Судове рішення #6740957

  


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


06 жовтня 2009 р.                                                                               Справа №  2а-18359/09/0370  



Волинський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого  - судді Лозовського О.А.,

при  секретарі Чміль І.В.,

з участю представника позивача ОСОБА_4

представника відповідача Устилузької міської ради ОСОБА_3

представника відповідача виконавчого комітету Устилузької міської ради ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Володимир-Волинського міжрайонного прокурора до виконавчого комітету Устилузької міської ради, Устилузької міської ради про скасування рішення,


ВСТАНОВИВ:


Володимир-Волинський прокурор звернувся з позовом до Устилузької міської ради про скасування рішення виконкому Устилузької міської ради від 24 липня 2008 року №86.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 31.08.2009 року у дану справу як другого відповідача було залучено виконавчий комітет Устилузької міської ради.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що Володимир-Волинською міжрайонною прокуратурою було проведено перевірку за зверненням громадянина ОСОБА_1 з приводу погашення заборгованості ТзОВ «П’ятидні» за оренду майнових паїв їх власникам. В результаті даної перевірки було встановлено, що на підставі клопотання голови товариства співвласників майнових паїв СВК «Україна» 24.07.2008 року виконкомом Устилузької міської ради прийнято рішення №86 «Про реєстрацію Статуту товариства співвласників СВК «Україна», яким було зареєстровано Статут вказаного товариства. Вважає дане рішення незаконним та таким, що не відповідає нормам чинного законодавства. На зазначене рішення виконкому Устилузької міської ради позивачем принесено протест. Однак, даний протест задоволено не було, тому позивач звернувся в суд про скасування прийнято рішення №86 «Про реєстрацію Статуту товариства співвласників СВК «Україна», так як вважає його незаконним. Просить позов задовольнити.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_4. позов підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Суду пояснив, що приймаючи рішення №86 «Про реєстрацію Статуту товариства співвласників СВК «Україна» відповідачі вийшли за межі повноважень, наданих Законами та Конституцією України. Просить позов задовольнити.

Представник відповідача Устилузької міської ради ОСОБА_3 в судовому засіданні адміністративний позов не визнав та пояснив, що оспорюване рішення прийняте виконкомом Устилузької міської ради, яка є виконавчим органом та окремою юридичною особою, а тому Устилузька міська рада не може нести відповідальність за прийняття даного рішення. Просить відмовити в задоволенні позову.

Представник відповідача виконкому Устилузької міської ради ОСОБА_2 в судовому засіданні адміністративний позов не визнала та пояснила, що рішення №86 «Про реєстрацію Статуту товариства співвласників СВК «Україна» не суперечить вимогам чинного законодавства є правомірним та прийняте виконкомом в межах повноважень, наданих Законом. Просить відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Судом встановлено, що на підставі клопотання голови товариства співвласників майнових паїв СВК «Україна» 24.07.2008 року виконкомом Устилузької міської ради прийнято рішення №86 «Про реєстрацію Статуту товариства співвласників СВК «Україна», яким було зареєстровано Статут вказаного товариства. 05.05.2009 року Володимир-Волинською міжрайонною прокуратурою на дане рішення було принесено протест, який не був задоволений. Рішенням №47 від 14.05.2009 року виконкому Устилузької міської ради на протест прокурора було уповноважено Устилузького міського голову звернутися із клопотанням до прокурора Волинської області про призупинення даного протесту до вивчення даного питання тимчасовою контрольною комісією Устилузької міської ради та надання кваліфікованої допомоги з даного питання.

З матеріалів справи вбачається, що 21.05.2009 року за №07/1-392 прокуратурою Волинської області було надано відповідь на звернення Устилузького міського голови з роз’ясненням положень норм Закону України «Про прокуратуру» стосовно розгляду протесту прокурора, а також  про неможливість його зупинення прокуратурою області.

Згідно з частинами 1 та 4 статті 21 Закону України «Про прокуратуру» протест на акт, що суперечить Закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав або до вищестоящого органу. У разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним.

В даному випадку суд вважає, що прокурор правомірно звернувся з позовом про скасування оспорюваного рішення.

Судом також встановлено, що для реєстрації Статуту товариства співвласників СВК «Україна» головою товариства ОСОБА_1 було подано наступні документи: витяг з протоколу №5 зборів дійсних членів СВК «Україна»; протокол №6 загальних зборів дійсних членів СВК «Україна» і орендодавців від 03.04.2004 року; довідку СВК «Україна» від 23.03.2005 року №485; договір оренди майна №107 від 01.05.2004 року та договір збереження майна №108 від 01.05.2004 року на підставі яких було прийнято рішення виконкому Устилузької міської ради від 24.07.2008 року №86 «Про реєстрацію Статуту товариства співвласників СВК «Україна».

Вказані обставини було підтверджено в судовому засіданні ОСОБА_1, який був допитаний в судовому засіданні в якості свідка.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти  лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією  та законами України.

Згідно частини 1 пункту «б» п.п.7 статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: делеговані повноваження, зокрема реєстрація у встановленому порядку місцевих об'єднань громадян, органів територіальної самоорганізації населення, які створюються і діють відповідно до законодавства.

Згідно статті 15 Закону України «Про об’єднання громадян» для реєстрації об'єднань громадян його засновники подають заяву. Заява про реєстрацію політичної партії повинна бути підтримана підписами не менш як однієї тисячі громадян України, які мають виборче право.До заяви додаються статут (положення), протокол установчого з'їзду (конференції) або загальних зборів, відомості про склад керівництва центральних статутних органів, дані про місцеві осередки, документи про сплату реєстраційного збору, крім випадків, коли громадська організація звільняється від сплати реєстраційного збору відповідно до законів України. Політичні партії подають також свої програмні документи.

Відповідно до пункту 3 Положення про порядок легалізації об’єднань громадян затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 року №140 для реєстрації об'єднання громадян до реєструючого органу подається заява, підписана не менш як трьома засновниками об'єднання громадян або їх уповноваженими представниками. До заяви додаються: 1) статут (положення) в двох примірниках; 2) протокол установчого з'їзду (конференції) або загальних зборів, які прийняли статут (положення); 3) відомості про склад керівництва центральних статутних органів (із зазначенням прізвища, імені, по батькові, року народження, місця постійного проживання, посади (заняття), місця роботи); 4) дані про наявність місцевих осередків, підтверджені протоколами конференцій (зборів); 5) документ про сплату реєстраційного збору; 6) відомості про засновників об'єднання громадян або спілок об'єднань громадян (для громадян - із зазначенням прізвища, імені, по батькові, року народження, місця постійного проживання; для спілок об'єднань громадян - назви об'єднання, місцезнаходження вищих статутних органів, а також доданням копії документа про легалізацію); 7) документ, який підтверджує місцезнаходження об'єднання громадян.

Як вбачається з матеріалів справи, Статут товариства співвласників СВК «Україна» затверджено загальними зборами дійсних членів СВК «Україна» згідно протоколу № 6 від 03.04.2004 року.

Виходячи із вищевикладених норм чинного законодавства вбачається, що Статут являється тим документом, який поряд з іншими додається до заяви про реєстрацію об'єднань громадян, а тому окремій реєстрації не підлягає.

Суд приймає до уваги посилання позивача на ту обставину, що відповідно до пункту 4 Статуту товариства співвласників СВК «Україна» його діяльність розповсюджується на територію двох адміністративно-територіальних одиниць району, а саме Хотячівську сільську раду та Устилузьку міську раду Володимир-Волинського району Волинської області, що суперечить частині 5 статті 14 Закону України «Про об’єднання громадян», оскільки вказаний Статут зареєстровано на території Устилузької міської ради.

У відповідності до вимог частини 5 статті 14 Закону України «Про об’єднання громадян» у разі, коли діяльність місцевої громадської організації поширюється на територію двох і більше адміністративно-територіальних одиниць, її легалізація здійснюється відповідним вищестоящим органом.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

Таким чином, суд приходить до висновку, що при прийнятті рішення №86 «Про реєстрацію Статуту товариства співвласників СВК «Україна» виконком Устилузької міської ради вийшов за межі повноважень, наданих йому Законом, оскільки до його повноважень не входить реєстрація Статуту товариства співвласників СВК «Україна». Такі дії відповідача виконкому Устилузької міської ради суперечать вимогам чинного законодавства, а тому прийняте рішення підлягає до скасування.

Разом з тим, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог до відповідача Устилузької міської ради, оскільки рішення №86 «Про реєстрацію Статуту товариства співвласників СВК «Україна» прийняте виконкомом Устилузької міської ради, яка є виконавчим органом та є окремою юридичною особою. В зв’язку з цим, Устилузька міська рада не може нести відповідальність за прийняття зазначеного рішення, а тому в задоволенні позовних вимог до неї слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Закону України «Про об’єднання громадян», суд


ПОСТАНОВИВ:


Адміністративний позов задовольнити частково.

Скасувати рішення виконкому Устилузької міської ради від 24.07.2008 року №86 «Про реєстрацію Статуту товариства співвласників СВК «Україна».

В задоволенні позовних вимог до Устилузької міської ради відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі – з 12 жовтня 2009 року. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.



Головуючий-суддя                                                                                О.А. Лозовський







Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація