Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #66861305

Справа №538/1480/16-а

Провадження №2-а/549/8/16


ПОСТАНОВА

Іменем України

13 жовтня 2016 року Чорнухинський районний суд Полтавської області

у складі: головуючого - судді Крєпкого С.І.

при секретарі Якубовської Т.О.

з участю: представника відповідача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Чорнухи адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Лохвицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - ПФУ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, який мотивував тим, що він з 26.04.1985 року по 19.08.2004 року працював на посаді дорожнього майстра по будівництву. на підприємстві в Лохвицькому районному дорожньому ремонтно-будівельній дільниці РайДу, яке згодом була перейменоване в Лохвицьке районне державне дорожнє підприємствво Райавтодор, а в послідуючому - філію Лохвицький райавтодор

18.05.2016 року звернувся до Лохвицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - ПФУ) з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників.

Проте у призначенні пенсії відповідачем йому відмовлено, оскільки атестація робочого місця майстра будівельних робіт на підприємстві, де проходила його трудова діяльність, не проводилася, і період роботи з 22.08.1992 року не підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи.

Зазначив, що його вини у непроведенні атестації робочого місця немає, тому просив визнати протиправними дії УПФУ щодо відмови у призначенні йому пенсії на пільгових умовах, зобов'язати відповідача зарахувати йому до пільгового стажу за Сиском №2 період роботи з 26.04.1985 р. по 19.08.2004 р.. що становить 19 років 3 місяці 24 дні, та призначити пенсію на пільгових умовах за Списком №2 з 15.05.2016 року.

Позивач в судове засідання не з'явився, направив суду письмову заяву, в якій позов підтримав повністю, справу просив розглянути за його відсутності (а.с.73).

Представник відповідача ОСОБА_1 в судовому засіданні 05.10.2016 р. позов не визнав і суду пояснив, що тривалість пільгового стажу роботи визначається з урахуванням Порядку підтвердження наявного трудового стажу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 рок №637, а за період роботи після 21.08.1992 року за умови атестації робочого місця відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року №442 (далі - Постанова №442).

Оскільки атестація робочого місця ОСОБА_2 не проводилася, даних про те, що останнім виконувались роботи із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, немає, тому вважає, що підстави для задоволення позову відсутні.

В послідуючому в судовому засіданні 13.10.2016 р. позов визнав частково, не заперечує проти зарахування до пільгового стажу період роботи позивача по 21.08.1992 року, тобто до набуття чинності Постановою №442.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до пункту «б» частини першої статті 13 Закону Кураїни «Про пенсійне забезпечення» працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Згідно з ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-12, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.5 Наказу Мінпраці та соціальної політики «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» №224/30 від 30.04.2002 року, днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший з усіма необхідними документами (якщо їх немає в пенсійній справі).

Судом встановлено, що позивач з 26.04.1985 року по 19.08.2004 року працював на посаді дорожнього майстра по будівництву філії «Лохвицький райавтодор» ( до 05.06.2002 року - Лохвицьке районне державнє підприємство «райавтодор»; до 13.07.2000 р. - Лохвицька районна дорожньо-будівельна дільниця; до 20.01.1988 р. - Лохвицьке районне дорожнє ремонтно-будівельне управління) (а.с.7-10, 63).

Професія майстра будівельних згідно з розділом XXVII п.27 б Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. N 36, віднесена до робіт, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

18.05.2016 р. позивач звернувся до ПФУ із заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах відповідно до Списку №2, проте рішенням відповідача №78 від 16.06.2016 року позивачу було відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з не підтвердженням права на пільгове пенсійне забезпечення результатами атестації робочого місця майстра будівельних робіт на підприємстві, де працював позивач, за період з 22.08.1992 р.

Ці обставини підтверджуються листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (а.с.57, 11).

З матеріалів справи вбачається, що позивач просить суд зобов'язати відповідача призначити йому пенсію на пільгових умовах (за списком № 2).

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з п.1 ч.1 ст. 45 вищенаведеного Закону, ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пунктом 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Другим реченням абз.3 п. 4.1 вищенаведеного порядку передбачено, що особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви.

Таким чином, пенсії призначаються виключно на підставі заяви (додаток 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"). Доказом звернення з заявою про призначення пенсії є відповідна розписка.

Позивач звертався з такою заявою до відповідача про призначення пенсії (а.с.57).

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків №1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

У пункті 4.2 зазначеного Порядку застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

Зазначені висновки викладені в постанові Верховного Суду України від 16 вересня 2014 року у справі 21-307а14.

З огляду на викладене, суд вважає, що не проведення атестації керівником підприємства, не може позбавити громадянина права на соціальний захист, тому період роботи позивача на посаді дорожнього майстра будівельних робіт з 26.04.1985 року по 19.08.2004 року має бути зарахований до пільгового стажу за списком №2.

На підставі викладеного, керуючись ч.2 ст.19 Конституції України, ст.ст.13, ст.83 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 11, 71, 158-163, 167 КАС України, суд,

постановив:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Визнати протиправною відмову Лохвицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області у призначені пенсії ОСОБА_2 за віком на пільгових умовах.

3. Зобов'язати Лохвицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області зарахувати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до пільгового стажу період роботи з 26.04.1985 року по 19.08.2004 року, 19 років 3 місяці 24 дні на посаді майстра будівельних робіт у філії «Лохвицький райавтодор» на пільгових умовах з посиланням на Список № 2 розділу XXVII п.27 б, виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. N 36.

4.Зобов'язати Лохвицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_2 пенсію на пільгових умовах за Списком №2 з 15.05.2016 року.

5.Стягнути з Лохвицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на користь ОСОБА_2 551 гривню 20 копійок судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чорнухинський районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги на поставу суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова складена у повному обсязі 18 жовтня 2016 року.

Суддя




  • Номер: 2-а/549/8/16
  • Опис: за позовом Криворучко М.Г. до Лохвицького УПФУ про визнання дій протиправними та зобов"язання вчиняти певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 538/1480/16-а
  • Суд: Чорнухинський районний суд Полтавської області
  • Суддя: Крєпкий С. І.
  • Результати справи: повернуто скаргу
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.09.2016
  • Дата етапу: 18.11.2016
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація