- Інша особа: Державний нотаріальний архів Миколаївської області
- позивач: Григоренко Валентин Анатолійович
- відповідач: Новоодеська державна нотаріальна контора Миколаївської області
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
06.10.2017 Справа № 482/1020/16-ц
У Х В А Л А
про призначення фізико-хімічної експертизи
06 жовтня 2017 року м. Нова Одеса
Новоодеський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого судді – Ітріна М.В., секретаря судового засідання Шведової Я.О., за участю представників позивача: ОСОБА_1 і ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, представника третьої особи ОСОБА_4, розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Нова Одеса цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до Новоодеської державної нотаріальної контори Миколаївської області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_6, про визнання недійсним заповіту, –
В С Т А Н О В И В:
15 липня 2016 року ОСОБА_5 звернувся до суду з вказаним позовом до відповідача. В обґрунтування свої вимог посилається на те, що 24 травня 1999 року померла його мати – ОСОБА_7. Після смерті матері йому стало відомо про існування нотаріально посвідченого заповіту складеного матір’ю за життя, а саме 30 листопада 1996 року, яким вона заповіла належне їй майно своєму чоловікові – ОСОБА_8 в розмірі 2/3 частки, і йому, тобто позивачу 1/3 частки.
Вказав. що 25 червня 2004 р. отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на 1/3 частку житлового будинку № 67, розташованого по вул. Леніна в м. Нова Одеса Миколаївської області.
У вересні 2013 р. ознайомився зі спірним заповітом у Державному нотаріальному архіві Миколаївської області. Згодом у матеріалах кримінального провадження, яке перебуває у Новоодеському відділенні поліції ще раз ознайомився зі спірним заповітом і виявив, що його зміст не відповідає змісту заповіту, з яким він знайомився у приміщенні архіву.
Таким чином, вважає заповіт підробленим та таким, що не відповідає волі спадкодавця.
При цьому зазначив, що 09 березня 1995 р. мати склала заповіт, яким йому заповіла весь житловий будинок № 67, розташований по вул. Центральна в м. Нова Одеса Миколаївської області.
З посиланням на ці обставини та статті 48 і 541 ЦК УРСР (в ред. 1963 р.), ст. ст. 16, 203, 215, 225 ЦК України просив визнати недійсним спірний заповіт зареєстрований 30 листопада 1996 року.
У судовому засіданні позивач цивільний позов підтримав та просив його задовольнити.
Представник відповідача заявлені вимоги не визнала та просила в їх задоволенні відмовити.
Третя особа також просила відмовити у задоволенні позову.
В ході судового засідання представник позивача надав суду письмове клопотання про призначення у справі фізико-хімічної експертизи першого та другого екземплярів заповіту експертам товариства з обмеженою відповідальністю «Київський експертно-дослідницький центр», оскільки відмовляються від проведення цієї експертизи Київською незалежною судово-експертною установою, що призначена за ухвалою суду 04 травня 2017 року.
Інший представник позивача підтримала це клопотання.
Представник нотаріальної контори просила відмовити у задоволенні клопотання, оскільки затягується розгляд справи та в ході експертизи може бути знищено архівний екземпляр заповіту.
Представник третьої особи відніс це клопотання на розсуд суду.
Заслухавши учасників процесу, суд дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статей 10,60 ЦПК України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права та обов’язки щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За правилами ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 2 ст. 59 ЦПК).
В силу ст. 143 ЦПК України для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд призначає експертизу за заявою осіб, які беруть участь у справі.
Так, у судовому засіданні позивач просить визнати недійсним заповіт, який вважає підробленим.
Обставина щодо фальсифікації спірного заповіту може бути підтверджена або спростована лише висновком судового експерта під час проведення відповідної експертизи, призначення якої і просить представник позивача.
За такого, ураховуючи, що для повного і всебічного з’ясування всіх обставин справи, що мають значення для справи та правильного вирішення спору між сторонами, для встановлення або спростування факту підроблення заповіту потрібні спеціальні знання, а тому по справі слід призначити фізико-хімічну експертизу, в зв’язку з чим клопотання представника позивача слід задовольнити.
Керуючись ст. ст. 143-144, п. 5 ч. 1 ст. 202, статтями 208-210 ЦПК України, суд, –
У Х В А Л И В :
Клопотання позивача про призначення у справі судової фізико-хімічної експертизи документів задовольнити.
Призначити у даній справі судову фізико-хімічну експертизу, проведення якої доручити експертам товариства з обмеженою відповідальністю «Київський експертно-дослідницький центр», попередивши їх про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивого висновку та відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов’язків.
На вирішення експертизи поставити наступні питання:
– чи відповідає давність виконаних підписів та текстів написаних від руки на першому та другому екземплярі оригіналу заповіту, що вчинений 30 листопада 1996 року даті його вчинення, тобто 1996 року, чи пізніше ?
В розпорядження експертам надати:
копію ухвали суду про призначення експертизи;
Перший екземпляр оригіналу заповіту від 30 листопада 1996 року, що виконаний на спеціальному бланку та другий екземпляр оригіналу заповіту від 30 листопада 1996 року, що виконаний на аркуші паперу А4.
Оплату за проведення експертизи покласти на ОСОБА_5, роз’яснити йому положення ст. 146 ЦПК України про наслідки ухилення від участі у експертизі.
Зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.
Ухвала суду в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Миколаївської області через Новоодеський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п’яти днів з дня її проголошення.
Головуючий
- Номер: 2/482/96/2019
- Опис: про визнання заповіту недійсним
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 482/1020/16-ц
- Суд: Новоодеський районний суд Миколаївської області
- Суддя: Ітрін М.В.
- Результати справи: залишено без розгляду
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.07.2016
- Дата етапу: 27.06.2019