Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #66445739

Єдиний унікальний номер 243/6960/17 Номер провадження 22-ц/775/1653/2017

Єдиний унікальний номер 143/6960/17

Номер провадження 22-ц/775/1653/2017

Головуючий у 1 інстанції Мірошниченко Л.Є.

Доповідач Груіцька Л.О.

Категорія 55



УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ




21 вересня 2017 року Апеляційний суд Донецької області в складі:

головуючого: Груіцької Л.О.,

суддів: Краснощокової Н.С., Новосядлої В.М.,

секретар Ротар Я.Б. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмут апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 19 серпня 2017 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства «Содовий завод» про стягнення індексації заборгованості по заробітній платі,


В С Т А Н О В И В:


У серпні 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача ВАТ «Содовий завод» про стягнення індексації заборгованості по заробітній платі, просив стягнути на його користь індексацію заборгованості по заробітній платі за період з 01.05.1999 року по 01.07.2017 року в розмірі 9 023,98 грн., згідно його розрахунку.

Рішенням Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 19 серпня 2017 року в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

Із вказаним рішенням не погодився позивач, та подав апеляційну скаргу. В апеляційній скарзі, просить вказане рішення суду скасувати як неправильне та необґрунтоване, ухвалити нове рішення яким стягнути з ВАТ «Содовий завод» індексацію заробітної плати з 01 липня 1999 року по 01 вересня 2017 року у сумі 9023,98 грн.

Ухвалою апеляційного суду Донецької області справу призначено до розгляду на 21 вересня 2017 року на 11 годину. У судове засідання апеляційного суду сторони не з’явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином ( а.с.41-42). Позивач ОСОБА_1 суду надав заяву про розгляд справи у його відсутність.

Звертаючись до суду з позовом у серпні 2017 року, ОСОБА_1 вказував на те, що він працював у відповідача з 05.03.1979 року по 15.06.1999 року. З 1997 року відповідач припинив виплачувати йому заробітну плату. На час його звільнення заборгованість по заробітній платі складала 1 164 грн. 91 коп. До цього часу заборгованість по заробітній платі йому не виплачена. В обґрунтування позовних вимог надав суду довідку ( а.с.11) від 13.09.12 року з якої видно, що заборгованість станом на 01.09.2012 року склала 1194 грн. 91 коп.

Заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку (ст. 95 КЗпП України). Закон України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР, зокрема стаття 33, теж містить норму щодо необхідності індексації індивідуальної заробітної плати згідно з чинним законодавством в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати.

Відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року № 1282-XII (далі – Закон № 1282) індексація грошових доходів населення – встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає змогу частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, у т. ч. і заробітної плати, визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі – Порядок № 1078).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 1078 індексацію заробітної плати зобов’язані провадити підприємства, установи та організації (далі – підприємство) незалежно від форми власності і господарювання, а також фізичні особи, що використовують працю найманих працівників.

Індексація заробітної плати проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 % (ст. 4 Закону № 1282).

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру. До таких доходів належать: заробітна плата найманих працівників; пенсії; стипендії; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби; виплати, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника (п. 2 Порядку № 1078).

Заробітна плата індексується в першу чергу порівняно з іншими грошовими доходами громадян (абзац восьмий п. 4 Порядку № 1078).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають такі складові заробітної плати:

– оплата праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами, посадовими окладами) і відрядними розцінками;

– доплати, надбавки, премії, що мають постійний характер;

– гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством;

– інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Не індексуються виплати разового характеру, що належать до фонду оплати праці, як-то:

– винагорода за підсумками роботи за рік;

– щорічна винагорода за вислугу років;

– одноразові премії: за виконання важливих та особливо важливих завдань; за сприяння винахідництву та раціоналізації, створення, засвоєння та впровадження нової техніки і технології, уведення в дію в строк і достроково виробничих потужностей та об’єктів будівництва, своєчасну поставку продукції на експорт; премії, що виплачуються у встановленому порядку за спеціальними системами преміювання, та ін.;

– одноразові заохочення, не пов’язані з конкретними результатами праці, наприклад, до ювілейних та пам’ятних дат;

– матеріальна допомога;

– одноразова допомога працівникам, які виходять на пенсію, та ін.

Не підлягають також індексації виплати, розмір яких визначається виходячи із середньої заробітної плати. До таких виплат належать:

– оплата відпусток, компенсація за невикористану відпустку;

– оплата праці за час перебування у відрядженні;

– суми заробітної плати, що зберігаються за основним місцем роботи працівників, за час їхнього навчання з відривом від виробництва в системі підвищення кваліфікації та перепідготовки тощо.

Не індексуються також виплати, що не належать до фонду оплати праці, як наприклад:

– оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства;

– допомога по тимчасовій непрацездатності;

– допомога по вагітності та пологах;

– допомога при народженні дитини;

– допомога на поховання;

– суми вихідної допомоги у разі припинення трудового договору;

– суми, нараховані працівникам за час затримки розрахунку під час звільнення.

Грошові доходи населення індексуються в межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (частина п’ята ст. 2 Закону № 1282). Відповідно заробітна плата індексується в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (абзац другий п. 4 Порядку № 1078).

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення, у т. ч. заробітної плати, провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року – місяця опублікування Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 6 лютого 2003 року № 491-IV. Для проведення подальшої індексації розрахунок індексу споживчих цін починається з наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, тобто 101 % (п. 11 Порядку № 1078).

З наданої суду довідки відповідача ( а.с.11) вбачається, що відсутня сума заборгованості відповідача перед позивачем станом на день подачі позову, відсутні відомості складової заробітної плати, яка була заборгована позивачу, починаючи з січня 1998 року по квітень 1999 року, про що йдеться у довідці, відсутня сума помісячної заборгованості, що позбавляє суд перевірити розрахунок суми індексації за вказаний у позові період, відповідно до вимог законодавства.

В запереченнях проти задоволення позовних вимог( а.с.17), відповідач ( ліквідатор ОСОБА_2 )вказувала на те, що сума боргу по заробітній платі, а саме 1194 грн.91 коп. вже стягнута з відповідача на користь позивача Слов’янським міськрайонним судом, проте доказів з цих підстав суду не надала. Крім того, у позові не йдеться про стягнення суми заборгованості по заробітній платі. Позивач просить стягнути суму індексації заробітної плати. Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач також посилається на те, що ВАТ «Содовий завод» знаходиться у стадії ліквідації з 09.04.2003 року, будь-яких доказів з цих підстав суду не надано. Не надано також повноважень ОСОБА_2 у якості ліквідатора відповідача.

Заперечення або згода з апеляційною скаргою суду відповідачем не надано.

Частинами 2, 4 ст. 10 ЦПК України передбачено, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи: роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки,

попереджує про наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а ст. 27 ЦПК України надає право особам, які беруть участь у справі, та зобов'язує їх подавати докази на підтвердження своїх вимог і заперечень. Особи, які беруть участь у справі, зобов’язані добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов’язки.

Згідно зі ст. 212 ЦПК України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Результати оцінки доказів суд відображає в рішенні, в якому наводяться мотиви їх прийняття чи відмови у прийнятті.

Крім того, за загальними вимогами процесуального права, закріпленими у статтях 57 - 60, 131 - 132, 137, 177, 179, 185, 194, 212 - 215 ЦПК України, визначено обов'язковість установлення судом під час вирішення спору обставин, що мають значення для справи, надання їм юридичної оцінки, а також оцінки всіх доказів, розрахунків, з яких суд виходив при вирішенні позовів, що стосуються, зокрема, грошових вимог (дослідження обґрунтованості, правильності розрахунку, доведеності розміру збитків, наявності доказів, що їх підтверджують).

Без виконання цих процесуальних дій ухвалити законне й обґрунтоване рішення в справі неможливо.

Відповідно до ч. 1 ст. 304 ЦПК України справа розглядається апеляційним судом за правилами, встановленими для розгляду справи судом першої інстанції, з винятками і доповненнями, встановленими цією главою.

Виходячи з принципу процесуального рівноправ'я сторін та враховуючи обов'язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається, у зв’язку з тим, що сторони не з’явилися у судове засідання апеляційного суду, апеляційний суд пропонує сторонам на підтвердження своїх вимог або заперечень, який відповідає вимогам належності та допустимості доказів (статті 58, 59 ЦПК) надати апеляційному суду:

Позивачем: розрахунок суми індексації заробітної плати, відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року № 1282-XII та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі – Порядок № 1078), рішення Слов’янського міськрайонного суду, якщо таке наявне, про стягнення з відповідача на користь позивача суми заборгованості із заробітної плати, суму заборгованості по заробітній платі ОСОБА_1, станом на час звільнення та станом на час звернення до суду з вимогою про стягнення індексації заробітної плати;

Відповідачем: рішення Слов’янського міськрайонного суду, якщо таке наявне, про стягнення з відповідача на користь позивача суми заборгованості із заробітної плати, рішення Європейського суду, на яке посилається відповідач у запереченнях на позовну заяву, суму заборгованості по заробітній платі ОСОБА_1 станом на час звільнення та станом на час звернення до суду з вимогою про стягнення індексації заробітної плати,структуру заробітної плати, яка заборгована( помісячно), починаючи з 1 січня 1998 року по квітень 1999 року,відомості щодо проведення, або не проведення індексації заборгованої позивачу заробітної плати, відомості щодо банкрутства відповідача, відомості щодо відкриття ліквідаційної процедури підприємства, повноваження ОСОБА_2, яка надала заперечення на позовну заяву та інші.

У разі неподання вказаних в ухвалі доказів сторонами, справа буде розглянута за результатами оцінки наявних у справі доказів.


Керуючись ст.ст., 10,60, 304, 313, ЦПК України, Апеляційний суд Донецької області, -

У Х В А Л И В :


З метою всебічного і повного з'ясування обставин справи, запропонувати сторонам на підтвердження своїх вимог або заперечень, у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ВАТ «Содовий завод» про стягнення індексації заробітної плати, надати апеляційному суду до 10 години 12 жовтня 2017 року наступні докази:

ОСОБА_1: розрахунок суми індексації заробітної плати, відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року № 1282-XII та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі – Порядок № 1078), рішення Слов’янського міськрайонного суду( якщо таке наявне), про стягнення з відповідача на користь позивача суми заборгованості із заробітної плати, суму заборгованості по заробітній платі ОСОБА_1 станом на час звільнення та станом на час звернення до суду з вимогою про стягнення індексації заробітної плати;

ВАТ «Содовий завод»: рішення Слов’янського міськрайонного суду( якщо таке наявне), про стягнення з відповідача на користь позивача суми заборгованості із заробітної плати, рішення Європейського суду стосовно вимог позивача, на яке посилається відповідач у запереченнях на позовну заяву, суму заборгованості по заробітній платі ОСОБА_1, станом на час звільнення та станом на час звернення до суду з вимогою про стягнення індексації заробітної плати,структуру заробітної плати, яка заборгована( помісячно), починаючи з 1 січня 1998 року по квітень 1999 року,відомості щодо проведення, або не проведення індексації заборгованої позивачу заробітної плати, відомості щодо банкрутства відповідача, відомості щодо відкриття ліквідаційної процедури підприємства, повноваження ОСОБА_2, яка надала заперечення на позовну заяву та інше.

Роз’яснити сторонам, що у разі неподання вказаних в ухвалі доказів сторонами, справа буде розглянута за результатами оцінки наявних у справі доказів.




Ухвала оскарженню не підлягає.






Головуючий: Л.О.Груіцька




Судді: Н.С. Краснощокова




ОСОБА_3



  • Номер: 22-ц/775/1653/2017
  • Опис: цивільна справа за позовом Павленко О.М. до ВАТ "Содовий завод" про стягнення індексації заборгованості по заробітній платі
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 243/6960/17
  • Суд: Апеляційний суд Донецької області (м. Бахмут)
  • Суддя: Груіцька Л.О.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.09.2017
  • Дата етапу: 12.10.2017
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація