Судове рішення #6724957






КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  


ПОСТАНОВА  

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И  


13 листопада 2009 року                                                                       справа № 2-а-24/09/1070  


 Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Балаклицького А.І., при секретарі – Гавриловій С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу  


за позовом   Товариства з обмеженою відповідальністю «Макарівська птахофабрика»

до   Київської обласної санітарно-епідеміологічної станції МОЗ України

про   скасування постанови Головного державного санітарного лікаря Київської області Державної санітарно-епідеміологічної служби України Гринчук Галини Миколаївни від 17 травня 2008 року № 9 «Про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства»



в с т а н о в и в:  


Товариство з обмеженою відповідальністю «Макарівська птахофабрика» (далі-Позивач) звернулося з адміністративним позовом до Київської обласної санітарно-епідеміологічної станції МОЗ України (далі-Відповідач) про скасування постанови Головного державного санітарного лікаря Київської області Державної санітарно-епідеміологічної служби України Гринчук Галини Миколаївни від 17 травня 2008 року № 9 «Про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем неправомірно винесено постанову про застосування до ТОВ «Макарівська птахофабрика» адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства при здійсненні господарської діяльності. На думку позивача, відповідач безпідставно вказує на проведення ТОВ «Макарівська птахофабрика» реконструкції комплексу без розроблення проектної документації, на порушення санітарного законодавства при здійсненні господарської діяльності.    

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав, просив суд позов задовольнити. Наполягав на тому, що необхідна проектно-технічна документація буде виготовлена в грудні, план евакуації перебуває в процесі розробки, а оскаржувану постанову позивач не виконав, бо вважає її неправомірною та винесеною з порушенням вимог чинного законодавства.  

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили, мотивували свої заперечення тим, що позивач порушив норми санітарного законодавства, у зв’язку з чим до нього застосовано адміністративно-запобіжний захід у вигляді тимчасової заборони експлуатації птахофабрики ТОВ «Макарівська птахофабрика».  

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, Головним державним санітарним лікарем Київської області Державної санітарно-епідеміологічної служби України Гринчук Галиною Миколаївною винесено постанову № 9 від 17.05.2008 року «Про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства».    

Постановою встановлено, що адміністрацією ТОВ «Макарівська птахофабрика» всупереч вимогам постанови Головного державного санітарного лікаря Київської області від 14.06.2005 року № 35, проведено реконструкцію тваринницького комплексу під фабрику без розроблення та погодження проектної документації в установленому законодавством порядку. На момент обстеження акт прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкту відсутній. Санітарно-захисна зона розміром 1200 м (для птахофабрик потужністю більше 400 тис. курей-несучок) до житлової забудови не витримана. Ветеринарно-санітарний пропускник на підприємстві не облаштований. Послідосховище для біотермічного знезаражування на території підприємства відсутнє.    

Відповідно до вказаних порушень Постановою, що оскаржується позивачем, постановлено: тимчасово заборонити експлуатацію ТОВ «Макарівська птахофабрика» що розташована в смт. Макарів, вул. Перштравнева, 68.

Постановою Головного державного санітарного лікаря Київської області від 17.05.2008 року № 9, також визначено порядок реалізації резолютивної частини постанови, а саме: припинення експлуатації підприємства, усунення порушень санітарного законодавства вказаного в постанові, та відновлення роботи підприємства за рішенням головного державного санітарного лікаря Київської області, як це передбачено п. 5 Наказу Міністерства охорони здоров’я України N 67 від 14.04.95 «Про затвердження Інструкції про порядок застосування державною санітарно-епідеміологічною службою України адміністративно-запобіжних заходів (обмеження, тимчасова заборона, заборона, припинення, зупинення)».  

Таким чином,  діяльність підприємства не відповідає вимогам санітарних норм, а саме не витримана санітарно-захисна зона розміром 1200 м від межі території на якій розташовані будівлі та споруди для утримання птахів, до житлової забудови, як це передбачено додатком № 5 «Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів», які затверджені Наказом МОЗ України від 19.06.1996 року № 173.  

Доводи позивача про безпідставність вказування відповідачем на проведення ТОВ «Макарівська птахофабрика» реконструкції комплексу без розроблення проектної документації судом не приймаються до уваги, оскільки судом встановлено, що ТОВ «Макарівська птахофабрика» проведено реконструкцію тваринницького комплексу під птахофабрику без розроблення та погодження проектної документації в установленому законодавством порядку, акт державної комісії прийняття закінченого будівництвом об’єкту в експлуатацію відсутній.

Судом прийнято до уваги лист від 08.07.2009 року № 100, який надійшов до суду від Макарівської районної ради з проханням припинити екологічно-небезпечну діяльність ТОВ «Макарівська птахофабрика» в зв’язку з тим, що незаконне здійснення господарської діяльності ТОВ «Макарівська птахофабрика» викликає соціальну напругу серед мешканців смт. Макарів.  

Також, суд враховує те, що відповідачем пропонувався позивачу План поетапного скорочення виробництва, але подані пропозиції позивачем до уваги не приймалися, а усунення порушення санітарного законодавства не здійснювалось.    

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994 року № 4004-ХІІ підприємства, установи, організації та громадяни при розробленні і використанні нових технологій, проектуванні, розміщенні, будівництві, реконструкції та технічному переобладнанні підприємств, виробничих об’єктів і споруд будь-якого призначення, плануванні та забудові населених пунктів, курортів, проектуванні і будівництві каналізаційних, очисних, гідротехнічних споруд, інших об’єктів зобов’язані дотримувати вимог санітарного законодавства.

Планування і забудова населених пунктів, курортів повинна передусім передбачати створення найбільш сприятливих умов для життя, а також для збереження і зміцнення здоров’я громадян.

Надання земельних ділянок під будівництво, затвердження норм проектування, проектної та нормативно-технічної документації на будівництво, реконструкцію, введення в експлуатацію нових і реконструйованих об’єктів виробничого, соціально-культурного та іншого призначення, розробка, виготовлення і використання нових машин, механізмів, устаткування, інших засобів виробництва, нових технологій здійснюється   за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою  .

Статтею 42 Закону № 4004 передбачені заходи щодо припинення порушення санітарного законодавства. Головні державні санітарні лікарі для припинення порушення санітарного законодавства застосовують такі заходи: обмеження, тимчасову заборону чи  припинення діяльності підприємств, установ, організацій, об’єктів будь-якого призначення…у разі невідповідності їх вимогам санітарних норм та обмеження, тимчасову заборону або припинення будівництва, реконструкції та розширення об’єктів за проектами, що   не мають позитивного висновку за результатами державної санітарно-епідеміологічної експертизи  , та у разі відступу від затвердженого проекту.

Наказом Міністерства охорони здоров’я України N 67 від 14.04.95 «Про затвердження Інструкції про порядок застосування державною санітарно-епідеміологічною службою України адміністративно-запобіжних заходів (обмеження, тимчасова заборона, заборона, припинення, зупинення)», пунктом 1.2 передбачено, що підставою для застосування адміністративно-запобіжних заходів   є порушення санітарного законодавства  .

Пункт 1.4 вказаного Наказу передбачає, що право застосування адміністративно-запобіжних заходів щодо припинення порушення санітарного законодавства надано посадовим особам держсанепідслужби: головному державному санітарному лікарю України, його заступникам, головним державним санітарним лікарям Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва, Севастополя та їх заступникам, іншим головним державним санітарним лікарям та їх заступникам, а також іншим посадовим особам державної санітарно-епідеміологічної служби, що уповноважені на те керівниками відповідних служб.

До адміністративно-запобіжних заходів, порядок застосування яких регулюється Інструкцією (п. 2.1.), відносяться: обмеження, тимчасова заборона, заборона, припинення, зупинення.

Тимчасова заборона    - це установлена посадовою особою держсанепідслужби заборона на певний період з визначеним терміном:  

- діяльності підприємства, виконання технологічних операцій або користування транспортом, якщо вони не відповідають вимогам санітарних норм, застосування обмеження неможливе або воно не усуне ці порушення, але виконання порушником певних заходів дозволить досягти відповідності санітарних норм;

- будівництва об’єктів, якщо воно ведеться за проектами, які не були подані до державної санітарно-гігієнічної експертизи;

- будівництва об’єктів, якщо воно ведеться зі значними відступами від затвердженого проекту, що не дозволяє застосувати обмеження для окремих будівельних операцій.

Відновлення діяльності проводиться за рішенням посадової особи, яка винесла постанову, або за рішенням органу, який цю постанову скасував.

Відповідно до Основ законодавства України про охорону здоров’я  від 19.11.1992 року № 2801-ХІІ (стаття 27) санітарно-епідемічне благополуччя територій і населених пунктів забезпечується системою державних стимулів та регуляторів, спрямованих на суворе дотримання санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил та норм, комплексом спеціальних санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних заходів та організацією державного санітарного нагляду.

В Україні встановлюються єдині санітарно-гігієнічні вимоги до планування і забудови населених пунктів; будівництва і експлуатації промислових та інших об’єктів; очистки і знешкодження промислових та комунально-побутових викидів, відходів і покидьків; утримання та використання жилих, виробничих і службових приміщень та територій, на яких вони розташовані; організації харчування і водопостачання населення; виробництва, застосування, зберігання, транспортування та захоронення радіоактивних, отруйних і сильнодіючих речовин; утримання і забою свійських та диких тварин, а також до іншої діяльності, що може загрожувати санітарно-епідемічному благополуччю територій і населених пунктів.

Статтею 80 «Основ законодавства про охорону здоров’я» передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про охорону здоров’я, несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законодавством.

За таких обставин суд вважає, що дії відповідача – Київської обласної санітарно-епідеміологічної станції Київської області (в особі Головного державного санітарного лікаря Київської області Гринчук Галини Миколаївни) щодо прийняття Постанови «Про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства»  є правомірними, і вчиненими відповідно до вимог чинного законодавства.

Враховуючі викладені норми чинного законодавства, всебічно розглянувши матеріали адміністративної справи та заслухавши думку представників сторін, суд дійшов висновку про неправомірність заявлених позовних вимог і, відповідно, суд відмовляє в задоволенні позову в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 69, 70, 71, 158-163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України,  суд –


п о с т а н о в и в:  


 В задоволені а дміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Макарівська птахофабрика»  –   відмовити  .  

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.  

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.  


  Суддя:    /підпис/

 З оригіналом згідно

 Суддя                                                                                       А.І.Балаклицький

 Секретар С.В.Гаврилова






Повний текст постанови складено та підписано 18 листопада 2009 року.  







Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація