- позивач: Котелев Анатолій Михайлович
- відповідач: ПАТ"Українська транспортна страхова компанія"
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа №752/2016/16-ц
Провадження № 2/752/535/17
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
15.03.2017 року Голосіївський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Шумко А.В.
за участю секретаря Лебедєва В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Українська транспортна страхова компанія» про відшкодування шкоди, -
в с т а н о в и в :
08.02.2016 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ПрАТ «Українська транспортна страхова компанія» про відшкодування шкоди.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначив, що 25.07.2015 року мала місце дорожньо-транспортна пригода в якій було пошкоджено належний йому на праві власності автомобіль НОМЕР_1. Зазначена ДТП сталася з вини водія автомобіля НОМЕР_2 ОСОБА_2 Цивільно-правова відповідальність власника транспортного засобу - автомобіля НОМЕР_2 була застрахована ПрАТ «Українська транспортна страхова компанія»» за полісом обов»язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів серії АІ/3449400.
03.08.2015 року він звернувся до ПрАТ «Українська транспортна страхова компанія» з заявою про виплату йому страхового відшкодування у зв»язку з настанням страхового випадку з вини страхувальника ОСОБА_2 Проте, в порушення умов зазначеного договору обов»язкового страхування, ПрАТ «Українська транспортна страхова компанія» не виконало свої зобов»язання за зазначеним договором, тому просив стягнути належне йому страхове відшкодування у розмірі 38 430, 87 грн., а також штрафні санкції, з підстав порушення строків виконання зобов»язань за договором обов»язкового страхування цивільно-правової відповідальності власника транспортного засобу - автомобіля НОМЕР_2, а саме: 4 262, 14 грн. пені; 1 043, 01 грн. інфляційного збільшення суми боргу; 290, 60 грн відсотків за прострочення строків виплати страхового відшкодування.
26.09.2016 року позивач ОСОБА_1 Подав заяву про зменшення позовних вимог у зв"язку з частковим погашенням ПрАТ «Українська транспортна страхова компанія» своїх зобов"язань, а саме 33 414, 11 грн. страхового відшкодування та 1 084, 49 грн. пені. Просив стягнути з відповідача 3 012, 85 грн. пені; 1 215, 75 грн. інфляційного збільшення суми боргу та 280,13 грн. відсотків за прострочення строків виплати страхового відшкодування.
У судове засідання позивач та його представник не з»явилися, просили розглянути справу за їх відсутності, повідомивши суд, що заявлений позов підтримують у повному обсязі.
Відповідач ПрАТ «Українська транспортна страхова компанія» явку свого представника у судове засідання не забезпечило, направило на адресу суду письмові заперечення. Відповідно до змісту письмових заперечень, підстави для задоволення позову відсутні, оскільки страховою компанією виконано свої зобов"язання перед позивачем, а саме виплачено суму страхового відшкодування за відніманням франшизи, а також пеню, щодо інших штрафних санкцій, зазначаеє, що підстави для їх стягнення відсутні.
З огляду на викладене, врахувавши думку позивача та його представника, письмові заперечення відповідача, суд ухвалив, провести розгляд справи за відсутності сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд прихлдить до висновку про наявність підстав для задоволення заявлених до ПрАТ «Українська транспортна страхова компанія» позовних вимог, з таких мотивів.
Судом встановлено, що 25.07.2015 року мала місце дорожньо-транспортна пригода в якій було пошкоджено належний позивачу ОСОБА_1 на праві власності автомобіль НОМЕР_1.
Зазначена дорожньо-транспортна пригода сталася з вини водія ОСОБА_2, якого визнано винним у її вчиненні постановою Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська від 01.09.2015 року (а.с. 11).
Відповідно вимог ч. 4 ст. 61 ЦПК України, вирок у кримінальному провадженні, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов'язкові для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
За правилами ч.2 ст.1187 ЦК України, шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
За даними полісу АІ/3449400 обов"язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, обов»язкова цивільно-правова відповідальність власника транспортного засобу - автомобіля НОМЕР_2 ОСОБА_2, станом на час вказаної ДТП була застрахована ПрАТ СК «Українська транспортна страхова компанія», вказаним полісом страхову суму відповідальності на одного потерпілого за шкоду, завдану майну визначено у розмірі 50 000, 00 грн., франшиза - 1 000,00 грн (а.с. 9).
29.07.2015 року ОСОБА_1 повідомив ПрАТ «Українська транспортна страхова компанія» про дорожньо-транспортну пригоду, що сталася 25.07.2015 року з вини страхувальника автомобіля НОМЕР_2 ОСОБА_2, внаслідок якої було пошкоджено автомобіль НОМЕР_3, а 03.08.2015 року звернувся з заявою про отримання страхового відшкодування. (а.с. 12, 13).
За правилами ст.979 ЦК України, за договором страхування одна сторона (страховик) зобов'язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.
Пунктом 2 ч.1 ст.988 ЦК України, страховик зобов'язаний протягом двох робочих днів, як тільки стане відомо про настання страхового випадку, вжити заходів щодо оформлення всіх необхідних документів для своєчасного здійснення страхової виплати страхувальникові. Відповідно до ч.1 ст.990 ЦК України, страховик здійснює страхову виплату відповідно до умов договору на підставі заяви страхувальника (його правонаступника) або іншої особи, визначеної договором, і страхового акта (аварійного сертифіката).
Відповідно до ст.36 Закону України «Про обов»язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», страховик протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у ст.35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніше як через 90 днів з моменту отримання заяви про страхове відшкодування (регламентної виплати) та виплатити його.
За даними висновку №3090 експертного дослідження автотоварознавця по визначенню вартості матеріального збитку КТЗ, складеного 10.07.2015 року, вартість матеріального збитку, нанесеного власнику автомобіля НОМЕР_3 становить 39 430, 87 грн. (а.с. 15-18).
Звертаючись в суд з позовом, позивач стверджує, що має право на страхове відшкодування у розмірі 38 430, 87 грн., а також посилаючись на те, що на протязі 90 днів після подання заяви про виплату страхового відшкодування ПрАТ «Українська транспортна страхова компанія» рішення про здійснення страхового відшкодування не прийняло, також просив стягнути з відповідача 4 262,14 грн пені, 1 043,01 грн інфляційного збільшення суми боргу, 290,60 грн відсотків за прострочення строків виплати страхового відшкодування з підстав невиконання відповідачем зобов»язань за договором обов"язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів серії АІ/3449400.
ПрАТ «Українська транспортна страхова компанія» виплачено на користь позивача ОСОБА_1 33 414,11 грн. страхового відшкодування, а саме 15.02.2016 року - 5 000,00 грн., 17.02.2016 року - 8 000,00 грн., 18.02.2016 року- 12 414,11 грн., а також 18.02.2016 року - пеню у розмірі 1 084,49 грн.
За правилами ст.992 ЦК України у разі несплати страховиком страхувальникові або іншій особі страхової виплати страховик зобов»язаний сплатити неустойку в розмірі, встановленому договором або законом. Відповідно до п. 2 ст. 37 Закону України «Про страхування», за кожен день прострочення виплати страхового відшкодування з вини страховика або МТСБУ особі, яка має право на отримання такого відшкодування, сплачується пеня з розрахунку подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діє у період, за яким нараховується пеня.
Відповідно до рекомендацій, наданих Пленумом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у п.21 Постанови №4 від 01.03.2013 року «Про деякі питання застосування судами законодавства при вирішенні спорів, про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки», при безпідставній відмові у виплаті страхового відшкодування, крім наслідків, передбачених договором, страховик, який прострочив виконання грошового зобов»язання, на вимогу страхувальника зобов»язаний сплатити йому суму страхової виплати з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (ст.526, ч.2 ст.625 ЦК України).
Заперечуючи проти позову, відповідач не надав суду доказів вжиття ним заходів щодо узгодження з позивачем розміру страхового відшкодування, а тому суд приходить до висновку, що мало місце порушення строків виплати страхового відшкодування за договором обов"язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів серії АІ/3449400, тому до правовідносин, що виникли між сторонами на підставі зазначеного вище договору мають бути застосовані штрафні санкції, що передбачені Законом України «Про страхування».
Позивач звернулася до страхової компанії з заявою про виплату страхового відшкодування 03.08.2015 року, а тому встановлений Законом «Про обов»язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» 90 денний строк виплати сплинув 05.11.2015 року, відтак виконання зобов»язання щодо виплати страхового відшкодування було прострочено на 102 дні, а саме з 06.11.2015 року до першої виплати страховою компанією частини страхового відшкодування 15.02.2016 року. При проведенні розрахунку штрафних санкцій, суд приймає до уваги наданий позивачем розрахунок сум пені, процентів, інфляційного збільшення суми боргу з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, а відтак розмір пені, що підлягає стягненню становить 3 012, 85 грн., інфляційні втрати - 1 215,75 грн., відсотків за прострочення виплати страхового відшкодування - 280, 13 грн.
Таким чинм, з огляду на те, що ПрАТ«Українська транспортна страхова компанія» не виконала свої зобов»язання за договором обов»язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, що був укладений з власником транспортного засобу - автомобіля НОМЕР_2 ОСОБА_2 щодо виплати страхового відшкодування власнику пошкодженого з вини останнього транспортного засобу в строк, передбачений ст.36 Закону України «Про обов»язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, а тому суд приходить до висновку щодо необхідності задоволення заявлених позовних вимог та стягнення з ПрАТ «Українська транспортна страхова компанія» на користь ОСОБА_1. штрафних санкцій з підстав порушення строків виплати страхового відшкодування в загальному розмірі 4 508, 73 грн.
З огляду на висновки суду, про задоволення заявлених позивачем позовних вимог, понесені останнім судові витрати по сплаті судового збору підлягають відшкодуванню ПрАТ «Українська транспортна страхова компанія» у порядку передбаченому ст. 88 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про обов"язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", ст. ст. 15, 16, 979, 988, 990, 1187 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 61, 212, 213-215, 218, 292, 294, 296 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в :
позов ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Українська транспортна страхова компанія» про відшкодування шкоди - задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Українська транспортна страхова компанія» (Код ЄДРПОУ 22945712, м. Київ 01033, вул. Саксаганського 77) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_4) пеню за прострочення виплати страхового відшкодування в розмірі 3012 (три тисячі дванадцять) грн. 85 коп., інфляційні втрати в розмірі 1215 (одна тисяча двісті п'ятнадцять) грн. 75 коп., відсотки за прострочення виплати страхового відшкодування в розмірі 280 грн. 13 коп., що в сумі становить - 4508 (чотири тисячі п'ятсот вісім) грн. 73 коп.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Українська транспортна страхова компанія» (Код ЄДРПОУ 22945712, м. Київ 01033, вул. Саксаганського 77) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_4) судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 21 коп.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м.Києва через Голосіївський районний суд м.Києва. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: А.В. Шумко
- Номер: 2/752/535/17
- Опис: про відшкодування шкоди
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 752/2016/16-ц
- Суд: Голосіївський районний суд міста Києва
- Суддя: Шумко А.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.02.2016
- Дата етапу: 27.10.2017