Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #67993425


ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


28.11.2017 року Справа № 904/7528/17

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Кощеєва І.М. ( доповідач ),

суддів: Кузнецова В.О., Чус О.В.


секретар судового засідання Ковзиков В.Ю.


представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 – представник ( дов. від 18.02.2015 р. № 91 )

від відповідача: ОСОБА_2 – представник ( дов. від 11.01.2017 р. № 52-16/09 )


розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Публічного акціонерного товариства

"Південний гірничо-збагачувальний комбінат"

на рішення у господарського суду Дніпропетровської області від 10.10.2017 р. у справі

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця"

в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" ( м. Дніпро )

до Публічного акціонерного товариства

"Південний гірничо-збагачувальний комбінат" ( м. Кривий Ріг )

про стягнення 58 646,64 грн.

                                                   ВСТАНОВИВ:

Рішенням у господарського суду Дніпропетровської області від 10.10.2017 р. ( суддя Ніколенко М. О. ) у справі № 904/7528/17 позов задоволено - стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" на користь Публічного акціонерне товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" плату за користування вагонами в сумі 56 674,56 грн. та збір за зберігання вантажу в сумі 1 972,08 грн. та 1 600,00 грн. витрат по оплаті судового збору.

Не погодившись з вказаним рішенням суду, Приватне акціонерне товариство "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" звернулось до апеляційного суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.10.2017 р. та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

В обгрунтування апеляційної скарги Приватне акціонерне товариство "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" посилається на те, що Позивачем не надано доказів, з яких причин спірні вагони не направлялись на станцію призначення, а знаходились на станції зазначений час і лише потім були затримані на підставі спірних наказів.

Відповідач вважає, що Позивачем має бути доведена правомірність дій диспетчера по відмові прийняти вагони на вільні колії виходячи як з технічної, так і юридичної точки зору, але у матеріалах справи відсутні будь-які докази в обгрунтування правомірності дій диспетчера. В той же час, Відповідач надав довідки зайнятості колій на ст. Допоміжна на момент видання спірних наказів, відповідно до яких були вільні колії, тобто гірничо-збагачувальний комбінат готовий був прийняти вагони, а сам факт затримки цих вагонів свідчить про те, що Позивачем не належним чином виконуються взяті на себе зобов’язання по Договору щодо доставки вагонів своїм локомотивом Вантажоодержувачу. Таким чином, причини затримки вагонів, вказані Позивачем у актах загальної форми ГУ-23, не відповідають дійсності і документально не підтверджені. Позивачем не доведено наявності вини гірничо-збагачувального комбінату у затримці вагонів на станціях підходу.

Скаржник зазначає, що Позивач здійснив розрахунок за сумованим, а не за загальним часом, як передбачено п. п. 9,12 Правил користування вагонами та контейнерами. У зв'язку з чим, нарахована плата є завищеною на 19 880,80 грн. з урахуванням ПДВ. При цьому вказуючи на відсутність порушень здійсненого Позивачем розрахунку, суд першої інстанції не навів нормативно-правового відхилення наведених доводів Відповідача, що, в свою чергу, суперечить положенням ст. ст. 47, 43, 84, 105 ГПК України, ст. 6 ( право на судовий розгляд ) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та ст. 1 Першого Протоколу до зазначеної Конвенції, яка є частиною національного законодавства України.

Крім того, судом першої інстанції не були прийняті до уваги доводи Відповідача та не враховані приписи ст. 936 ЦК України, 306 ГК України, внаслідок чого суд дійшов помилкового висновку, щодо правомірності одночасного стягнення плати за користування вагонами та збору за зберігання вантажу.

У відзиві на апеляційну скаргу, Позивач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, оскільки вважає, що рішення прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Автоматичною системою документообігу для розгляду справи визначено суддю-доповідача ОСОБА_3 у складі колегії суддів: Кузнецова В.О., Чус О.В.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 02.11.2017 р. у справі № 904/7528/17, апеляційну скаргу прийнято до розгляду. Розгляд справи призначено на 28.11.2017 р.

У судовому засіданні 28.11.2017 р. була оголошена вступна та резолютивна частини постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представників сторін, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, доводи викладені у відзиві на апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, в силу наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 28.11.2013 р. між Державним підприємством «Придніпровська залізниця» ( Залізниця ) та Відкритим акціонерним товариством "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" ( Власник колії ) укладений Договір № ПР/М-13-2/11-131387/НЮдч/2013/у/ТО/1466 про експлуатацію залізничної під'їзної колії акціонерного товариства "Південний гірничо-збагачувальний комбінат", яка примикає до станції Кривий Ріг Придніпровської залізниці, відповідно до якого згідно зі Статутом залізниць України, Правилами перевезень вантажів залізничним транспортом України і на умовах цієї угоди експлуатується під'їзна колія, яка належить власнику, що примикає до станції Кривий Ріг Придніпровської залізниці стрілкою № 2/4 в парній горловині станції.

Додатковою угодою № 9 від 15.15.2015 р. було внесено зміни до договору № ПР/М-13-2/11-131387/НЮдч від 28.11.2013 р. в частині заміни сторони в зобов'язанні - Державного підприємства “Придніпровська залізниця” на Публічне акціонерне товариство “Українська залізниця” о особі Регіональної філії “Придніпровська залізниця” ).

Під'їзна колія обслуговується власним локомотивом. ( п. 1 Договору ).

Передача (здача) вагонів для під’їзної колії здійснюється: порожніх вагонів під навантаження через інтервал часу – 1,5 год.; маршрутів, завантажених аглорудою через інтервал часу – 5,0 год.; маршрутів, завантажених вапняком через інтервал часу – 4,5 год.; передача розбірних поїздів – за повідомленнями. Повідомлення про подачу вагонів на під’їзну колію передаються старшим прийомоздавальником станції Кривий Ріг по телефону оператору диспетчера зовнішнього транспорту УЗТ не пізніше, ніж за 2,0 години до фактичного подавання вагонів з реєстрацією у книзі повідомлень форми ГУ-2 ( п. 5 Договору).

Вагони для під'їзної колії подаються локомотивом залізниці на одну з приймально-здавальних колій станції Допоміжна. Подальший рух вагонів виконується локомотивом власника колії. Здавання вагонів проводиться на одній з приймально-здавальних колій станції Допоміжна ( п. 6 Договору ).

Про готовність вагонів до забирання диспетчер цеху зовнішнього транспорту УЗТ по прямому телефонному зв’язку повідомляє старшого прийомоздавальника або маневрового диспетчера станції Кривий Ріг, повідомлення передається не пізніше, ніж за 2,0 години до фактичної здачі вагонів з реєстрацією у книзі повідомлень форми ГУ-2 ( п. 8 Договору ).

Час перебування вагонів на під'їзній колії обчислюється з моменту закінчення передавальних операцій при передачі вагонів залізницею власнику колії до моменту закінчення цих операцій при поверненні вагонів залізниці ( п. 11 Договору ).

Відповідно до п. 15 Договору Власник колії сплачує Залізниці плату, у тому числі: за користування вагонами згідно з Правилами перевезень вантажів залізничним транспортом України; за зберігання вантажів у вагонах - у разі затримки їх з вини одержувача після закінчення терміну безоплатного зберігання, яка сплачується незалежно від місця затримки ( на станції призначення та на підходах до неї ) - згідно з Правилами зберігання вантажів.

Строк дії Договору з 11.12.2013 р. до 10.12.2018 р. включно ( п. 20 Договору в редакції Додаткової угоди від 18.08.2014 р. до Договору ).

В січні 2017 року за залізничними накладними ( а. с. 47-111 т. 1 ) Залізницею були прийняті порожні власні вагони для перевезення на адресу Публічного акціонерного товариства "Південний гірничо-збагачувальний комбінат". Відповідно до зазначених накладних станція та залізниця призначення – Кривий Ріг Придніпровської залізниці.

На шляху прямування, відповідно до вимог п. п. 9, 10 Правил користування вагонами, затверджених наказом Міністерства транспорту України 25.02.1999 р. № 113 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15.03.1999 р. за № 165/3458, дані вагони було затримано через зайнятість колій на станції призначення Кривий Ріг, у зв’язку з несвоєчасним забиранням вантажу одержувачем на свою під’їзду колію.

Накази про затримку спірних вагонів на підходах до станції призначення № 253 від 28.01.2017 р., № 265 від 30.01.2017 р., № 279 від 30.01.2017 р. були надані через наявність на коліях станції призначення Кривий Ріг неприйнятих Відповідачем вагонів, що надійшли на його адресу та які заважали Залізниці виконувати технологічні операції з вантажами. За цим фактом станціями затримки Кривий Ріг - Західний Чортомлик у порядку, передбаченому п. п. 9, 10 Правил користування вагонами та контейнерами, п. 9 Правил зберігання вантажу, складено акти про затримку вагонів форми ГУ-23а № № 26 від 28.01.2017 р., від 30.01.2017 р., № 29 від 31.01.2017 р., акти загальної форми ф. ГУ-23 № 26 від 28.01.2017 р., № 39 від 30.01.2017 р., № 29 від 31.01.2017 р.

За весь час затримки вагонів з вини Вантажовласника було нараховано плату за користування спірними вагонами за відомостями ф. ГУ-46 № № 03029130, 05039229, 04029135, 04029136, 06029152, 05029150, 17029216, 04029141, 15029197, 21029223, 03029228, 19029218 та збору за зберігання вантажу по накопичувальній картці ф. ФДУ-92 № 208029042, 08029043 на загальну суму 58 646,64 грн. з яких: плата за користування вагонами становить 56 674,56 грн., збір за зберігання вантажу – 1 972,08 грн.

Відомості плати за користування вагонами працівниками ПАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" було підписано із запереченням: “З нарахованою сумою не згодні. Колії приймання були вільні, готові прийняти поїзд”.

Спір у справі, що переглядається, виник у зв'язку з відмовою ПАТ "Південний ГЗК" сплатити нараховані йому Залізницею плату за користування вагонами та збору за зберігання вантажу. Відповідач наголошує на тому, що він був готовий прийняти вагони, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками щодо зайнятості колій на станції.

Дійшовши висновку, що затримка вагонів на станції підходу до станції призначення відбулась через неможливість приймання їх станцією призначення з причин скупчення на ній вагонів, що прибули на адресу Публічного акціонерного товариства "Південний гірничо-збагачувальний комбінат", у зв’язку з неприйняттям вагонів вантажовласником – Публічним акціонерним товариством "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" і несвоєчасним вивільненням колій від вантажу, що прибув на його адресу, які складені відповідно до встановлених законодавством вимог, місцевий господарський суд, задовольнив вимоги Позивача щодо стягнення плати за користування вагонами в розмірі 56 674,56 грн., та збору за зберігання вантажу в розмірі 1 972,08 грн.

Апеляційний господарський суд вважає такий висновок місцевого господарського суду обґрунтованим у зв’язку з наступним.

Відповідно до приписів ч. 5 ст. 307 Господарського кодексу України, які кореспондуються з положеннями частини 2 статті 908 та статті 920 Цивільного кодексу України, умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб’єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами. Сторони можуть передбачити в договорі також інші умови перевезення, що не суперечать законодавству та додаткову відповідальність за неналежне виконання договірних зобов’язань.

Відповідно до статті 46 Статуту залізниць України одержувач зобов’язаний прийняти і вивезти зі станції вантаж, що надійшов на його адресу; терміни вивезення і порядок зберігання вантажів установлюються Правилами; вантажі, що прибули, зберігаються на станції безкоштовно протягом доби; цей термін обчислюється з 24-ої години дати вивантаження вантажу (контейнера) засобами залізниці або з 24-ої години дати подачі вагонів під вивантаження засобами одержувача; за зберігання вантажу на станції понад зазначений термін справляється плата, встановлена тарифом.

Статтею 71 Статуту залізниць України визначено взаємовідносини залізниці з підприємством, порядок і умови експлуатації залізничних під’їзних колій визначаються договором. Порядок подачі і забирання вагонів і контейнерів на залізничній під’їзній колії встановлюється договором на експлуатацію залізничної колії (договором на подачу та забирання вагонів).

Згідно статті 119 Статуту залізниць України за користування вагонами і контейнерами залізниці вантажовідправниками, вантажоодержувачами, власниками під'їзних колій, портами, організаціями, установами, громадянами – суб'єктами підприємницької діяльності вноситься плата. Порядок визначення плати за користування вагонами (контейнерами) та звільнення вантажовідправника від зазначеної плати у разі затримки забирання вагонів (контейнерів), що виникла з вини залізниці, встановлюється Правилами. Зазначена плата вноситься також за час затримки вагонів на станціях призначення і на підходах до них в очікуванні подання їх під вивантаження, перевантаження з причин, що залежать від вантажоодержувача, власника залізничної під’їзної колії, порту, підприємства. За час затримки на коліях залізниці вагонів, що належать підприємствам чи орендовані ними, стягується 50 відсотків зазначених розмірів плати.

Порожні власні або орендовані вагони, які перевозяться за повними перевізними документами зі сплатою провізної плати, відповідно до пункту 6.4 Правил реєстрації та експлуатації власних вантажних вагонів, мають статус "вантажу", що залізниця зобов’язана доставити на станцію призначення у цілості та збереженості і видати їх одержувачу, зазначеному в накладній, а одержувач має щодо залізниці права та обов’язки, передбачені Статутом залізниць України, зокрема, обов’язок отримати їх від залізниці, а у разі несвоєчасного приймання вагонів – сплатити плату за користування вагонами, які знаходяться на коліях залізниці.

Збір за зберігання вантажу розраховується згідно з пунктом 8 Правил зберігання вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000р. № 644, відповідно до якого збір за зберігання вантажів у вагонах (контейнерах) у разі затримки їх з вини одержувача (відправника) після закінчення терміну безоплатного зберігання сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї, на прикордонних, припортових станціях тощо).

Відповідно до пункту 2.6 Правил розрахунків за перевезення вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000р. № 644, усі належні залізниці платежі за додаткові послуги, штрафи, які не були включені в перевізні документи і у відомості плати за користування вагонами та контейнерами, включаються в накопичувальні картки, які складаються станціями в трьох примірниках із зазначенням у них відомостей про надані послуги і їх вартість. Ці відомості підтверджуються підписами працівника станції і вантажовласника. Один примірник накопичувальної картки, відомості плати за користування вагонами та контейнерами, за подавання, забирання вагонів та маневрову роботу надаються вантажовласнику.

Згідно з пунктом 3 розділу ІІ Правил користування вагонами і контейнерами, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 25.02.1999р. №113, облік часу користування вагонами і контейнерами та нарахування плати за користування ними провадиться на станціях відправлення та призначення за відомістю плати за користування вагонами форми ГУ-46, відомістю плати за користування контейнерами форми ГУ-46к, які складаються на підставі пам’яток про подавання/забирання вагонів форми ГУ-45, актів про затримку вагонів форми ГУ-23а, актів загальної форми ГУ-23.

Пунктом 4 розділу ІІ Правил користування вагонами і контейнерами передбачено, що відомості плати за користування вагонами (контейнерами) мають підписуватися начальником станції і вантажовласника щоденно або в періоди пред’явлення їх станцією до розрахункового підрозділу, що встановлюються начальником залізниці. У разі непогодження даних, зазначених у відомості, представник вантажовласника зобов’язаний підписати відомість із зауваженнями.

Відповідно до пункту 6 розділу ІІІ Правил користування вагонами і контейнерами усі завантажені вагони, а також порожні вагони, які належать підприємствам, організаціям, портам, установам і громадянам, та орендовані ними, що знаходяться на станціях і на підходах до них в очікуванні подавання під вантажні або інші операції з причин, які залежать від вантажовласника, є такими, що перебувають у користуванні вантажовласника.

За приписами пункту 8 розділу ІІІ Правил користування вагонами і контейнерами у разі затримки вагонів на станції з причин, які залежать від вантажовласника, складається акт загальної форми, який підписується представниками станції і вантажовласника. В акті вказується час (у годинах та хвилинах) початку та закінчення затримки вагонів і їх номери.

Згідно пункту 9 розділу ІІІ Правил про затримку вагонів і контейнерів з вини вантажовласника на підходах до станції призначення залізниця видає наказ. Облік затриманих на підходах вагонів здійснюється станцією, на якій вони простоюють, на підставі акта про затримку вагонів, що складається станцією. Усі дані, вказані в цьому акті, передаються станцією у "Повідомленні про затримку вагонів" до інформаційно-обчислювального центру залізниці та на станцію призначення.

Пунктом 10 розділу ІІІ Правил користування вагонами і контейнерами встановлено, що акт про затримку вагонів складається у трьох екземплярах – один залишається на станції затримки і два додаються до перевізних документів. Станція призначення інформує вантажовласника про затримку вагонів з його вини, передаючи йому копію Повідомлення про затримку вагонів не пізніше двох годин після його отримання (телефонограмою, телеграфом, поштовим зв’язком, через посильних, факсом або іншим способом, установленим начальником станції за погодженням з вантажовласником).

Відповідно до п. 12 розділу ІІІ Правил користування вагонами і контейнерами загальний час, за який вноситься вантажовласником плата залізниці за користування вагонами, включає час затримки вагонів з його вини та час перебування їх у безпосередньому розпорядженні вантажовласника; час до 30 хвилин не враховується, час 30 хвилин і більше враховується як повна година.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджується, що накази про затримку вагонів на підходах до станції призначення видано через наявність на коліях станції призначення Кривий Ріг неприйнятих ПАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" вагонів, що надійшли на його адресу. За цим фактом у порядку, передбаченому пунктами 9, 10 розділу III Правил, складено акти загальної форми ГУ-23.

Повідомлення про затримку вагонів станцією призначення Кривий Ріг представникам ПАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" вручено в порядку і строки, визначені, абзацом 4 пунктом 10 розділу III Правил користування вагонами та контейнерами.

Після отримання Відповідачем від станції Кривий Ріг повідомлення про прибуття на його адресу порожніх власних вагонів під навантаження або навантажених вагонів під вивантаження, черговий диспетчер УЖДТ ПАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" зобов'язаний надати інформацію старшому прийомоздавальнику або маневровому диспетчеру станції Кривий Ріг про готовність забрати на під'їзду колію конкретні вагони. Після узгодження черговий диспетчер цеху УЖДТ комбінату відкриває "зелений" вхідний сигнал світлофору, який дозволяє залізниці своїм локомотивом доставити запитувані комбінатом вагони на приймально-здавальні колії власника під'їзної колії Допоміжна. Подальший рух вагонів виконується локомотивом власника колії. Залізниця самостійно не приймає рішення про пріоритетність подавання вагонів на під'їзду колію ПАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат".

Таким чином, Відповідачем порушено положення п. 8 договору про експлуатацію під'їзної колії ПАТ Південний ГЗК", а також не дотримано вимог Інструкції "Про порядок користування пристроями маршрутно-релейної централізації станції Кривий Ріг Придніпровської залізниці", що унеможливило здійснити подачу вагонів зі станції Кривий Ріг на станцію Допоміжна, та визвало скупчення вагонів на станції призначення Кривий Ріг. Факт скупчення вагонів, що надійшли на адресу ПАТ "Південний ГЗК" підтверджується, зокрема, наданим Положенням про зайнятість колій на станції Кривий Ріг за весь час затримки вагонів.

Розрахована плата за користування спірними вагонами та збір за зберігання вантажу за накопичувальними картками, складаються з наступних сум:

Сума плати за користування вагонами № № 53073425, 65402307 ( згідно відомості ф. ГУ № 03029130, актів про затримку вагонів ф. ГУ- 23а № 5 від 30.01.2017 р., акту ф.ГУ-23 № 39 від 30.01.2017 р., ст. Чертомлик ( п. п. 9, 10 Правил користування вагонами і контейнерами ), тривалість затримки та час користування за актом затримки – 9 год.05 хв. ( з 30.01.2017 р. 04 год. 45 хв. по 30.01.2017 р. 13 год. 50 хв. ), ставка за 1 вагон: ( ставка за 9 год: 9,70 грн.*2,302*50% = 11,20 грн., де 2,302 - корегуючий коефіцієнт відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України № 161 від 26.04.2016 р. ( Плата за користування вагонами розраховується на підставі п. п. 3, 4, 12, 15 р. 6 Правил користування вагонами і контейнерами затверджених наказом Мінтрансу України від 25.02.1999 р. № 113, зареєстрованих в міністерстві юстиції України 15.03.1999 р. за № 165/3458 із застосуванням ставок плати за користування вантажними вагонами залізниць, зазначених в таблиці 1 розділу 5 Тарифного керівництва № 1, затверджених Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 р. № 317 ), становить 22,40 грн., ( 11,20 грн. * 2 вагона = 22,40 грн. ), а з урахуванням ПДВ сума складає 26,88 грн.

Сума плати за користування вагоном № 55119721 ( згідно відомості ф. ГУ № 03029228, акту про затримку вагону ф. ГУ- 23а № 5 від 30.01.2017 р., акту ф.ГУ-23 № 39 від 30.01.2017р., ст. Чертомлик ( п. п. 9, 10 Правил користування вагонами і контейнерами ), тривалість затримки та час користування за актом затримки – 9 год. 05 хв. ( з 30.01.2017 р. 04 год. 45 хв. по 30.01.2017 р. 13 год. 50 хв.), ставка за 1 вагон: ( ставка за 9 год: 9,70 грн.*2,302*50% = 11,20 грн., де 2,302 - корегуючий коефіцієнт відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України № 161 від 26.04.2016 р. ( Плата за користування вагонами розраховується на підставі п. п. 3, 4, 12, 15 р. 6 Правил користування вагонами і контейнерами затверджених наказом Мінтрансу України від 25.02.1999 р. № 113, зареєстрованих в міністерстві юстиції України 15.03.1999 р. за № 165/3458 із застосуванням ставок плати за користування вантажними вагонами залізниць, зазначених в таблиці 1 розділу 5 Тарифного керівництва № 1, затверджених Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 р. № 317 ), становить 11,20 грн., а з урахуванням ПДВ сума складає 13,44 грн.

Сума плати за користування вагонами № № 54730429, 55117766, 56385743, 60809217, 65568180, 65570681 ( згідно відомості ф. ГУ № 04029135, актів про затримку вагонів ф. ГУ- 23а № 5 від 30.01.17 р., акту ф.ГУ-23 № 39 від 30.01.17р., ст. Чертомлик ( п. п. 9, 10 Правил користування вагонами і контейнерами ), тривалість затримки та час користування за актом затримки – 9 год.05 хв. ( з 30.01.2017 р. 04 год. 45 хв. по 30.01.2017 р. 13год. 50 хв. ), ставка за 1 вагон: ( ставка за 9 год: 9,70 грн.*2,302*50% = 11,20 грн., де 2,302 - корегуючий коефіцієнт відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України № 161 від 26.04.2016 р. ( Плата за користування вагонами розраховується на підставі п. п. 3, 4, 12, 15 р. 6 Правил користування вагонами і контейнерами затверджених наказом Мінтрансу України від 25.02.1999 р. № 113, зареєстрованих в міністерстві юстиції України 15.03.99р. за № 165/3458 із застосуванням ставок плати за користування вантажними вагонами залізниць, зазначених в таблиці 1 розділу 5 Тарифного керівництва № 1, затверджених Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 р. № 317 ), становить 67,20 грн., ( 11,20 грн. * 6 вагонів = 67,20 грн. ), а з урахуванням ПДВ сума складає 80,64 грн.

Сума плати за користування вагонами № № 55118558, 55634059, 56618820, 56739204, 57427502, 58585183, 60262268, 60809852, 61231213, НОМЕР_1, 568131, 68534189 ( згідно відомості ф. ГУ № 04029136, актів про затримку вагонів ф. ГУ- 23а № 5 від 30.01.17 р., акту ф.ГУ-23 № 39 від 30.01.2017 р., ст. Чертомлик ( п. п. 9, 10 Правил користування вагонами і контейнерами ), тривалість затримки та час користування за актом затримки – 9 год.05 хв. ( з 30.01.2017 р. 04 год. 45 хв. по 30.01.2017 р. 13 год. 50 хв. ), ставка за 1 вагон: ( ставка за 9 год: 9,70 грн.*2,302*50% = 11,20 грн., де 2,302 - корегуючий коефіцієнт відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України № 161 від 26.04.2016 р. (Плата за користування вагонами розраховується на підставі п. п. 3, 4, 12, 15 р. 6 Правил користування вагонами і контейнерами затверджених наказом Мінтрансу України від 25.02.1999 р. №113, зареєстрованих в міністерстві юстиції України 15.03.1999 р. за № 165/3458 із застосуванням ставок плати за користування вантажними вагонами залізниць, зазначених в таблиці 1 розділу 5 Тарифного керівництва № 1, затверджених Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 р. № 317 ), становить 67,20 грн., ( 11,20 грн. * 12 вагонів = 134,40 грн. ), а з урахуванням ПДВ сума складає 161,28 грн.

Сума плати за користування вагоном № 62940184 ( згідно відомості ф. ГУ № 04029141, акту про затримку вагону ф. ГУ- 23а №5 від 30.01.2017 р., акту ф.ГУ-23 № 39 від 30.01.2017 р., ст. Чертомлик ( п. п. 9, 10 Правил користування вагонами і контейнерами ), тривалість затримки та час користування за актом затримки – 9 год. 05 хв. ( з 30.01.2017 р. 04 год. 45 хв. по 30.01.2017 р. 13 год. 50 хв. ), ставка за 1 вагон: ( ставка за 9 год: 9,70 грн.*2,302*50 % = 11,20 грн., де 2,302 - корегуючий коефіцієнт відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України № 161 від 26.04.2016 р. (Плата за користування вагонами розраховується на підставі п. п. 3, 4, 12, 15 р. 6 Правил користування вагонами і контейнерами затверджених наказом Мінтрансу України від 25.02.1999 р. № 113, зареєстрованих в міністерстві юстиції України 15.03.1999 р. за № 165/3458 із застосуванням ставок плати за користування вантажними вагонами залізниць, зазначених в таблиці 1 розділу 5 Тарифного керівництва № 1, затверджених Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 р. № 317 ), становить 11,20 грн., а з урахуванням ПДВ сума складає 13,44 грн.

Сума плати за користування вагонами № № 53187860, 55738298, 56613319, 56613434, 56469471, 56579519, 56739279, 59785048, 60808326, 60809118, 62074778, 62939731 ( згідно відомості ф. ГУ № 05029150, актів про затримку вагонів ф. ГУ- 23а № 26 від 28.01.2017 р., № 29 від 31.01.2017р. , актів ф.ГУ-23 № 26 від 28.01.2017 р. , № 29 від 31.01.2017 р., ст. Кривий Ріг Західний ( п. п. 9, 10 Правил користування вагонами і контейнерами ), тривалість затримки та час користування за актом затримки – 118 год. 05 хв. ( з 28.01.2017 р. 21 год. 39 хв. по 30.01.2017 р. 13 год. 50 хв., з 31.01.2017 р. 16 год. по 03.02.17р. 22 год. 10 хв.), ставка за 1 вагон: ( ставка за 118 год: 206,20 грн. + ( 118 год. – 45 год. ) *16 грн.*2,302*50 % = 1 581,70 грн., де 2,302 - корегуючий коефіцієнт відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України № 161 від 26.04.2016 р. (Плата за користування вагонами розраховується на підставі п. п. 3, 4, 12, 15 р. 6 Правил користування вагонами і контейнерами затверджених наказом Мінтрансу України від 25.02.1999 р. № 113, зареєстрованих в міністерстві юстиції України 15.03.99р. за № 165/3458 із застосуванням ставок плати за користування вантажними вагонами залізниць, зазначених в таблиці 1 розділу 5 Тарифного керівництва № 1, затверджених Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 р. № 317 ), становить 18 980,40 грн., ( 1581,70 грн. * 12 вагонів = 18 980,40 грн. ), а з урахуванням ПДВ сума складає 22 776,48 грн.

Сума плати за користування вагоном № 52290855 ( згідно відомості ф. ГУ № 05039229, акту про затримку вагонів ф. ГУ- 23а № 5 від 30.01.17 р., акту ф. ГУ-23 № 39 від 30.01.2017 р., ст. Чертомлик ( п. п. 9, 10 Правил користування вагонами і контейнерами ), тривалість затримки та час користування за актом затримки – 9 год. 05 хв. ( з 30.01.2017 р. 04 год. 45 хв. по 30.01.2017 р. 13 год. 50 хв. ), ставка за 1 вагон: ( ставка за 9 год: 9,70 грн.*2,302*50% = 11,20 грн., де 2,302 - корегуючий коефіцієнт відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України № 161 від 26.04.2016 р. ( Плата за користування вагонами розраховується на підставі п. п. 3, 4, 12, 15 р. 6 Правил користування вагонами і контейнерами затверджених наказом Мінтрансу України від 25.02.1999 р. № 113, зареєстрованих в міністерстві юстиції України 15.03.1999 р. за № 165/3458 із застосуванням ставок плати за користування вантажними вагонами залізниць, зазначених в таблиці 1 розділу 5 Тарифного керівництва № 1, затверджених Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 р. № 317 ), становить 11,20 грн., а з урахуванням ПДВ сума складає 13,44 грн.

Сума плати за користування вагонами № №53069480, 55118012, 56461841, 56461924, 57446767, 57573974, 61254207, 62724265, 66108101, 66379272, 67173658, 67368019, 67611350 ( згідно відомості ф. ГУ № 06029152, актів про затримку вагонів ф. ГУ- 23а № 26 від 28.01.2017 р., № 29 від 31.01.2017 р. , актів ф.ГУ-23 № 26 від 28.01.2017 р. , № 29 від 31.01.2017 р., ст. Кривий Ріг Західний ( п. п. 9, 10 Правил користування вагонами і контейнерами ), тривалість затримки та час користування за актом затримки – 118 год. 05 хв. ( з 28.01.2017р. 21 год. 39хв. по 30.01.2017 р. 13 год. 50 хв., з 31.01.2017 р. 16 год. 16 хв. по 03.02.2017 р. 22 год. 10 хв. ), ставка за 1 вагон: ( ставка за 118 год: 206,20 грн.+ ( 118 год. – 45 год. )*16 грн.*2,302*50% = 1 581,70 грн., де 2,302 - корегуючий коефіцієнт відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України № 161 від 26.04.2016 р. (Плата за користування вагонами розраховується на підставі п. п. 3, 4, 12, 15 р. 6 Правил користування вагонами і контейнерами затверджених наказом Мінтрансу України від 25.02.1999 р. №113, зареєстрованих в міністерстві юстиції України 15.03.1999 р. за № 165/3458 із застосуванням ставок плати за користування вантажними вагонами залізниць, зазначених в таблиці 1 розділу 5 Тарифного керівництва № 1, затверджених Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 р. № 317 ), становить 20 562,10 грн., ( 1 581,70 грн. * 13 вагонів = 20 562,10 грн. ), а з урахуванням ПДВ сума складає 24 674,52 грн.

Сума плати за користування вагонами № № 60810462, 61244521, 68499565 ( згідно відомості ф. ГУ № 06029152, акту про затримку вагонів ф. ГУ- 23а №29 від 31.01.17р. , акту ф.ГУ-23 №29 від 31.01.17р., ст. Кривий Ріг Західний ( п. п. 9, 10 Правил користування вагонами і контейнерами ), тривалість затримки та час користування за актом затримки – 77 год.54 хв. ( з 31.01.17р. 16 год. 16 хв. по 03.02.17р. 22 год. 10 хв.), ставка за 1 вагон: ( ставка за 118 год: 206,20 грн.+(78 год.-45год.)*16 грн.*2,302*50% = 854,10 грн., де 2,302 - корегуючий коефіцієнт відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України № 161 від 26.04.2016 р. (Плата за користування вагонами розраховується на підставі п. п. 3, 4, 12, 15 р. 6 Правил користування вагонами і контейнерами затверджених наказом Мінтрансу України від 25.02.1999 р. №113, зареєстрованих в міністерстві юстиції України 15.03.99р. за № 165/3458 із застосуванням ставок плати за користування вантажними вагонами залізниць, зазначених в таблиці 1 розділу 5 Тарифного керівництва № 1, затверджених Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 р. № 317 ), становить 2535,30 грн., ( 845,10 грн. * 3 вагона = 2535,30 грн. ), а з урахуванням ПДВ сума складає 3042,36 грн.

Сума плати за користування вагоном № 62940226 ( згідно відомості ф. ГУ № 15029197, акту про затримку вагону ф. ГУ- 23а №5 від 30.01.17р., акту ф.ГУ-23 № 39 від 30.01.17р., ст. Чертомлик ( п. п. 9, 10 Правил користування вагонами і контейнерами ), тривалість затримки та час користування за актом затримки – 9 год.05 хв. ( з 30.01.2017р. 04год.45хв. по 30.01.17р. 13год.50 хв.), ставка за 1 вагон: ( ставка за 9 год: 9,70 грн.*2,302*50% = 11,20 грн., де 2,302 - корегуючий коефіцієнт відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України № 161 від 26.04.2016 р. (Плата за користування вагонами розраховується на підставі п. п. 3, 4, 12, 15 р. 6 Правил користування вагонами і контейнерами затверджених наказом Мінтрансу України від 25.02.1999 р. №113, зареєстрованих в міністерстві юстиції України 15.03.99р. за № 165/3458 із застосуванням ставок плати за користування вантажними вагонами залізниць, зазначених в таблиці 1 розділу 5 Тарифного керівництва № 1, затверджених Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 р. № 317 ), становить 11,20 грн., а з урахуванням ПДВ сума складає 13,44 грн.

Сума плати за користування вагонами № № 60808268, 56153430, 53584207, 56596984, 55118848, 56068315, 56712631, 53188272 ( згідно відомості ф. ГУ № 17029216, актів про затримку вагонів ф. ГУ- 23а № 5 від 30.01.2017 р., акту ф.ГУ-23 № 39 від 30.01.2017 р., ст. Чертомлик ( п. п. 9, 10 Правил користування вагонами і контейнерами ), тривалість затримки та час користування за актом затримки – 9 год. 05 хв. ( з 30.01.2017 р. 04 год. 45 хв. по 30.01.2017 р. 13 год. 50 хв. ), ставка за 1 вагон: ( ставка за 9 год: 9,70 грн.*2,302*50% = 11,20 грн., де 2,302 - корегуючий коефіцієнт відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України № 161 від 26.04.2016 р. (Плата за користування вагонами розраховується на підставі п. п. 3, 4, 12, 15 р. 6 Правил користування вагонами і контейнерами затверджених наказом Мінтрансу України від 25.02.1999 р. № 113, зареєстрованих в міністерстві юстиції України 15.03.1999 р. за № 165/3458 із застосуванням ставок плати за користування вантажними вагонами залізниць, зазначених в таблиці 1 розділу 5 Тарифного керівництва № 1, затверджених Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 р. № 317 ), становить 89,60 грн., ( 11,20 грн. * 8 вагонів = 89,60 грн. ), а з урахуванням ПДВ сума складає 107,52 грн.

Сума плати за користування вагоном № 68444181 ( згідно відомості ф. ГУ № 17029216 (добір до відомості ф. ГУ-46 № 05020445 ), акту про затримку вагонів ф. ГУ- 23а № 5 від 30.01.2017 р., акту ф.ГУ-23 № 39 від 30.01.2017 р., ст. Чертомлик, ( п. п. 9, 10 Правил користування вагонами і контейнерами ), акту ф. ГУ-23 № 1404 від 04.02.2017 р. ( п. 8 Правил користування вагонами і контейнерами), тривалість затримки та час користування за актом затримки – 36 год.05 хв. ( з 30.01.2017 р. 04 год. 45 хв. по 30.01.2017 р. 13 год. 50 хв., з 03.02.2017 р. 09 год. 50 хв. по 04.02.2017 р. 12 год 50 хв. ), ставка за 1 вагон: ( ставка за 36 год: 71,20 грн.*2,302*50% = 82,00 грн., де 2,302 - корегуючий коефіцієнт відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України № 161 від 26.04.2016 р. ( Плата за користування вагонами розраховується на підставі п. п. 3, 4, 12, 15 р. 6 Правил користування вагонами і контейнерами затверджених наказом Мінтрансу України від 25.02.1999 р. № 113, зареєстрованих в міністерстві юстиції України 15.03.99р. за № 165/3458 із застосуванням ставок плати за користування вантажними вагонами залізниць, зазначених в таблиці 1 розділу 5 Тарифного керівництва № 1, затверджених Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 р. № 317 ), становить 36,30 грн., ( 82,00 грн. 45,70 = 36,30 грн. ), а з урахуванням ПДВ сума складає 43,56 грн.

Сума плати за користування вагонами № № 52290723, 56811151, 61258620 ( згідно відомості ф. ГУ № 19029218, акту про затримку вагонів ф. ГУ- 23а №26 від 28.01.17р., №29 від 31.01.17р. , акту ф.ГУ-23 № 26 від 28.01.2017 р. , № 29 від 31.01.2017 р., ст. Кривий Ріг Західний ( п. п. 9, 10 Правил користування вагонами і контейнерами ), тривалість затримки та час користування за актом затримки – 118 год. 05 хв. ( з 28.01.17 р. 21 год. 39 хв. по 30.01.17 р. 13 год. 50 хв., з 31.01.17р. 16 год. 16 хв. по 03.02.17р. 22 год.10 хв.), ставка за 1 вагон: ( ставка за 118 год: 206,20 грн.+(118 год.-45год.)*16 грн.*2,302*50 % = 1 581,70 грн., де 2,302 - корегуючий коефіцієнт відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України № 161 від 26.04.2016 р. (Плата за користування вагонами розраховується на підставі п. п. 3, 4, 12, 15 р. 6 Правил користування вагонами і контейнерами затверджених наказом Мінтрансу України від 25.02.1999 р. №113, зареєстрованих в міністерстві юстиції України 15.03.99р. за № 165/3458 із застосуванням ставок плати за користування вантажними вагонами залізниць, зазначених в таблиці 1 розділу 5 Тарифного керівництва № 1, затверджених Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 р. № 317 ), становить 2 535,30 грн., ( 1 581,70 грн. * 3 вагона = 4 745,10 грн. ), а з урахуванням ПДВ сума складає 5 694,12 грн.

Сума плати за користування вагоном № 56063415 ( згідно відомості ф. ГУ № 21029223, акту про затримку вагонів ф. ГУ- 23а № 5 від 30.01.17 р., акту ф.ГУ-23 № 39 від 30.01.17р., ст. Чертомлик ( п. п. 9, 10 Правил користування вагонами і контейнерами ), тривалість затримки та час користування за актом затримки – 9 год.05 хв. ( з 30.01.2017р. 04год.45хв. по 30.01.17р. 13год.50 хв.), ставка за 1 вагон: ( ставка за 9 год: 9,70 грн.*2,302*50% = 11,20 грн., де 2,302 - корегуючий коефіцієнт відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України № 161 від 26.04.2016 р. (Плата за користування вагонами розраховується на підставі п. п. 3, 4, 12, 15 р. 6 Правил користування вагонами і контейнерами затверджених наказом Мінтрансу України від 25.02.1999 р. №113, зареєстрованих в міністерстві юстиції України 15.03.99р. за № 165/3458 із застосуванням ставок плати за користування вантажними вагонами залізниць, зазначених в таблиці 1 розділу 5 Тарифного керівництва № 1, затверджених Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 р. № 317 ), становить 11,20 грн., а з урахуванням ПДВ сума складає 13,44 грн.

Сума збору за зберігання вагонів № № 57446767, 61258620, 67173658, 53187860, 62724265, 55738298, 67611350, 56113434, 66379272, 62074778, 61254207, 56579519, 53069480, 62939731, 56461924, 60809118, 57573974, 59785048, 56461841, 60808326, 66108101, 56739279, 55118012, 56811151, 67368019, 56113319, 52290723, 56469471 ( згідно накопичувальної картки ф. ФДУ-92 №08029043 та згідно акту загальної форми ГУ-23 № 29 від 31.01.17 р. ст. Кривий Ріг Західний ( п. 8 Правил зберігання вантажу), ( тривалість затримки 1 доба - з 28.01.2017 р. 21 год. 39 хв. по 30.01.2017 р. 13 год. 50 хв.), становить 380,30 грн. ( 5,9,0 грн.* 2,302 * 1 доба = 380,30 грн.), де 2,302- коефіцієнт відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України від 26.04.2016 р. № 161. ( Розраховується на підставі п. п. 2.1 п. 2 розділу III Тарифного керівництва № 1, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 26.03.2009 р. № 317, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2009 р. за № 340/16356.). Разом з ПДВ сума становить 456,36 грн.

Сума збору за зберігання вагонів № № 60810462, 52290723, 61244521, 61258620, 68499565, 531878860, 57446767, 55738298, 67173658, 56113434, 62724265, 62074778, 67611350, 56579519, 66379272, 62939731, 61254207, 60809118, 53069480, 59785048, 56461924, 60808326, 57573974, 567379, 56461841, 56811151, 66108101, 56113319, 55118012, 56469471, 67368019 ( згідно накопичувальної картки ф. ФДУ-92 №08029043 та згідно акту загальної форми ГУ-23 № 29 від 31.01.2017 р. ст. Кривий Ріг Західний ( п. 8 Правил зберігання вантажу), (тривалість затримки 9 доби - з 31.01.2017 р. 16 год.16 хв. по 03.02.2017 р. 22 год. 10 хв.), становить 1 263,10 грн. ( 5,9,0 грн.* 2,302 * 3 доби = 1 263,10 грн.), де 2,302 - коефіцієнт відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України від 26.04.2016 р. № 161. ( Розраховується на підставі п. п. 2.1 п. 2 розділу III Тарифного керівництва № 1, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 26.03.2009 р. № 317, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2009 р. за № 340/16356 ). Разом з ПДВ сума становить 1 515,72 грн.

Таким чином, з урахуванням наведених правових положень та встановлених судом обставин справи, колегія суддів здійснивши перевірку наданих регіональною філією "Придніпровська залізниця" розрахунків, дійшла висновку про правомірність нарахування залізницею плати за користування вагонами та збору за зберігання вантажу у зазначеному розмірі.

Заперечення ПАТ "Південний ГЗК" щодо недоведеності того факту, що затримка вагонів відбулась саме з вини комбінату, суд апеляційної інстанції визнає безпідставним з огляду на їх спростування встановленими судом першої інстанції обставинами справи.

Так, приписами п.п. 14.2.1 п. 14.2 Інструкції з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях України, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 31.08.2005 р. № 507 передбачено, що приймання поїздів на станцію має проводитись на вільні колії, які призначені для цього технічно-розпорядчим актом станції (ТРА станції). Крім того, відповідно до п. 16.4 Правил технічної експлуатації залізниць України, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 20.12.1996 р. № 411, черговий по станції зобов'язаний забезпечити наявність вільних колій для своєчасного приймання поїздів.

Отже, на станції призначення окрім зайняття колій під технологічними операціями з вагонами, має бути забезпечено і наявність вільних колій для своєчасного приймання поїздів, в т. ч. поїздів Відповідача, його контрагентів.

Залізниця не мала можливості доставити спірні вагони на станцію призначення з огляду на знаходження на її коліях вагонів, що прибули на адресу Відповідача раніше та своєчасно не забиралися ним на свою під'їзну колію, що вбачається зі складених на станції призначення Кривий Ріг актах загальної форми ф. ГУ-23.

Позивач у відповідності до п. 5 Договору своєчасно повідомив Відповідача про готовність Залізниці передати на під'їзну колію Відповідача спірні вагони. Відповідні записи-повідомлення відображено в Книгах повідомлень про час подавання вагонів під навантаження або вивантаження ф. ГУ-2.

Також, в обґрунтування правової позиції щодо готовності забрати вагони зі станції призначення на свої під'їзні колії Відповідач подав до суду довідки щодо зайнятості колій на станції на момент видачі Залізницею наказів.

Між тим, навіть за умов наявності вільних під'їзних колій на станції, за обставин відсутності з боку Відповідача доказів на підтвердження прийняття ним передбачених договором заходів до забирання вагонів зі станції призначення, що прибули на його адресу, не можна погодитися з відсутністю його вини у їх скупченні, а навпаки - це є свідченням саме його вини у такому скупченні внаслідок допущеної бездіяльності у забиранні вагонів зі станції призначення за наявності вільних під'їзних колій.

Викладеним спростовується твердження Відповідача про його готовність прийняти спірні вагони на свою під'їзну колію та відсутність його вини у їх затримці.

В абз. 3, 4 інформаційного листа Вищого господарського суду України № 0701-11/96/275/14 від 12.06.2014 р. зазначено: "Що ж до зайнятості колій на станції призначення з причин, які залежать від вантажоодержувача і через які залізниця не мала можливості доставити вагони на станцію призначення та затримала їх на підходах, то у відповідних питаннях господарським судам слід керуватися пунктом 8 Правил користування вагонами і контейнерами, за яким у разі затримки вагонів на станції призначення з причин, що залежать від вантажовласника, складається акт загальної форми ГУ-23, який підписується представниками станції і вантажовласника. У разі відмови представника вантажовласника підписати акт загальної форми ГУ-23 станція призначення складає акт за названою формою про відмову від підписання акта представником вантажоодержувача.

Водночас слід мати на увазі, що: визначення можливості або неможливості доставити на станцію призначення затримані вагони у певний інтервал часу відноситься до технології роботи залізниці, для чого необхідні спеціальні знання диспетчера з руху поїздів; вантажоодержувач повинен надавати суду документально підтверджені відомості про те, з яких причин готові до передавання на під"їзну колію і оброблені порожні власні вагони на його адресу простоювали на станції призначення більше нормативного часу і не забиралися на під"їзну колію".

За таких обставин висновок Відповідача про наявну можливість у Позивача доставити спірні вагони на станцію призначення внаслідок наявних деяких вільних колій має односторонній характер.

Посилання Скаржника на неправильне нарахування Позивачем плати за користування вагонами є необґрунтованим, оскільки відповідно до п. п. 2-4, 5, 6, 8, 9, 10, 12 Правил користування вагонами і контейнерами вагони, які затримані по наказах на станціях підходу та призначення з вини вантажовласника знаходяться у нього в користуванні. Тому плата за користування вагонами обчислюється за загальний час, який включає час затримки та час перебування вагонів у безпосередньому розпорядженні вантажовласника.

Одночасне стягнення плати за користування вагонами та збору за зберігання вантажу передбачене положеннями п. 15 договору № ПР/М-13-2/11-131387/НЮдч від 28.11.2013 р., відповідно до якого Власник колії сплачує залізниці плату за користування вагонами та плату за зберігання вантажів у вагонах - у разі їх затримки з вини Одержувача після закінчення терміну безоплатного зберігання незалежно від місця затримки ( на станції призначення та на підходах до неї ), згідно з Правилами перевезень вантажів залізничним транспортом України та Правилами зберігання вантажів.

Клопотання Відповідача про призначення судової експертизи у справі відхилено судом першої інстанції обґрунтовано, оскільки в даному випадку суд має змогу вирішити справу по суті за наявними матеріалами у справі, що виключає доцільність проведення експертних досліджень у справі.

Враховуючи викладене колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанцій про наявність достатніх правових підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі, з огляду на правомірність нарахування Регіональною філією ПАТ "Укрзалізниця" "Придніпровська залізниця" плати за користування вагонами та збору за зберігання вантажу внаслідок затримки вагонів на коліях станції призначення саме з вини ПАТ "Південний ГЗК".

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини, як джерело права.

В рішенні Суду у справі Трофимчук проти України, no. 4241/03, від 28.10.2010 р. зазначається що, хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод.

Приймаючи до уваги приписи чинного законодавства та встановлені обставини справи, судова колегія вважає правомірним висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог, а доводи викладені в апеляційній скарзі колегія суддів вважає непереконливими та такими, що не відповідають приписам законодавства та спростовуються встановленим судом першої інстанції обставинами справи.

Керуючись ст. ст. 101 - 103, 105 ГПК України, суд, -

                                                  ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.10.2017 р. у справі № 904/7528/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України.

Постанова складена у повному обсязі 29.11.2017 року

Головуючий суддя                                                                                І.М. Кощеєв

Суддя                                                                                                    В.О. Кузнецов

Суддя                                                                                                    О.В. Чус


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація