Судове рішення #6722002




Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

6 жовтня 2009 року                             м. Івано-Франківськ


Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду                    Івано-Франківської області в складі:

            головуючого           Матківського Р.Й.,

            суддів:         Бідочко Н.П., Фединяка В.Д.,

            секретаря         Пожар Р.В.,

    з участю:     апелянта         ОСОБА_8 її представника ОСОБА_9,  

                    представника  служби у справах дітей

                    Семковича В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні  справу за позовом служби у справах дітей в інтересах неповнолітніх ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3  ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_5 до ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 про позбавлення батьківських прав, звільнення особи від повноважень опікуна та стягнення аліментів з апеляційною  скаргою ОСОБА_8 на рішення  Галицького районного суду від 24 червня 2009 року, -


в с т а н о в и л а :

У березні 2009 року з позовом в суд звернулась служба у справах дітей в інтересах неповнолітніх ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3  ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_5 до ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 про позбавлення батьківських прав, звільнення особи від повноважень опікуна та стягнення аліментів.

________________________________________________________________________________

Справа № 22-ц-1418 /2009 р.               Головуючий у І інстанції Мельник І.І.

 Категорія 50                                             Доповідач Матківський Р.Й.

Позивач просив позбавити батьківських прав ОСОБА_6 щодо малолітніх дочок ОСОБА_1 та ОСОБА_2, синів ОСОБА_3 та ОСОБА_4.

Звільнити ОСОБА_8 від повноважень опікуна відносно онуків ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3  ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4.

Стягнути з ОСОБА_6, ОСОБА_7 аліменти для утримання неповнолітних ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3  ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 в розмірі 210 гривень 30 копійок.

Заявлені вимоги представник позивача обґрунтувала тим, що рішеннями суду батько ОСОБА_7 позбавлений батьківства відносно всіх п'ятьох дітей, а  мама ОСОБА_6 тільки відносно неповнолітньої ОСОБА_5.

Надалі мама ОСОБА_6 вихованням інших чотирьох дітей не цікавиться, не утримує їх, місце її перебування невідоме.

Позбавивши батьківських прав батька рішенням суду від 14 березня 2008 року опікуном всіх дітей призначено бабку ОСОБА_8, яку через неналежне виконання своїх обов'язків рішенням цього ж суду від 16 січня 2009 року було звільнено від опіки над неповнолітньою ОСОБА_3.

Позивач вважає, що бабуся не здійснює належного догляду за дітьми. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 4.02. 2009 року втекли з дому до Івано-Франківського центру соціально-психологічної реабілітації дітей та були переведені до притулку для дітей. Втечу з дому діти пояснювали тим, що не можуть проживати спільно з батьком та опікуном. Відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 13.02. 2009 року ОСОБА_8 проживає в антисанітарних умовах, будинок знаходиться в аварійному стані, не відповідає нормам житлової площі.

Рішенням Галицького районного суду від 24 червня 2009 року позов задоволено частково. ОСОБА_6 позбавлено батьківських прав відносно дітей ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3  ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4, звільнено ОСОБА_8 від повноважень опікуна відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 та стягнуто з ОСОБА_7 та ОСОБА_6 аліменти.

На дане рішення ОСОБА_8 подала апеляційну скаргу в якій просить його змінити та відмовити в задоволенні вимог про звільнення її від обов'язків опікуна відносно онуків ОСОБА_1 та ОСОБА_2.

Апелянтка в скарзі зазначає, що однією з основних причин неналежного виконання нею обов'язків опікуна над онуками суд зазначив неможливість проживання дітей в одному будинку з ОСОБА_7 який вже був позбавлений батьківських прав, мав судимість проти волі, честі та гідності особи та вироком Галицького районного суду від 22.06. 2009 року знову засуджений за ч.2 ст. 156 КК України. Однак судом не враховано, що виконання даного вироку анулює можливість проживання засудженого  сина ОСОБА_7 в одному приміщенні, що виключає зазначену судом підставу для звільнення її від повноважень опікуна.

Після засудження ОСОБА_7 до позбавлення волі підопічні діти ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись із заявою до управління захисту дітей з бажанням повернутись додому та підтвердили відсутність порушень її як піклувальника.

При постановленні рішення суд помилково врахував амбіційність неповнолітніх та акт обстеження жилого приміщення, оскільки вони не можуть бути визначальними у вирішенні даного питання. Протягом всього часу опіки нею не вчинялись жодних протиправних дій стосовно власних онуків, тому суд мав розцінити даний факт як виправлення поведінки відповідача який має бажання та намагається позитивно впливати на виховання своїх підопічних.

Вислухавши апелянту та її представника, які вимоги скарги підтримали, представника служби у справах дітей який вимоги апеляційної скарги не визнав, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що скаргу слід задоволити.

Постановляючи рішення про звільнення ОСОБА_8 від обов'язків опікуна відносно онуків ОСОБА_1 та ОСОБА_2 суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, його висновки в цій частині не відповідають обставинам справи, тому є підстави для скасування рішення в цій частині та ухвалення нового.

Відповідно до ст.  75 ЦК ст. 251 СК особа може бути звільнена від обов'язків опікуна або піклувальника дитини, коли між опікуном, піклувальником та дитиною склалися стосунки, які перешкоджають здійсненню ними опіки, піклування, за заявою органу опіки та піклування суд може звільнити особу від повноважень опікуна або піклувальника у разі невиконання нею своїх обов'язків, порушення прав підопічного, а також поміщення підопічного до навчального закладу , закладу охорони здоров'я або закладу соціального захисту.

Служба у справах дітей обґрунтовувала необхідність звільнення ОСОБА_8 від обов'язків опікуна у зв'язку з тим, що вона не здійснює належного догляду за дітьми, вони проживають в антисанітарних умовах, будинок знаходиться в аварійному стані та не відповідає нормам житлової площі, діти проживають в одній житловій кімнаті з батьком який позбавлений батьківських прав та має судимість за злочини проти честі та гідності особи.

Із матеріалів справи вбачається, що діти втекли з дому через неправомірну поведінку щодо них батька, а після його засудження звернулись з письмовими заявами про повернення їх з притулку для дітей додому, бажають проживати з бабкою ОСОБА_8. Колегією суддів в судовому засіданні враховано думку дітей які просять повернути їх до бабки яка на відміну від батька добре відносилась до них.

Враховуючи стосунки між опікуном та дітьми, висновок суду, що ОСОБА_8 не виконувала своїх обов'язків по відношенню до дітей чи порушувала їх права є передчасним. Опікун фактично виконує свої обов'язки щодо двох інших малолітніх дітей, тому відсутні підстави на даний час для звільнення її від обов'язків опікуна.

    На підставі ст. 75 ЦК ст. 251 СК,   керуючись ст.ст. 218, 307, 309, 316  ЦПК України колегія суддів,-    

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_8 задоволити .

Рішення Галицького районного суду від 24 червня 2009 року в частині звільнення ОСОБА_8 від повноважень опікуна відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 скасувати та ухвалити в цій частині нове рішення.

Відмовити службі у справах дітей Галицької райдержадміністрації у задоволенні вимог про звільнення ОСОБА_8 від обов'язків опікуна.

Рішення набирає чинності з моменту його проголошення, але може бути оскаржено безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили.



Головуючий:                                         Р.Й. Матківський

Судді:                         Н.П. Бідочко

В.Д. Фединяк

Згідно з оригіналом

Суддя                                     Р.Й. Матківський

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація