АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 листопада 2009 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області в складі:
Головуючої : Щолокової О.В.
Суддів: Міхасішина І.В., Морозовського В.І.
При секретарі: Зозулі Н.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на заочне рішення Староміського районного суду м. Вінниці від 05 жовтня 2009 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до відкритого акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» в особі Центрального відділення філії Вінницького регіонального управління про стягнення суми банківського вкладу за договором банківського вкладу та відсотків за договором, -
в с т а н о в и л а :
В серпні 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила стягнути відповідача на її користь кошти за договором банківського вкладу в сумі 6100 євро, 9,1% річних за користування коштами протягом п’яти місяців після закінчення дії договору в сумі 240 євро та понесені витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Заочним рішенням Староміського районного суду м. Вінниці від 05 жовтня 2009 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Стягнуто з ВАТ «Комерційний банк «Надра» в особі Центрального відділення Вінницького регіонального управління на користь ОСОБА_1 суму боргу за депозитним договором №329474 від 05 березня 2008 року в розмірі 6100 євро, що станом на день винесення судом рішення становить еквівалент 71493,22 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 30 грн. Стягнуто з ВАТ «Комерційний банк «Надра» в особі Центрального відділення філії Вінницького регіонального управління на користь держави судовий збір в сумі 1700 грн. В решті позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивачка просить рішення суду першої інстанції змінити та ухвалити нове, в якому виключити вказівку про стягнення суми вкладу в еквіваленті в національній валюті та стягнути з відповідача 9,1% річних за користування коштами після закінчення дії договору банківського вкладу, посилаючись на неправильне застосування та порушення судом норм матеріального права.
Перевіривши законність та обґрунтованість заочного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 05 березня 2008 року між ОСОБА_1 та ВАТ «Комерційний банк «Надра» в собі Центрального відділення Вінницького регіонального управління укладено договір строкового банківського вкладу (депозиту) «Мій вибір» №329474 строком на 12 місяців від дати надходження вкладу на вкладний рахунок, згідно якого банк прийняв від позивачки кошти в сумі 6500 євро на умовах повного збереження та повернення вкладу з нарахованим процентами після закінчення дії договору (а.с. 6).
Згідно п. 2.3 договору процентна ставка по вкладу встановлюється в розмірі 9,1 процентів річних.
Відповідно до п. 4.2 договору проценти на вклад нараховуються від дня, наступного за днем надходження вкладу у банк, до дня, що передує його поверненню вкладнику або списанню з вкладного рахунка вкладника.
Згідно з п.1.3 договору банк закриває вкладний рахунок після закінчення строку дії договору – 05 березня 2009 року. Дане положення кореспондується з п. 20.6 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземній валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 року №492.
Відповідно до квитанції №9026 від 05 березня 2008 року ОСОБА_1 було внесено кошти на депозит в сумі 6500 євро (а.с.7).
05 березня 2009 року позивачка звернулася до ВАТ «Комерційний банк «Надра» в особі Центрального відділення Вінницького регіонального управління із заявою про виконання вимог договору про повернення вкладу та нарахованих процентів зв’язку із закінченням строку його дії (а.с.9).
Згідно листа управління Національного Банку України у Вінницькій області від 16 березня 2009 року №Я-169/10-015/1187 кошти належні до виплати 05 березня 2009 року за договором строкового банківського вкладу «Мій вибір» від 05 березня 2008 року №329474 не підпадають під дію мораторію, а затримка повернення викликана їх недостатністю на кореспондентському рахунку банку ВАТ «Комерційний банк «Надра» (а.с. 8).
Відповідно до листа ВАТ «Комерційний банк «Надра» в особі Центрального відділення Вінницького регіонального управління від 21 липня 2009 року №36-02/00-1151 Комітетом розгляду звернень клієнтів НАДРА БАНКУ прийнято рішення про виплату ОСОБА_1 коштів в розмірі 400 євро (а.с. 10).
Згідно з ч.1 ст. 1058ЦК України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов’язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.
За змістом ч.2 ст. 1060 ЦК України за договором банківського вкладу незалежно від його виду банк зобов'язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника, крім вкладів, зроблених юридичними особами на інших умовах повернення, які встановлені договором.
Умова договору про відмову від права на одержання вкладу на першу вимогу є нікчемною.
За умовами п. 5.1 договору банківського вкладу у випадку невиконання або несвоєчасного виконання зобов’язань за цим договором сторони несуть відповідальність, згідно з чиним законодавством.
Суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що відповідачем умови договору банківського вкладу щодо повернення суми вкладу після закінчення строку його дії, виконані не були, а тому вона підлягає стягненню на користь ОСОБА_1 в розмірі 6100 євро. Разом з тим, суд обґрунтовано відмовив у задоволенні вимоги про стягнення 9,1 % річних за користування коштами протягом п’яти місяців після закінчення дії договору, оскільки нарахування процентів після закінчення дії договору банківського вкладу не передбачено чинним законодавством, а тому така вимога є безпідставною.
При цьому, ухвалюючи вищевказане рішення та стягуючи суму заборгованості в розмірі 6100 євро, суд зазначив еквівалент суми, яка підлягає стягненню, в національній валюті на день ухвалення рішення в розмірі 71 493,22 грн.
Така вказівка в мотивувальній та резолютивній частині рішення є такою, що суперечить нормам матеріального права.
Згідно з п. 1.6. Положення про порядок здійснення банками України вкладних (депозитних) операцій з юридичними і фізичним особами, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 03.12.2003 року №516 банк сплачує вкладнику суму вкладу (депозиту) і нараховані за ним проценти у валюті вкладу (депозиту), якщо грошові кошти надійшли на вкладний (депозитний) рахунок в іноземній валюті, або на умовах та в порядку, передбачених договором, відповідно до заяви вкладника - в іншій іноземній чи в національній валюті.
Таким чином, вказівка суду на еквівалент в національній валюті суми, яка підлягає поверненню за договором банківського вкладу, порушує права та інтереси позивачки на отримання коштів у валюті, в якій було вчинено договір банківського вкладу, а саме євро.
Крім того, наведений в мотивувальній частині рішення суду (абз. 14 стор. 2) розрахунок, за яким було встановлено еквівалент суми зобов’язання 6100 євро відповідно до курсу долара США в розмірі 71493,22 грн. – є незрозумілим і не може бути прийнятим до уваги.
За таких обставин, рішення суду підлягає зміні з виключенням із резолютивної частини рішення вказівки про відповідність 6100 євро еквіваленту в національній валюті 71493,22 грн.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 307, 309, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів ,
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Заочне рішення Староміського районного суду м. Вінниці від 05 жовтня 2009 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до відкритого акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» в особі Центрального відділення філії Вінницького регіонального управління про стягнення суми банківського вкладу за договором банківського вкладу та відсотків за договором змінити.
Виключити з резолютивної частини рішення суду частину речення: «що станом на день винесення судом рішення становить еквівалент 71493 грн. 22 коп.»
В решті рішення залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржене в касаційному порядку протягом двох місяців з дня його проголошення до Верховного Суду України.
Головуюча:
Судді:
З оригіналом вірно: