ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
16.11.09 Справа № 3/548-08нр.
Суддя: Миропольський С.О.
За участю секретаря судового засідання: Котенко Н.М.
Розглянувши справу:
За позовом: Прокурора Зарічного району м. Суми в інтересах держави в особі Сумської міської ради
До відповідача: Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1, м. Суми
За участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
1) Управління з контролю за використанням та охороною земель в Сумській області, м. Суми
2) Приватне підприємство «Інтерком», м. Київ
Про відшкодування шкоди в розмірі 993,29 грн.
За участю представників:
позивача – не з’явився
відповідача – не з’явився
Від третіх осіб - не з’явились
Прокурор – Глядчишин О.С.
Суть спору: прокурор в позові просить суд зобов’язати відповідача відшкодувати на користь Сумської міської ради заподіяну відповідачем шкоду в розмірі 993,29 грн., яка виникла внаслідок неправомірних дій, а саме самовільного зайняття земельної ділянки площею 0,015 га, яка знаходиться за аресою: АДРЕСА_2.
Відповідач подав відзив на позовну заяву № 29 від 04.08.09р., в якому вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Прокурор надав письмове пояснення по справі № 6352 від 05.11.2009р., де обґрунтовуючи свою позицію підтримує заявлений позов.
Перша третя особа - Управління з контролю за використанням та охороною земель в Сумській області письмових пояснень по справі на вимогу ухвали суду від 09.11.09р. не надала.
Друга третя особа у справі – ПП «Інтерком» надала відзив на позовну заяву, в якому йдеться про те, що незаконні дії зі сторони відповідача, щодо зайнятої земельної ділянки відсутні, а тому не існує ніякої заподіяної шкоди її власнику в особі Сумської міської ради.
Оскільки представники сторін в судове засідання не прибули, справа, розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи господарський суд встановив:
Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Згідно зі ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення як, зокрема, самовільне зайняття земельних ділянок.
Рішенням Сумської міської ради від 22.03.1995 земельна ділянка, розташована за адресою: АДРЕСА_2, площею 0,3 га надана в постійне користування спільному підприємству “Інтехсервіс” для будівництва адміністративного приміщення. На підставі договору купівлі-продажу ПП “Інтерком” придбало у спільного підприємства “Інтехсервіс” недобудовану споруду за вищевказаною адресою. ПП “Інтерком” в особі директора ОСОБА_2 уклало договір від 01.09.2002 №14/01-09-02 з ПП ОСОБА_1 на обслуговування житлового комплексу з вбудованим офісом, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.
Відповідач - ПП ОСОБА_1 з метою будівництва автомобільної стоянки для жителів багатоповерхового будинку в АДРЕСА_2 в порушення вимог ст.ст.125, 12 6 Земельного кодексу України здійснила самовільне зайняття земельної ділянки площею 0,015 га за рахунок земель житлової і громадської забудови, що підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 13.05.2008 № 104, складеним державним інспектором Управління з контролю за використанням та охороною земель у Сумській області. За вчинення даного правопорушення ОСОБА_1 була притягнута до адміністративної відповідальності за ст.53-1 КУпАП.
Матеріали порушені за вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1, у терміни, передбачені законодавством оскаржені не були.
Відповідно до Закону України про державний контроль за використанням та охороною земель» (в редакції від 19.06.2003р) визначено поняття «самовільне зайняття земельних ділянок» як будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання ненаданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та його державної реєстрації.
Внаслідок вчинення самовільного зайняття земельної ділянки державі в особі Сумської міської ради завдано шкоду, яка відповідно до ст. 66 Конституції України та ст.ст. 152, 157 Земельного кодексу України підлягає відшкодуванню. Так, згідно з ч. З ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом відшкодування заподіяних збитків.
Ст. 157 Земельного кодексу України передбачено, що відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів; порядок визначення і відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з розрахунком Управління з контролю за використанням та охороною земель в Сумській області, проведеним відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу” від 25.07.2007 № 963 та наказу Держземінспекції від 12.09.2007 № 110, шкода, заподіяна внаслідок самовільного зайняття фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 земельної ділянки на території м. Суми по вул.Кірова,127/2, складає 993,29 грн.
Відповідно до ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідачем - ПП ОСОБА_1 від 01.09.2002 № 14/01-09-02 з другою третьою особою у справі - ПП “Інтерком”, м. Київ був укладений договір на обслуговування житлового комплексу з вбудованим офісом, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.
Статтею 32 ГПК України встановлено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визаченому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Як вбачається з материалів справи, документи, що підтверджують користування відповідачем на праві власності земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_2 на законних підставах є відсутніми.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала, тому нарахування 993,29 грн. заподіяної відповідачем шкоди є цілком обгрунтованим та правомірним.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України судові витрати по справі покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1166 ЦК України, ст. 32, 33, 34, 35, 36, 44, 49, 75, 82 - 85 ГПК України , суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов’язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1) відшкодувати на користь Сумської міської ради (40030, м. Суми, площа Незалежності ,2; код ЄДРПОУ 23636315) 993,29 грн. завдоної шкоди, внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
3. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1) в доход державного бюджету України (р/р 31112095700002, код бюджетної класифікації 22090200, код ЕДРПОУ 23636315, банк одержувача – ГУДКУ у Сумській області, символ звітності – 095, МФО 837013) 102 грн. 00 коп. державного мита.
4. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1) в доход державного бюджету України (р/р 31215259700002, код ЕДРПОУ 23636315, банк одержувача – ГУДКУ у Сумській області, символ звітності – 095, МФО 837013) 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
6. Копію рішення надіслати сторонам по справі.
СУДДЯ С.О. Миропольський
Суддя