Судове рішення #6682343

 

  справа 2а-1466/09  

П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М               У К Р А Ї Н И  


16 вересня 2009 року Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області у складі:  

головуючого судді                           Кульбакова І.В.,  

при секретарі                                    Фабаровської І.М.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Гірницькому районні міста Макіївки про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та зобов’язання нарахувати на його користь недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як «Дитині війни»,  


В С Т А Н О В И В:  


У липні 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Макіївка Донецької області про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та зобов’язання нарахувати на її користь недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як «Дитині війни», мотивуючи свої вимоги тим, що вона віднесена до соціальної групи «Дитина війни», оскільки народилася 16 червня 1932 року і на 02.09.1945 року, на час закінчення Другої світової війни, їй не виповнилося 18 років. Обґрунтовувала позов тим, що згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсія підвищується на 30% мінімального розміру пенсії за віком. Відповідач зазначену допомогу не нараховував та не виплачував. У позові позивач просив відновити передбачений термін звернення до суду, зобов’язати відповідача здійснити йому зазначене нарахування та виплатити недоотриману суму соціальної допомоги за 2006-2007 роки.  

Позивач у судове засідання не з’явилася, про що написала заяву, однак свій  позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі.  

Представник відповідача УПФ України в Гірницькому районі м. Макіївки у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи був сповіщений належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи від представника не надходило. Відповідно до ст.128 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника відповідача, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. По суті позовних вимог представник УПФ України в Гірницькому районі м. Макіївки надіслав суду заперечення, в яких позов не визнав, посилаючись на те, що позивач знаходиться на обліку в УПФУ в Гірницького району м. Макіївки як одержувач пенсії за віком. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано неконституційними положення ст. 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Виплати «дітям війни» відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а не з бюджету Пенсійного фонду України. Крім того, законодавчим органом не визначено, які органи повинні виплачувати підвищення пенсії, в якому порядку, яким чином обчислювати вказаний розмір. До того ж, нормативними актами не встановлено розмір мінімальної пенсії за віком, який застосовується для виплати підвищення відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Просив відмовити в задоволенні позову.  

Суд, допитавши позивача, дослідивши надані суду докази в обґрунтування позовних вимог та заперечення щодо позовних вимог, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.  

Судом встановлено, що позивач має правовий статус «Дитини війни», що підтверджується посвідченням № 2507 та перебуває на обліку у УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області.  

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна  соціальна  допомога,  що  виплачується  замість  пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.  

Статтею 110 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», запроваджуються з 01 січня 2006 року,а статтею 6 – протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі у порядку, визначеному Кабінетом міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.  

У 2006 році урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».  

Статтею 71 Закону «Про державний бюджет України на 2007 року» від 19.12.2006 року, який набрав чинності з 01.01.2007 року, дія статті 6 Закону України  «Про соціальний   захист  дітей  війни» була зупинена.  

Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 року, серед інших, положення ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 року», якою зупинена дія статті 6 Закону України «Про соціальний   захист  дітей  війни» визнано неконституційним.  

  Згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок – 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність.  

  Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року, був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 387 гривень, з 1 жовтня - 395 гривень.  

Зазначена стаття була змінена Законом України від 15 березня 2007 року «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та існує в новій редакції з 28 березня 2007 року, якою прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність, визначений з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень. При цьому, зазначена стаття доповнена абзацом, яким передбачено встановити, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410 грн. 06 коп.; 415 грн. 11 коп.  

Таким чином, суд вважає, з 09 липня 2007 року, тобто з моменту прийняття зазначеного рішення Конституційного Суду України, норма ст. 6 Закону України «Про соціальний статус дітей війни» про підвищення пенсії дітям війни на 30% підлягає виконанню, оскільки   в   ідповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тому вимоги позивача щодо нарахування зазначеної доплати за 2007 рік підлягають задоволенню саме з цієї дати.  

Щодо вимог пропущення строку звернення до суду, суд зазначає.  

Частиною 2 ст. 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.  

У той же час, частиною 3 ст. 99 КАС України встановлено, що для захисту прав свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна булла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.  

Відповідно до ст. 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії.  Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.  

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 17-20, 69-72, 86, 158-163 КАС України,  


П О С Т А Н О В И В:  


Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Гірницькому районні міста Макіївки про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та зобов’язання нарахувати на її користь недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як «Дитині війни» – задовольнити частково.  

Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки здійснити ОСОБА_1 нарахування підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як «Дитині війни», з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року з урахуванням фактично здійснених виплат.  

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.  

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, а разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього кодексу – з дня складення в повному обсязі, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.  



Суддя      


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація