ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2009 року м.Дніпропетровськ
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого – судді Семененка Я.В.
суддів - Стежко В.А., Нагорної Л.М.
при секретарі судового засідання – Фесовець А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
на постанову Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська від 29 грудня 2006 року по справі № 2а-171/06 за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИЛА:
У 2005 році ОСОБА_1 звернувся з позовом до Дніпропетровського обласного військового комісаріату в якому просив зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсійного забезпечення з врахуванням додаткових постійних видів оплати, якими підвищено розміри грошового забезпечення військовослужбовців за період з 01 січня 2003 року та виплатити заборгованість. В обґрунтуванні заявлених вимог посилався на те, що у 1985 році він звільнений з військової служби на підставі ст..59 п. «б» «Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками та мічманами Збройних Сил» за станом здоров’я. З 10 квітня 1985 року позивачу призначено пенсію за вислугу років. Указом Президента України №173/2002 від 23.02.2002р. введена 100% надбавка до грошового забезпечення для всіх військовослужбовців з 01 січня 2003 року. Указом Президента України №389/2003 від 05.05.2003р. передбачено виплату щомісячної грошової надбавки в розмірі 100%. Позивач вказував, що відповідно до ст..63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького складу органів внутрішніх справ» він має право на перерахунок пенсії у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення. Відповідач у цьому позивачу відмовив, що і стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.
Постановою Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська від 29 грудня 2006 року позов задоволено.
На підставі постанови суду видано виконавчий лист, який пред’явлено до виконання.
Ухвалою Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська від 25.04.2007р., з огляду на те, що у зв’язку зі змінами у законодавстві, Дніпропетровський обласний військовий комісаріат позбавлений повноважень щодо перерахунку пенсій, замінено сторону виконавчого провадження на управління Пенсійного фонду.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права, просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Вирішуючи спірні правовідносини між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку про те, що відповідачем неправомірно не здійснено перерахунок пенсії позивачу, у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення, яке мало місце на підставі Указу Президента України №173/2002 від 23.02.2002р. «Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», яким введена 100% надбавка до грошового забезпечення для всіх військовослужбовців з 01 січня 2003 року та Указу Президента України №389/2003 від 05.05.2003р. «Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України та Управління державної охорони України за безперервну службу», яким введена надбавка за безперервну військову службу за 25 і більше років в розмірі 90% від грошового забезпечення.
Такі висновки суду першої інстанції колегія суддів вважає необґрунтованими з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що наказом Головнокомандуючого військами протиповітряної оборони №0289 від 10.04.1985р. позивача звільнено з військової служби у зв’язку з хворобою.
При звільненні позивачу призначено пенсію за вислугу років.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб» перерахунок призначених військовослужбовцем пенсії здійснюється при підвищенні грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Указом Президента України №173/2002 від 23.02.2002р. «Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» введена 100% надбавка до грошового забезпечення для всіх військовослужбовців з 01 січня 2003 року.
Указом Президента України №389/2003 від 05.05.2003р. «Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України та Управління державної охорони України за безперервну службу» введена надбавка за безперервну військову службу за 25 і більше років в розмірі 90% від грошового забезпечення.
Позивач при звільненні з військової служби та призначенні пенсії не отримував надбавки, які встановлено названими Указами Президента України.
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб» в редакції до 16.12.2004 року, пенсії військовослужбовцям обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців. При цьому для обчислення їм пенсії враховуються відповідні оклади за посадою, військовим або спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби в порядку і розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 8 постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393 вказано, що перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення, що відбулося після звільнення із служби здійснюється щорічно виходячи з встановленого на 1 січня поточного року розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, з якого обчислюється пенсія.
Згідно п. 118 «Положення про призначення і виплату в МО України державних пенсій …», затверджених наказом МО України № 205 від 08.08.1994 року перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку із зміною розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, після звільнення із служби військовослужбовців, здійснюється з тієї ж дати, з якої підвищується грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Таким чином, чинним до 01.01.2005 року законодавством встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється у зв'язку із зміною розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, з яких обчислювалася пенсія, і не передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку з введенням після звільнення військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премій.
Законом України «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» №1769-ІV від 15.06.2004р. встановлено, що пенсії особам за цим Законом з 01.01.2005р. обчислюється з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах встановлених законодавством.
Пунктом 2 Прикінцевих положень названого Закону встановлено, що особи, яким раніше призначено пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», мають право на перерахунок пенсії з урахуванням положень цього Закону та виплату 50 відсотків перерахованої пенсії з 1 січня 2005 року, а з 1 січня 2006 року – 100 відсотків перерахованої пенсії.
Таким чином, лише з 01.01.2005р. позивач набув право на перерахунок пенсії, в тому числі і з урахуванням надбавок до грошового забезпечення, які було введено в дію після звільнення позивача зі служби.
Як зазначив у судовому засіданні позивач з 01.01.2005р. йому зроблено перерахунок пенсії та виплачено 50 відсотків перерахованої пенсії, з урахуванням надбавок, які введено вказаними Указами Президента України, а з 1 січня 2006 року виплачується 100 відсотків перерахованої пенсії. Вказаний факт підтверджується і відомостями про перерахунок пенсії, які знаходяться в матеріалах справи.
Тобто, при перерахунку та виплати пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області діяло на підставі та у спосіб, що визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
У своїй Постанові від 15.04.2005р. №4 «Про окремі питання застосування законодавства України про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» Пленум Верховного Суду України роз’яснив, що законодавством з питань пенсійного забезпечення, яке діяло до 01.01.2005р., не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв’язку із запровадженням після звільнення військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також премій. Закон №1796, який набув чинності 01.01.2005р., не має зворотної дії, тому вимоги щодо перерахунку пенсії з урахуванням запровадженого після звільнення зі служби нових щомісячних видів грошового забезпечення та премій за минулий час, тобто до 01.01.05р., задоволенню не підлягають.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. У зв’язку з чим, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись п.3 ч.1 ст.198, ст..202, 205, 207 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області – задовольнити.
Постанову Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська від 29.12.2006р. – скасувати та прийняти нову постанову.
У задоволенні позову ОСОБА_1 – відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили після її проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку передбаченому ст..212 КАС України.
(Повний текст постанови виготовлено 17.11.2009р.)
Головуючий Я.В. Семененко
Судді: В.А. Стежко
Л.М. Нагорна