ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
_________________________________________________________________________________________________________
06.10.09 Справа № 3/58-901
ПОСТАНОВА
06 жовтня 2009 р. справа № 3/58-901
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
Головуючого-судді Скрипчук О.С.
Суддів Дубник О.П.
Процика Т.С.
при секретарі Мацкулі Н.М.
розглянувши апеляційну скаргу Виконавчого комітету Тернопільської міської ради за № 1468/01 від 19.06.2009 року
на рішення господарського суду Тернопільської області від 11.06.2009 року
у справі № 3/58-901
за позовом: суб’єкта підприємницької діяльності –приватного підприємця ОСОБА_2, м. Тернопіль
до відповідача 1: товариства з обмеженою відповідальністю (далі ТзОВ) «Міське бюро технічної інвентаризації», м. Тернопіль
до відповідача 2 : Виконавчого комітету Тернопільської міської ради
про визнання права власності
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_4 –представник;
від відповідача 1: не з’явився;
від відповідача 2: Павловська М.В. –юрисконсульт.
ВСТАНОВИВ:
Суб’єкт підприємницької діяльності –приватний підприємець ОСОБА_2 звернулась до господарського суду Тернопільської області з позовом до ТзОВ «Міське бюро технічної інвентаризації»та виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання права власності на нерухоме майно –будівлю торгово-побутового призначення загальною площею 29.4 кв.м. за адресою м. Тернопіль вул. АДРЕСА_1,6 «а».
Рішенням господарського суду Тернопільської області від 11.06.2009 року у справі № 3/58-901 (суддя Турецький І.М.) позов суб’єкта підприємницької діяльності –приватного підприємця ОСОБА_2 до ТзОВ «Міське бюро технічної інвентаризації»та виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання права власності задоволено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням виконавчий комітет Тернопільської міської ради подав апеляційну скаргу 1468/01 від 19.06.2009 року, в якій просить скасувати рішення господарського суду Тернопільської області по справі № 3/58-901 та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована тим, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. А саме, скаржник стверджує, що позивач посилаючись на порушення своїх прав не довів наявність порушення прав у зв’язку із недотриманням процедури оформлення права власності на нерухоме майно.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу б/н від 28.07.2009 року, в якому просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення господарського суду Тернопільської області від 11.06.2009 року залишити без змін.
Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв’язаний доводами апеляційної скарги (подання) і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 10.02.2005 року Тернопільська міська рада прийняла рішення за №4/14/58 “Про надання дозволу на підготовку матеріалів попереднього погодження місця розташування зупинки громадського транспорту з малою архітектурною формою торгово-побутового приміщення за адресою вул. АДРЕСА_1 суб‘єкту підприємницької діяльності ОСОБА_2” (а.с. 9), яким вирішила дати дозвіл суб‘єкту підприємницької діяльності ОСОБА_2 ( ід. номер НОМЕР_1) на підготовку матеріалів попереднього погодження місця розташування зупинки громадського транспорту з малою архітектурною формою торгово-побутового приміщення на земельній ділянці площею 0,0060 га. за адресою вул. АДРЕСА_1 в оренду терміном на п‘ять років.
Розпорядженням міського голови від 21 квітня 2005 року за №249 (а.с. 11) затверджено акт вибору та обстеження земельної ділянки, визначеної під розташування зупинки громадського транспорту з торгово-побутовим приміщенням (мала архітектурна форма) за адресою вул. АДРЕСА_1 площею 60,00 кв.м. суб‘єкту підприємницької діяльності ОСОБА_2
19.07.2005 року Тернопільська міська рада прийняла рішення №4/16/80 «Про погодження місця розташування зупинки громадського транспорту з малою архітектурною формою торгово-побутового приміщення за адресою АДРЕСА_1 суб‘єкту підприємницької діяльності ОСОБА_2.»(а.с. 14).
14.02.2006 року Тернопільська міська рада прийняла рішення №4/18/24 (а.с. 14), яким вирішила: затвердити СПД ОСОБА_2 (ід. номер НОМЕР_1) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0060 га під будівництво зупинки громадського транспорту з малою архітектурною формою торгово-побутового приміщення за адресою вул. АДРЕСА_1; надати в оренду СПД ОСОБА_2 терміном на п‘ять років земельну ділянку площею 0,0060 га під будівництво зупинки громадського транспорту з малою архітектурною формою торгово-побутового приміщення за адресою вул. АДРЕСА_1; зобов‘язати СПД ОСОБА_2 в місячний термін оформити право користування земельною ділянкою відповідною документацією.
13.06.2006р. зупинка громадського транспорту з малою архітектурною формою торгово-побутового призначення введена в експлуатацію, про що свідчить акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об‘єкта, затверджений рішенням ВК ТМР від 23.06.2006р. за №793, зареєстрований інспекцією ДАБК міської ради від 26.06.2006р. за №259 (а.с. 16-20).
24.02.2006 року між Тернопільською міською радою (орендодавець) та СПД ОСОБА_2 (орендар) було укладено договір оренди землі (а.с. 21-24). Згідно умов договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 60,00 кв.м., в тому числі 60,00 кв.м. –під землями, які відведені під будівництво.
Позивач посилається на те, що своїми силами та за свій рахунок здійснила будівництво нерухомого майна –будівлю торгово-побутового призначення за адресою АДРЕСА_1
ТзОВ «Міське БТІ»за проханням позивача на вказане нерухоме майно виготовило інвентаризаційну справу (а.с. 25-28).
06.05.2009 року за №1592 ТОВ «КК «Коменерго –Тернопіль»звернулося листом до Управління містобудування і архітектурного комплексу м. Тернополя, в якому пропонує присвоїти торговому павільйону на зупинці громадського транспорту «СПТУ-2»по вул. АДРЕСА_1, «а»(а.с.29) Копію даного листа направило СПД-ПП ОСОБА_2
На вимогу позивача, Товариством з обмеженою відповідальністю «Міське бюро технічної інвентаризації»видано довідку СПД - ПП. ОСОБА_2 за №314 А від 12.05.2009р., в якій зазначено, що згідно обліку технічної інвентаризації станом на 08.05.2009р. по АДРЕСА_1, не має зареєстрованого рухомого майна у м. Тернополі. (а.с.30).
З метою держаної реєстрації права власності на вищевказане нерухоме майно позивач звернулася з заявою (а.с.31-32) до відповідачів ТзОВ «Міське бюро технічної інвентаризації»та Виконавчого комітету Тернопільської міської ради
Позивач посилається, що розглянувши заяву про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, у відповідності Тимчасового положення про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно та додані до неї документи, право власності на об’єкт нерухомого майна не зареєстровано.
Станом на день винесення рішення господарського суду Тернопільської області у позивача відсутні документи, які підтверджують право власності на будівлю торгівельно-побутового призначення, загальною площею 29,4 вк.м., за адресою АДРЕСА_1
Згідно з ч. 2 ст. 331 ЦК право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Відповідно до ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість або правочинів щодо нерухомості, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Відповідно до п. 6 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 р. N 7/5 та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна проводиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, а саме виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, а державна реєстрація права власності на нерухоме майно покладена на ТзОВ «Міське бюро технічної інвентаризації».
В апеляційній скарзі відповідач посилається лише на те, що позивач не звертався з вимогою про оформлення права власності на адресу органу місцевого самоврядування і до органу державної реєстрації. При тому, апелянт не заперечує факту, що позивачем пройдено усі інстанції для визнання права власності.
При дослідженні матеріалів справи, колегія суддів бере до уваги той факт, що введення в експлуатацію об’єкта відбулося на підставі акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об‘єкта, затвердженого рішенням ВК ТМР від 23.06.2006р. за №793 (а.с. 16-20).
Відтак, підписаний та затверджений акт державної технічної комісії є підставою для включення даних про його введення в державну статистичну звітність, а також для оформлення права власності на збудований об'єкт.
Таким чином, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду погоджується з судом першої інстанції про те, що приватний підприємець ОСОБА_2 набула вищесказане нерухоме майно на законних підставах, в даний час володіє і користується даним майном, а тому позовні вимоги позивача щодо визнання права власності за приватним підприємцем ОСОБА_2 на будівлю торгівельно-побутового призначення, загальною площею 29,4 вк.м., за адресою АДРЕСА_1, документально обґрунтовані і такі що підлягають задоволенню.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду Тернопільської області від 11.06.09 року відповідає матеріалам справи
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
Львівський апеляційний господарський суд
П О С Т А Н О В И В :
1.Рішення господарського суду Тернопільської області від 11.06.2009 року у даній справі залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
2.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
3. Матеріали справи направити в господарський суд Тернопільської області.
Головуючий - суддя Скрипчук О.С.
суддя Дубник О.П.
суддя Процик Т.С.