Судове рішення #6728275

                                                    Справа №2а-2403  

                      2009 рік  



ПОСТАНОВА  

Іменем УКРАЇНИ  


11 листопада 2009 року суддя Ворошиловського районного суду м. Донецька Князьков В.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу адміністративного судочинства за позовною заявою ОСОБА_1  до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної у м. Донецьку ради про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманих коштів по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,–


ВСТАНОВИВ:  


Позивачка ОСОБА_1 17.07.2009 року звернулась до суду із даним позовом, посилаючись на наступні обставини: вона є матір'ю малолітньої дитини дочки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

З березня 2005 року вона знаходилась на обліку в Управлінні прані та  соціального захисту населення Ворошиловської районної у м. Донецьку ради і отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на  підставі Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

У 2007 році розмір щомісячної отриманої допомоги склав 90 грн.

Виплата вищевказаної допомоги здійснювалась Управлінням праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної у м. Донецьку ради за рахунок коштів місцевого бюджету у розмірі, який регламентується щороку Законом  України «Про державний бюджет» на відповідний рік. Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» передбачений наступний розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею  трирічного віку: у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом  сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90  гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, застрахованих осіб.

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 було визнано неконституційним положення пункту 14 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік".  

Згідно ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років складає: з 1 квітня 2007 року - 463 грн., з 1 жовтня 2007 року - 470 грн.

Таким чином, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з  квітня по грудень 2007 року включно їй не доплачено суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 2259,00  грн., що є суттєвим порушенням наданих їй та її дитині конституційних прав.

Ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що особа може звернутися до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів у річний строк, який обчислюється з дня, коли особа далася про порушення своїх прав. Про порушення своїх прав вона дізналася у 2009 році, тому вимушена звернутися до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів.

Просила визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту  
населення Ворошиловської у м. Донецьку ради відносно відмови сплачувати  
їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення їм 3-річного віку у розмірі  
не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6 років та стягнути з відповідача на свою користь недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період: з липня по грудень 2007 року в розмірі 2259 грн.  

В судове засідання позивачка не з»явилась, надавши заяву про розгляд справи в її відсутність, вказавши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

В судове засідання представник відповідача ОСОБА_3 не з»явилась, надавши заяву про розгляд справи в її відсутність, вказавши, позовні вимоги не визнає.

В наданих  письмових заперечення на позов, Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради зазначило, що позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення не донарахованих сум допомоги по догляду за дитиною до 3 років згідно Закону України „Про Державну допомогу сім'ям з дітьми" не ґрунтуються на чинному законодавстві України, є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до Конституції України та ст.ст.11, 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи міських рад виконують надані їм Законом делеговані повноваження та є підконтрольними і підзвітними з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади відповідним органам виконавчої влади та вповноважені діяти лише в межах та на підставі Закону та наданих їм повноважень. А статтею 67 цього Закону передбачено, що Держава фінансує у повному обсязі здійснення органами місцевого самоврядування наданих законом повноважень органів виконавчої влади. Кошти, необхідні для здійснення органами місцевого самоврядування цих повноважень, щороку  передбачаються в Законі України про Державний бюджет України.

Рішення органів державної влади, які призводять до додаткових видатків органів місцевого  самоврядування, обов'язково супроводжуються передачею їм необхідних фінансових ресурсів. Вказані рішення виконуються органами місцевого самоврядування в межах  переданих їм фінансових ресурсів.

Позивачка перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення районной в м.Донецьку ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 21.03.2005 року по 18.01.2008 року, як незастрахована особа, згідно Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».

В 2007 році на підставі ст.56 Закону України   «  Про  Державний бюджет на 2007 рік" були внесені зміни до ст.15 Закону України «Про Державну допомогу сім»ям з дітьми», якими визначалось, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму встановленого для  працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для  незастрахованих осіб та  не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для  працездатних осіб, для  застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.  

Ст. 71 зупинено дію ст.ст.41та 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".      .

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р. №6-рп було визнано такими, що не відповідають Конституції окремі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», зокрема. азб.3 ч.2  ст. 56 та п .  7 і  14 ст.71.

Абзацом 1 частини 2 статті 56 Закону України .,Про Державний бюджет України на 2007 рік" (неконституційним не визнавався) встановлено джерело фінансування виплат допомоги сім'ям з дітьми - за рахунок субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам.

Виходячи із положень статті 26  Закону України «Про Державний бюджет України на 2007  рік» (неконституційною не визнавалась) головним розпорядникам коштів Державного бюджету України на 2007  рік затверджено бюджетні призначення у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами та централізовані заходи і програми в розрізі адміністративно-територіальних одиниць згідно з додатками №3, №4  та №5  до цього Закону, обсяг видатків, затверджених у Держбюджеті 2007  року на виконання державних програм соціального захисту населення, в т.ч. і допомогу сім'ям з дітьми, в зв'язку із рішенням Конституційного Суду України №6-рп не переглядався та неконституційним не визнавався.

Виходячи із зазначеного позивачці з 21.03.2005  року управлінням праці і соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради була призначена та нараховувалась допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у повному розмірі.

Будь-які виплати з коштів держбюджету, їх порядок здійснення врегульовано бюджетним кодексом України.

Відповідно до вимог Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи мають право вчиняти дії та приймати рішення виключно в межах наданих їм повноважень та у спосіб, передбачений-Конституцією та законами України.

Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч.1 ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Вважаєють, що при розгляді цієї справи суд повинен звернути увагу щодо застосування цієї норми, отже управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної у м.Донецьку ради на цьому наполягає.

Таким чином, вимоги позивача про стягнення на його користь недоплачених сум державної допомоги по догляду за дитиною за 2007 є необгрунтованими і задоволенню не підлягають.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до положень частини 1 статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.  

Як витікає із матеріалів справи, позивачка ОСОБА_1 має дитину –  дочку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.  

Позивачка перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення районної в м.Донецьку ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 21.03.2005 року по 18.01.2008 року, як незастрахована особа, згідно Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».

Нарахована та сплачена позивачці сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, склала: липень-грудень 2007 року – 90 грн. щомісяця, а  прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років із розрахунку на місяць, затверджений з 1 січня 2007 року - 437 грн., 1 квітня 2007 р. - 463 грн., з 1 жовтня 2007р. — 470 грн., щомісячно.

Позивачка звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради з вимогою виплатити недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років за 2007 рік.  

Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради листом №01/1-22-570 від 2.06.2009 року відмовило позивачці у виплаті відповідних сум із посиланням на відсутність підстав для зазначених виплат.

Статтею 43  Закону України  «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 р. було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.  

Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. було встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі 8500 грн. з виплатою допомоги одноразово при народженні дитини в сумі 3400 грн. та решти протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (абз.2 ч.2 ст.56), а також допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різницю між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (абз.3 ч.2 ст.56).  

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р. №6-рп були визнані такими, що не відповідають Конституції України окремі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо обмеження розміру виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зокрема, абз.3 ч.2 ст.56 та п.7 і 14 ст.71, встановивши таким чином, що зазначені виплати не можуть бути меншими, а ніж передбачений законодавством розмір прожиткового мінімуму для особи віком до шести років.  

Рішення Конституційного Суду  України  у  цій  справі  має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії  положень статей зазначених законів, що  визнані неконституційними.  

Положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними,  втрачають чинність з  дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, що діяла з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.  

Відповідно до положень статті 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» передбачено, зокрема, затвердити на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.  

Суд не може прийняти посилання відповідача на відсутність бюджетних коштів для виплати відповідної допомоги, оскільки відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, тобто, фактично вимога позивача, щодо виплати допомоги по догляду за дитиною, є формою реалізації конституційного права громадян  на соціальний захист.

За умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату допомоги по догляду за дитиною громадянам України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, це створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена надбавка. Однак, в той же час, на думку суду, це не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання допомоги по догляду за дитиною, яка прямо передбачена законом.

Позивачка має дитину віком до трьох років, тобто наділена державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання допомоги по догляду за дитиною віком до трьох років.

Наділивши осіб зазначеною соціальною гарантією, держава таким чином взяла на себе публічне зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які мають дітей віком до трьох років.

Тобто, між позивачем і державою встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання держави забезпечити соціальний захист громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають діти.

Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Як зазначалось, у 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років складав з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.  

Нарахована та сплачена позивачці сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік склала: липень-грудень  2007 року – 90 грн., щомісячно.

Таким чином, розмір грошової допомоги, який повинен бути виплачений позивачці складає: за 23 дня липня 2007 року – 463:31х23=343,50-90=253,50 грн.; за серпень 2007 року - 463-90=373 грн., за вересень 2007 року – 463-90=373 грн., за жовтень 2007 року – 470-90=380 грн.; за листопад 2007 року – 470-90=380 грн.; за грудень 2007 року – 470-90=380 грн.    

Тобто недоплачена сума допомоги за 2007 рік складає: 2139,50 грн.

Однак, згідно ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.  

Згідно ч.1 ст.100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.  

Суд вважає, що незнання діючого законодавства не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду, так як, відповідно до ст.57 Конституції України, всі законодавчі акти, які стосуються прав та обов'язків громадян обов'язково підлягають оприлюдненню.  

У зв'язку з тим, що позивачем без поважних причин пропущено строк звернення до суду з вимогами про виплату недоплаченої суми по допомозі по  догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік, а відповідач наполягає на застосування вказаного строку, суд вважає за необхідне відмовити позивачу у вимогах про стягнення вказаної допомоги за період з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року з підстав пропуску річного строку звернення до суду (дата подання позову – 17.07.2009 року).  

На підставі викладеного та, керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 88, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -


ПОСТАНОВИВ:  


У задоволенні позову  ОСОБА_1  до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної у м. Донецьку ради про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманих коштів по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку– відмовити.

Постанова може бути оскаржена наступним чином: заява про апеляційне оскарження постанови,  може бути подана до Ворошиловського районного суду м. Донецька протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Ворошиловського районного суду м. Донецька та Апеляційного адміністративного суду Донецької області протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову надруковано у нарадчій кімнаті у одному примірнику.


Суддя Ворошиловського районного суду  

м. Донецька                                                                                                                     ОСОБА_4






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація