Судове рішення #6730668


ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ  


24 листопада 2009 року                                                                        Справа № 2а-5192/09/2370  

11 год. 25 хв.                                                                                                                 м. Черкаси  


Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді  Гаращенка В.В.,  

при секретарі – Бондар Т.П.,  

за участю:

представника позивача: не з’явився;

представника відповідача: не з’явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Черкаській області до підприємства Старобабанівської виправної колонії № 92 управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Черкаській області про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та пені,  


ВСТАНОВИВ:   

До суду з адміністративним позовом звернулося управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Черкаській області, в якому просить стягнути з підприємства Старобабанівської виправної колонії № 92 управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Черкаській області заборгованість по сплаті страхових внесків та пені.  

Позов обґрунтований тим, що відповідач в порушення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» має недоїмку зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання в сумі 3435 грн. 38 коп. та 836 грн. 06 коп. пені.  

Представник позивача в судове засідання не з’явився, проте надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.  

Розглянувши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності, суд прийшов до наступного.  

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі – «Закон № 1105-XIV»).

Відповідно до статті 10 Закону №1105-ХІV роботодавці - юридичні особи набувають статусу страхувальників з дня взяття їх на облік як платника страхових внесків.  

Підприємство Старобабанівської виправної колонії № 92 управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Черкаській області зареєстроване як юридична особа Уманською районною державною адміністрацією Черкаської області, ідентифікаційний код 08681063.

Відповідач взятий на облік, як платник страхових внесків за №2312000116.

За приписами статті 5 Закону №1105-ХІV обов'язковість сплати страхувальником страхових внесків є одним з основних принципів страхування.  

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 17 серпня 2009 року у справі №2а-3863/09/2370 встановлено, що відповідач віднесений до 49 класу професійного ризику виробництва.  

Відповідно до статей 15, 16, 18 цього Закону страхування від нещасного випадку здійснює Фонд - некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням; управління Фондом здійснюється на паритетній основі державою, представниками застрахованих осіб і роботодавців; безпосереднє управління Фондом здійснюють його правління та виконавча дирекція; робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділення в районах та містах обласного значення.  

Пунктом 2 частини другої статті 45 Закону №1105-ХІV передбачено обов'язок роботодавця як страхувальника своєчасно та повністю сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду.

Частиною першою статті 46 цього Закону встановлено, що Фонд провадить збір та акумулювання страхових внесків, має автономну, незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування.

Згідно із статтею 47 Закону № 1105-ХІV страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що становлять систему оподаткування. На страхові внески не поширюється податкове законодавство. Розмір страхового внеску залежить від класу професійного ризику виробництва, до якого віднесено підприємство, знижки до нього (за низькі рівні травматизму, професійної захворюваності та належний стан охорони праці) чи надбавки (за високі рівні травматизму, професійної захворюваності та неналежний стан охорони праці). Розрахунок розміру страхового внеску для кожного підприємства провадиться Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідно до Порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що затверджується Кабінетом Міністрів України.  

Порядок визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання затверджений постановою Кабінету Міністрів України від        13 вересня 2000р. № 1423. Згідно цьому Порядку страхові тарифи диференціюються за класами професійного ризику виробництва.  

Сума страхового внеску розраховується відповідно до страхового тарифу, встановленого Законом України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання України, які спричинили втрату працездатності» від 22.02.2001 року № 2272-ІІІ.

Відповідно до статті 1 Закону України № 2272-ІІІ для 49 класу професійного ризику виробництва страховий тариф на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання України, які спричинили втрату працездатності встановлений з 01.01.2008 року по 13.01.2009 року в розмірі 2,18%, а з 13.01.2009 року – в розмірі 2,08%.

Статтею 47 Закону № 1105-ХІV  визначено, що страхувальник здійснює страховий внесок у Фонд соціального страхування від нещасних випадків у порядку і строки, які визначаються страховиком.  

Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону № 1105-ХІV за прострочення сплати страхового внеску до Фонду із страхувальника стягується пеня згідно з законодавством.

Безпосередньо порядок обчислення і сплати страхових внесків до Фонду, обліку та витрачання страхових коштів, здійснення платежів, ведення бухгалтерського обліку і звітності визначає Інструкція про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі  - «Інструкція»), затверджена постановою правління Фонду від 12 липня 2007 року № 36.  

Відповідно до підпункту 4.12 Інструкції страхові внески сплачуються, зокрема, страхувальниками-роботодавцями - у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки. У разі виплати заробітної плати за першу половину місяця страхувальник одночасно з одержанням зазначених сум сплачує страхові внески, нараховані на суму цих виплат. При проведенні оплати праці з готівкової виручки чи в натуральній формі платники страхових внесків не пізніше наступного дня після здійснення виплат подають до установи банку платіжне доручення на перерахування страхових внесків до Фонду.  

Згідно підпункту 7.5 пункту 7 Інструкції юридичні особи - платники страхових внесків щокварталу у двох примірниках складають розрахункову відомість, один примірник якої подається до робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцем обліку страхувальника в такі строки: до 20 квітня, до 20 липня, до 20 жовтня поточного року, до         25 січня року, наступного за звітним.  

За даними розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за ІІІ квартал 2009 року поданої відповідачем 15.10.2009 року, недоїмка підприємства зі сплати страхових внесків складає            131419 грн. 80 коп. та пеня 3689 грн. 89 коп. До вказаної суми недоїмки входять суми недоїмки, які стягнуті рішеннями суду та передані для примусового виконання у відділ ДВС Уманського міськрайонного управління юстиції: 34696 грн. 42 коп. стягнута постановою господарського суду Черкаської області від 24.10.2005 року; 5413 грн. 78 коп. стягнута постановою господарського суду Черкаської області від 17.04.2006 року; 6274 грн. 44 коп. стягнута постановою господарського суду Черкаської області від 25.07.2006 року; 10867 грн.      08 коп. стягнута постановою господарського суду Черкаської області від 09.07.2007 року;         26771 грн. 88 коп. стягнута постановою господарського суду Черкаської області від 18.03.2008 року; 19086 грн. 16 коп. недоїмка та 2853 грн. 83 коп. – пеня стягнуто постановою господарського суду Черкаської області від 04.11.2008 року; 18638 грн. 59 коп. стягнута постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.06.2009 рок; 6236 грн.        17 коп. стягнута постановою Черкаського окружного адміністративного суду від            17.08.2009 року.

Таким чином, сума недоїмки яка підлягає відшкодуванню складає 3435 грн. 38 коп. (131419 грн. 80 коп. – 127984 грн. 42 коп.) та 836 грн. 06 коп. пеня (3689 грн. 89 коп. –        2853 грн. 83 коп.), а загальна сума боргу – 4271 грн. 44 коп.

Згідно підпункту 5.1. пункту 5 Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством.  

Приймаючи до уваги, що відповідач не виконав покладений на нього обов'язок та не сплатив в добровільному порядку страхові внески, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.  

Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем - суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.  

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України, суд -


ПОСТАНОВИВ:   

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з підприємства Старобабанівської виправної колонії № 92 управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Черкаській області, (20330, Черкаська область, Уманський район, с. Старі Бабани, ідентифікаційний код 08681063) на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Черкаській області (18008, м. Черкаси, вул. Вернигори, 4, ідентифікаційний код 25874421) заборгованість із сплати страхових внесків в сумі 3435 грн. 38 коп. та пені в сумі 836 грн.        06 коп., а всього 4271 (чотири тисячі двісті сімдесят одна) грн. 44 коп.  


Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.



Суддя                                                                                       В.В. Гаращенко  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація