель, що знаходяться під придбаним нерухомим майном та необхідні для обслуговування нежитлових приміщень, було грубо порушено внаслідок протиправної бездіяльності Галицької РДА та надісланням письмового інформаційного листа підготовленого начальником відділу Держгеокадастру в Галицькому районі Озарком В., яким рекомендовано позивачу звернутись до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.
Відповідно до ст.22 ЗКУ землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно- правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
З огляду на те, що в адміністративній процедурі позивач виконав всі приписи закону, а відповідач у відповідь необґрунтовано й незаконно не ухвалив необхідне рішення, обумовлена позовна вимога підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,-
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області, третя особа: Насташинська сільська рада Галицького району Івано-Франківської області про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити.
Визнати бездіяльність Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області в частині порушень законодавства про звернення громадян і земельного законодавства України - протиправною.
Зобов'язати Галицьку районну державну адміністрацію Івано-Франківської області розглянути подані ОСОБА_1 заяви:
-від 21 грудня 2016 року та 24 січня 2017 року про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки площею 3, 0288 га, за межами населеного пункту с. Насташине Галицького району Івано-Франківської області для обслуговування нежитлової будівлі, яка знаходиться по АДРЕСА_1
-від 26 квітня 2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення на умовах оренди за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення і прийняття рішення по суті заявлених клопотань.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:О. Д. Мула
- Номер: 2-а/341/69/17
- Опис: Про оскарження дій,бездіяльності субєкта владних повноважень
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 341/943/17
- Суд: Галицький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Мула О.Д.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.07.2017
- Дата етапу: 15.09.2017