Справа № 2-1659/2009р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2009 року м.Димитров
Димитровський міський суд Донецької області у складі:
головуючої – судді Клепка Л.І.,
при секретарі Мушинській М.В.,
за участю позивачки ОСОБА_1,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Димтиров справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 міської Ради про встановлення їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. В обґрунтування вимог вказала, що 17 червня 2008 року помер її чоловік – ОСОБА_3, який постійно проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1. Після його смерті залишилася спадщина, яка складається з жилого будинку, розташованого за вище зазначеною адресою, що належала йому на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, та грошових вкладах, які зберігаються в Общадбанку. Вона є єдиним спадкоємцем першої черги на майно, яке залишилося після смерті чоловіка, оскільки їхні діти ОСОБА_4 і ОСОБА_5 від права спадкування відмовилися, інших спадкоємців немає. В травні 2009 року вона звернулася до ОСОБА_2 державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, однак їй було роз’яснено, що нею пропущено встановлений законом строк на прийняття спадщини. Вказуючи на те, що вона з поважної причини пропустила строк на подачу заяви про прийняття спадщини, так як в м.Димитров тривалий час не було державного нотаріуса, який би займався оформленням спадщини, а сама вона часто хворіла, позивачка просить суд надати їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
В судовому засіданні позивачка підтримала свої позовні вимоги, обґрунтовуючи їх викладеними в позовній заяві обставинами, і просила суд надати їй додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.
Представник відповідача до судового засідання не з’явився, надавши суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутність.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши докази по справі у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка є дружиною ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про їх шлюб, виданим ОСОБА_2 міськвиконкомом Донецької області 28.04.1981року (арк.спр.5). 17 червня 2008року ОСОБА_3 помер (арк.спр.6).
Згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом, ОСОБА_3 після смерті матері ОСОБА_6 належить жилий будинок, розташований за адресою: м.Димитров, вул..Ватутіна, б.87, та грошові вклади, оформлені на його ім’я, які зберігаються в ощадних установах м.Димитрова (арк..спр.15).
Згідно положень ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи. Прийняття спадщини відбувається протягом шести місяців з дня її відкриття (ст..1270).
Як вбачається з довідки ОСОБА_2 державної нотаріальної контори, після смерті ОСОБА_3 спадкова справа не відкривалася (арк..спр. ).
Згідно ст.1261 ЦК України позивачка є спадкоємцем першої черги по закону на майно, яке залишилося після смерті її чоловіка ОСОБА_3
Позивачка суду пояснила, що вона своєчасно звернулася до нотаріуса Красноармійської державної нотаріальної контори, який на той час виконував обов’язки державного нотаріуса ОСОБА_2 нотаріальної контори, з питання подачі заяви про прийняття спадщини після смерті чоловіка, проте в нотаріальній конторі через велику кількість людей, оформляючих спадщину, їй було запропоновано звернутися з заявою безпосередньо перед закінчення шестимісячного строку після смерті спадкодавця. Проте через хворобу вона не змогла більше своєчасно звернутися до нотаріальної контори, через що пропустила строк на подачу заяви на прийняття спадщини.
Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України в разі, якщо спадкоємець пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Наведені позивачкою обставини суд може визнати як такі, що дають підстави для висновку про поважність причин пропуску строку позивачкою на подачу заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Враховуючи зазначені обставини, зважаючи на те, що позивачка є єдиним спадкоємцем першої черги після смерті спадкодавця ОСОБА_3, суд вважає за можливе надати їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, визначивши його в три місяці. Суд вважає, що такий строк буде достатнім для реалізації позивачкою свого права на подачу заяви про прийняття спадщини.
На підставі ст. 1270,1272 ЦК України, керуючись ст.ст.10, 11, 57, 130, 209, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської Ради про встановлення їй додаткового строку для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк в три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3, померлого 17 червня 2008 року. Строк рахувати з дня набрання чинності судового рішення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Донецької області через Димитровський міський суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Донецької області через Димитровський міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя