Справа № 2-а-451
2009 р.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2009 р. Березанський районний суд Миколаївської області у складі :
головуючої – судді Гапоненко Н.О.,
при секретарі - Потриваєвій М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Березанка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Березанської районної державної адміністрації, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача регіональний ландшафтний парк «Тилігульський», про визнання протиправними дій та зобов»язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що 05 травня 2007 року він звернувся до відповідача з заявою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва площею до 0.10 га із земель державної власності в межах території Краснопільської сільської ради за межами населеного пункту, але відповідач відмовив у відведенні земельної ділянки. Вважаючи, що діями відповідача порушено право позивача на приватизацію земельної ділянки, просив визнати відмову відповідача у відведенні позивачу земельної ділянки у власність протиправною та зобов»язати відповідача надати розпорядження про дозвіл позивачеві на розробку проекту землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право власності на земельну ділянку для індивідуального дачного будівництва площею 0.10 га із земель державної власності (запасу) в межах території Краснопільської сільської ради за межами населеного пункту.
Статтею 17 КАС України до компетенції адміністративних судів віднесено, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб»єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб»єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб»єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі і на виконання делегованих повноважень. Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою чи службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
За змістом статті 122 та пункту 12 розділу Х Земельного кодексу України місцеві державні адміністрації наділені правами власника щодо розпорядження земельними ділянками за межами населених пунктів.
При цьому, як випливає зі змісту зазначених норм, районна державна адміністрація має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вони вступають у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, тобто є рівноправним суб»єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію права розпоряджання землею, а не суб»єктом владних повноважень у розумінні п.1 ч.1 ст.17 КАС України.
Відповідно до п.1 ч.1 статті 3 вказаного Кодексу справа адміністративної юрисдикції – це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб»єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі і на виконання делегованих повноважень.
Спірні відносини між сторонами виникли у зв»язку з набуттям права власності на земельну ділянку, оскільки, на думку позивача, відповідач порушив його право на безкоштовне отримання у приватну власність земельної ділянки, тобто спір стосується цивільного права, і виник у позивача з особою, що здійснює функції власника земельної ділянки, що виключає вирішення спору у порядку адміністративного судочинства.
На підставі ч.1 ст.15 ЦПК України розгляд справ про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин проводиться в порядку цивільного судочинства.
Виходячи з викладеного спір підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
В силу п.1 ч.1 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст.157 КАС України, суд -
у х в а л и в :
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Березанської районної державної адміністрації, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача регіональний ландшафтний парк «Тилігульський», про визнання протиправними дій та зобов»язання вчинити певні дії закрити у зв»язку з непідвідомчістю справи адміністративному суду.
Роз’яснити позивачу його право на звернення з цивільним позовом до суду загальної юрисдикції та що повторне звернення до адміністративного суду не допускається.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п’яти днів з дня проголошення ухвали.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Одеського Апеляційного адміністративного суду через Березанський районний суд Миколаївської області протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно подається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя